TEMAT: OGRÓD PRZY DOMU

OGRÓD PRZY DOMU 16 Mar 2017 20:32 #529568

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19271
  • Otrzymane dziękuję: 79681
Aniu, szkoda, że nie wiedziałam, że polujesz na psiząb, Pagoda (żółty) u mnie sama się bardzo dobrze mnoży, mogłam Ci podarować - oczywiście, jak będzie do wykopania. Teraz jeszcze nic nie widać. To moja ukochana roślinka, choćby ze względu na nazwę - i pierwsza lilijka malutka.
Ale - psiząb to się sadzi jesienią (cebulki), chyba że dostałaś wsadzone w doniczkę?
Ostatnio zmieniany: 16 Mar 2017 20:33 przez Łatka.


Zielone okna z estimeble.pl

OGRÓD PRZY DOMU 16 Mar 2017 22:12 #529592

  • Anna96
  • Anna96's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1485
  • Otrzymane dziękuję: 2242
Tak, wszystkie rośliny są w doniczkach. Wszystkie doniczki stoją w domu na parapecie. Posadzone do ogrodu zostaną jak zrobi się ciepło. Teraz szkoda ryzykować, przymrozki tym roślinom na dobre by nie wyszły.
Nie wiedziałam że Psiząb do gruntu sadzi się na jesieni. Też tak zostanie posadzony. Myślałam nad ziemią, glina jest za ciężka. Zostanie wymieszana z ziemią uniwersalną...cebulka pójdzie do ażurowego koszyczka, myszy nie śpią :hammer: lubią takie dania. Z trzech strom zostanie posadzony jadalny czosnek, myszowate nie lubią zapachu czosnku...będzie minimalna ochrona. Proszę napisz jeszcze czy trzeba opatulać roślinę na zimę?

OGRÓD PRZY DOMU 17 Mar 2017 08:05 #529609

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19271
  • Otrzymane dziękuję: 79681
Aniu, nie ma co się za bardzo przejmować. To jak dla mnie roślina całkowicie carefree. Rośnie w mojej glinie, to i u Ciebie będzie. Nie wymarza.To znaczy ja i tak ściółkuję jesienią korą, lecz z innych powodów.Mam psie ząbki od bardzo wielu lat i są coraz większe i ładniejsze.
Jeśli masz cierpliwość cofnij się u mnie o prawie rok i popatrz.
Ostatnio zmieniany: 17 Mar 2017 08:21 przez Łatka.

OGRÓD PRZY DOMU 17 Mar 2017 08:19 #529612

  • Baptysja
  • Baptysja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2005
  • Otrzymane dziękuję: 3046
U mnie Pagoda też rośnie bez problemu i przykrywania. Po kilku latach z jednego zęba kupionego na próbę już jest całe stadko. :)
Pozdrawiam zielono Maria

Mój kawałek ziemi
Ostatnio zmieniany: 17 Mar 2017 08:20 przez Baptysja.

OGRÓD PRZY DOMU 19 Mar 2017 08:37 #530064

  • gosiap32
  • gosiap32's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 613
  • Otrzymane dziękuję: 685
Psi ząb... Pierwszy raz słyszę ta nazwę. Poszperalam w necie i juz wiem jak wygląda. Czy to możliwe ze mogłam spotkać ta roślinne rosnącą we Włoszech w stanie dzikim w górach ? Wtedy się zastanawialam co to takiego, bo odrobinę przypominało cyklamena.Tak mi się wtedy skojarzylo.

Gosia

OGRÓD PRZY DOMU 19 Mar 2017 14:43 #530158

  • Anna96
  • Anna96's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1485
  • Otrzymane dziękuję: 2242
Łatko, przejrzałam początkową część wątku...psizęby faktycznie urodziwe. Mój chyba nie zakwitnie, kwiat widać że zrobił się bardzo dziwny...lekko podwinięty. Podróż mu zaszkodziła? Wymienić ziemię w doniczce, jest jakaś dziwna...mokry piach wymieszany z mchem...trudno to określić.

Baptysjo, trzymaj kciuki...niech sadzonka przetrwa w ogrodzie i się rozmnaża. Te niziutkie rośliny wyglądają fantastycznie. Marzą mi się jeszcze inne odmiany.Zobaczę tylko jak będzie rosła próbna sadzonka. Jeśli nie wypadnie, dojdą na pewno inne.

Gosiu, Psiząb – rodzaj roślin z rodziny liliowatych. Rozmnaża się z cebulek? Cyklamen ma inne listki, kwiaty są faktycznie podobne. Na Cyklameny ogrodowe też zachorowałam, tylko czy w naszych stronach przetrwają zimę. Dziewczyny pisały że w ubiegły roku potraciły sadzonki. Mieć rabatkę z tymi roślinami :dance: wcale bym się nie pogniewała :hearts:
Cyklameny, Psizęby, posadzone w ubiegłym roku Epimedia...rosnące pomiędzy Różanecznikami, można pomażyć :silly:

OGRÓD PRZY DOMU 19 Mar 2017 14:59 #530164

  • Alina-277
  • Alina-277's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1867
  • Otrzymane dziękuję: 1253
Aniu mam psi ząb kilka lat ale mi strasznie wolno przyrasta ...ładnie kwitnie ale powinien więcej mieć przyrostów...

OGRÓD PRZY DOMU 20 Mar 2017 14:45 #530332

  • Anna96
  • Anna96's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1485
  • Otrzymane dziękuję: 2242
Alinko, na jaki kolor kwitnie Twój Psiząb? nic nie wiem o uprawie tej rośliny. W tym roku będzie pierwsza próba w uprawie :)

Moje wysiewy, w nowej ziemi...w poprzedniej, wschody są opłakane...


DSCF7564-2.jpg


DSCF7565-2.jpg


Wysiane pory na ,,taśmie'', zaczynają kiełkować...

DSCF7566-2.jpg

OGRÓD PRZY DOMU 20 Mar 2017 15:14 #530340

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19271
  • Otrzymane dziękuję: 79681
Aniu Psiząb ma cebulki właśnie w kształcie psich kłów - stąd nazwa.
Rozmnaża się przez cebulki przybyszowe - u mnie.
Rośnie w ciężkiej glinie, i to chętnie - chyba mokra ziemia mu nie zaszkodziła, tylko zbyt wczesne obudzenie w warunkach szkółki.
Moje nawet nosów nie wychyliły jeszcze.
Za tę wiadomość podziękował(a): Anna96

OGRÓD PRZY DOMU 02 Kwi 2017 21:05 #532757

  • Anna96
  • Anna96's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1485
  • Otrzymane dziękuję: 2242
Kilka dni temu, sadzonka Psizębu została posadzona do gruntu. Dzisiaj sprawdziłam, wygląda dobrze...kwiaty niestety nie zakwitną, zawiązki uschły.
Liście mają ciemno zielony kolor, widocznie korzenie dotarły do ziemi w ogrodzie.

Dobra wiadomość :dance: z ziemi wyszedł Bożykwiat, przetrwał zimę...widać na razie tylko liście.
Trillium








Żywokost






Szachownica Cesarska Lutea
Za tę wiadomość podziękował(a): Gosia352, Łatka, zeberka363

OGRÓD PRZY DOMU 03 Kwi 2017 07:21 #532800

  • Baptysja
  • Baptysja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2005
  • Otrzymane dziękuję: 3046
Może lepiej dla psizęba, żeby odpoczął od kwitnienia i się zaadoptował do nowego miejsca. Za to w przyszłym roku jak buchnie kwiatem. :woohoo: :dance:
O, jak dobrze, że korona lutea będzie u Ciebie kwitła. :fly: Dałam moim dożo papu, ale niestety tylko się podzieliły, a z kwiatów nici.
Twoje kwiaty pięknie się uśmiechają do słoneczka.
Pozdrawiam zielono Maria

Mój kawałek ziemi
Ostatnio zmieniany: 03 Kwi 2017 07:27 przez Baptysja.
Za tę wiadomość podziękował(a): Anna96

OGRÓD PRZY DOMU 03 Kwi 2017 08:59 #532819

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19271
  • Otrzymane dziękuję: 79681
Ależ przylaszczki! :eek3:
Jeśli sadzonki wysyłane są z łąkami, często ten stres zabija kwiatek. Nic to, wzmocni się. Moje powychodziły w sporej ilości, mogę Ci podarować cebulkę jakby co.
Za tę wiadomość podziękował(a): Anna96

OGRÓD PRZY DOMU 03 Kwi 2017 09:06 #532822

  • Anna96
  • Anna96's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1485
  • Otrzymane dziękuję: 2242
Cesarską koron widocznie zbiera siły na zawiązanie kwiatów w nowym sezonie...cebule muszą mieć odpowiednią wielkość żeby zakwitnąć.
Na fotografii widać tylko jedną, zakwitnie w sumie trzy cebule. Same liście też widać. Na jesieni cebule zostaną podzielone, posadzone prawie w tym samym miejscu...ten kawałek został zasilony obornikiem bydlęcym...sadzonki dostaną jeszcze garść nawozu wieloskładnikowego. Będą odżywione, może zawiążą kwiaty na następny rok. W Sobotę odgarnęłam z róż okrycie, opryskałam świerki conica od robali...dzisiaj dalsze oczyszczanie rabat, zruszanie ziemi. Azalia i rodki, zostały zasilone nawozem do roślin kwasolubnych. W późniejszym terminie zostaną zasilone wodą, z ziemią do roślin kwasolubnych. Podlane :garden1:
Wysiane z nasion kwiaty nawet ładnie rosną, kupione karpy dalii...czekają w doniczkach na posadzenie, stoją na tarasie. Posadzone do ziemi piwonie, irysy, liliowce wypuszczają liście i kiełki. Tylko jeden irys gnije, chyba wypadnie :placze:
Za tę wiadomość podziękował(a): Baptysja

OGRÓD PRZY DOMU 03 Kwi 2017 09:29 #532828

  • mikeska7
  • mikeska7's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 5
Witam co można posadzić pomiędzy glauca globosa które są 3 sadzone widoczne na zdjęciu
20170402_185436-1-1.jpg

OGRÓD PRZY DOMU 03 Kwi 2017 09:31 #532831

  • mikeska7
  • mikeska7's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 5
Te doniczki że swierkami stoja tymczasowo.

OGRÓD PRZY DOMU 03 Kwi 2017 09:42 #532836

  • CHI
  • CHI's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3930
  • Otrzymane dziękuję: 21014
Witaj Aniu
przy kawie poznaję kolejny piękny ogród...
Za tę wiadomość podziękował(a): Anna96

OGRÓD PRZY DOMU 03 Kwi 2017 10:30 #532847

  • Anna96
  • Anna96's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1485
  • Otrzymane dziękuję: 2242
Łatko, mało spotykanych roślin obawiam się sadzić. Działka jest nie ogrodzona, wszystko co chce do ogrodu przychodzi. Do tego pies psotnik, wykopuje i gryzie co tylko mu się podoba. Zakopuje też co tylko mu się podoba. Ostatnio trafiam na zakopane jajka ukradzione z kurnika. Przedzimowe i obecne, kości, psią karmę. Może w końcu ogrodzenie będzie zrobione, cebulka się przyda...nie teraz tylko w przyszłości, przypomnę się na pewno :)

mikeska7 proszę załóż wątek, będzie wygodniej odpowiadać. Fotki z ogrodu też są mile widziane. Pierwszy widok ogrodu bardzo korzystny. Patrząc na boki z iglakami i kamykiem, pasowały by w tym miejscu krzewy...azalie ogrodowe niskie, berberysy typu Berberys Thunberga 'Admiration' -zależy też od miejsca, czy jest słoneczne czy nie...popatrz jakie rośliny najbardziej Ci się podobają. Korzystałam z opisów roślin w sklepach internetowych, podam Ci na pw. podane są też strefy w jakich regionach dany gatunek powinien rosnąć :bye:

CHI :) gościłaś już kiedyś w ogrodzie...miło że jesteś znowu :hearts:

OGRÓD PRZY DOMU 03 Kwi 2017 11:14 #532851

  • mikeska7
  • mikeska7's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 5
Anna96 dzieki ale jestem tu pierwszy raz i jeszcze nie wiem jak założyć wątek ale zaraz poszukam może w regulaminie


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.548 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum