TEMAT: Wystrzałowy ogród Adriana

Wystrzałowy ogród Adriana 24 Lut 2014 08:51 #227907

  • Bozi
  • Bozi's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4472
  • Otrzymane dziękuję: 2418
Uwielbiam takie kolory :hearts:


Zielone okna z estimeble.pl

Wystrzałowy ogród Adriana 24 Lut 2014 08:57 #227912

  • Daniela
  • Daniela's Avatar
opadajacaszczeka.gif


Adrian, :)
Twój wątek ogrodowy poza wystrzałowym, mógłby jeszcze tylko się nazywać "Wejściem smoka". :eek3: Jak w rogu obfitości, róże, rododendrony. Nawet im ta wymuszona bliskość pasuje. :bravo:

Wystrzałowy ogród Adriana 24 Lut 2014 09:41 #227921

  • DANA
  • DANA's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1382
  • Otrzymane dziękuję: 802
:bravo: za ucztę dla oczu ....masz tam pięknie :lol:

Wystrzałowy ogród Adriana 24 Lut 2014 10:20 #227928

  • Kalmia
  • Kalmia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 373
  • Otrzymane dziękuję: 209
Witaj, ogród bardzo ładny :flower1: :bravo: Z niecierpliwością będę czekała na kwitnienie rh w tym roku.
Pozdrawiam serdecznie :)

Wystrzałowy ogród Adriana 24 Lut 2014 20:04 #228073

  • Adrian
  • Adrian's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 997
  • Otrzymane dziękuję: 1031
Ilu Gości - witam wszystkich razem i każdego z osobna :kiss3:
to przez odpowiednie ujęcie rabat na zdjęciu wydaje się, że wszystko jest takie "och, ach" ale dziękuję na komplementy - to bardzo miłe!
Odpowiadać będę z reguły późnym popołudniem - późnym wieczorem, bo wtedy mam dostęp do zdjęć w domu.

Dzisiaj przedstawię krótki rys historyczny.
Mój R.O.D. w Złotnikach został założony w 1978 i przez wiele lat działką zajmowali się nim Dziadkowie. Pełnił typowe funkcje użytkowe - drzewa i krzewy owocowe rodziły owoce, świerki zapewniały cień, było też trochę warzyw i jednorocznych kwiatków. Później działka została przepisana na moją Mamę. Ale za dużo się nie zmieniło bo uwagę i czas Rodziców pochłaniałem ja a później moi bracia :D Dzięki plonom z działki mieliśmy (i do tej pory produkujemy) pyszne i zdrowe soki, kompoty, dżemy a nawet słodkie wina, mniam!!
W końcu jednak nadszedł czas na Ogrodowe (r)Ewolucje. W 2008 działka przeszła formalnie na mnie - w praktyce działam wspólnie z Rodzicami, którzy bardzo dużo mi pomagają. Tata to autentyczna "złota rączka" więc pergole, modernizacja altany, konstrukcje i inne tego typu sprawy to jego robota. Mama natomiast to "mózg" i zarządca oraz "spontaniczny projektant" :D - to Ona pamięta o opryskach, organizuje porządek prac w ogrodzie i jest Autorem wielu pomysłów (ileż burzliwych "dyskusji" mamy za sobą...). A ja? Ja jestem od czarnej roboty tj. sadzenia, przesadzania, dzielenia, sadzonkowania, przycinania itd. (realizowania pomysłów) oraz zajmuję się buszowaniem w necie i na forach ogrodniczych w poszukiwaniu wiadomości oraz pięknych zdjęć, które wspólnie z Mamą lubimy oglądać.

Kilka zdjęć z lat 2006-2008 - tak było... i nie wróci więcej :D

na działce do tej pory mam kilka dość starych drzew owocowych. Od kilku lat są regularnie cięte i w tej chwili się prezentują całkiem dobrze :) Rosną też winogrona. Kiedyś było bardzo dużo porzeczek oraz kilka krzewów aronii - zostały stopniowo wyautowane.

Poniżej widać na pierwszym planie papierówkę a te 2 mniejsze drzewka to wiśnie Łutówki. Po prawej ta z grubszym pniem to Węgierka Zwykła. Działka kończy się tuż za białym słupem koło tyłu werandy. W tle widać wierzchołki 2 świerków kłujących - zielonego i srebrzystego.
PICT0147.JPG


Tu widać potężną śliwkę - starą odmianę tzw. Jerozolimkę (lub Brzoskwiniową). Ona oraz pień po jej uschniętej siostrze będą punktami orientacyjnymi gdy będę pokazywał obecny wygląd tego miejsca.
PICT0137.JPG


Tutaj widać Węgierkę a z tyłu kolejne duże drzewo (widoczny konar biegnący w lewo) to niezidentyfikowana ale smaczna jabłoń jesienna. 2 bukszpany to bardzo ważne punkty orientacyjne - warto na nie zwrócić uwagę :)
PICT0133.JPG


c.d.n.
Ostatnio zmieniany: 24 Lut 2014 20:09 przez Adrian.

Wystrzałowy ogród Adriana 24 Lut 2014 20:18 #228079

  • Adrian
  • Adrian's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 997
  • Otrzymane dziękuję: 1031
Jak chcielibyście, bym Wam prezentował ogród?
Bo najchętniej to bym Was zaprosił do siebie, ponieważ zdjęciami trudno wszystko zaprezentować :D
Ale ponieważ SIĘ nie da (choć mających niedaleko do mnie serdecznie zapraszam :coffe: ) to muszę przyjąć jakiś system.
Chciałbym zachować porządek.
Czy pokazywać miesiącami (tak będę robił w tym roku - na bieżąco, gwarantowane duuużo zdjęć :))
a może spróbować "pokojami" czyli poszczególnymi częściami ogrodu?
A może tematycznie czyli np. hasło "powojniki" i wtedy pokazuję zdjęcia miejsc gdzie u mnie rosną - mogę wtedy dać portrety odmian, które mam itp.

Starych zdjęć chyba nie ma sensu więcej wrzucać, chyba że na wyraźną prośbę... Po prostu niektóre części ogrodu już kilka razy się zmieniały, praktycznie co roku!! I nie były tak ładne.
Ostatnio zmieniany: 24 Lut 2014 20:22 przez Adrian.

Wystrzałowy ogród Adriana 24 Lut 2014 20:22 #228083

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2385
Gdzie dwóch Polaków tam 3 pomysły :devil1: Rób jak uważasz :thanks:

Wystrzałowy ogród Adriana 24 Lut 2014 20:43 #228100

  • Orszulkaa
  • Orszulkaa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3063
  • Otrzymane dziękuję: 3455
No gdzie te zdjęcia? Adrian!

Wystrzałowy ogród Adriana 24 Lut 2014 20:44 #228101

  • Nati
  • Nati's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Kocham ogród!
  • Posty: 423
  • Otrzymane dziękuję: 65
wystrzałowy masz ogród, bardzo kolorowy :flower2: aż chce się więcej fotek :)

Wystrzałowy ogród Adriana 24 Lut 2014 21:14 #228120

  • GreenEvil
  • GreenEvil's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 428
  • Otrzymane dziękuję: 67
Pokazuj krok po kroku ej, my tu z ciekawosci umieramy!

Wystrzałowy ogród Adriana 24 Lut 2014 23:18 #228211

  • Adrian
  • Adrian's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 997
  • Otrzymane dziękuję: 1031
Widzę, że wyglądacie nowych zdjęć jak przysłowiowe kanie dżdżu :)
Udało się COŚ kolorowego wybrać :D

Spróbuję prezentować ogród tematycznie - grupami roślin - oraz rabatami.

Przez kilka lat działań wiele rabat pojawiło się i zmieniało swój kształt, obsadę - koncepcję.
Roślin przybywało, niektóre zmieniały miejsce albo wypadały, głównie z powodu kaprysów Pani Zimy i Panny Wiosny a także humoru właściciela. jest zauważalny jeden trend - ubywanie trawnika :happy: Ale niestety doszedłem już prawie do granic możliwości zdobywania terenu. W tym roku planuję ostatnią dużą przeróbkę.

Ogród jest zróżnicowany, trudno powiedzieć by miał jeden styl, to raczej jedyny w swoim rodzaju misz-masz, będący wypadkową ścierania się naszych gustów.
Ukształtowany pod wpływem podpatrzonych tu i ówdzie pomysłów na rabaty (różanki na forach), wizyty w Arboretum Kórnickim (ach te kwasolubne) wielu godzin dyskusji i planowania (nasadzeń, zestawiania zdjęć roślin itp.), uwzględniający ograniczenia finansowe i powierzchniowe oraz przyprawiony szczyptą improwizacji i olśnienia w najmniej spodziewanych momentach (a la "pomysłowy Dobromir" ;P)

Za pierwszy ogień idzie Centralna Rabata Różanecznikowo - Azaliowa.

Od samego początku, gdy późnym latem 2008 zaczęliśmy ją wytyczać, nadała Ogrodowi jego charakter i decyduje o jego oryginalności. Oczywiście z czasem powiększyła się, wzbogacając o kolejne rośliny ale z grubsza założenie jest to samo.
Pierwsze trafiły: różanecznik Cunningham's White, azalie duży Tunis , Umpqua Queen, Schneegold i Klondyke (były jeszcze Belkanto i Old Port ale pożegnały się po roku z towarzystwem...).
W 2009 ja bawiłem się w 6-tygodniowego żołnierza a Rodzice działali dalej - dołączyły: różaneczniki Rasputin, Nova Zenmbla, Erato i azalia roboczo zwana Apple Blossom.
2010 - różaneczniki Schneverdingen, Polarnacht, azalie Silver Slipper, Gibraltar, Doloroso, Cannon's Double, powstała "kolonia" głównej rabaty gdzie trafiły: Gibraltar (miał być Glowing Embers), Golden Eagle, i Feuerwerk, na jesień na ogród trafiły jeszcze malutkie sadzonki różaneczników Lachsgold, Gardendirektor Rieger i Catawbiense Grandiflorum oraz malutka azalia Chanel.
W roku 2011 dołączyła duża Chanel oraz różanecznki Helsinki University, Percy Wiseman, Pohjola's Daughter i malutki Azurro a do "kolonii": Erato i małe Burgundula oraz Cosmopolitan.
Rok 2012 to azalie Feuerwerk z Gardenii, malutka Anneke ze szkółki Kórnickiej - obie do "Kolonii", Cannon's Double uratowany z innego ogrodu oraz wspaniałe letnie pomyłki czyli Comte de Quincey i Northern Hi-lights.
Ale to nie koniec, w 2013 powstała nowa rabata - skrzydło głównej rabaty. Trafiły tam najnowsze zakupy czyli 2 azalie Oxydol, Nabucco i Golden Lights - obie z Gardenii, poszukiwana Irene Koster a jesienią upragniony Toucan, w innym miejscu dołączyła też Gold Topas i różanecznik Lugano.
Uff... to chyba wszystkie rododendrony!! Sporo się tego zebrało - chyba o nikim nie zapomniałem?

Ale koniec gadania bo pewnie Was nudzę :(
pokażę zdjęcia z okresu 20-26 maja
PRZYJEMNEGO oglądania :lol:

widać nowe "skrzydło" - Tunis widać z daleka, potem miejsce na Toucana oraz jest Nabucco - wszystkie wysokie, powyżej 180 cm. Potem nieco niższe azalie - Northern k. Tunisa, Golden L. schowane za Cannon' kwitnąca Irene oraz po lewej 2 niższe Oxydole. Widać Polarnacht zza bukszpanu i Klondyke.
P1550354.jpg


przed Apple Blossom jest wysoki różanecznik - wypadł; widać węższy fragment rabaty przed wejściem na werandę, z boku część pergoli, po prawej cudem odratowana magnolia Betty; z tyłu widać "Kolonię"
P1550598.jpg


Helsinki University a w tle Apple Blossom
P1550670_2014-02-24.jpg


pyszne kwiaty Silver Slipper
P1550672_2014-02-24.jpg


Rabata w całej okazałości, choć jeszcze przed głównym kwitnieniem. Zwróćcie uwagę na bukszpany!! Stara furtka mieści się hmm...gdzieś za Tunisem :D Tuje urosły od 2008 i dają osłonę przed wiatrami oraz zapewniają większy komfort odpoczywania :)
P1550811.jpg


W tle widać podwójną pergolę wejściową a z tyłu fragment drewnianej pergoli wykonanej przez Tatę. Nie ma już szałwii i poduszek rozchodników kamczackich..
P1550822.jpg


Fragment z azaliami Umpqua Queen, Schneegold, Gibraltar i różanecznikiem Azurro oraz resztą w tle. Podobają mi się kontrastujące liście hosty w centrum(taka pospolita, bardzo szybko rosnąca odmiana) oraz faktura liści kolejnej hosty nn z przodu.
P1550831.jpg
Ostatnio zmieniany: 25 Lut 2014 00:06 przez Adrian.
Za tę wiadomość podziękował(a): Orszulkaa, VERA, EmTe

Wystrzałowy ogród Adriana 24 Lut 2014 23:51 #228219

  • Adrian
  • Adrian's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 997
  • Otrzymane dziękuję: 1031
c.d.

Umpqua Queen na tle kuli bukszpanu oraz z hostą i lasem przyrostów Cunninghama. Z tyłu Klondyke - również w towarzystwie host i bukszpanów
P1550836_2014-02-24.jpg


Bergenie sprawdzają się jako obwódki rabat. W tle widać znowu "Kolonię". 5 środkowych azalii (Schneegold, Gibrlatar, Cannon's, Doloroso i Slipper z tyłu schowany) sadziłem w odstępach ok 1 m w 2010 r - obecnie załamuję ręce bo JUŻ są blisko siebie (Cannon's jest bardzo pazerny na przestrzeń)
P1550842.jpg


harmonijny kącik: Tunis, Northern, Polarnacht, odratowany Cannon's i Klondyke - ten ostatni zestawiony z zielenią bukszpanów oraz hostami to dla mnie świetne połączenie! Z tylu widać papierówkę podsadzoną liliowcami rdzawymi.
P1550874.jpg


"Kolonia" - od lewej Golden Eagle, Gibraltar i 2 x Feuerwerk potem rozłożyste Erato (za nim niewidoczna Anneke), Burgundula i malutki Cosmopolitan. Po raz kolejny towarzszą im hosty a po lewej są różowe serduszka.
P1550880.jpg


jeden z pierwszych kwiatów Rasputina - bardzo ładne tło dają Nova Zembla i jakuszmanek Schneverdingen
P1550911_2014-02-24.jpg


eleganckie danie - kwiaty Nova Zembla podane na liściach hosty
P1550921_2014-02-24.jpg


gorączka złota czyli Klondyke na tle zieleni
P1550954_2014-02-24.jpg


p.s. szukanie zdjęć, selekcja a potem wstawianie tekstu, zdjęć i komentarzy zajmują nadspodziewanie dużo czasu - ale nie mogę Was zawieść :) Jutro 2. część pokazu, zapowiada się dużo więcej kwiatów :D
Ostatnio zmieniany: 24 Lut 2014 23:52 przez Adrian.
Za tę wiadomość podziękował(a): dodad, Orszulkaa, EmTe

Wystrzałowy ogród Adriana 25 Lut 2014 07:54 #228234

  • dodad
  • dodad's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • strefa klimatyczna 6a
  • Posty: 4100
  • Otrzymane dziękuję: 2553
Adrianie, wspaniale się prezentują Twoje kwasoluby :bravo:
Coś czuję, że poszykiwanym różanecznikiem tej wiosny będzie Nova Zembla. Miałam zeszłej wiosny w rękach piekny krzew w dobrej cenie i .... odstawiłam. Że też głupich nie sieją :oops: . W tym roku nie zrobię juz tego błędu.
Pozdrawiam serdecznie i zapraszam :)
ogrodowo 2016'***
U Doroty 2015'***2014***

Wystrzałowy ogród Adriana 25 Lut 2014 08:01 #228236

  • mirdem
  • mirdem's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2652
  • Otrzymane dziękuję: 2335
Pięknie i zajmująco opowiadasz o swoim ogrodzie , wcale nie nudzisz . Do tego tyle barw na szarym przedwiośniu , że aż się śmieją oczy :) ...........i to u mnie , której różaneczniki nie krecą wcale , a wyobrażam sobie tych u których wywołują emocje...........klawiatury mają zaślinione :rotfl1: :rotfl1: :rotfl1:
Pozdrawiam.....wiosennie przez cały rok ... Mirka :P :P

Kolorowy galimatias Mirki

Kramik -wymienię , sprzedam ( głównie ogrodowe)2015

Wystrzałowy ogród Adriana 25 Lut 2014 08:21 #228247

  • Adrian
  • Adrian's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 997
  • Otrzymane dziękuję: 1031
Doroto
to jest jeden z najpopularniejszych różaneczników więc na pewno go trafisz,
czasem warto zaglądać do marketów typu Leroy albo Castorama - w zeszłym roku w tym drugim widziałem duże, niedrogie krzewy Catawbiensa i Roseum. Tylko zastanawiam się bo rośnie szeroko - ma dość długie przyrosty (nie lubię ciąć różaneczników) i za kilka lat, jak opadną starsze liście, może mieć trochę łysawy pokrój.

Mirko
dziękuję za słowa uznania - myślę, że taki efekt jest po części związany ze skomasowaniem nasadzeń.
One źle się czują i wyglądają nieszczęśliwie gdy rosną samotnie.
A co jest Twoim oczkiem w głowie?

edit: zerknąłem do Ciebie i widzę żurawki (ładna rabatka z nimi w roli głównej!), hosty, dalie... Pięknie!!
Żurawkoza dopadła mnie w 2013 r (wcześniej miałem tylko kilka i nie zwracałem na nie uwagi - gdzie ja miałem oczy?), w tym roku też co nieco zamówiłem więc będzie co pokazywać :)
Ostatnio zmieniany: 25 Lut 2014 08:53 przez Adrian.

Wystrzałowy ogród Adriana 25 Lut 2014 08:27 #228250

  • mirdem
  • mirdem's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2652
  • Otrzymane dziękuję: 2335
Adrianie ja jestem głównie zielona hostowo-żurawkowo-brunerowa ( a ostatnio nawet paprociowa :think: :think: )................. a na potwierdzenie tej tezy mam :rotfl1: :rotfl1: :rotfl1: mnóstwo kwitnących irysów , liliowców i dalii
Pozdrawiam.....wiosennie przez cały rok ... Mirka :P :P

Kolorowy galimatias Mirki

Kramik -wymienię , sprzedam ( głównie ogrodowe)2015

Wystrzałowy ogród Adriana 25 Lut 2014 08:29 #228252

  • anabuko1
  • anabuko1's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4542
  • Otrzymane dziękuję: 2203
:bye:
Pięknie i tak kolorowo na Twojej działeczce,bajecznie to wygląda jak te różaneczki kwitną:)
Bardzo podoba mi się to zdjątko - kwiatów Novej Zembli podane na liściach hosty :bravo: :bravo:

Wystrzałowy ogród Adriana 25 Lut 2014 08:59 #228263

  • Adrian
  • Adrian's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 997
  • Otrzymane dziękuję: 1031
Aniu
masz uroczy dom - w zielonym i kolorowym otoczeniu, w dodatku ta kolekcja host - piękna!
cieszę się, że danie Ci smakowało :) (prawie dosłownie bo podobno liście host są jadalne :blink: )
przy cyfrówce cała zabawa polega na tym, by wykadrować jak najciekawsze/najładniejsze ujęcia - najchętniej więc robię portrety kwiatów z ciekawym tłem :D (robiąc zdjęcia niestety nie mam czasu myśleć nad ręcznymi wystawieniami parametrów przez co część zdjęć większych terenów wychodzi mdła - ale zawsze można je skasować, hihi)
Ostatnio zmieniany: 25 Lut 2014 09:00 przez Adrian.


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.568 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum