TEMAT: Wystrzałowy ogród Adriana

Wystrzałowy ogród Adriana 22 Kwi 2014 13:49 #245367

  • hanya
  • hanya's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3913
  • Otrzymane dziękuję: 3479
Hej Adrian, czy możesz powiedzieć, które azalie wielkokwiatowe rozwijają liście i kwiaty prawie jednocześnie? Gibraltar taki jest, jakie jeszcze? Można wreszcie wrócić do ogrodu po świątecznych obowiązkach i atrakcjach :dance: :dance:
:flower2: :bye: :bye:
PS. Aparatu ciągle nie ma :placze: :placze:
Serdecznie pozdrawiam i zapraszam do Ogrodu wśród starych sosen

Hanka


Zielone okna z estimeble.pl

Wystrzałowy ogród Adriana 22 Kwi 2014 14:15 #245375

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5026
hanya wrote:
PS. Aparatu ciągle nie ma :placze: :placze:

Coś się nie spisał zajączek ;)
pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."

Wystrzałowy ogród Adriana 22 Kwi 2014 14:19 #245377

  • hanya
  • hanya's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3913
  • Otrzymane dziękuję: 3479
Zającowi muszę przetrzepać futro. W tej sprawie się nie popisał. :hammer: :hammer:
Serdecznie pozdrawiam i zapraszam do Ogrodu wśród starych sosen

Hanka

Wystrzałowy ogród Adriana 22 Kwi 2014 14:22 #245379

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5026
Koniecznie go przetrzep, bo czekamy na zdjęcia z utęsknieniem :)
pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."
Za tę wiadomość podziękował(a): hanya

Wystrzałowy ogród Adriana 22 Kwi 2014 14:52 #245386

  • Aguniada
  • Aguniada's Avatar
Jakie okazałe tulipany, Adrianie! Przecudnie Ci zakwitły.
Moje mnie frustrują - wyradzają się, wypuszczając same liście...
Znowu trzeba będzie jesienią dosadzić większą partię...
Masz na to jakiś dobry sposób?
Pozdrawiam,
A

Wystrzałowy ogród Adriana 22 Kwi 2014 15:10 #245390

  • Adrian
  • Adrian's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 997
  • Otrzymane dziękuję: 1031
cześć Agnieszko,
dziękuję za wizytę - tulipany to "przystawka"... zaczyna się powoli czas AZALII i RÓŻANECZNIKÓW :D

Co do tulipanów to nie mam recepty. Zauważyłem tylko, że im bardziej wymyślne odmiany tym szybciej się degenerują no i są wrażliwsze od tych starych... Część pokazanych tulipanów kwitnie 2. rok a część to nówki z jesieni. Można niby wykopywać co roku, suszyć i na nowo sadzić (wtedy wyrzucamy niepotrzebne cebulki przybyszowe, wybieramy najzdrowsze i unikamy niekorzystnych warunków (za mokro/choroby/robale) ale przy takiej ilości i różnych miejscówkach - nierealne... Chodzi mi po głowie pewien pomysł - później o nim napiszę.
Można też robić jak Robaczek_Poznań (Kasia) z FO - dosadzać kolejne tulipany do starych :D
Ostatnio zmieniany: 22 Kwi 2014 15:10 przez Adrian.

Wystrzałowy ogród Adriana 22 Kwi 2014 15:16 #245392

  • Aguniada
  • Aguniada's Avatar
Dzięki!
Wykopywanie nie wchodzi u mnie w grę - więcej bym chyba szkód narobiła, niż pożytku.
Pozostaje dosadzać świeże co roku... myślę, że te botaniczne są mniej kłopotliwe, poza tym, trzeba szukać starych odmian.
Czekam jeszcze na informacje, co tam Ci chodzi po głowie ;-)

Wystrzałowy ogród Adriana 22 Kwi 2014 15:18 #245394

  • hanya
  • hanya's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3913
  • Otrzymane dziękuję: 3479
Adrian, napisz o tych azaliach, oczywiście jak znajdziesz chwilkę wolną...
Serdecznie pozdrawiam i zapraszam do Ogrodu wśród starych sosen

Hanka

Wystrzałowy ogród Adriana 22 Kwi 2014 16:55 #245417

  • Daisy
  • Daisy's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 168
  • Otrzymane dziękuję: 122
Witaj Adrianie, dziękuję za miłe powitanie :D

Szafirk przecudne są, uwielbiam je także za zapach! Widziałam też białe w ogrodach forumowych, śliczne są, przymierzam się do nich jesienią :)

Wystrzałowy ogród Adriana 22 Kwi 2014 19:08 #245479

  • Adrian
  • Adrian's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 997
  • Otrzymane dziękuję: 1031
Hokus-pokus, czary-mary,
zdjęcia pod komentarzami - nie do wiary ;P

Na pierwszy plan w ogrodzie wybijają się tulipany choć nadal kwitną np. hiacynty czy szafirki.

Barwne plamy kwitnących szafirków stają się nomen - omen szafirami zdobiącymi wiosenną szatę Ogrodu... to świetny kontrast dla innych cebulowych :)
DSCI3128_2014-04-22.JPG



Rzut okiem na prawie całą rabatkę różano-tulipanową (w późniejszym czasie również -liliowo-liliowcową)
DSCI3182_2014-04-22.JPG



Wysokie, niezawodne tulipany koło pola daliowego
DSCI3175_2014-04-22.JPG




Niedobitek z zeszłorocznego mixu żółtych i czerwonych podwójnych + 'Purissima' + 'Claudia'
DSCI3190_2014-04-22.JPG




Cóż za oryginalne i przyjemne dla oczu połączenie różu i morelowego obrzeża
P1600802_2014-04-22.JPG




Te tulipany (chyba 'Atilla') mają ładny, śliwkowy odcień
P1600778_2014-04-22.JPG




W innym kącie także zakwitają tulipany: 'Freeman' a z tyłu 'Prinses Irene'
DSCI3239_2014-04-22.JPG




Moje ulubione tulipany viridiflora 'Exotic Emperor'. Eleganckie, początkowo lekko żółtawe z czasem bieleją, ozdobione zielonymi smugami/płatkami rosną w 2 grupach po ok 10 cebul a w tle są różaneczniki.
DSCI3213_2014-04-22.JPG

Wystrzałowy ogród Adriana 22 Kwi 2014 19:14 #245485

  • Adrian
  • Adrian's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 997
  • Otrzymane dziękuję: 1031
Haniu,
będę na działce dopiero w niedzielę po południu (może wcześniej 1-2 razy rodzice podjadą)
więc dopiero wtedy dokładnie się przyjrzę...
Gibraltar na pewno jest jednym z szybciej kwitnących i wypuszczających równocześnie nowe pędy. A dlaczego Ci tak zależy na odmianach, które szybko wypuszczają nowe przyrosty?
Wydaje mi się, że lepszy efekt jest gdy żadne "zielone" nie zakłóca "morza kwiecia" :D

Aguś,
cha cha to tak tylko tajemniczo zabrzmiało :D
Otóż pod koniec czerwca większość tulipanów będę wykopywał bo w paru miejscach przerabiam rabaty - w 2 miejscach w ich miejsce przyjadą żurawki a w innym mam już przewidziane lilie (będzie trzeba wymienić podłoże). Będę wyrzucał małe i chore cebulki, resztę posegreguję, podsuszę i poczekam do września. Oczywiście część tulipanów zostawię w spokoju - dopóki będą powtarzały co roku kwitnienie :)

Myślę nad tym, by wyżej wyselekcjonowane tulipany posadzić jesienią w grupach odmianowych do donic. Do wiosny większość przezimuje na "polu daliowym". Zakwitną tam a później powędrują "w kąt" aż im liście nie zaschną (a potem wybiorę te największe cebulki, podsuszę i powtórzę procedurę...) a w tamto miejsce trafią dalie.
Niektóre donice z tulipanami mogę wiosną postawić na rabatach na okres kwitnienia.
Tam gdzie to będzie możliwe mogę mieć też wkopane donice z tulipanami - gdy przekwitną posadzę w ich miejsce podrośnięte jednoroczne lub też wyjmę donicę - zasypię dołek i posadzę kwiatki a następnie postąpię jak pisałem. Będzie z tym trochę roboty ale przynajmniej jest większa szansa, że większy odsetek cebul zakwitnie w następnym roku (świeże podłoże, tylko większe cebulki) a efekt wizualny będzie jeszcze lepszy (mogę posadzić je ciaśniej skoro nie będą musiały tkwić w danym miejscu do następnego sezonu)
To plany... zobaczymy co z tego wyniknie :D
Ostatnio zmieniany: 22 Kwi 2014 19:17 przez Adrian.

Wystrzałowy ogród Adriana 22 Kwi 2014 19:18 #245489

  • dodad
  • dodad's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • strefa klimatyczna 6a
  • Posty: 4100
  • Otrzymane dziękuję: 2553
Adrianie, sposób z tulipanami w donicach stosowałam z powodzeniem kilka lat. Daje bardzo dobre efekty. Niestety chyba trzy lata temu miałam jesienią bardzo dużo cebul do posadzenia i zaryzykowałam sadzenie do gruntu. Żałuję do dziś. Nie wiem jak będzie z realizacją planu, ale zamierzam powrócić do tej metody
Pozdrawiam serdecznie i zapraszam :)
ogrodowo 2016'***
U Doroty 2015'***2014***
Za tę wiadomość podziękował(a): Adrian

Wystrzałowy ogród Adriana 22 Kwi 2014 21:35 #245635

  • hanya
  • hanya's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3913
  • Otrzymane dziękuję: 3479
Adrian, tak mi jakoś bardzo pasują do wiosny te sterczące czupiradełka. Mam jeszcze jedną taką oprócz Gibraltaru , niestety nie wiem czy to Chanel czy Cecile, kolor nie moja bajka, nigdy nie dociekałam odmiany. Jak będziesz miał czas to zerknij na swój gąszcz azaliowy, może coś podpowiesz. Skąd mi się wzięło, że jesteś na działce codziennie... :think:
Do niedzieli to Twoje jeszcze nie rozkwitną, no nic, czekamy :flower2: :bye: :bye:
Serdecznie pozdrawiam i zapraszam do Ogrodu wśród starych sosen

Hanka

Wystrzałowy ogród Adriana 22 Kwi 2014 21:44 #245646

  • mrówa
  • mrówa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1379
  • Otrzymane dziękuję: 484
Białe, przepiękne wysunęły się na prowadzenie. :woohoo:
Przenoszenie cebul w donicach... przedni pomysł jeśli potrzebujesz miejsca na nowe nasadzenia,
a i zasychające liście nie szpecą :bad-idea:

Wystrzałowy ogród Adriana 22 Kwi 2014 23:01 #245722

  • Adrian
  • Adrian's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 997
  • Otrzymane dziękuję: 1031
Mrówa,
prawda, że ładne? Na pewno już się kwiaty rozwinęły - Rodzice w czwartek pojadą to jak im czasu wystarczy to porobią fotki :D

Haniu,
przyjrzę się - obiecuję :D Choć o ile pamiętam, to u większości azalii już w trakcie kwitnienia zaczynają startować nowe przyrosty.
Mam u siebie 2 krzaczki Chanel - ona kwitnie dość późno, na pewno dobry tydzień po Gibraltarze. Ma nie za duże, gwiazdkowe kwiaty ale za to bardzo ładnie pachnie. Cecile ma przede wszystkim dużo większy, bardziej efektowny kwiat - choć też to jasny róż.
Za tę wiadomość podziękował(a): hanya

Wystrzałowy ogród Adriana 23 Kwi 2014 21:48 #246283

  • Adrian
  • Adrian's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 997
  • Otrzymane dziękuję: 1031
U mnie w tej chwili burza - wicher dmie, błyskawice rozświetlają nieboskłon a ziemią wstrząsają grzmoty...
Pada i mam nadzieję, że tak się dzieje również na działce :)

Dzisiaj dotarły do mnie żurawki ze sklepu LilieWodne - jestem BARDZO zadowolony... :happy4:

Wystrzałowy ogród Adriana 23 Kwi 2014 22:31 #246337

  • zielonajagoda
  • zielonajagoda's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3081
  • Otrzymane dziękuję: 5956
Jestem pod wrażeniem, ogród bajkowy i pięknie go pokazujesz na fotografiach :)

Wystrzałowy ogród Adriana 23 Kwi 2014 23:50 #246421

  • Adrian
  • Adrian's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 997
  • Otrzymane dziękuję: 1031
Dziękuję Iwona za miłe słowa :)

Mam dzisiejsze, nowe zdjęcia - minęły 2 dni od poniedziałku a na ogródku dzieje się dużo!!
Rozkwitło wiele nowych tulipanów, obsypane kwieciem są śliwy, wiśnie i częściowo jabłonie oraz powoli czas na "Creme de la Creme" czyli azalie i różaneczniki!!! Tak jest, pierwsze kwiaty się już rozwinęły, na kilku kolejnych pękają pąki a reszta ma je coraz bardziej nabrzmiałe.

Różanecznik 'Gartendirektor Rieger'
W tym roku prezentuje się fantastycznie!! On wystartował u mnie od maleńkiej sadzonki. W dodatku podmarzł pierwszej zimy ale dzielnie walczył o pozostanie w moim ogrodzie skutkiem czego w zeszłym roku ujrzałem po raz pierwszy jego oryginalne kwiaty zaś w tym roku - popatrzcie sami...

P1600978.JPG



kwiat ma ok 8-10 cm średnicy!! (hmm, coś mi obraca zdjęcia do poziomu :think: )
P1600979_2014-04-23-2.JPG



Różanecznik 'Cunningham's White'
To bardzo popularna i sprawdzona odmiana, u mnie rośnie dość wolno i raczej na szerokość (częściowo to moja zasługa) dzięki czemu świetnie wypełni w przyszłości przestrzenie między azaliami. W tym roku zakwitnie nader obficie (w poprzednich latach sierpniowo-wrześniowe kwitnienie bywało bardziej obfite niż wiosenne ;))

P1600984.JPG


P1600990.JPG
Załączniki:
Ostatnio zmieniany: 23 Kwi 2014 23:55 przez Adrian.
Za tę wiadomość podziękował(a): Robaczek, VERA


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.437 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum