TEMAT: Dwa ogródki '2014

Dwa ogródki '2014 07 Kwi 2014 23:24 #241751

  • Daniela
  • Daniela's Avatar
Tomku,
roślinki jeszcze sfocę posadzone, jak tylko nabiorą wigoru. :) Na działce jeszcze wody nie mamy bieżącej, a deszczówki się jeszcze po uruchomieniu zbiornika nie uzbierało, więc podlewałam tylko nowości.

Co do koron, to jak są słabo odżywione to nie kwitną, zdarza się. W tym roku zauważyłam, że z 4 perskich zakwitną dwie, pozostałe miały niewielkie zalążki kwiatowe, które nie miały szans. Szachownice są żarłoczne i właściwie co drugi rok, trzeba wyjmować je z ziemi, dać im wypocząć, a potem posadzić w nowe, zasobne podłoże. Ja mam dość ubogą ziemię, a nie zawsze (raczej co dwa-trzy lata) wyciągam cebule i wzbogacam glebę. Oczywiście nawożę je z góry, ale do dużych cebul jakie mam (sadzę bardzo głęboko) nie jestem pewna czy dociera cała zasobność, tym bardziej, że perskie (czarne) są posadzone na stoku, z którego woda spływa, a i nawozy podobnie. Szachownice pomarańczowe i żółte raczej niezawodnie kwitną, choć w tym sezonie dopiero muszę je dokładnie posprawdzać - w zeszłym roku przenosiłam je, więc trudno określić czy się ładnie "upasły". :think:
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Dwa ogródki '2014 07 Kwi 2014 23:42 #241758

  • TOMEX
  • TOMEX's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1239
  • Otrzymane dziękuję: 505
magdala wrote:
Przecież mój ogród jest rzut beretem od Twojej działki ,a moja szachownica i sasanka
daleko za Twoimi ...
Nie ,żeby było mi żal , o nie :P .Będę miała troszkę później ,ale zdziwiona jestem.
a to było do mnie czy do danieli ?
Temat został zablokowany.

Dwa ogródki '2014 07 Kwi 2014 23:45 #241761

  • TOMEX
  • TOMEX's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1239
  • Otrzymane dziękuję: 505
danielu może i ja wykopię po przekwitnieciu to bedą miały czas spoczyku i lepiej będą kwitły ,sam jestem ciekaw jak moje się upasły :happy3:
Temat został zablokowany.

Dwa ogródki '2014 07 Kwi 2014 23:47 #241762

  • Daniela
  • Daniela's Avatar
Tomku, do mnie. :)
Z Magdą jesteśmy praktycznie sąsiadkami, dzieli nas kilka km, często przejeżdżam koło jej ogrodu, bo mam w tamtej okolicy przyjaciół.

Magdo, :)
pewnie u Ciebie jest troszkę inny klimacik niż u mnie, u nas taka dolina, specyficzne ukształtowanie. Z tego co czasem porównywałam z moją przyjaciółką, która mieszka nieopodal Twojego ogródka, to u niej też troszkę później roślinność zaczyna wiosną. Ale nadgonicie!

Dodane: Tomku, tylko niech dobrze uschną łodygi, dopiero wtedy możesz wyciągać. A posadzić pod koniec sierpnia lub we wrześniu w bogatą glebę.
Ostatnio zmieniany: 07 Kwi 2014 23:49 przez Daniela.
Temat został zablokowany.

Dwa ogródki '2014 08 Kwi 2014 00:06 #241766

  • TOMEX
  • TOMEX's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1239
  • Otrzymane dziękuję: 505
No ak tez własnie myslałem , jak uschną to pójdą w inne miejsce i niech kwitną co roku bo kto wie ile się jeszcze pożyje żeby podziwiać te piękne kwiaty ,bo póżniej to tylko od spodu można je tylko powąchać :rotfl1: Dziękuję za porady :thanks:
Temat został zablokowany.

Dwa ogródki '2014 08 Kwi 2014 09:16 #241839

  • Daniela
  • Daniela's Avatar
Tomku,
no akurat szachownice, szczególnie cesarskie, to od spodu śmierdzą więc wąchania nie polecam. Ostatnio gdy pracowaliśmy w ogrodzie przy rabacie trawiastej, to z paru metrów donosił się specyficzny smrodek. No ale są tak piękne, że im się to wybacza. ;) :rotfl1:
Temat został zablokowany.

Dwa ogródki '2014 08 Kwi 2014 09:38 #241848

  • magdala
  • magdala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4524
  • Otrzymane dziękuję: 1071
Smrodek -nie smrodek ;)
Jak zauważyłam bardzo różnie ludzie odbierają zapachy . Mi tam cebule szachownic nie śmierdzą, podobnie jak pewien berberys , którego zapach podczas kwitnienie bywa bardzo kontrowersyjny :) Ja go uwielbiam ,a niektórzy zmieniają drogę do pracy ,żeby nie czuć ...smrodu :happy3:

Ale i tak starajmy się jak najdłużej wszystko wąchać od góry niż od spodu ... :silly:

Tomku - widzę ,że Daniela wszystko wyjaśniła w kwestii sąsiedztwa . :bye:
Ostatnio zmieniany: 08 Kwi 2014 09:39 przez magdala.
Temat został zablokowany.

Dwa ogródki '2014 09 Kwi 2014 08:19 #242110

  • anabuko1
  • anabuko1's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4542
  • Otrzymane dziękuję: 2203
:bye: Danielo
Mówisz,że ta szachownica trochę śmierdzi a to ciekawostka dla ogrodu,bo zazwyczaj wszystko pachnie :happy:
Tulipanki,magnolia ślicznie kwitną :)
Pąki bergenii też już masz a u mnie jeszcze nic. :(
Aukuba japońska naprawdę się świetnie wygląda,kiedyś miałam na nią ochotę,przypomniałaś mi to, ale boję się ,że u mnie nie da rady :crazy:
Temat został zablokowany.

Dwa ogródki '2014 09 Kwi 2014 09:31 #242131

  • Daniela
  • Daniela's Avatar
Magdo, :)
mówią też, ze szachownice odstraszają nornice i krety, czyli w naturze smrodek tez czasem jest potrzebny. :cool3:

Aniu, :)
i na Twój ogródek przyjdzie kolej, cierpliwości. U mnie rzadko wiosna taka wyrywna w stosunku do reszty kraju, na ogól wszystko mam z opóźnieniem 2 tygodniowym.
Co do aukuby to ona znosi mrozy do -5 st. C jeśli za dnia mróz odpuszcza. Dlatego chowamy ją - w tym roku była w garażu murowanym - tylko gdy mrozy poniżej tych -5 trwają dłużej. Tej zimy sporo była na dworze, nie przeszkadzał jej nawet niewielki opad śniegu, zima była łaskawa. Uważam, że w tym roku lepiej przezimowała niż poprzedniej zimy w wiatrołapie. Gdybym wiedziała kupując, że z nią się trzeba tak "nosić" to chyba bym nie kupiła, bo nie mam za bardzo miejsca na takie ruchy, no ale jak kupiłam to dbam o nią. W tym roku muszę ją przesadzić, dać nowe podłoże żeby nie zgłodniała. Teściowej się nie podoba, bo "nie kwitnie", co nie jest prawdą, po prostu kwiatki ma niepozorne, jest ozdobna z liści.
Temat został zablokowany.

Dwa ogródki '2014 13 Kwi 2014 18:02 #243125

  • Daniela
  • Daniela's Avatar
Ułudka wiosenna


Mahonia, którą Tadziu nazywa śmierdzielem - nie lubi jej zapachu.


Tulipany Toronto


Forsycja przestraszyła się mojej groźby (wywalenia) i w tym roku zakwitła w całości ;)




Kwitnąca jagoda kamczacka


Jabłonka ozdobna


Borówka amerykańska
Temat został zablokowany.

Dwa ogródki '2014 13 Kwi 2014 18:53 #243144

  • magdala
  • magdala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4524
  • Otrzymane dziękuję: 1071
Czyli wszystko idzie do przodu pełną parą...
Zawsze w takim momencie zaczynam się obawiać - czy nie za szybko ?
Chodzi mi o następne pory roku . I następne.... :supr:
Temat został zablokowany.

Dwa ogródki '2014 13 Kwi 2014 19:51 #243177

  • Daniela
  • Daniela's Avatar
Magdo, :)
i tak nie mamy na to wielkiego wpływu. Raczej musimy z pokorą przyjmować i cieszyć się tym co jest.

cd.
Ułudka wiosenna niebieska


Przylaszczka Tadzia ;)


Widoczek ogólny


Rabatka pod tarasem


Magnolia przekwita


...podobnie jak sasanki
Temat został zablokowany.

Dwa ogródki '2014 13 Kwi 2014 19:53 #243179

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2385
U mnie z tych "rzeczy" to tylko ułudka kwitnie :rotfl1: :kiss3: Ups, nowe fotki wskoczyły :happy:

Magdo, carpe diem :hug:
Ostatnio zmieniany: 13 Kwi 2014 19:54 przez sd-a.
Temat został zablokowany.

Dwa ogródki '2014 13 Kwi 2014 20:00 #243183

  • gorzata
  • gorzata's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Jeszcze w zielone gramy...
  • Posty: 8603
  • Otrzymane dziękuję: 1935
Fantastyczne zdjęcie przekwitających sasanek! :bravo:
Bo na temat wzor(c)owego porządku nawet się nie wypowiem :whistle:
Od kiedy napisałaś o Tadziu i o przylaszczkach, kojarzą mi się one z Jego osobą ;)
Rośliną mojego M jest z kolei... pęcherznica :devil1:
Kiedyś... w początkach forumowania, byliśmy w odwiedzinach u rzeszowskiej forumki...
M, totalny laik ogrodowy, tylko kiwał mądrze głową, aż do momentu, kiedy doszliśmy do kolejnego krzaczka, przy którym zakrzyknął: "O! A to jest pęcherznica!" :rotfl1:
Do dziś rozpoznaje ją bez pudła, choć, trzeba przyznać, nie tylko ją ;)
Pozdrawiam - Gosia
Temat został zablokowany.

Dwa ogródki '2014 13 Kwi 2014 20:17 #243193

  • Shirall
  • Shirall's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3980
  • Otrzymane dziękuję: 747
jej moja borówka jeszcze nie ma takich pąków jak Twoja :blink:
hehe u mnie sasanki dopiero zaczynają a tu już przekwitają :blink:
ale taką wiosnę to ja lubię! :dance:
Temat został zablokowany.

Dwa ogródki '2014 13 Kwi 2014 21:15 #243221

  • Roma
  • Roma's Avatar
Danielo-ułudka wiosenna biała,czy można złożyć na nią zamówienie? jak myślisz,mogłaby rosnąć pomiędzy różami?
Temat został zablokowany.

Dwa ogródki '2014 13 Kwi 2014 22:18 #243267

  • Daniela
  • Daniela's Avatar
Gorzatko, :)
nawet nie wiesz jaki on jest dumny z tej przylaszczki. Dostałam jeszcze dwie inne, ale to mikroskopijne maleństwa... ale je podhoduję. Naprawdę to widzę, że te lata opowiadania o roślinach nie idą w kosmos - On zapamiętuje. Ba! coraz częściej się oburza. Dzisiaj poprosiłam żeby naciął szpadlem, żeby wyciągnąć jedną roślinkę i kilka razy rysowałam linię.
Na co Tadziu: "Ja nie wiem, że Ty mnie uważasz za takiego głupka!" :unsure:
Z kolei ja tłumacząc się - "No bo wiesz tam obok taki maleńki bodziszek jest i inne roślinki, co ich nie widać..." :supr3:
Co do tego "porządku" to bym się spierała, to chyba jeszcze zeszłoroczny. :think: Ale nowe chwaściory już już tuż! tuż!


Shiralko, :)
u mnie zbocze południowe, słonko pięknie świeci, to i roślinność ładnie się rozwija. Zawsze jakoś u mnie było później niż na południu, ale może jakoś w tym roku wyjątkowo szybko wiosennie się zrobiło i to widać.

Romko, :hug:
zamówienie przyjęte. Rosnąć może między różami, tyle że potrzebuje troszkę cienia (choc piszą że na stanowisko słoneczne też się nadaje). No, ale krzew róży może jej trochę tego cienia dawać. Trzeba próbować. Ta moja biała jest tylko widoczna teraz, wiosną. Potem z przodu były wyższe rośliny (przetaczniki), które dawały jej troszkę zacienienia. Obecnie przetaczniki "wyszły" na inną rabatę - nomen omen do róż - i pod tarasem znawca ogrodnictwa Tadziu zażyczył sobie inne, nieco niższe rośliny. :supr3: Więc coś tam będę kombinować z zakupionych ostatnio roślin.
Temat został zablokowany.

Dwa ogródki '2014 14 Kwi 2014 17:54 #243441

  • anabuko1
  • anabuko1's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4542
  • Otrzymane dziękuję: 2203
Mahonia cudnie kwitnie :)
Ułudka te maleństwa , a takie urokliwe :P
I magnolia już przekwitać zaczyna ;)
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.269 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum