TEMAT: Ogród nie tylko różany

Ogród nie tylko różany 12 Gru 2014 13:30 #320510

  • moni
  • moni's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1308
  • Otrzymane dziękuję: 995
Jeszcze rzut oka na skarpkę:

20120602-untitled-284.jpg


20120601-untitled-013.jpg


20120601-untitled-012.jpg


20140527-untitled-046.jpg


20140516-untitled-062_2014-12-12.jpg


Zmiany w trakcie 1 sezonu. To jest rabata, która powstała jesienią 2013 - róże i byliny

20140422-untitled-108.jpg


20140812-untitled-086.jpg



I jeszcze znalazłam kompozycję, której już nie ma ze względu na nadmierny rozrost róż ale nie wiem czy gdzieś w ogrodzie jej nie odtworzę bo mi się podoba

20120708-untitled-136.jpg


I taka kwietno-łąkowa kompozycja u sąsiadki (baaardzo mi się podoba i nawet żółty tak nie przeszkadza :devil1: )

20140622-untitled-033.jpg


Róże - tej kompozycji też już nie ma :unsure: ale myślę, że ciekawa: róża geisha i heidi klum

20110901-untitled-2622.jpg
Ostatnio zmieniany: 12 Gru 2014 13:40 przez moni.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku


Zielone okna z estimeble.pl

Ogród nie tylko różany 12 Gru 2014 13:39 #320513

  • moni
  • moni's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1308
  • Otrzymane dziękuję: 995
Na koniec pokażę kilka sutaszków, które robię zamiast ozdób świątecznych :devil1: muszę je jeszcze wykończyć z tyłu i gotowe. Zdjęcia takie sobie bo robione wieczorem ale trudno.
Naszło mnie też na bransoletki w stylu Chan Luu (jedna już prawie gotowa i robi się znacznie prościej niż sutasz - jak mnie nikt nie zbanuje to pokażę :rotfl1: )

20141205-untitled-003.jpg


20141205-untitled-009.jpg


20141205-untitled-005.jpg


Miłego piątku :bye:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku

Ogród nie tylko różany 12 Gru 2014 13:47 #320514

  • e-genia
  • e-genia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4032
  • Otrzymane dziękuję: 3524
Moniko piękne te bransoletki , szczególnie te pierwsze
Ostatnio zmieniany: 12 Gru 2014 13:48 przez e-genia.
Temat został zablokowany.

Ogród nie tylko różany 12 Gru 2014 14:08 #320521

  • r-xxta
  • r-xxta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 7727
  • Otrzymane dziękuję: 2600
Czyli jednak choroba trzyma :dry: . Ciekawe jak potraktują Twoją nieobecność na uczelni, masz od kogo dowiedzieć się, co było?
Kolejne piękne fotki metamorfoz :lol: , zwłaszcza tempo traw powala :woohoo: . Bardzo mnie to cieszy, bo sporo w tym roku posadziłam :P
Temat został zablokowany.

Ogród nie tylko różany 12 Gru 2014 14:25 #320528

  • moni
  • moni's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1308
  • Otrzymane dziękuję: 995
Geniu - dzięki !
Marta - umówiłam się z koleżanką, że wyśle mi skany wykładów. Po niedzieli zadzwonię do niej i dowiem się co jest na zadanie i czy jakiegoś sprawdzenia wiedzy nie zapowiedzieli. Kontaktowałam się z uczelnią i nie będzie raczej problemów.
Trawy faktycznie rosną błyskawicznie - aż sama się zdziwiłam jak wróciłam do starych zdjęć.
Temat został zablokowany.

Ogród nie tylko różany 12 Gru 2014 14:26 #320529

  • Kondzio
  • Kondzio's Avatar
Uwielbiam twój ogród połykam wszyskie połączenia róż z bylinami i tak patrzę że mamy podobne dodatki. Dziekuje ze go pokazujesz :)
Temat został zablokowany.

Ogród nie tylko różany 12 Gru 2014 16:00 #320540

  • edulkot
  • edulkot's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2906
  • Otrzymane dziękuję: 3009
Kolejne piękne porównawcze zdjęcia jak to rośliny potrafią zagarniać terytorium, lubię takie zestawienia tylko nie zawsze spojrzenie wstecz daje odpowiednią satysfakcję. Czasami jak roślinność zbytnio się rozhula to aż żal, że jednak w ich młodości czyli małości było zdecydowanie lepiej :wink4:

ps. trzymaj się zdrowo i nie przemęczaj się tą dłubaniną :hug: ale muszę przyznać że masz zdolne łapki :bravo:
Ostatnio zmieniany: 12 Gru 2014 16:01 przez edulkot.
Temat został zablokowany.

Ogród nie tylko różany 13 Gru 2014 23:20 #320764

  • moni
  • moni's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1308
  • Otrzymane dziękuję: 995
Dobry wieczór,

Smutno dzisiaj... myśli krążą wokół Zakusia [*] i Jego Opiekunów. Ktoś może powiedzieć ... przecież to tylko piesek ale to nie tak ...to towarzysz życia, doli i niedoli, członek rodziny, istotka, która potrafi kochać bezwarunkowo, na zawsze .... szkoda, że nie zawsze jest tak z ludźmi...

Konrad - dziękuję ci bardzo. U mnie dodatki raczej monotematyczne, głównie w kolorach niebiesko-fioletowych; szałwia, kocimiętka i lawenda ale pasuje mi to w zasadzie do wszystkich kolorów róż więc co tam!

Majutek - masz rację, czasem kompozycje roślinne lepiej wyglądają jak są młode...ja kilka takich, które bardzo mi się podobały musiałam zmienić ze względu na nadmierny rozrost roślin i ogólne zakrzaczenie.
Dłubaniną się nie przemęczam, dla mnie to przyjemność. Jak pracowałam to była to odskocznia od koszmaru zawodowego życia, teraz te pierdołki wypełniają mi czas i pozwalają odpoczywać intelektualnie...a jest mi to potrzebne i to bardzo ... niestety...

Dzisiaj znowu trochę przeszłości...sporo kompozycji, które już nie istnieją .... a po co to pokazuję ? A tak! może komuś się przyda ... a może nie.....

Rabatka pod pergolą przy drewutni. Pergola z 2 stron jest osłonięta drewnianą kratką, a z 2 otwarta na ogród. Nie pokazywałam jej w tym roku ponieważ stanowiła zaplecze budowlano- magazynowe... mam nadzieję, że w przyszłym sezonie odzyska swój status azylu. Zaprojektowałam romantyczny zakątek z pnącymi różami (3 veilchenblau, 2 iceberg pnący - na przemian) poprzetykanymi różowymi klematisami ( m.in hagley hybrid, comtesse de bouchaud, omoshiro). Na środku placyk z metalowym stoliczkiem i krzesełkami. Wejście od strony trawnika. A od pn. strony róże augusta luize, chippendale, tip top. Pod różami białe naparstnice. No i było tak przez 1 sezon. Pięknie było (jak dla mnie). Nie przewidziałam jednak siły wzrostu róż. 1 Veilchenblau zdominowała całkowicie 2 icebergi. 2 veilchen została zdominowana przez podkładkę, a 3 podgryzł kret. Obecnie w tym miejscu jest 1 veilchenbalu na 1 kratce, a na drugiej klematisy. Dosadziłam tam Jana Pawła II bo brakowało mi tam jednak bieli... do obsadzenia mam parter rabatek.
Tak to wyglądało:
20130622-untitled-169_2014-12-13.jpg


20130530-untitled-045.jpg


Inny nieistniejący już fragment ogrodu to rabata z różami kremowo-morelowymi i żółtymi. Pisałam już o tym latem ale krótko powtórzę. Niefortunnie posadziliśmy róże na dość wąskim pasku (niecałe 4 m) pomiędzy domem a granicą działki. Pomiędzy różami kremowo-morelowymi i żółtymi prowadziła wąska, kręta, trawiasta ścieżka. I wszystko byłoby super gdyby nie to, że róże poszły na całość i ścieżką nie dało się przejść. Róże jesienią zostały przesadzone, a w ich miejsce z 1 strony (przy domu) posadziłam szpaler rozplenicy japońskiej, a druga strona jest do obsadzenia wiosną. Pewne koncepcje mam ale jeszcze się krystalizują. Żal mi tych rabat różanych ale nie było za bardzo wyjścia.

20130622-untitled-081-2.jpg


20130622-untitled-078-2_2014-12-13.jpg


20130622-untitled-087-2.jpg


20130622-untitled-076-2.jpg


20130620-untitled-117.jpg


Oprócz likwidacji rabat z morelowymi i żółtymi różami, musieliśmy przesadzić również 2 spore alchmisty, które rosły przy tarasie. Obie róże zaczęły marnieć w oczach w tym roku. Delikatne odkopanie korzeni wykazało, że róże (prawie 4 m) zostały zdominowane przez towarzyszące im klematisy purpurea plena elegance oraz miętę. Róże zostały ostrożnie wykopane w celu oczyszczenia korzeni, a ponieważ rosły na przedłużeniu rabat opisanych powyżej (mało miejsca) zostały przeniesione przy okazji do róż veilchenblau znajdujących się na potrójnym łuku. Krzewy zostały mocno przycięte ale wygląda na to że się przyjęły. Nie wiem jednak czy możemy się spodziewać kwiatów w przyszłym roku i jak cała kompozycja będzie wyglądać...
20130619-untitled-109-2.jpg


Kolejna kompozycja historyczna. Łubiny. Posadzone były na brzegu rabaty piwoniowej i fajnie wyglądały. Na początku sezonu i w pierwszym roku. Pod koniec sezonu bardzo chorowały. Zostały przesadzone w inne miejsce ale nie przetrwały. Za to w starym miejscu mamy pełno siewek ...

20130531-untitled-032-2.jpg


Kolejny przykład byłej rabatki a raczej fragmentu...żurawki przy starych schodach betonowo-żwirowych na skarpce. Ich zadaniem było złagodzenie ostrych kantów schodów co moim zdaniem się udało. Żurawki zostały przesadzone rok temu jak przerobiliśmy schodki...
20130614-untitled-100.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Gosia, piku, chester633, Gabriel, Monika-Sz

Ogród nie tylko różany 14 Gru 2014 07:40 #320781

  • terlica
  • terlica's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1093
  • Otrzymane dziękuję: 292
Bardzo, ale to bardzo podobała mi się ta ścieżka z żółto-morelowymi różami. :)
pozdrawiam - Ewa
Pępek świata
Temat został zablokowany.

Ogród nie tylko różany 14 Gru 2014 10:42 #320800

  • Gosia
  • Gosia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • strefa 6b
  • Posty: 1397
  • Otrzymane dziękuję: 1283
Moniko oczywiście, że Twoje wpisy się komuś przydadzą, mi na pewno. :) Ciekawe zdjęcia i opisy poglądowe, pomogą uniknąć wielu chybionych nasadzeń, choć patrząc na zdjęcia trudno o chybionych nasadzeniach mówić. Wszystko tak pięknie wygląda. :lol:
Serdecznie pozdrawiam i zapraszam do odwiedzenia
Ogrodowych pasji Gosi

Wszystkie treści wraz ze zdjęciami, ilustracjami zawarte w moich postach na stronie forumogrodniczeoaza.pl/ chronione są Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, oraz międzynarodowym prawem autorskim. Wszystkie prawa zastrzeżone. Jakikolwiek materiał zawarty w moich postach na w/w stronie nie może być wykorzystany w całości lub w części bez mojej pisemnej zgody.
Temat został zablokowany.

Ogród nie tylko różany 14 Gru 2014 11:51 #320811

  • Edyta
  • Edyta's Avatar
moni wrote:

20130622-untitled-081-2.jpg

Moni, jakie cudne te zakątki :hearts: . I co to za piękna różyca?

Na mojej wstępnej liście różano - warzywnikowej :oops: pojawiły się : Gipsy Boy, Ballerina, Ritausma, Bouquet Parfait, Rose the Reish, Erinnerung an Brod i Cardinal Richelieu. Do części ozdobnej zamówiłam jeszcze Marguerite Hilling. Zobaczymy jak potoczy się to dalej :whistle: .
Zaś, co się tyczy piwonii, to zamówiłam: dinner Plate, Moonstone, Zus Braun, Coral Charm, America oraz Do Tell :P .
Temat został zablokowany.

Ogród nie tylko różany 14 Gru 2014 16:51 #320874

  • edulkot
  • edulkot's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2906
  • Otrzymane dziękuję: 3009
Monia dziwię się że Twoje Icebergi zostały zdominowane :ohmy:
Mój jedyny dominuje wszystko w koło: róże, powojniki i bardzo dobrze czuje się wspinając na cyprysika nutkajskiego, dobrze że to już pełnoletni facet :drool: W tym roku dostał łuk nad ścieżką żeby odciążyć całe jego towarzystwo.

A ta rabata morelowo-żółtych róż była ślicznie skomponowana :bravo:
Łubin nawet w młodości nie lubi być przesadzany bo ma palowy korzeń, ale siewki dość ładnie przyjmują się. :yummi:
Temat został zablokowany.

Ogród nie tylko różany 14 Gru 2014 18:17 #320893

  • terlica
  • terlica's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1093
  • Otrzymane dziękuję: 292
Moni, pokaż proszę bransoletkę w stylu Chan Luu, bo ja nie wiem co to za styl ...

aaa, wyguglałam sobie. Łoj, tak każdy koralik z osobna trzeba nanizać? Czasochłonne chyba ...
pozdrawiam - Ewa
Pępek świata
Ostatnio zmieniany: 14 Gru 2014 18:18 przez terlica.
Temat został zablokowany.

Ogród nie tylko różany 15 Gru 2014 13:22 #321015

  • moni
  • moni's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1308
  • Otrzymane dziękuję: 995
Dzień pochmurne dobry!

Ewciu - mi też się podobała ta ścieżka :( ale nie mogło tak być bo tamtędy wiedzie główny szlak pomiędzy przodem a tyłem ogrodu - to miejsce musi być przejezdne. Róże zostały posadzone gdzie indziej i mam nadzieję, że też będą się ładnie komponować.
Co do bransoletek w stylu Chan Luu to tak, każdy korali trzeba osobno nanizać. Można to robić 1 lub 2 igłami albo bez igieł ale wtedy trzeba mieć odpowiednią nitkę sztywną (nici nylonowe). Tak, jest to bardzo czasochłonne ale też bardzo proste w wykonaniu a jak ktoś lubi taki styl biżuterii to można spokojnie zrobić sobie samemu taką jak się chce. Zaraz pokażę swoje zmodyfikowane wersje (jakoś nie umiem kopiować wprost, zawsze coś dodaję od siebie - raz z lepszym raz z gorszym skutkiem ale najważniejsze, że mi się podoba i mam z tego frajdę). Ta większa zajęła mi ok. 8 h ale to była 2 zrobiona przeze mnie i wybrałam chyba bardziej czasochłonną metodę bez igieł więc myślę, że z czasem jak nabiorę wprawy to pójdzie szybciej....

Gosiu - jak tak to w porządku...będę dalej plotła swoje :rotfl1: dziękuję :hearts:

Edytko - ta różyca na pierwszym planie to Crown Princess Margareta. Piękne róże zamówiłaś. Część z nich posiadam i jestem bardzo zadowolona. Piwonię muszę sobie wygooglać bo nie wszystkie znam. Mam do tell i jest zajefajna. Coral charm również. Dokup też sobie coral sunset jak podejdzie Ci ten kolor. Też jest super !

Majeczko - te icebergi to nie były jakieś wypasione sadzonki, poza tym konkurowały z 3 krzewami veilchenblau - różanego potwora przecudnego :hearts:
Ojej, to ja się chyba zapłaczę za tą rabatą :cry3: też mi się podobała bardzo bardzo ale w życiu jak to w życiu - twardym trzeba być nie miętkim. Zobaczymy jak będzie wyglądać nowa kompozycja.....
O widzisz, z tym łubinem...że też nie skumałam tego. No nic było minęło. Zobaczymy jak te siewki (mam nadzieję, że są różnych kolorów).

OK wrzucam tą swoją dłubaninę i wracam do roboty (zrobiłam znowu rozpiernicz w domu - przemeblowuje 1 pokój i muszę to uprzątnąć jak najszybciej bo na wieczór mam w planach pierniczki ...zobaczymy co z tego wyjdzie)

Większa: niebieski rzemyk skórzany i koraliki szklane w odcieniach miedziano-złotych. Zastanawiam się czyby nie prysnąć guziczka miedzianym lakierem w spray'u ...chyba bardziej by pasował chociaż tak też mi się widzi...
20141215-untitled-005.jpg


20141215-untitled-002.jpg


Pierwsza zrobiona na próbę, malutka, króciutka z zielonego rzemyka i koralików szklanych w odcieniach zielono-brązowych
20141215-untitled-002-2.jpg


Chyba zrobię jeszcze spokojniejszą, czarno-srebrną ale to dopiero jak znajdę czas....

I coś ogrodowego
eden rose

20130622-untitled-065-3.jpg


do znudzenia leonardo da vinci, mme isaak pereire, comte de chambord
20130622-untitled-005-3.jpg


przytarasowe giardinie - rok temu

20130621-untitled-142.jpg


sharifa asma

20130619-untitled-114.jpg


i rzut oka z tarasu na rabatę tzw. morelową - zdjęcie sprzed roku. W tym roku tam był totalny busz!

20130619-untitled-063.jpg


do napisania !
Ostatnio zmieniany: 15 Gru 2014 13:24 przez moni.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku, chester633, terlica

Ogród nie tylko różany 15 Gru 2014 13:26 #321017

  • terlica
  • terlica's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1093
  • Otrzymane dziękuję: 292
a masz jakiś sprytny tutorial do robienia tych bransoletek czy muszę sama szukać? ;)
pozdrawiam - Ewa
Pępek świata
Temat został zablokowany.

Ogród nie tylko różany 15 Gru 2014 14:14 #321020

  • moni
  • moni's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1308
  • Otrzymane dziękuję: 995
Jasne, że mam. Aż taka zdolna nie jestem żeby sama to wymyślić he he !
Podrzucam link do tutoriala: link.
Tutorial pochodzi ze sklepu amerykańskiego beadshop link, w zakładce cool projects albo newest youtube video jest więcej inspiracji i pomysłów - ja tam przepadłam.
To jest tutorial na metodę bezigłową. Jeśli chcesz z 2 igłami lub 1 to daj znać.

Materiały kupiłam w polskich sklepach bo ceny USA są jednak jakie są plus koszty przesyłki. Jeśli jesteś zainteresowana konkretami to daj znać to napiszę szczegóły np. ile koralików określonej wielkości wchodzi na 1 cm bransoletki itp. Acha, zamiast tej nazwijmy to podstawki można zamocować rzemyk klipsem do jakiejś deseczki albo tak jak ja spożytkować głęboką tackę na ciasto - działa bezbłędnie :)


Acha, mogę zrobić tutorial po polsku jeśli ktoś by chciał....
Temat został zablokowany.

Ogród nie tylko różany 15 Gru 2014 15:42 #321026

  • Edyta
  • Edyta's Avatar
Piękne kolczyki, a teraz bransoletki, :woohoo: ho, ho masz kobieto talent :thanks: .
Temat został zablokowany.

Ogród nie tylko różany 15 Gru 2014 16:55 #321038

  • wxxx-a
  • wxxx-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3467
  • Otrzymane dziękuję: 1103
Moniczko podziwiam Twoje wyroby ,oraz cierpliwość z jaką je wykonujesz .Ja bym chyba tak nie umiała. :supr3: Ale ja jeszcze się wrócę do Twoich piwonii .Czy możesz mi powiedzieć z jakiego są źródła .Wlazły mi w głowę i siedzą :hearts:
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.705 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum