TEMAT: Ogród w cieniu... bloków

Ogród w cieniu... bloków 05 Gru 2014 21:37 #319042

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Dobry wieczór :)
Witam serdecznie Anusiu... i pozdrawiam z perspektywy mieszkanki blokowiska... :)
Wierz mi - na naszym ogrodzie w ROD też jesteśmy wystawieni na wszędobylskie spojrzenia sąsiadów i najlepsze, co można zrobić, to przestać się tym przejmować. Zwłaszcza, jak się ma taki piękny zakątek jak Twój :)- co prawda iglaczki i hortensje będę z przyjemnością tylko oglądać w Twoim ogrodzie, ale mam nadzieję, że o żurawkach i czworonogach porozmawiamy :)
Gratuluję zwycięstwa w Konkursie, pozdrawiam cieplutko :)
Ania
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Ogród w cieniu... bloków 05 Gru 2014 22:18 #319063

  • Gabriel
  • Gabriel's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1485
  • Otrzymane dziękuję: 3118
Witam :bye:
Chociaż Twój ogród to zupełne przeciwieństwo mojego, bardzo mi się spodobał, jest taki uporządkowany, z prostymi liniami rabat.
To dobrze, że ogrody się różnią :) przynajmniej jest na co popatrzeć, a czasem zainspirować się.
Też jestem pod wrażeniem hortensji, :woohoo: myślę, że do ich wyglądu nie tylko zaciszne miejsce się przyczyniło, ale i dobra opieka :)
Ostatnio zmieniany: 05 Gru 2014 22:19 przez Gabriel.
Temat został zablokowany.

Ogród w cieniu... bloków 05 Gru 2014 23:33 #319094

  • Krzysia
  • Krzysia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1466
  • Otrzymane dziękuję: 1569
Skoro wszyscy tu przybiegli to ja też :) ale trudno, żeby było inaczej, każdy chce zobaczyć więcej niż na konkursowych zdjęciach, a jest na co patrzeć :search: Domyślałam się do kogo należą Twoje zdjęcia w Metamorfozach, bo pilnie śledziłam wątki hostowe i żurawkowe, te charakterystyczne murki :)
Anno, piękny ogród :bravo:

Mój ogród pod koniec lat osiemdziesiątych też otoczyło blokowisko, a kopiąc też znajduję mnóstwo skarbów najczęściej potłuczone szło :( ale na tym podobieństwa się kończą :evil: Marzę o hortensjach, niestety będą to niespełnione marzenia, zawsze jednak mogę zajrzeć do ciebie i nacieszyć oczy :flower2:
...Bo marzenia się spełniają tylko tym, którzy je mają...

Próbuję spełnić jedno z nich
Temat został zablokowany.

Ogród w cieniu... bloków 06 Gru 2014 08:50 #319118

  • wxxx-a
  • wxxx-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3467
  • Otrzymane dziękuję: 1103
Aniu cudowne stworzyłaś miejsce :hearts: Nie mogę się nadziwić wielkiej harmonii i ładowi ,jakie panują
u Ciebie .Nawet rośliny siedzą grzecznie nie ośmielając się wychylić z miejsca w którym zostały posadzone
Nasadzenia cudowne .Chyba sama jesteś osobą bardzo spokojną i uporządkowaną .Twój ogród jest tego świadectwem . :bravo: :kiss3:
Temat został zablokowany.

Ogród w cieniu... bloków 06 Gru 2014 09:46 #319126

  • Gosia
  • Gosia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • strefa 6b
  • Posty: 1397
  • Otrzymane dziękuję: 1283
Witaj Aniu, cieszę się, że mogę zobaczyć więcej Twojego ogrodu niż tylko to co przedstawiłaś w metamorfozach. Bardzo ładny ogród, choć jak dla mojej niespokojnej duszy za bardzo formalny. :wink4: Ale tak jak już niektórzy przede mną napisali dobrze, że jest taka różnorodność ogrodów, dzięki temu można zachwycać się różnymi założeniami i stylami ogrodowymi a u siebie mieć ten który najbardziej odpowiada naszemu charakterowi. :lol: Zazdroszczę oczka wodnego, zawsze mi się marzyło ale nie znalazłam na niego ani miejsca ani pomysłu we własnym ogrodzie. Co nie znaczy, że kiedyś nie dojrzeje we mnie myśl o jego posiadaniu.

Aniu jeszcze raz gratulacje za zdobycie pierwszego miejsca w konkursie. :lol:
Serdecznie pozdrawiam i zapraszam do odwiedzenia
Ogrodowych pasji Gosi

Wszystkie treści wraz ze zdjęciami, ilustracjami zawarte w moich postach na stronie forumogrodniczeoaza.pl/ chronione są Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, oraz międzynarodowym prawem autorskim. Wszystkie prawa zastrzeżone. Jakikolwiek materiał zawarty w moich postach na w/w stronie nie może być wykorzystany w całości lub w części bez mojej pisemnej zgody.
Temat został zablokowany.

Ogród w cieniu... bloków 06 Gru 2014 14:04 #319164

  • affa
  • affa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 883
  • Otrzymane dziękuję: 1651
Witam Wasz wszystkich bardzo serdecznie i zapraszam - rozgośćcie się :lol:
Dziękuję bardzo za gratulacje i słowa uznania. Ogród powstawał jako dość przemyślana kompozycja, w którą na koniec wtargnęło kilka nieprzewidzianych ale mam nadzieję, że harmonizujących z całością akordów (dlaczego jest tyle pięknych roślin, których nie mogę mieć :hammer: . Każdy z nas wnosi cząstkę swojej duszy do tego kawałka zieleni, którą tworzy i pielęgnuje, stąd ta różnorodność. Zaglądam do Waszych ogrodów, bardzo mi się podobają :bravo:; z przyjemnością usiadłabym w ogrodzie naturalistycznym, obserwowała ruch traw targanych wiatrem, grę światła w konarach dębów czy brzóz, wdychała woń róż - ale moje ja wybrało ogród uporządkowany, "pod linijkę". W założeniu miał być dość minimalistyczny: bukszpan, cis, zieleń w różnych odcieniach, biel, pojedynczy kolorowe akcenty - wyszło trochę inaczej, to zasługa Forum :funnyface: .

Hiacynto-te jałowce to Blue Star i Floriant

Igorze- te kilkanaście żurawek to także Twoja zasługa; baza jest bardzo pomocna :hug:

Orszulkaa - działka jeszcze jakaś by się znalazła :P i tam będę testować nasadzenia bardziej naturalistyczne, żywiołowe. Interesujące Cię liliowce znajdują się w drugiej części rabat, porozrzucane pojedyczno między pozostałymi roślinami, proszę:
liliowiec French Lingerie rośnie pod tamaryszkiem
21.jpg


Roses in Snow i nn w otoczeniu iglaków, żurawek i host
22.jpg


Frans Hals przytula się do hortensji
24.jpg


artam Marto, też podejrzewam, że budynki i ciepło jakie zimą oddają może mieć swój wpływ na hortensje, chociaż dla odmiany araukaria czy kalina Dawn wymarzły po 1 zimie :unsure: . Oczywiście, że jesteśmy pod czujną obserwacją; pamiętam jak kiedyś spędziliśmy z przyjaciólmi miły wieczór w altanie (zachowując się naprawde cicho - no bo wszyscy wokół) a następnego dnia sąsiadka z 4. piętra skomentowała omawiane przez nas różne tematy :screem: Z drugiej strony to miłe, gdy niektórzy mieszkańcy bloków dziękują nam, że stworzyliśmy coś, co mogą podziwiać z okien :lol:

alphax Januszu dziękuję :oops: Historia powstawania ogrodu już niebawem. Ja natomiast jestem pod wrażeniem Twojego ogrodu i konsekwencji, z jaką na tak niewielkim obszarze stworzyliście piękne kompozycje. Trafiają w mój gust :woohoo:

Adasiowa Aniu z przyjemnością pooglądam Twoje rabaty i porozmawiam o czworonogach :happy: W tej chwili mamy na ogrodowym stanie 5 kotów rasy wielkomiejskiej :rotfl1: ale ta liczba ulega dynamicznym zmianom. Zaczęło się od jednej półdzikiej kotki - Burasa- która przyplątała się zimą 5 lata temu i została. Znalazła jedzenie i schronienie, ale pozostała nieoswojona. Każdą z jej córek wysterylizowaliśmy, ale Buras nie dała się złapać i teraz to już 4 pokolenie. Burasa musieliśmu uśpić w tamtym roku - miała ropniaka opłucnej, drenaż i antybiotyki nie dały rady. Dla Ciebie:

1_2014-12-06.jpg


Gabrielu masz piękny ogród. Będę podglądać Twoje kompozycje traw i bylin tworząc nowy zakątek... za jakiś czas ;) Patrząc na kwitnące hortencje nie pamiętam, jak wiosną każdego ranka odsłaniałam, a każdego wieczóru przykrywałam krzaczki, jak latem prosto po pracy biegałam z konewkami bo upał powodował ich więdnięcie. To drobiazgi w porównaniu z efektem :garden1:

Krzysiu dlaczego hortensje mają być Twoim niespełnionym marzeniem - są już odmiany ogorodowych kwitnących na tegorocznych pędach. Chociażby Coco:

13_2014-12-06.jpg


Nowinko dodatkowe, nieplanowane pierwotnie nasadzenia nieco zaburzyły pierwotny ład, ale dzięki temu jest tak jakoś "mniej sterylnie" ;) . Uporządkowany jest mój M, ja przy nim to bałaganiara :P

Gosiu to ja dziękuję za konkurs i takiego stymulanta do założenia własnego wątku :flower: Za długo o tym myślałam :coffe: zamiast po prostu wziąć się do...pisania
Pozdrawiam, Anna.

Zapraszam do mojego ogrodu w cieniu...bloków
Ostatnio zmieniany: 06 Gru 2014 14:07 przez affa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): chester633

Ogród w cieniu... bloków 06 Gru 2014 17:08 #319179

  • majowa
  • majowa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1315
  • Otrzymane dziękuję: 948
Aniu, z przyjemnością będę do Ciebie zaglądać, bo tu pięknie i kolorowo. Hortensji zazdroszczę ale i szczerze podziwiam, że tak Ci kwitną te nie łatwe w uprawie piękności. Szczególnie ta malinowa (?) przyciąga wzrok. Co to za piękność?
Pozdrawiam Cię serdecznie.
Pozdrawiam serdecznie, Iwona
Mój ogród
FotoIvona
Temat został zablokowany.

Ogród w cieniu... bloków 06 Gru 2014 17:40 #319190

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Dziękuję bardzo za koci portret rodzinny :) Futrzaki wyglądają jak stempelki, niemal nie do odróżnienia, no i ten błogi spokój w ich oczach .... cóż więcej trzeba ?
Anusiu, przyznaję się uczciwie, że Twoje królestwo, zaplanowane i urządzone "pod linijkę", jak sama piszesz, całkowicie różni się od mojej "koncepcji" ogrodu ( naturalnego, w wiejskim-sielskim stylu ), jednak z przyjemnością - jeśli pozwolisz - będę Cię odwiedzać i podziwiać Twoją pracę i dbałość o każdą trawkę :)
Pozdrawiam bardzo serdecznie :) proszę wygłaskać wszystkie kociska !
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.

Ogród w cieniu... bloków 06 Gru 2014 18:33 #319198

  • Anowi
  • Anowi's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1825
  • Otrzymane dziękuję: 1586
Aniu gratuluję zwycięstwa w konkursie,piękny masz ogród :bravo:
Sąsiedztwo takie sobie i pewnie trochę uciążliwe ale mieszkańcy tych bloków na pewno zadowoleni,ze mają takie widoki z okien :)
Pozdrawiam IWONA
Mały ale mój...
Temat został zablokowany.

Ogród w cieniu... bloków 06 Gru 2014 18:39 #319200

  • affa
  • affa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 883
  • Otrzymane dziękuję: 1651
majowa witam Cię serdecznie :bye: i zapraszam częściej. Hortensja, o którą pytasz to jedna z kilku, które lubię najbardziej. Została kupiona jako nn. Nie udało mi się jej zidentyfikować. Ma twarde, mocno zielone liście oraz intensywnie czerwono-malinowe kwiaty o poząbkowanych płatkach, które rozwijając się przypominają Green Shadow. Rośnie w całkowitym cieniu.

25.jpg


26.jpg


Uwielbiam również Hobergine:

27.jpg


28.jpg


Pięknie zapowiada się też posadzona w tamtym roku Spike (kiedyś na pewno
uda mi się przekolorować ją na niebiesko :silly: )

DSC_3469.jpg



Adasiowa Aniu dziękuję w imieniu kociaków. Te najmłodsze sporo przeżyły, bo przez 3 miesiące wyciągaliśmy je z kociego kataru, a było z nimi krucho. Niestety 1 nie dał rady... Na zdjęciu tatuś z potomstwem - nie mam pojęcia dlaczego mając miski pełne wody próbują dostać się do oczka; powinnaś zobaczyć jak nawzajem uginają sobie siatkę, żeby tylko sięgnąć do powierzchni wody. Mamusia wyniosła się od nas wkrótce po sterylizacji (jest półdzika i chyba stres związany z łapaniem był zbyt duży) i obecnie wpada tylko na krótki posiłek bijąc i fucząc na wszystkie.

DSC_3783.jpg
Pozdrawiam, Anna.

Zapraszam do mojego ogrodu w cieniu...bloków
Ostatnio zmieniany: 06 Gru 2014 18:42 przez affa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): chester633, majowa, Adasiowa

Ogród w cieniu... bloków 06 Gru 2014 19:11 #319211

  • gosiap32
  • gosiap32's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 613
  • Otrzymane dziękuję: 685
Gratuluję wygranej w konkursie, piękny ogród. Z przyjemnością będę do Ciebie zaglądać ,jeśli pozwolisz.

miłego wieczoru
Gosia
Temat został zablokowany.

Ogród w cieniu... bloków 06 Gru 2014 19:11 #319212

  • Adrian89
  • Adrian89's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • śląsk strefa 6b
  • Posty: 3214
  • Otrzymane dziękuję: 7914
Hej Anno, krajanko :bye: piękny masz ogród! mieszkańcy bloków mają cudny widok! a trawniczek wymuskany :garden: Czy na pierwszym zdjęciu z postu 06 Gru 2014 14:04 to drzewko to tamaryszek??
Temat został zablokowany.

Ogród w cieniu... bloków 06 Gru 2014 19:41 #319226

  • affa
  • affa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 883
  • Otrzymane dziękuję: 1651
gosiap32 Gosiu dziękuję i oczywiście zapraszam.

Adrian89 Witaj. Cieszę się, że ogród Ci się podoba :hug: Trawnik to oczko w głowie mojego M. Efekt jest super ale praca nad jego osiągnięciem czasami doprowadza mnie do :evil: Słyszę: nie deptaj bo rozsiałem nawóz (średnio 1 raz w miesiącu), nie deptaj bo pognieciesz a jutro będę kosił (kosi 2 razy w tygoniu :whistle: ), nie deptaj po padał deszcz i jest mokro (zależnie od pogody)... No coż trzeba się poświęcić :) Ale M też wybacza mi to, że z każdego wypadu do szkółki przywlokę jakiegoś zieleńca i chcę sadzić :P
Na zdjęciu to tamaryszek. Ma już ponad 14 lat i kiedyś był krzaczyskiem, ale kilka lat temu podcięłam go na drzewko i tak bardziej mi się podoba. 2 razy do roku porządnie golę mu czuprynkę, chociaż jak patrzę na zdjęcie o którym mówisz, to przypomniało mi się, że w tym roku nieco go zaniedbałam :whistle: . Nadrobię w przyszłym, bo rośnie jak oszalały. Tak wyglądał wiosną zeszłego roku:

tamaryszek.jpg
Pozdrawiam, Anna.

Zapraszam do mojego ogrodu w cieniu...bloków
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adrian89, VERA, Adasiowa

Ogród w cieniu... bloków 06 Gru 2014 20:00 #319230

  • majowa
  • majowa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1315
  • Otrzymane dziękuję: 948
Aniu, zainteresowałaś mnie hortensjami ogrodowymi kwitnącymi na tegorocznych pędach. Możesz mi napisać jak je tniesz - w trakcie sezonu i po zimie.
Pozdrawiam serdecznie, Iwona
Mój ogród
FotoIvona
Temat został zablokowany.

Ogród w cieniu... bloków 06 Gru 2014 21:39 #319270

  • Dangar
  • Dangar's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1346
  • Otrzymane dziękuję: 173
Gratuluję pięknego ogrodu! Bloki w sąsiedztwie mają z pewnością taką zaletę, że tworzą zaciszne miejsca dla roślin, np. hortensji.
pozdrawiam
Danka

W kocim raju.
Temat został zablokowany.

Ogród w cieniu... bloków 07 Gru 2014 10:37 #319365

  • Krzysia
  • Krzysia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1466
  • Otrzymane dziękuję: 1569
Znowu tu zajrzałam, im więcej oglądam tym bardziej mi się podoba, może dlatego, że u mnie wszędzie artystyczny( powiedzmy :rotfl1: ) nieład, na głowie, w głowie i dookoła i nie wyobrażam sobie inaczej. Tylko dlaczego tak mi się podoba Twój uporządkowany, wypieszczony ogród ? :devil1:

Za wszelkie informacje o hortensjach z góry dziękuję, posadzę czy nie, ale pomarzyć można, podobno marzenia się spełniają tylko tym co je mają :lev:
...Bo marzenia się spełniają tylko tym, którzy je mają...

Próbuję spełnić jedno z nich
Temat został zablokowany.

Ogród w cieniu... bloków 07 Gru 2014 12:48 #319404

  • affa
  • affa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 883
  • Otrzymane dziękuję: 1651
Anowi Iwono przepraszam, gdzieś mi umknęło Twoje powitanie. Bardzo serdecznie witam Cię i dziękuję za gratulacje. O uciążliwości mieszkania wśród bloków nie będę się rozwodzić :whistle: , ale ważne jest to, że kilku z sąsiadów witając się zawsze pochwali trud włożony w powstanie tego zielonego kawałka. Jeden nawet chciał, abyśmy ścieli starą sosnę bo... zasłania mu widok na sporą część ogrodu :crazy: :rotfl1:

majowa Od niedawna są sprzedawane hortensje ogrodowe kwitnące zarówno na starych, zdrewniałych pędach, jak i na nowych, tegorocznych. Do takich należy Coco, którą mam, a także hortensje z serii Endless Summer (4) i Fantasia z serii Forever&Ever oraz Peppermint Youandmethirteen. Myślę, że i tak należy je okryć na zimę ale ryzyko braku kwiatów wskutek przemarznięcia jest mniejsze. Coco na wiosnę co roku wygląda tak jak na zdjęciu - pełna pąków. Wymaga raczej cienistego miejsca, bo słońce przypala jej liście i kwiaty. U mnie rosła w miejscu gdzie słońce prażyło do 14 i musiałam ją w tym roku przesadzić.

1_2014-12-07.jpg


Krzysiu zaglądaj, kiedy tylko masz ochotę :drink1: O hortensjach mogę długo :screem: , na wiosnę służę badylkami z bukietowych. Będę je cięła pod koniec lutego. Z bukietówek uwielbiam Limelight - jedną wyprowadziłąm na pień, druga rośnie w formie krzaka. Bez problemu znosi 12 godzin słońca. I co ważne ma sztywne pędy.

limepien.jpg


limelight_2014-12-07.jpg
Pozdrawiam, Anna.

Zapraszam do mojego ogrodu w cieniu...bloków
Ostatnio zmieniany: 07 Gru 2014 13:00 przez affa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): VERA

Ogród w cieniu... bloków 07 Gru 2014 12:58 #319408

  • affa
  • affa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 883
  • Otrzymane dziękuję: 1651
Dangar cieszę się, że odwiedziałaś mój ogród. Twój piękny zakątek oglądam często (do tej pory anonimowo) , ponieważ tak jak Ty lubię iglaki w wersji mini ;) a Twoja kolekcja :woohoo: rozbudza moje zmysły i wydłuża listę chciejstw. Dla Ciebie:
Pinus nigra Recko

sczarnaRecko.jpg


Pesudotsuga menziesii Bila Lotha

pseudotsugamenziesiiBilaLotha.jpg


Pinus uncinata Agena

PinusuncinataAgena.jpg


Pinus pseudopumillio Zuzanna

PinuspseudopumillioZuzanna.jpg


Pinus parviflora Togo Nishiki

pinusparvifloraTogoNishiki.jpg


Pinus mugo Sunshine

pinusmugoSunshine.jpg


Pinus mugo Laarheide zwana także Little Gold Star

PinusmugoLaarheideLittleGoldStar.jpg


Pinus mugo Maria

PinusmugoMaria.jpg


Picea abies Witchel

PiceaabiesWitchel.jpg


Picea glauca Balonek

Balonek.jpg
Pozdrawiam, Anna.

Zapraszam do mojego ogrodu w cieniu...bloków
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): VERA


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.471 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum