TEMAT: Próbuję spełnić marzenie

Próbuję spełnić marzenie 29 Sty 2015 21:50 #334944

  • Poll
  • Poll's Avatar
Dala ma rację... kwasolubne z kwasolubnymi najlepiej się komponują. :) W ubiegłym roku dosadzałam żółtolistną odmianę wrzosów , chyba 'Boskoop'( googlowałam za jego nazwą, więc nie dam głowy :oops: ). Jeśli chcesz ogniste azalie a rośliny towarzyszące o podobnym kolorycie, rozważ nasadzenia tego rodzaju wrzosów w masie. Jeżeli tego za mało :lol: i konsekwentnie chcesz trzymać się ciepłych kolorów, do kompletu polecałabym prześliczne Dryopteris erythrosora o rudym kolorze młodych liści ( później robią się żółte, ale nie zielenieją). Kilka sztuk tej paproci w towarzystwie żółtolistnych wrzosów rozświetli Ci rabatę przez cały sezon ! Nie jestem mocna w liliach, sama uprawiam tylko turbanki , ale szczęśliwym zbiegiem okoliczności ... głownie mocno i ciepłożółte (Henryi, Citronella). Tam, gdzie mam nieodpowiednią dla nich glebę, sadzę cebule do donic wypełnionych taką, jaką one lubią. :hearts:


Zielone okna z estimeble.pl

Próbuję spełnić marzenie 29 Sty 2015 22:42 #334971

  • Monika-Sz
  • Monika-Sz's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4321
  • Otrzymane dziękuję: 2471
Krzysiu- rodki u mojej Mamy podsadziłam hostami i dośc przyjemnie to wyglądało- pasiaste liście i kwiaty w lato.. Rozważałam tez golterię- jesienią ozdobne czerwone koraliki a zimą liście sie wybarwiają. Pasuje i do rodków i do wrzosów.
Z wrzosami nie wiem.. rodki wolą półcień a wrzosy chyba lepiej na słońcu rosną :think: Chyba, że wrzosy wysuniesz bardziej z przodu, żeby łapały słońce, a rodki cofnięte na rabacie w półcień. Tak mi się wydaje..

Planuję w jednym miejscu, dość słonecznym, posadzić azalie wielkokwiatowe i mam plan dosadzić do nich lilie. Jak azalki będą zielono-liściaste w lato po kwitnieniu, to lilie przejmą pałeczkę ozdoby.. żeby jesienią znów wrócić do przebarwiających się azalek.

Pozdrawiam :hug:
Za tę wiadomość podziękował(a): Krzysia

Próbuję spełnić marzenie 30 Sty 2015 14:55 #335143

  • hanya
  • hanya's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3913
  • Otrzymane dziękuję: 3479
Krzysiu, z podsadzaniem azalek i rodków dobrze się zastanów. One rosną dość szybko. Kilka lat i robi się z pędraka spory krzew. Na zdjęciu Fireball u mnie z wczoraj chyba? widać 'w nogach' bordową tawułke'. Azalka ją zadusiła w 3 lata. Przesadzałam niszcząc korzenie obu roślin. Z moich doświadczeń wynika, że w odległości min!!! 50-60cm od krzewu nie ma co sadzić. Do towarzystwa azalkom dodałam: liliowce, lilie, bodziszki, irysy, trawy, miodunki, więcej orlików. Oczywiście płożaki i paprocie. Może pierwsze lata spróbuj z jednorocznymi. Sadziłam begonie, aksamitki, lobelie. Czy chcesz kwiaty czy chodzi Ci o tylko o kolor? Wrzosy u mnie nie wypaliły, za mokro miały koło azalek i za mało słońca. Ale to już warunki ogrodu zadecydowały za mnie.
Serdecznie pozdrawiam i zapraszam do Ogrodu wśród starych sosen

Hanka
Za tę wiadomość podziękował(a): Krzysia

Próbuję spełnić marzenie 30 Sty 2015 15:03 #335147

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5027
Krzysiu, jeżeli chcesz podsadzać azalki proponuję Ci kolorową dąbrówkę, na przykład
Ajuga reptans 'Multicolor'
pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."
Za tę wiadomość podziękował(a): Krzysia

Próbuję spełnić marzenie 30 Sty 2015 22:45 #335359

  • Krzysia
  • Krzysia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1466
  • Otrzymane dziękuję: 1569
Bardzo Wam dziękuję za troskę, tak szybko to te moje azalie towarzystwa nie dostaną, bo najpierw muszę je kupić, a potem to nie wiem na co mi jeszcze wystarczy siły nabywczej :devil1: ale biorę sobie do serca to co piszecie.
Kiedy kupię i posadzę azalie, zobaczymy ile miejsca i na co zostanie. Obiecuję przemyśleć każdą roślinkę :teach:

Dalu, mówisz i masz, dziś kupiłam cztery lilie, przypadkiem na nie wpadłam :devil1: dwie azjatyckie- yellow i orange oraz dwie trąbkowe- Golden Splendor i African Queen- zupełnie nie wiem jak z nimi postępować, ale mam :rotfl1:

Polu, do paproci nie trzeba mnie przekonywać, lubię je i mam kilka pospolitych. M.in. taką jedną, gdybyś tu była to zerknij proszę, czy to Dryopteris erythrosora ? :thanks:

Dryopteriserythrosora.jpg



Moniko, w tym miejscu będą tylko azalie, rododendrony planuję w innym, jeśli dosadzę wrzosy to z przodu, a tam więcej słońca, powinny dać radę, ale to temat do przemyślenia. Lilie jak widzisz już są ;) a hosty zawsze i wszędzie :P
Golteria bardzo mi się podoba, ale jeszcze nie brałam jej pod uwagę, może powinnam.

Haniu, u mnie cienisty pas od strony tuj, każdy krok w stronę trawnika to więcej słońca, wrzosy dadzą radę, jeśli zdecyduję się na nie. Trawy zamówione, będą sadzone, inne cienioluby też.

Pikutku, dąbrówka jedna jest, a za jakiś czas przybędzie jeszcze kilka :P

Dziś w A... napatoczyłam się na kapersy bylinowe, no i .....kupiłam, ale zapowiedziałam chłopakom, żeby odtąd trzymali mnie z daleko od stoisk ogrodniczych, chyba, że azalie wypatrzę, tylko wtedy mogą pozwolić się zbliżyć, bo przednówek nas dopadnie :devil1: .
Kupowałam te dające wyraźny znak życia, jutro muszę je zadoniczkować.
...Bo marzenia się spełniają tylko tym, którzy je mają...

Próbuję spełnić jedno z nich
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, piku, Amarant, hanya

Próbuję spełnić marzenie 30 Sty 2015 22:59 #335367

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2385
I co kupiłaś? :-)

Próbuję spełnić marzenie 30 Sty 2015 23:00 #335368

  • Monika-Sz
  • Monika-Sz's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4321
  • Otrzymane dziękuję: 2471
Krzysiu- rok temu zaczynałam swoją przygodę z liliami i sadziłam je zgodnie z radami forumowymi.. Kopałam głęboki dołek- co najmniej 3x wysokość cebuli. Na dno sypałam garstkę drobnych kamyczków, ziemię przygotowywałam osobno- mieszałam z piaskiem. Na kamieniach usypywałam kopczyk z ziemi i na takim tronie umieszczałam cebulę, korzenie rozkładając na boki jak spódniczkę. Cebulę przysypywałam ziemią z domieszką piasku.
Niektórzy stosują koszyczki, jeśli cebule są zjadane przez szkodniki.

Jesienią przesadzałam niektóre lilie w inne miejsca i widziałam bardzo dużo nowych mięsistych korzeni- wnioskuję z tego, że dobrze im było u mnie :) Serdecznie życzę, aby i Twoja uprawa się powiodła :hug: - ja miałam ogromne emocje, jak się doczekałam pierwszych liliowych kwiatów :woohoo:
Za tę wiadomość podziękował(a): Krzysia

Próbuję spełnić marzenie 30 Sty 2015 23:05 #335373

  • edulkot
  • edulkot's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2906
  • Otrzymane dziękuję: 3009
Krzysiu u mnie pod azaliami rozrastają się: dąbrówka, niziutkie rozchodniki, oregano żółte i wszelkiej maści fiołki. Niektóre z tych maluchów przycinam, rozsadzam, ale sporo ich rośnie osłaniając korzenie azalek przed wyschnięciem. :)
Za tę wiadomość podziękował(a): Krzysia

Próbuję spełnić marzenie 30 Sty 2015 23:20 #335379

  • Krzysia
  • Krzysia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1466
  • Otrzymane dziękuję: 1569
Siberio, kupiłam:
- floks Blue Boy,
- serduszka okazała biała( jedna już zamówiłam, ale do kwietnia-maja muszę czekać) :garden:
- tawułka 'Deutschland',
- orlik Yellow Queen,
- ciemiernik orientalny,
- lilie azjatyckie yellow i orange,
- lilie trąbkowe Golden Splendor i African Queen
oraz begonię bulwiastą Crispa Marginata Red Yellow.

Wczoraj kupując nasiona w necie zamówiłam jeszcze begonie wielkokwiatowe ciemnoczerwone, pomarańczowe, żółte i białe.

Moniko, u mnie na szczęście ani krety ani większe szkodniki podziemne nie występują, oby się okazało, że mniejsze też nie - opuchlaki :angry:

Majko, te maluchy wymienione przez Ciebie mam, będę rozmnażać :flower2:
...Bo marzenia się spełniają tylko tym, którzy je mają...

Próbuję spełnić jedno z nich
Ostatnio zmieniany: 30 Sty 2015 23:23 przez Krzysia.
Za tę wiadomość podziękował(a): sd-a

Próbuję spełnić marzenie 31 Sty 2015 00:18 #335394

  • Sinthell
  • Sinthell's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Michał
  • Posty: 651
  • Otrzymane dziękuję: 438
krzysiu a gdzie zamawiasz nasiona...
Jeśli chodzi o B-stok to kupowałem tylko w jednej szkółce rośliny i transportowałem do siebie... bo nie wiem gdzie dobrze jest się tam zaopatrzyć w coś ciekawego...
serduszka okazała 'alba' w jakiej cenie..?
pozdrawiam
Michał
___________________________________________________________________


___________________________________________________________________

Próbuję spełnić marzenie 31 Sty 2015 00:48 #335398

  • Krzysia
  • Krzysia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1466
  • Otrzymane dziękuję: 1569
'Alba' - 5,75 PLN, większość w okolicach 5-6 złotych - lilie azjatyckie 2 cebule 6,19, begonia 2 bulwki- 6,16 , floks 3,90,
ale zobaczymy co z nich wyrośnie :devil1:

Michał, kupowałam w Auchanie, ogrodnicze u nas nie wybudziły się jeszcze z zimowego snu. :mad2:
...Bo marzenia się spełniają tylko tym, którzy je mają...

Próbuję spełnić jedno z nich

Próbuję spełnić marzenie 31 Sty 2015 11:46 #335445

  • edulkot
  • edulkot's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2906
  • Otrzymane dziękuję: 3009
Dobrze że Auchana mam daleko to mnie nie pokusi :wink4:
W Kauflandzie gdzie robię zakupy tak samo chyba zimują bo nawet nasionek nie widziałam, a do ogrodniczego też nie ma po co iść :dry:

Próbuję spełnić marzenie 31 Sty 2015 15:08 #335487

  • Sinthell
  • Sinthell's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Michał
  • Posty: 651
  • Otrzymane dziękuję: 438
Krzysia wrote:
'Alba' - 5,75 PLN, większość w okolicach 5-6 złotych - lilie azjatyckie 2 cebule 6,19, begonia 2 bulwki- 6,16 , floks 3,90,
ale zobaczymy co z nich wyrośnie :devil1:

Michał, kupowałam w Auchanie, ogrodnicze u nas nie wybudziły się jeszcze z zimowego snu. :mad2:

A to już są dostępne czy na zamówienie..?
Michał
___________________________________________________________________


___________________________________________________________________

Próbuję spełnić marzenie 31 Sty 2015 17:05 #335513

  • Krzysia
  • Krzysia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1466
  • Otrzymane dziękuję: 1569
Michał, ogólnodostępne, ale nie wiem czy we wszystkich, mam bliżej drugi Auchan i rzadko tam robię zakupy, bo asortyment odrobinę się różni ;)

Zamówienie złożyłam w internetowym sklepie.
...Bo marzenia się spełniają tylko tym, którzy je mają...

Próbuję spełnić jedno z nich

Próbuję spełnić marzenie 31 Sty 2015 17:42 #335523

  • mirdem
  • mirdem's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2652
  • Otrzymane dziękuję: 2335
Krzysiu tak sobie po cichu podczytuję to się ujawnię :bye: :hug: ....... patrzę nabywasz ciemierniki ( i w B i w A ;) ) nie jesteśmy najlepszym regionem do ich uprawy niestety na zachodzie Polski potrafia miec nawet zimozielone liście , a u nas po zimie ( nawet takiej byle jakiej jak zeszłoroczna ) regenerują się i regenerują sie bez końca :jeez: :jeez: ....białemu ( czyli czarnemu :happy: ) podziekowałam już , bo kilka lat okryty pąkami , a potem przychodzi ostrzejszy mróz , silniejszy deszcz i z kwitnienia nici :hammer: .......... kolorowe jeszcze zostawiłam ( sieja się niemiłosiernie )........... a w zeszłym roku kupiłam sobie w Szepietowie , taki z kolorowymi liśćmi , to przynajmniej będę miała przyjemność latem :bye:
Pozdrawiam.....wiosennie przez cały rok ... Mirka :P :P

Kolorowy galimatias Mirki

Kramik -wymienię , sprzedam ( głównie ogrodowe)2015
Za tę wiadomość podziękował(a): Krzysia

Próbuję spełnić marzenie 31 Sty 2015 19:11 #335567

  • Krzysia
  • Krzysia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1466
  • Otrzymane dziękuję: 1569
Mirka :hearts: jeśli nie kwitną to jak się sieją :P
Na ciemierniki choruję od dawna, kiedyś nawet miałam przez chwilę. W ubiegłym roku koleżanka kupiła działkę i od wiosny odkrywała co raz to nowe rośliny, pierwszy był właśnie ciemiernik biały/czarny, ładnie jej kwitł, dała mi sadzonkę i czekam, czekam, czekam.... pąki są ;) Może ten już zahartowany i się u mnie utrzyma :rotfl1:
A marketowe nabytki mogę w donicach próbować, mam gdzie przetrzymać, byle one dały radę ;)
...Bo marzenia się spełniają tylko tym, którzy je mają...

Próbuję spełnić jedno z nich

Próbuję spełnić marzenie 31 Sty 2015 20:43 #335645

  • Kondzio
  • Kondzio's Avatar
Widzę że będziesz robić zmiany nie za duże bo masz ładnie:) Może dodał bym więcej roślin leśnych :)

Próbuję spełnić marzenie 01 Lut 2015 10:13 #335832

  • Aguniada
  • Aguniada's Avatar
Cześć Krzysiu!

Jak tam nastrój w słoneczną niedzielę?

Na ciemierniki i ja choruję... wiosną przybędą mi trzy odmiany i już się doczekać nie mogę efektu, w połączeniu z innymi cieniolubami.
Teraz mój Christmas Carol przykryty pod śniegiem, ale kwitnie... :hearts:

Dobrego dnia!


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.664 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum