TEMAT: W moim ogródeczku różyczka......wciąż rosnie.......

W moim ogródeczku różyczka......wciąż rosnie....... 14 Sty 2017 22:43 #517784

  • Alina-277
  • Alina-277's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1867
  • Otrzymane dziękuję: 1253
Pięknie dosypało śniegu roślinki bardzo ładnie okryte i tak może zostać do wiosny taka pierzynka .....u nas też ładnie posypało ...


Zielone okna z estimeble.pl

W moim ogródeczku różyczka......wciąż rosnie....... 14 Sty 2017 22:55 #517786

  • sierika
  • sierika's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Natury nie oszukasz,czyli moje dojrzewanie do eko
  • Posty: 4102
  • Otrzymane dziękuję: 4952
Zgadzam się, do tego wiosną wilgoci nie braknie..... :)

W moim ogródeczku różyczka......wciąż rosnie....... 14 Sty 2017 23:52 #517790

  • sierika
  • sierika's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Natury nie oszukasz,czyli moje dojrzewanie do eko
  • Posty: 4102
  • Otrzymane dziękuję: 4952
Ogród zimowy a myslę tu o wyglądzie ogrodu zimą podobno świadczy o jego urodzie, ma ją czy tez nie? Jakże łatwo o zachwyty w pełni lata....kolory i bogactwo roslin zacierają niejedno zaniedbanie, cała prawda o ogrodzie wychodzi zimą właśnie, dlaczego o tym piszę? bo jest zima, bo trafiłam na wypowiedzi koleżanek
z ogrodowych forów, bo niektóre ogrody zima przypominają kawałek stepu, puste grzędy, puste rabaty, nie daj boże wysprzątane jesienią, pedanci-właściciele nie zniosą tzw. bałaganu. Pomijam, że ten bałagan to dobrodziejstwo i ochrona dla pożytecznych organizmów ogrodowych, że chronia rosliny przed wymarzaniem to tworzą bajkowy, dosłownie bajkowy klimat. Dobry fotograf pokazałby godnie cuda tworzone przez zimę i jej figle, ja tylko uwieczniam :oops: . Każdy badyl, każdy koszyczek kwiatowy, każda gałąź to dzieło sztuki nie do podrobienia i nie do przecenienia, faktura kory drzew, kolory gałązek jakże to ważne. Tak sobie myślę, że projekt dobrego spójnego ogrodu powinien zaczynac od wizji zimowej naszego przyszłego wymarzonego kawałka ziemi. Ot takie luźne mysli.

Od jakiegos czasu polecano tu i tam książkę Sekretne życie drzew, mam juz, zabieram się do czytania ale zaczęłam od fotografii, cudownych w liczbie 60-ciu.
Zdecydowanie zbyt mało uwagi poświęcamy drzewom a tu jeszcze okazuje się, że nie rozumiemy ich mowy, filozofii, doprawdy od 17 lat uczę się ogrodu szeroko rozumianego i wiem coraz mniej.......macie takie uczucie? najpierw nic nie wiedziałam, potem sporo a teraz.....coraz mniej i nie ma to nic wspólnego z pamięcią....
Ostatnio zmieniany: 14 Sty 2017 23:53 przez sierika.
Za tę wiadomość podziękował(a): Alina-277, katja, Adasiowa, Łatka, zanetatacz

W moim ogródeczku różyczka......wciąż rosnie....... 15 Sty 2017 12:38 #517840

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5027
"Sekretne życie drzew" niemal połknęłam, na każdej kolejnej stronie szerzej otwierały mi się oczy :supr3: .Mam jednak egzemplarz bez zdjęć czego bardzo żałuję :unsure: . Natomiast treść trafiła mnie głęboko w serce i choć nigdy sekator czy piłka nie były moim ulubionym narzędziem teraz będę się wielokrotnie zastanawiać zanim je wezmę do ręki :huh: . Sadziłam z zapałem zagajnik bo marzył mi się choć skrawek lasu teraz wiem że to nie takie prost bo prawdziwy las tworzy się cale wieki :huh: . Myślę, że tą pozycję powinien przeczytać każdy leśniczy, może spustoszeń dokonywanych w naszych lasach byłoby nieco mniej :(

Ogród zimą nieco ukazuje swoich niedoskonałości ale pokryty białym puchem i tak wygląda pięknie. Myślę że całą prawdę widać dopiero wczesnym przedwiośniem jak zejdą śniegi i ogród wygląda jak po pobojowisko :huh: , a my uprzątamy te smętne resztki i z niecierpliwością wyglądamy pierwszego kwiatka :huh:
pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."
Ostatnio zmieniany: 15 Sty 2017 12:39 przez piku.

W moim ogródeczku różyczka......wciąż rosnie....... 15 Sty 2017 21:35 #517952

  • Margo2
  • Margo2's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3514
  • Otrzymane dziękuję: 1577
A ja właśnie bardzo lubię uprzątać wiosną te pobojowisko, bo z brzydkiego kaczątka ogród w szybkim czasie zmienia się w łabędzie.
Zazdroszczę tego śniegu
U mnie tylko biało. Nie ma większej ochrony

W moim ogródeczku różyczka......wciąż rosnie....... 15 Sty 2017 21:50 #517955

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3251
  • Otrzymane dziękuję: 9654
Na Kujawach o takiej zimie można pomarzyć :dry: ... Piękna, wręcz bajkowa kraina :)

W moim ogródeczku różyczka......wciąż rosnie....... 15 Sty 2017 22:37 #517959

  • sierika
  • sierika's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Natury nie oszukasz,czyli moje dojrzewanie do eko
  • Posty: 4102
  • Otrzymane dziękuję: 4952
Skoro zauroczyła Was moja zima to poranne fotki.....


zimazima002.jpg


zimazima004.jpg


zimazima008.jpg


zimazima010.jpg


zimazima014.jpg


zimazima016.jpg


zimazima019.jpg


zimazima021.jpg


zimazima027.jpg


zimazima017.jpg


zimazima033.jpg


zimazima034.jpg


zimazima038.jpg


zimazima039.jpg


Wiesiu, to samo pomyślałam....jak tu łapać za sekator? jak maja się do tego podręczniki cięcia drzew? to mozna, to trzeba? czy faktycznie..... :whistle:

Gosiu, Marzenko....nie zadroście, może i u Was przybędzie sniegu, ostatnie 3 zimy nie widziałam go w moim ogrodzie.... :think:
Za tę wiadomość podziękował(a): piku, Łatka, zanetatacz

W moim ogródeczku różyczka......wciąż rosnie....... 16 Sty 2017 08:25 #517979

  • NASTKA
  • NASTKA's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 28
  • Otrzymane dziękuję: 36
Piękny ogród przykryty białą pierzyną :)

W moim ogródeczku różyczka......wciąż rosnie....... 16 Sty 2017 13:17 #518003

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5027
sierika wrote:
Wiesiu, to samo pomyślałam....jak tu łapać za sekator? jak maja się do tego podręczniki cięcia drzew? to mozna, to trzeba? czy faktycznie..... :whistle:

No właśnie, suche czy chore to przełknę ale żywe :think: , pewnie za każdym cięciem będę słyszała ała :sick: . Chyba że będę sobie tłumaczyć że to tylko zabiegi fryzjerskie a to przecież nie boli B)

Portrecik zimowego perukowca bajeczny :woohoo:
pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."

W moim ogródeczku różyczka......wciąż rosnie....... 20 Sty 2017 20:16 #518688

  • sierika
  • sierika's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Natury nie oszukasz,czyli moje dojrzewanie do eko
  • Posty: 4102
  • Otrzymane dziękuję: 4952
Aniu, dziękuję.

Wiesiu, no tośmy sobie dogodziły..... :rotfl1:

Ech zimo, idź w diabły, wszelakie obietnice NIekupowania... :hammer: w starych odcinkach GW obejrzałam kolekcję jarzębów i....zamówiłam 3, z białymi, różowymi
i ciemnymi owockami, na swoje usprawiedliwienie mam, że ptaki je uwielbiają, dobre i to..... :happy-old: :devil1: a miały być podpory dla powojników :club2:
Za tę wiadomość podziękował(a): Alina-277

W moim ogródeczku różyczka......wciąż rosnie....... 20 Sty 2017 21:14 #518700

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5027
O rety nie widziałam nigdzie takich jarzębów :supr3: . Czy to będą duże drzewa?
Ja na razie jedynie trochę nasion zamówiłam, może choć parapetową wiosną się pocieszę ;)
pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."

W moim ogródeczku różyczka......wciąż rosnie....... 20 Sty 2017 21:36 #518705

  • sierika
  • sierika's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Natury nie oszukasz,czyli moje dojrzewanie do eko
  • Posty: 4102
  • Otrzymane dziękuję: 4952
Są w e-clem.......nie najwyżej 4-5m, takie ażurowe.....nasiona też zamówiłam, juz od 3 dostawców.. :club2: , w piwnicy to mam skrzynie nasion swoich, z poprzedniego roku tez..ale tak aminki domówiłam, tyton oskrzydlony, ostrzeń, traganek, serdecznik, to zioła. Reszty nawet nie pamiętam, szklarnia przydałaby się, potem nie moge zmieśćić się w korytarzu, żeby wyjść z domu miedzy sadzonkami..... :rotfl1: a Ty co kupiłaś?
Jeden to Likornyj, podobno super na przetwory, ale pewnie będzie jak z aronią i świdosliwą, ptaki zjedzą nim sie zorientuję.... :happy:
Ostatnio zmieniany: 20 Sty 2017 21:38 przez sierika.

W moim ogródeczku różyczka......wciąż rosnie....... 21 Sty 2017 18:19 #518801

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5027
Na razie zamówiłam trochę kwiatów :) goździk brodaty Black Magic, jeżówka biała - White Swan, Krokosz, mak biedronkowy Ladybird, mak wschodni – mieszanka, orlik mieszańcowy Biedermeier, pierwiosnek kandelabrowy, dwie dalie, dnię bezłupinową, nagietek Radio, trójsklepkę owłosioną i kupiłam trochę warzywek.
A jarzęby już lecę pooglądać :)
pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."
Ostatnio zmieniany: 21 Sty 2017 18:19 przez piku.

W moim ogródeczku różyczka......wciąż rosnie....... 21 Sty 2017 19:36 #518811

  • sierika
  • sierika's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Natury nie oszukasz,czyli moje dojrzewanie do eko
  • Posty: 4102
  • Otrzymane dziękuję: 4952
Zapowiadaja się więc bogate wysiewy..... :happy: drogie te jarzęby, więcej drzew nie kupuję :hammer:

W moim ogródeczku różyczka......wciąż rosnie....... 21 Sty 2017 21:24 #518817

  • Margo2
  • Margo2's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3514
  • Otrzymane dziękuję: 1577
A ja jeszcze niczego nie kupiłam.
Trzymam się wytrwale. Siać nie lubię, bo mam ciemno. Niewiele zmieści się na parapetach.
Zaczynam powoli odczuwac brak ogrodu, znaczy sie, że już zaczynam odpoczywac.
Tak naprawdę to jeszcze miesiąc i wiosna.
Dla mnie zleciało migiem

W moim ogródeczku różyczka......wciąż rosnie....... 21 Sty 2017 21:49 #518821

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5027
:think: Byłam, widziałam i powiem szczerze że ceny mnie nieco zszokowały :dazed: . Nie wiem jak duże są sadzonki ale porównując np ceny buków to ja płaciłam 1/3 to jednak wolę mieć trzy drzewka zamiast jednego, nawet gdyby miały być mniejsze :huh:
Siać lubię, siałam i drzewka i krzewy i daje mi to wiele radości :lol: . Poza tym, proza życia sadzonek zdecydowanie więcej :silly:
pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."

W moim ogródeczku różyczka......wciąż rosnie....... 21 Sty 2017 21:55 #518823

  • Kasionek
  • Kasionek's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 3179
  • Otrzymane dziękuję: 5453
Ewuś zima śliczna. Z tymi jarząbami to różnie bywa. Zawsze zostaje dużo owoców po zimie, bo ptaki nie wszystko zjedzą. Niestety muszę stare owoce zrywać bo nie estetycznie wyglądają i na dodatek gniją.Ale przyznam , że jak owocują wyglądają ładnie. A jakie roślinki oprócz ziół zamierzasz posiać?

W moim ogródeczku różyczka......wciąż rosnie....... 26 Sty 2017 09:32 #519518

  • Firletka
  • Firletka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 640
  • Otrzymane dziękuję: 433
Ewuniu,

dzień dobry po dłuższej przerwie. :hug: Widzę ,że aktywność ogrodowa nie zanika, a tylko zmienia formę - przenosi się z realu do świata wyobraźni - szukamy, szukamy inspiracji, marzymy, planujemy. Nie da się żyć bez powietrza. :hearts:

Ceny w e-clematis faktycznie wysokie, ale jesli chce się mieć konkretną odmianę, a nie można pojechać do szkółki Szmita , czy innej renomowanej , która zapewnia zgodność ,ale nie prowadzi sprzedaży wysyłkowej, to może nie ma po prostu na razie innego wyjścia - kupujemy.
Trochę jarząbów jest u Konieczki, ale tylko oglądałam, nigdy nie zamawiałam.

Z owocowych mam jarząb mączny - jedno z pierwszych drzew w moim ogrodzie , w dodatku pamiątkowy podarunek .
Co roku ma owoce i co roku dopada go jakiś grzyb. Podobnie jak jarzębinę jadalną. Podlewać to ? Jak ? Czym ? Czy dać sobie spokój i puścić wszystko " na żywioł "... ?

Jakie siewy kwietne w tym roku ? Czy znalazłaś jakieś angielskie ciekawostki bylinowe, jednoroczne ?
Ostatnio zmieniany: 26 Sty 2017 09:34 przez Firletka.


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.589 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum