TEMAT: Między kuchnią a ogrodem

Między kuchnią a ogrodem 18 Sie 2020 11:45 #725659

  • sierika
  • sierika's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Natury nie oszukasz,czyli moje dojrzewanie do eko
  • Posty: 4102
  • Otrzymane dziękuję: 4952
Obawiałam się czy mnie nie pogonisz :lol: sama dziwię się, że jestem namolna w kuchennych kwestiach :lol: bo ja jestem z tych co to kuchnię szerokim łukiem :happy3: nie lubię, nie umiem, nie chcę a tu proszę :hug: zaufania do różnych przepisów też nie mam a od Ciebie jakoś tak samo poszło, od kimchi zaczęłam....i dalej pcham się :fly:
Zmartwiłaś mnie tą miechunką, w przyszłym sezonie wysiewam, już poczytałam tu i tam, no ale jak tu wybrnąć teraz :jeez: rozejrzę się jutro jeszcze, skoro można dostać peruwiańską to może i tę...pomarzyłam sobie :rotfl1:
Ostatnio zmieniany: 18 Sie 2020 11:45 przez sierika.
Za tę wiadomość podziękował(a): JaNina, ewakatarzyna


Zielone okna z estimeble.pl

Między kuchnią a ogrodem 18 Sie 2020 21:01 #725719

  • sierika
  • sierika's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Natury nie oszukasz,czyli moje dojrzewanie do eko
  • Posty: 4102
  • Otrzymane dziękuję: 4952
Wypatrzyłam miechunkę w puszce, prosto z Meksyku :think: w dodatku przejrzałam dzisiaj nasiona pod kątem pomidorów rosyjskich i znalazłam..paczuszkę z nasionami tomatillo :happy4: przypomniało mi się wtedy, że w ubiegłym sezonie pisałaś o wysiewie :think:
Ostatnio zmieniany: 18 Sie 2020 21:03 przez sierika.
Za tę wiadomość podziękował(a): JaNina, ewakatarzyna

Między kuchnią a ogrodem 18 Sie 2020 21:23 #725722

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7846
  • Otrzymane dziękuję: 51988
W przyszłym roku musisz pamiętać o wysiewie miechunki :garden1: .
Czy możesz zdradzić ile kosztuje i waży taka puszka :)
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem

Między kuchnią a ogrodem 18 Sie 2020 21:33 #725724

  • sierika
  • sierika's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Natury nie oszukasz,czyli moje dojrzewanie do eko
  • Posty: 4102
  • Otrzymane dziękuję: 4952
18 zł za 82 dag, jak dołożyć przesyłkę to x 2, bez sensu, odpuszczam w tym sezonie i nastawiam się na przyszły rok ;) kasundi juz w słoiczkach, zrobiłam podwójną porcję, pali w gardle jak diabli :rotfl1: jutro pora na umami.
Za tę wiadomość podziękował(a): JaNina, ewakatarzyna

Między kuchnią a ogrodem 18 Sie 2020 22:00 #725734

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7846
  • Otrzymane dziękuję: 51988
:kiss3: :hearts:
Ja jeszcze w lesie, bo za mało pomidorów, a papryki jeszcze wcale :jeez: Ale może w przyszłym tygodniu już zacznę :yummi:
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna

Między kuchnią a ogrodem 18 Sie 2020 22:05 #725737

  • sierika
  • sierika's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Natury nie oszukasz,czyli moje dojrzewanie do eko
  • Posty: 4102
  • Otrzymane dziękuję: 4952
Moja też zielona, pomidorowa zaczyna łapać kolor tak niesmiało a reszta nic :dry: za to pomidory mam w większości dojrzewające w połowie sierpnia.
Za tę wiadomość podziękował(a): JaNina, ewakatarzyna

Między kuchnią a ogrodem 21 Sie 2020 20:27 #726174

  • sierika
  • sierika's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Natury nie oszukasz,czyli moje dojrzewanie do eko
  • Posty: 4102
  • Otrzymane dziękuję: 4952
Znowu ja :oops: czy bakłażan przed zamrożeniem trzeba blanszować albo jakoś szczególnie przygotować?

Między kuchnią a ogrodem 21 Sie 2020 21:16 #726184

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7846
  • Otrzymane dziękuję: 51988
Ewuniu, toż ja bakłażany pierwszy raz w życiu poczyniłam :oops: Jeść, jadłam, pod różnymi postaciami, ale nigdy swoich sama nie przerabiałam. Pogrzebię i popytam tu i ów i może jutro dam odpowiedź :) Ale pokochałam je jak pomidory i paprykę :)
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Za tę wiadomość podziękował(a): sierika, anaka

Między kuchnią a ogrodem 21 Sie 2020 21:44 #726192

  • sierika
  • sierika's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Natury nie oszukasz,czyli moje dojrzewanie do eko
  • Posty: 4102
  • Otrzymane dziękuję: 4952
Posmakował mi bardzo, na razie solo ale w jakichś kombinacjach pewnie też. Czytam, że trzeba blanszować lub podsuszać ale ja nie ufam tym opisom do końca ;) jak nabiore ochoty to może dokupię cokolwiek bo będzie sezon to i cena bardziej przystępna, na przyszły rok koniecznie zwiększyć ilośc sadzonek :lol:
Umami prawie zagęszczone, zaraz będę wekować, zakochałam się w tym smaku, mniam.
Za tę wiadomość podziękował(a): JaNina

Między kuchnią a ogrodem 24 Sie 2020 18:44 #726608

  • zwykły chłop
  • zwykły chłop's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1457
  • Otrzymane dziękuję: 7813
A ja tak nieśmiało się zapytam o sprawdzony przepis na sos pomidorowy do słoików na zimę, taki do makaronu/spaghetti. W ubiegłym roku zrobiłem i mi sfermentowały :( ,
może być bez warzyw taka baza do sosu,
pozdrawiam Adam

SZACUNEK - to tylko odrobina wyrozumiałości i pamięci o drugiej osobie. To tak niewiele a tak wiele zmienia.

Między kuchnią a ogrodem 24 Sie 2020 19:53 #726614

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7846
  • Otrzymane dziękuję: 51988
Adamie, wszystkie przeciery, sosy i pasty zaczynam od podpieczenia pomidorów. To jest podstawa. Zajrzyj tutaj
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...dem?start=108#674438, jest to co prawda przepis na pastę umami, ale można do podpieczonych pomidorów dodać tylko przyprawy jakie chcemy mieć w sosie i gotowe. Takie podpieczenie naprawdę dużo wnosi do smaku, jak i pozwala wstępnie odparować pomidory.
Jak masz jeszcze jakieś pytania, to śmiało pytaj :)
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Za tę wiadomość podziękował(a): zwykły chłop

Między kuchnią a ogrodem 24 Sie 2020 20:31 #726619

  • zwykły chłop
  • zwykły chłop's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1457
  • Otrzymane dziękuję: 7813
dziękuję, jutro zacznę tworzyć, spodobał mi się sposób na strzelające gejzery, super pomysł taka siatka,
problem z gejzerami miałem zawsze przy jabłkach a to takie proste rozwiązanie :drink1:
pozdrawiam Adam

SZACUNEK - to tylko odrobina wyrozumiałości i pamięci o drugiej osobie. To tak niewiele a tak wiele zmienia.
Za tę wiadomość podziękował(a): JaNina

Między kuchnią a ogrodem 25 Sie 2020 12:54 #726683

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3460
  • Otrzymane dziękuję: 7392
Przerabiam na sok aronię.
IMAG5059.jpg

Jest już kilka litrów z 7 kg owoców. Do zerwania zostało trochę mniej ale ok. 4-5 kg powinno się jeszcze uzbierać. Kilogram dał krzew, który co roku owocuje b. słabo, do usuniecia. Z tego krzewu zerwałem 6 kg, zostało jeszcze ze 2. Do oberwania pozostało drzewko zaszczepione na jarzębinie.
Ostatnio zmieniany: 25 Sie 2020 12:58 przez KaLo.
Za tę wiadomość podziękował(a): JaNina, ewakatarzyna

Między kuchnią a ogrodem 25 Sie 2020 13:11 #726685

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7846
  • Otrzymane dziękuję: 51988
Ja jeszcze nie zrywam. W zeszła roku robiłam winko z aronii. Najpierw zrobiłam tak, jak podają w internetach. Jednak po pierwszym zalewaniu, stwierdziłam, że będzie zbyt gęste i kwaśne. Dolałam wody z cukrem, jak to u mnie jest, na oko. Winko wyszło przepychota. Półwytrawne, aromatyczne, takie jak lubię. Nie było tego dużo, bo i krzaczki jeszcze młode. W tym roku mam nadzieję na więcej :drink1:
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna

Między kuchnią a ogrodem 25 Sie 2020 13:34 #726688

  • Mandorla
  • Mandorla's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • ogród w 6b, serce w 7a
  • Posty: 2632
  • Otrzymane dziękuję: 7740
JaNina wrote:
Aniu, do słoików z marynatami wkładam: ziele angielskie, liść laurowy, gorczycę, ziarna kolendry, baldachy kopru i ziarenka pieprzu. Do jednych marynat włożyłam pieprz syczuański, ale jeszcze nie kosztowałam :whistle:. A do zalewy daję 1 szklankę octu na 4, lub 5 szklanek wody /zależy jaką moc chcę uzyskać, cukier i sól. Zalewę kosztuję, musi mieć zrównoważony smak.

Janeczko, podczytuję Twoje kulinarne sekrety i mam pytanie, bo akurat marynaty u mnie "na tapecie"... Po pierwsze, czy zalewę gotujesz razem z tymi ziarnami, które idą do słoików? I po drogie, czy można zalać zimną zalewą, i spokojnie sobie takie pasteryzować, czy raczej zalewać gorącą i od razu do gara?
Mam trochę problemu z takimi klasycznymi przepisami, bo ja soli w ogóle nie używam, pieprzu jak muszę, papryki bardzo niechętnie, bo mi szkodzi... Jak już się trochę otrzaskam z tematem to znajduję sobie jakieś satysfakcjonujące zamienniki, ale w przetworach jestem, póki co, dość zielona...
Z aronii chyba zrobię konfiturę, szkoda, że już po jabłkach, mogłyby być niezłe razem.
Nic nie napełnia serca takim smutkiem, jak symetria. Symetria bowiem to nuda; nuda zaś to dno smutku. - V. Hugo

Gdzie by to upchnąć?

TARG KWIATOWY
Za tę wiadomość podziękował(a): JaNina

Między kuchnią a ogrodem 25 Sie 2020 13:50 #726690

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7846
  • Otrzymane dziękuję: 51988
Kiedyś wszystkie ziarenka gotowałam w zalewie, ale bardzo mnie denerwowało to, że później nie mogłam ich sprawiedliwie rozdzielić między słoikami. Dlatego teraz wsypuję je bezpośrednio do słoików, za pomocą miareczki „szczypta”. W czasie pasteryzacji i leżakowania i tak uwolnią swój aromat.
Co do temperatury wlewanej zalewy, to wydaje mi się, że to nie jest istotne, jeżeli planujemy pasteryzację. Należy jednak uważać, żeby gorących słoików nie wkładać do garnka z zimną wodą, ani zimnych słoików do gorącej wody. Jak słoików jest więcej, to polecam pasteryzację w piekarniku, 80* i termoobieg.
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Za tę wiadomość podziękował(a): Mandorla, anaka

Między kuchnią a ogrodem 25 Sie 2020 19:53 #726721

  • ama
  • ama's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 311
  • Otrzymane dziękuję: 2147
Janinko pozwoliłam sobie przytulić twój przepis na szakszukę i umami.Czeka mnie jutro wyprawa na targ po warzywka.
pozdrawiam ama
Za tę wiadomość podziękował(a): JaNina

Między kuchnią a ogrodem 25 Sie 2020 21:34 #726750

  • sierika
  • sierika's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Natury nie oszukasz,czyli moje dojrzewanie do eko
  • Posty: 4102
  • Otrzymane dziękuję: 4952
Moi młodzi byli zachwyceni smakiem umami :) , teraz szakszuka w kolejce :lol: ja zawsze daję przyprawy prosto do słoja, wtedy wiem co wpada i w jakiej ilości :happy:
Za tę wiadomość podziękował(a): Mandorla, JaNina


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.898 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum