TEMAT: Mój ogród w Dolinie Wieprza

Mój ogród w Dolinie Wieprza 17 Kwi 2023 21:42 #829243

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19314
  • Otrzymane dziękuję: 79966
Bardzo ciekawa ta rabata geometryczna. A co tam jest posadzone?


Zielone okna z estimeble.pl

Mój ogród w Dolinie Wieprza 21 Kwi 2023 22:29 #829570

  • Chiarodiluna
  • Chiarodiluna's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 379
  • Otrzymane dziękuję: 2147
Re: Łatka

Głównie różne hosty, niskie irysy, niskie tulipany, hiacynty, inne niskie zadarniające rośliny.


Początek nowego weekendu znakomity. Już wiadomo, że tak pozostanie. Pracy niezmiennie dużo. Dobrze, że dymka już wysadzona, bo teraz ziemniaki kilku odmian wysadzać trzeba. Do tego zdobne kalle. Papryki tak już duże, że muszę przesadzić do większych pojemników, bo 500 ml już nie starczają. O siewie dyniowatych do doniczek pomyśleć też trzeba.

Rzeka pobudzona, ale tylko w macierzystym swym korycie. W dolinie spokój, ostatnie resztki niedawnej wylewki przebłyskują jeszcze z rzadka.


m_1-2.jpg



m_2-2.jpg



Wyżej, w bezpośrednim obwarowaniu doliny, czyli na stepie i w lasach moment to ostatni na spacery. Trawy szybko wzrastają. Zatrzęsienie kleszczy. Chodzić tu można jeszcze przez chwilę teraz, a potem dopiero w sezonie grzybobrań, gdy trawy zaschną i zaczną się wykładać.


m_3.jpg



m_4.jpg



Wąwozy i urwiska widoczne są dokładnie z powodu niewybujałej jeszcze roślinności.


m_5.jpg



m_6.jpg
Paweł

forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...od-w-dolinie-wieprza

Google Maps
51°34'03.9"N 22°04'53.1"E
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, Marlenka, jagodka27, JaNina, ewakatarzyna, Babcia Ala, Bobka, JaKasiula

Mój ogród w Dolinie Wieprza 24 Kwi 2023 22:00 #829843

  • Chiarodiluna
  • Chiarodiluna's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 379
  • Otrzymane dziękuję: 2147
Pogoda dopisała. Wiele aktywności. Pracy sporo, czasu wydawało się być jednak więcej, a na końcu to jego zabrakło, a roboty zostało. Za sobą mam sadzenie ziemniaków odmian: Owacja, Vineta, Lilly, Denar, Queen Anne, Irga, NN i ich ręczne obredlanie. Po poderwaniu się z siedzenia przy wygodnym warszawskim biurku, to ostatnie (realizowane w pełnym słońcu) jest szczególnie ciężkie, …aż zęby potrafią rozboleć. Do tego doszło tylko trochę lżejsze (z powodu ich ilości) sadzenie kalli. Posiałem już także buraczki czerwone. Sadzonki wszelkie pomidorów i papryk jednak nieco za wcześnie wysiane porosły mi niezmiernie i zmusiły do uruchomienia działań ratunkowych – doniczki są więc coraz większe.


1-24.jpg



2-21.jpg



3-20.jpg



4-14.jpg



OGRÓD ZEWNETRZNY

Z wytyczonego onegdaj wcześniej zadania, dotarłem tylko do bram onego „Mordoru” i już nigdzie dalej. Jednolita i intensywna zieleń dorodnej trawy zachęcała na więcej, ale zastanowiło - dlaczegóż to wylegują się na niej łabędzie? Cóż, one wcale się nie wylegują, one po tej trawie swobodnie pływają. Można by rzec, że w gumowce przyodzianym, można by spróbować nawet i takiej wycieczki. Niestety rozliczne obniżenia terenu powodują, że szybko i niespodziewanie zaczyna brakować wysokości gumowej osłony buta. Tak samo jak do labiryntu, do tutejszego „Mordoru” wejść jest nawet i łatwo. Za to wraca się z niego już nieskończenie długo.


5-11.jpg



6-6.jpg



7-5.jpg



8-5.jpg



Istnieje wszak sekretna ścieżka wiodąca ku największym upiorom tej całkiem dzikiej przestrzeni, czego dnia kolejnego popróbować postanowiłem. O czym później ... .
Paweł

forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...od-w-dolinie-wieprza

Google Maps
51°34'03.9"N 22°04'53.1"E
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, Marlenka, Bea612, ewakatarzyna, Bobka, JaKasiula

Mój ogród w Dolinie Wieprza 24 Kwi 2023 22:05 #829844

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19314
  • Otrzymane dziękuję: 79966
Śliczne i zdrowe tulipany. Może jakieś ich portrety?

Mój ogród w Dolinie Wieprza 24 Kwi 2023 22:45 #829845

  • Chiarodiluna
  • Chiarodiluna's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 379
  • Otrzymane dziękuję: 2147
Za późno Anno !

Odmian wiele, ale już przekwitają – Flaming Flag, Flaming Purissima, Banja Luca, Exotic Emperor, Mystic van Eijk, Upstar. Tyle pamiętam z głowy. Odkąd fitowirusy robią z kolorami kielichów co tylko chcą, straciłem zainteresowanie typologią samych odmian.


1-25.jpg


Czasem do serca twierdzy wiedzie ścieżka mała, zadająca kłam, że dojść tam nie sposób. Z upiorami jednak wypada się już zmagać raczej w ciemności.

2-22.jpg



Sauron – Pan Mordoru:


3-21.jpg



Sędziwy Wierzbin – zawsze w niemym okrzyku wymownie zastygły:


4-15.jpg



Zachodnie strony do zwiedzania pogodniejsze, o czym niebawem ... .
Paweł

forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...od-w-dolinie-wieprza

Google Maps
51°34'03.9"N 22°04'53.1"E
Za tę wiadomość podziękował(a): broja, Marlenka, ewakatarzyna, Bobka, JaKasiula

Mój ogród w Dolinie Wieprza 25 Kwi 2023 07:39 #829856

  • Lilu
  • Lilu's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 145
  • Otrzymane dziękuję: 518
Przepiękna przyroda nie skażona ręką człowieka,zdjęcia świetne.Bardzo mi się podoba Twój sposób patrzenia i ukazywania nam otaczającej Cię przyrody.A ogród warzywny to, klękajcie narody,zasoby i wymagający mnóstwa pracy.
Pozdrawiam i życzę dalszych sukcesów.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, Chiarodiluna

Mój ogród w Dolinie Wieprza 25 Kwi 2023 12:39 #829873

  • broja
  • broja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Ogród od nowa
  • Posty: 1028
  • Otrzymane dziękuję: 981
Piękna przyroda, można oglądać i patrzeć bez końca :ohmy:
W warzywniku pracy dużo, ale wszystko będzie swoje a to cieszy najbardziej :)
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, Chiarodiluna

Mój ogród w Dolinie Wieprza 25 Kwi 2023 15:46 #829883

  • Chiarodiluna
  • Chiarodiluna's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 379
  • Otrzymane dziękuję: 2147
W tej odległościowo mi bliższej, a i ulokowano nieco wyżej w dolinie – „Strefie Zachodniej”, wszystko wygląda zgoła odmiennie – bardziej pogodnie i przystępnie, ale też nieustająco w błąd mnie wprowadzając, że rozległy „Wschodni Mordor” także stał się już dla wszelkich wycieczek pieszych dostępnym.

Dziś trwa już w pełni załamanie pogody, ale miniony weekend stworzył wiele możliwości do wiosennego przeglądu tutejszego "Ogrodu Natury". Bo we własnym ogródku jeszcze monotonnie i nudno. Tylko prac przygotowawczych wiele i lista zadań wciąż pozostaje wieloaspektowa.


1-26.jpg



2-23.jpg



3-22.jpg



4-16.jpg



5-12.jpg



6-7.jpg
Paweł

forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...od-w-dolinie-wieprza

Google Maps
51°34'03.9"N 22°04'53.1"E
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, Nimfa, Perełka, ewakatarzyna, Bobka, JaKasiula

Mój ogród w Dolinie Wieprza 08 Maj 2023 22:36 #831345

  • Chiarodiluna
  • Chiarodiluna's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 379
  • Otrzymane dziękuję: 2147
Codzienna "siwa rosa" na przyogrodowej łące nie pozostawia żadnych złudzeń. Warunki trudne. Postępów w ogrodzie swym szczególnych nie czynię. Wyglądam niecierpliwie jakiejś zmiany. Wiadomo - bób, groszek, cebula sobie radzą. Ale inne wiadome sadzonki czekają i niestety coraz trudniej będzie je dalej prowadzić.



Ogród Zewnętrzny:


1-27.jpg



2-24.jpg



3-23.jpg



4-17.jpg



5-13.jpg




Wiosna w tym roku tak się jakoś ociąga i spóźnia.
To przykre, bo w czasie tym jest tak promiennie i błogo.
A i ptaki zawsze wówczas tak śpiewają,
jakby ich Ktoś do nut tych trudnych przyuczył.


Paweł

forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...od-w-dolinie-wieprza

Google Maps
51°34'03.9"N 22°04'53.1"E
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, MARRY, Perełka, ewakatarzyna, Babcia Ala, Bobka, Darotca, JaKasiula

Mój ogród w Dolinie Wieprza 22 Maj 2023 23:47 #832873

  • Chiarodiluna
  • Chiarodiluna's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 379
  • Otrzymane dziękuję: 2147
Aura sprzyja. Suszy nie ma. Ostatni weekend był tym najprzyjemniejszym etapem prac, kiedy to po wielu żmudnych przygotowaniach wszelkich miejscówek, własne i wypielęgnowane, choć czasem i „wybiegnięte” sadzonki trafiały na swe docelowe stanowiska.


2-25.jpg



Cebula zimująca bardzo przyspieszyła. Truskawki wyjątkowo okazałe. A bób już kwitnie.


1-28.jpg



Zwyczajny mix sałat potrafi zachwycić rychłą obietnicą pięknych główek.


3-24.jpg



W szklarni powoli nikną wszelkie „parapetowe niedociągnięcia z wielkiego miasta” i przedwczesne wysiewy z niecierpliwości tejże popełnione.


4-18.jpg



Zieloność błoga wszędzie i odgłosy wielu ptaków.


5-14.jpg



W ogrodzie zewnętrznym w dzień zaś spokój czarowny. Ale wieczorem całkiem odwrotnie – dudniący huk rechotu żab wszelakich.


6-8.jpg


Ptactwo wodne leniwo żegluje,


7-6.jpg


... lub znika


8-6.jpg
Paweł

forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...od-w-dolinie-wieprza

Google Maps
51°34'03.9"N 22°04'53.1"E
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, MARRY, jagodka27, ewakatarzyna, Babcia Ala, Bobka, JaKasiula

Mój ogród w Dolinie Wieprza 23 Maj 2023 15:58 #832940

  • Darotca
  • Darotca's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 191
  • Otrzymane dziękuję: 480
Witaj. Czy te kółka na zdjęciach wokół roślin, to "obrzeża trawnikowe" czy sądzisz w jakichś donicach/koszykach?
Pozdrawiam Dorota

Mój ogród w Dolinie Wieprza 23 Maj 2023 19:48 #832957

  • Chiarodiluna
  • Chiarodiluna's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 379
  • Otrzymane dziękuję: 2147
Popularne faliste obrzeże trawnikowe o wysokości 20 cm i długości 9 metrów rozcinam na takie odcinki, aby wyszedł mi potrzebny i oczekiwany obwód. Do pomidora większy, do papryki trochę mniejszy. Następnie uzyskane odcinki rozcinam nożyczkami „po długości” w taki sposób, aby z tych 20 cm wysokości uzyskać tylko 10 cm, a jednocześnie z jednego odcinka uzyskać dwa. Te 10 cm wystarcza mi do stworzenia punktowego obszaru do podlewania. Mam u siebie na naturalnym obramowaniu doliny rzeki spory spadek terenu. Poza tym panuje u mnie często susza i to ważny element dla gospodarowania wodą, zwłaszcza jeśli ma ona zawierać domieszkę gnojówki z kurzeńca, Kristalonu lub saletry potasowej. Nie ograniczam natomiast korzeniom swobody rozwoju, nie jestem tego zwolennikiem, dlatego wysokość stworzonego samodzielnie obrzeża to tylko 10 cm.

Jest dostępne także obrzeże od razu niskie 10-15 cm i jego nie trzeba samodzielnie rozcinać na 2 pasy, ale ekonomicznie korzystniej wychodzi zakup 20 centymetrowego i przecięcie go po długości.

Zakupy robiłem, jak ten produkt był jeszcze relatywnie tani i dodatkowo na posezonowej wyprzedaży w popularnym dyskoncie Teraz go już nie kupuję. Wady są takie, że z czasem kruszeje, jak folia i wszystko z takiego syntetycznego materiału. Jest też produktem nieprzyjaznym środowisku. :( Zainwestowałem raz, kiedyś, bo nie miałem lepszego pomysłu. Alternatywą mogą być paski cienkiej blachy uformowane w podobna strukturę i zespolone spawem na obu końcach. To bardziej ekologiczne, ale w praktyce nie wykonywałem.
Paweł

forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...od-w-dolinie-wieprza

Google Maps
51°34'03.9"N 22°04'53.1"E
Za tę wiadomość podziękował(a): jagodka27, Bobka, Darotca

Mój ogród w Dolinie Wieprza 23 Maj 2023 20:14 #832960

  • Darotca
  • Darotca's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 191
  • Otrzymane dziękuję: 480
Mi zostało kupione kiedyś i niewykorzystane, więc, za pozwoleniem, zmałpuję pomysł.
Pozdrawiam Dorota
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobka

Mój ogród w Dolinie Wieprza 23 Maj 2023 20:29 #832962

  • Chiarodiluna
  • Chiarodiluna's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 379
  • Otrzymane dziękuję: 2147
Cięcie po długości udaje się najbardziej zaraz po zakupie, gdy tworzywo jest najbardziej elastyczne i giętkie. Z czasem, sukcesywnie te cechy traci i rośnie ryzyko niechcianych pęknięć materiału pod ostrzem nożyczek. Stary rulon lepiej pociąć na potrzebne odcinki, bez tego cięcia po długości. Im wyższe obrzeże tym mniej ilościowo kółek do zastosowania, ale za to nornicom będzie trudniej robić szkodę.
Paweł

forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...od-w-dolinie-wieprza

Google Maps
51°34'03.9"N 22°04'53.1"E
Za tę wiadomość podziękował(a): jagodka27, Perełka, Bobka

Mój ogród w Dolinie Wieprza 29 Maj 2023 20:12 #833565

  • Chiarodiluna
  • Chiarodiluna's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 379
  • Otrzymane dziękuję: 2147
Coraz mniej wolnego miejsca w mym ogrodzie. Dyniowate się wyraźnie i niepokojąco opóźniają. Zimne noce, ale i rocznikowo nie najmłodsze nasiona ze straganiku, acz wielce zacne. Moje własne dyniowate zmniejszają zaniepokojenie, bo już "dokazują". Pomidory gruntowe i papryki walczą dzielnie z dmiącym niemiłosiernie wiatrem. W tym roku wyszło ponad miarę – 125 pomidorów i 65 papryk. Tyle wydały stołeczne parapety. Chcę mieć wreszcie swoje nasiona wielu odmian na kilka lat, więc to jedyny pewny sposób. Nasiona papryki od [ Marlenki ] :hearts: przednie i w wielu odmianowych odsłonach. Patrzę i oko cieszę, a i wiatr miotający powietrzem wyklinam takimi słowy, że jednak nie przytoczę.

Cichszy zakątek :


picture1-3.jpg



Bób wystrzelił :


picture-4.jpg



Uluru Ochre (Dwarf) :


picture3-3.jpg



Red Cherry Large :


picture2-3.jpg



Dolne Paprykarium :


picture4-3.jpg



Pierwsze gruntowe wiązania pomidorów:


picture5-2.jpg



Wiatr przenika pomimo naturalnych osłon :


picture7-2.jpg



Najniższa, wolna strefa spacerowa, na poziomie dna doliny i lokalnego dopływu samej rzeki :


picture6-2.jpg
Paweł

forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...od-w-dolinie-wieprza

Google Maps
51°34'03.9"N 22°04'53.1"E
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, MARRY, jagodka27, ewakatarzyna, Bobka, JaKasiula

Mój ogród w Dolinie Wieprza 29 Maj 2023 21:48 #833575

  • Bobka
  • Bobka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6218
  • Otrzymane dziękuję: 22729
Super warzywa ,wszystko piękne :bravo:
To prawdziwa przyjemność zapewne jechać i odpoczywać
w takim miejscu ,skubiąc liście sałaty :wink2:
Pokazuj pokazuj te piękności :bravo:
Zainteresowały mnie te obwódki do pomidorów.
Chyba zrobię ,woda wtedy nie będzie marnowana ,
a i się utrzyma w ryzach .
Wszystko co byście chcieli żeby ludzie wam czynili ,sami też im czyńcie .
Motto na kolejny rok 2024
*************************************************************************
Zdjęcia objęte ochroną praw autorskich .
Na podstawie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie pobieranie i udostępnianie tylko za zgodą autora .

Mój ogród w Dolinie Wieprza 05 Cze 2023 20:38 #834265

  • Chiarodiluna
  • Chiarodiluna's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 379
  • Otrzymane dziękuję: 2147
Bezchmurne wieczorne niebo i wyostrzony Księżyc w swej czerwonawej pełni - truskawkową zwaną. Przenikliwy chłód i niespotykany wcześniej „zimny ogrodnik” – Leszek. Nie jestem sędziwym ogrodnikiem, ale nie pamiętam czegoś podobnego. Temperatura zeszła do (plus/minus) zera. Skromnych zasobów wystarczyło tylko do osłony ważniejszych odmian papryki i ogórków. Szczęśliwie obyło się (w mojej strefie zalegania szczególnego zimna) bez strat.


picture3-4.jpg



Nie daje się już zwlekać z wysiewaniem i wysadzaniem wszystkiego, z wyjątkiem dosiewek fasoli szparagowej i z wiadomych względów takiej czarnej rzepy. Plan zatem zrealizowany. Wolnych miejsc w zasadzie nie ma.


picture6-4.jpg



picture4-4.jpg



Przenikliwie chłodna truskawkowa pełnia Księżyca nie poskąpiła pierwszych własnych tegorocznych owoców. Budyniowiec na Boże Ciało zaplanowany. Nie nadaje się do spożywania w mecząco chłodny dzień, więc wyglądam koniecznej zmiany.


picture5-3.jpg



picture7-3.jpg



Niezmiennie martwi susza. Cały czerwiec ma być bez opadów, a u mnie już brakuje „podstawowych rezerw rozwojowych” w podłożu. A wszystko to paradoksalnie na rozlewisku, w krainie wielkiej wody. Mix sałat niezmiennie mnie zachwyca i jeszcze daje radę bez wody.


picture1-4.jpg
Paweł

forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...od-w-dolinie-wieprza

Google Maps
51°34'03.9"N 22°04'53.1"E
Za tę wiadomość podziękował(a): MARRY, JaNina, ewakatarzyna, Darotca, JaKasiula

Mój ogród w Dolinie Wieprza 06 Cze 2023 01:30 #834295

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5709
  • Otrzymane dziękuję: 27055
W jaki sposób doczekałeś się już truskawek, to spod osłony, jaka to odmiana?
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.409 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum