TEMAT: Domek na prerii

Odp: Domek na prerii 17 Maj 2012 22:13 #37838

  • planta
  • planta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Howdy!
  • Posty: 5352
  • Otrzymane dziękuję: 5370
Moje zakupy przyszly!!! :dance:

A przynajmniej ich czesc ;)

Picea x troemner. Hybryda miedzy swierkiem serbskim (po ktorym bierze pokroj) a klujacym (po ktorym ma kolor). Wysokosc po 10 latach 2,5 m na ok metr szerokosci.


Picea bicolor "Howell's Dwarf Tigertail" karlowy swierk dwukolorowy-gorna czesc igiel jest zielona, dolna niebieska. Szyszki fioletowo-czerwone. Galezie wzniesione.



Picea purpurea -ma formowac bardzo regularna 'choinke'. Podobny do swierka kaukaskiego, zkrotkimi ciemnozielonymi i przylegajacymi iglami. Atrakcja sa stojace, fioletowe szyszki.



Jodla koreanska Silvershow


Picea orientalis Pendula



Abies pinsapo Aurea. Zlota jodla hiszpanska. Na razie drapak :think:


Picea polita -swierk tygrysi; mial nawet szyszke, ale mu odpadla ("Oczko mu odpadlo, temu misiu " :lol: ) Tu jest link di info, jakie znalazlam po polsku: www.zszp.pl/?id=207&rco=Picea%20polita&lang=1

No to czekam na druga przesylke !! :fly:
Domek na prerii - 2017
Domek na prerii - 2015-16
Domek na prerii cz. 1
Podroz do....New Carolina
[url=http://forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/13-podroze-male-i-duze/162
Ostatnio zmieniany: 17 Maj 2012 22:14 przez planta.
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Odp: Domek na prerii 18 Maj 2012 17:47 #38005

  • mosewa
  • mosewa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 731
  • Otrzymane dziękuję: 198
Planta a co to jest u Cibie w ogrodzie: takie czarne , na czterech nóżkach z daszkiem? Bardzo mi się to podoba :)
Ewa
“Kiedy przeczytam nową książkę, to tak jakbym znalazł nowego przyjaciela, a gdy przeczytam książkę, którą już czytałem – to tak jakbym spotkał się ze starym przyjacielem.”

Dwa Świerki
Temat został zablokowany.

Odp: Domek na prerii 18 Maj 2012 18:00 #38007

  • Dorbie
  • Dorbie's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 694
  • Otrzymane dziękuję: 93
Pięknie zmieniasz ogród. Chyle czoła :drink1:
Temat został zablokowany.

Odp: Domek na prerii 18 Maj 2012 21:24 #38054

  • planta
  • planta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Howdy!
  • Posty: 5352
  • Otrzymane dziękuję: 5370
Mosewa-to japonska lampa, kupiona w lokalnym centrum ogrodniczym. Kupilam ich dwie, z mysla ze kiedys uda mi sie przerobic je tak, by wstawic w srodek lampke podlaczona do reszty niskonapieciowych swiatelek ogrodowych. No ale to kiedys :unsure:
Na razie robia dobre wrazenie :lol:


DSCN0313.JPG




Dorbie - dzieki :flower2:

Dzis udalo mi sie posadzic prawie wszystkie drzewka wczesnym rankiem, gdy bylo chlodniej. W tej chwili jest 42C (temp odczuwalna jest kolo 50C) i cala zywina tzn ja i psy , schronilismy sie w chlodnym domeczku :whistle: Mialam zamiar zabrac sie za ubijanie piasku pod plyty, ale nie mam ochoty w tym goracu... :cool3:
Domek na prerii - 2017
Domek na prerii - 2015-16
Domek na prerii cz. 1
Podroz do....New Carolina
[url=http://forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/13-podroze-male-i-duze/162
Temat został zablokowany.

Odp: Domek na prerii 20 Maj 2012 20:43 #38408

  • mosewa
  • mosewa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 731
  • Otrzymane dziękuję: 198
Bardzo podobają mi się Twoje japońskie lampy :flower2: z jakiego materiału sa wykonane? rozumiem,że w środek wstawia się jakąś świecę?
Ewa
“Kiedy przeczytam nową książkę, to tak jakbym znalazł nowego przyjaciela, a gdy przeczytam książkę, którą już czytałem – to tak jakbym spotkał się ze starym przyjacielem.”

Dwa Świerki
Temat został zablokowany.

Odp: Domek na prerii 20 Maj 2012 22:45 #38473

  • planta
  • planta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Howdy!
  • Posty: 5352
  • Otrzymane dziękuję: 5370
Sa ciezkie, wiec z jakiegos cementu z zywica , bo sa dosc gladkie w dotyku :think: W srodku jest miejsce na te swieczki okragle, ktore wstawia sie do kominkow zapachowych-wierzch lampy nie jest przymocowany do niej i sie zdejmuje.
Zaplacilam za nie bodajze 35 dolarow rok temu.

Tak wogole chcialam kamienne i wieksze ale podupadlam na duchu jak na internecie ceny byly od 500 dolarow wzwyz-plus wysylka....Chcialabym jeszcze kamienny zbiornik na wode, ale nie przy tych cenach.
Albo znajde cos lokalnie (w co watpie), albo bede eksperymentowac sama. Z mieszanek cementu z roznymi substratami typu perlit, wlokno kokosowe czy torf, mozna zrobic samemu pseudokamienne rzeczy. Na kursie Master Gardeners mielismy pokaz jak z siatki metalowej o drobnych oczkach i takiej mieszanki zrobic skaly prawie nie do rozroznienia z naturalnymi.Barwniki miesza sie z cementem lub nanosi gabka po wyschnieciu. W miejscowym Ogrodzie Botanicznym z takich wielkich i mniejszych 'skalek' zrobiono wodospad i obrzeze oczka wodnego-jak sie kiedys wybiore, zrobie zdjecia. My z kolei potem robilismy roznego rodzaju donice na kwiaty i sprzedawalismy na kiermaszu roslin, szly jak woda.
Znalazlam tez link do forum , gdzie ludzie eksperymentuja z takimi rzeczami :)
forums2.gardenweb.com/forums/hypertufa/


Jesli jestes zainteresowana przepisami, moge poszukac u siebie :bye:
Domek na prerii - 2017
Domek na prerii - 2015-16
Domek na prerii cz. 1
Podroz do....New Carolina
[url=http://forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/13-podroze-male-i-duze/162
Temat został zablokowany.

Odp: Domek na prerii 21 Maj 2012 04:40 #38497

  • planta
  • planta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Howdy!
  • Posty: 5352
  • Otrzymane dziękuję: 5370
Dzis mielismy wyjatkowe widowisko-zacmienie slonca! Zaczelo sie ok 7 wieczorem, skonczylo kolo 8.30, kiedy slonce zaszlo za horyzont. Niestety, nie widzialam pelnego zacmienia bo bylam za bardzo na polnoc, ale co zobaczylam, bylo i tak niesamowite :lol:







Domek na prerii - 2017
Domek na prerii - 2015-16
Domek na prerii cz. 1
Podroz do....New Carolina
[url=http://forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/13-podroze-male-i-duze/162
Temat został zablokowany.

Odp: Domek na prerii 21 Maj 2012 09:22 #38529

  • pamelka
  • pamelka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 9346
  • Otrzymane dziękuję: 2381
Piękne :bravo: :bravo: :bravo:
Nawet miałam do Ciebie pisać, abyś polowała, bo w US zdaje sie najlepiej widoczne było tym razem obrączkowe zaćmienie :woohoo:
U nas wczoraj ogromniaste, czerwone i w pełni wiodczne słoneczko zachodziło :silly:

A wiesz, że wspominaliśmy Twój ogród na zjeździe forumowiczów ;)
Oprócz podziwów, ochów i achów najczęściej przewijało się pytanie .... "Jak żyć Panie premierze .... w takim skwarze :silly: ?"
Temat został zablokowany.

Odp: Domek na prerii 21 Maj 2012 09:35 #38533

  • rispetto
  • rispetto's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3175
  • Otrzymane dziękuję: 1187
Diano - niesamowite ujęcia! Mam nadzieję, że Księżyc oddał nam słońce? :lol:
Temat został zablokowany.

Odp: Domek na prerii 21 Maj 2012 12:03 #38585

  • planta
  • planta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Howdy!
  • Posty: 5352
  • Otrzymane dziękuję: 5370
Pamelko - do wszystkiego mozna sie przyzwyczaic :unsure: chociaz prawde mowiac wolalabym zyc bardziej na polnocy, gdzie slonce nie pali tak bardzo a klony japonskie rosna na podworkach bez specjalnych warunkow :lol:
Bardzo mi milo, ze mnie wspominaliscie :flower2: Ja tez myslalam, ze super byloby sie spotkac w tak milym gronie, ech....chyba zaczne zbierac na bilet do Polski :dry: Co oznacza koniec zakupow iglaczkow ?!! :cry2: :cry2:

Rispetto- Szkoda ze nie zaczekalam z aparatem do konca, bo zaczelam kosic trawe i wtedy slonce wyjrzalo zza chmur jako olbrzymi polksiezyc w ksztalcie odwroconego C. Niesamowity widok. Nawet samochody na ulicy postawaly i kierowcy ogladali ten widok :supr3:
Domek na prerii - 2017
Domek na prerii - 2015-16
Domek na prerii cz. 1
Podroz do....New Carolina
[url=http://forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/13-podroze-male-i-duze/162
Temat został zablokowany.

Odp: Domek na prerii 23 Maj 2012 02:51 #39188

  • planta
  • planta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Howdy!
  • Posty: 5352
  • Otrzymane dziękuję: 5370
No, ostatnie dwa dni dalam po robocie :lol:
Na macie przeciw chwastom polozylam warstwe piasku, wyrownalam i ubilam - prawie tona. Na to 32 plyty kamienne 45 x 60 cm, 5 cm grube; ok 800 kg. A dzis rano zrobilam spoiny ze specjalnego piasku. Jak zalecala ksiazka, wypelnialam je po trochu i spryskiwalam woda, i tak 3-4 razy, az wypelnilam je rowno z powierzchnia plyt. Poszlo mi 20 kg tego piaseczku! Swoja droga, ciekawe, ze po wyschnieciu jest twardy jak cement. A mialam watpliwosci czy warto kupowac piasek 4 x drozszy od normalnego piasku do spoin w woreczkach. Warto. Bo teraz moglabym wrecz zaparkowac samochod i zadna z plyt sie nie przesunie :lol:


DSCN0464.JPG
Domek na prerii - 2017
Domek na prerii - 2015-16
Domek na prerii cz. 1
Podroz do....New Carolina
[url=http://forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/13-podroze-male-i-duze/162
Temat został zablokowany.

Odp: Domek na prerii 23 Maj 2012 07:59 #39205

  • rispetto
  • rispetto's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3175
  • Otrzymane dziękuję: 1187
Niejeden facet na forum nabawi się przez Ciebie kompleksów :rotfl1:
Świetna praca i efekt jak zwykle powalający!
Temat został zablokowany.

Odp: Domek na prerii 23 Maj 2012 12:28 #39299

  • Shirall
  • Shirall's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3980
  • Otrzymane dziękuję: 747
jej jakie piękne zaćmienie słońca......cuuudo! no i te zdjęcia! :woohoo: :thanks:
na nastepny zlot musisz koniecznie przyjechać! :hug: :kiss3:
no i świetna, superowa robota.....i po co nam faceci....same też sobie damy radę! :happy: :hug:
Temat został zablokowany.

Odp: Domek na prerii 24 Maj 2012 06:03 #39524

  • planta
  • planta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Howdy!
  • Posty: 5352
  • Otrzymane dziękuję: 5370
Rispetto, Shirall - dzieki :flower2:

Dzis nie dalo sie pracowac w ogrodzie, bo temp siegnela 48C i nawet krotki pobyt na sloncu grozil poparzeniem :( Ksiezyc tez wzszedl krwawy...


Wzielam sie wiec za trzecie ulubione hobby po ogrodnictwie i budownictwie - malowanie figurek dla Dave'a. Jest graczem wargames, gdzie buduje sie i gra calymi armiami 15 i 25 mm. Najpierw je trzeba jednak pomalowac :P Uzywam do tego najcienszych pedzelkow jakie moge znalezc.

Moi husarze niedokonczeni, 25 mm :P


Polskie rycerstwo :) Ten ze skomplikowanym czaprakiem zabral mi prawie 3 dni...



Ta flaga tez zajela mi ze dwa dni z lupa w reku-Swiety Jerzy walczacy ze smokiem-wielkosci znaczka pocztowego :lol:
Domek na prerii - 2017
Domek na prerii - 2015-16
Domek na prerii cz. 1
Podroz do....New Carolina
[url=http://forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/13-podroze-male-i-duze/162
Temat został zablokowany.

Odp: Domek na prerii 24 Maj 2012 06:36 #39526

  • dorciaj
  • dorciaj's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4349
  • Otrzymane dziękuję: 835
Diana, podziwiam Twoją cierpliwość przy tych miniaturkach :ohmy: ... Ja bym nie wytrzymała godziny :whistle: .
Ależ Ty jesteś precyzyjna :bravo: . :bravo:

Ile Ty jeszcze talentów pokażesz dziewczyno? :think:
Dorcia :garden:
Świat Dorci 2016
Archiwum... 2015,2014,2013,2012
Ostatnio zmieniany: 08 Mar 2013 22:27 przez .
Temat został zablokowany.

Odp: Domek na prerii 25 Maj 2012 17:40 #40101

  • mosewa
  • mosewa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 731
  • Otrzymane dziękuję: 198
A skąd wiesz gdzie jaki kolor ma być? :woohoo:
Ewa
“Kiedy przeczytam nową książkę, to tak jakbym znalazł nowego przyjaciela, a gdy przeczytam książkę, którą już czytałem – to tak jakbym spotkał się ze starym przyjacielem.”

Dwa Świerki
Temat został zablokowany.

Odp: Domek na prerii 25 Maj 2012 17:42 #40103

  • mosewa
  • mosewa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 731
  • Otrzymane dziękuję: 198
planta wrote:
No, ostatnie dwa dni dalam po robocie :lol:
Na macie przeciw chwastom polozylam warstwe piasku, wyrownalam i ubilam - prawie tona. Na to 32 plyty kamienne 45 x 60 cm, 5 cm grube; ok 800 kg. A dzis rano zrobilam spoiny ze specjalnego piasku. Jak zalecala ksiazka, wypelnialam je po trochu i spryskiwalam woda, i tak 3-4 razy, az wypelnilam je rowno z powierzchnia plyt. Poszlo mi 20 kg tego piaseczku! Swoja droga, ciekawe, ze po wyschnieciu jest twardy jak cement. A mialam watpliwosci czy warto kupowac piasek 4 x drozszy od normalnego piasku do spoin w woreczkach. Warto. Bo teraz moglabym wrecz zaparkowac samochod i zadna z plyt sie nie przesunie :lol:


DSCN0464.JPG

A co dokładnie budujesz?
Ewa
“Kiedy przeczytam nową książkę, to tak jakbym znalazł nowego przyjaciela, a gdy przeczytam książkę, którą już czytałem – to tak jakbym spotkał się ze starym przyjacielem.”

Dwa Świerki
Temat został zablokowany.

Odp: Domek na prerii 26 Maj 2012 01:22 #40228

  • planta
  • planta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Howdy!
  • Posty: 5352
  • Otrzymane dziękuję: 5370
Dorciu-dzieki :hug: . Mam jezcze talent do wnerwianai chlopa, ale wole go nie pokazywac ! :devil1:

Mosewa-posilkuje sie zrodlami historycznymi. Dave wyszukuje mi i kupuje ksiazki o strojach i wyposazeniu rycerzy, szukam tez online zeby bylo to jak najbardziej wierne. Kiedy malowalam rycerstwo francuskie i angielskie z wojny Rozy bodajze, szukalam kto w tym czaise uczestniczyl w konkretnej bitwie i tych herbow uzywalam, podobnie ze szlachta polska pod Grunwaldem.
Wargaming ma dwa glowne nurty: historyczne , gdzie stara sie oddac detale jak najwierniej, i fantasy, gdzie popuszcza sie wodze fantazji, a postaciami sa orki, trole, smoki, karly kjadace wierzchem na niedzwiedziach itp ;)

Co do drugiego pytania, buduje chlopu (i nam) domek na grilla, gdzie on moze grillowac bez wiatru zdmuchujacego plomien (mamy grill gazowy) no i nie kapie na glowe. Zrobilam go wystarczajaco duzym, by moc wstawic tez stolik i krzesla i tam tez zjesc. To wszystko bedzie stylizowane na japonski domek do ceremonii picia herbaty.

Problemem jest, ze musze trzymac normy budowlane dla budynkow w obszarze o silnych wiatrach, co wymaga stosowania specjalnych wzmocnien, kotw, roznych innych detali. A z kolei podoba mi sie tradycyjne japonskie budownictwo, uzywajace kombinacji czopow i wpustow, czesto bardzo skomplikowanych. Tak wiec staram sie aby zrobic kombinacje obu technik, aby to bylo ladne...i bezpieczne, zeby mi dach nie pofrunal, bo jak walnie o dom to dopiero bede miala problemy! :sick:

Dzis pracowalam nad glowna belka podtrzymujaca dach.


To jest belka podtrzymujaca. kazda sklada sie z dwoch kawalkow 2x4" x 3 stopy dlugosci. Wyciecie wpustu zajelo mi w czterech kawalkach pol dnia, pila i dlutkiem. W to wchodzi czop belki glownej:

Uzywalam kleju konstrukcyjnego i srub.

W to wchodza 30 cm kawalki belki glownej, ktore beda elementem podpierajacym nawis dachowy.


Tu zdjecie belki glownej z podpierajaca:


I tak po sklejeniu wyglada belka glowna:

Na razie jest sklejona i na sciski, potem (jak kupie dluzsza drabine, bo ledwie siegam) dam sruby trzymajace to razem.

Najgorsze bylo podniesienie czterometrowej i ciezkiej belki na wysokosc prawie 4 m bez niczyjej pomocy :whistle: a potem wsadzenie jej w otwory...po tym , w 48 C upale spokojni emoglam koszulke wyzymac :evil:
Domek na prerii - 2017
Domek na prerii - 2015-16
Domek na prerii cz. 1
Podroz do....New Carolina
[url=http://forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/13-podroze-male-i-duze/162
Ostatnio zmieniany: 26 Maj 2012 01:25 przez planta.
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.769 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum