TEMAT: Ogródek Robaczka

Ogródek Robaczka 19 Maj 2015 08:41 #370489

  • Aszka
  • Aszka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2491
  • Otrzymane dziękuję: 2655
Kojące widoki :) wszystko takie soczyste
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Robaczek


Zielone okna z estimeble.pl

Ogródek Robaczka 19 Maj 2015 09:08 #370503

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5027
Kasiu, tak pięknie wszystko przedstawiasz, że napatrzyć się nie mogę :flower2:
Widzę, że już róże u Ciebie ruszają :woohoo:
pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."
Temat został zablokowany.

Ogródek Robaczka 19 Maj 2015 11:11 #370545

  • Monika-Sz
  • Monika-Sz's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4321
  • Otrzymane dziękuję: 2471
Kasieńko..spokojnej podróży i niezapomnianych- jak zawsze- wrażeń z wystawy :kiss3:
Temat został zablokowany.

Ogródek Robaczka 19 Maj 2015 11:17 #370550

  • asia2
  • asia2's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1105
  • Otrzymane dziękuję: 484
Jak ja Ci zazdroszczę tej wyprawy :hearts: ... Zdjęcia z tegorocznych ogrodów pokazowych już widziałam- będziecie mieli co podziwiać.
U mnie tez Luis jako pierwszy pokazał kolorek!
Mam nadzieje, ze do zobaczenia po Waszym powrocie. Liczę na bezpośrednią relację. :P
Temat został zablokowany.

Ogródek Robaczka 19 Maj 2015 12:53 #370568

  • majowa
  • majowa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1315
  • Otrzymane dziękuję: 948
Kasieńko dobrego lotu! Wracaj pełna wrażeń, emocji, zdjęć, czekamy na Ciebie :kiss3:
Pozdrawiam serdecznie, Iwona
Mój ogród
FotoIvona
Temat został zablokowany.

Ogródek Robaczka 19 Maj 2015 19:08 #370638

  • dana1s
  • dana1s's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 195
  • Otrzymane dziękuję: 25
Kasiu witaj kochana !Wpadłam na chwilkę do Twojego cudnego ogrodu ,podziwiam leżąc na hamaku ...RAJ!!!
Donoszę ,że moja wisteria zakwitła ma 5 kwiatów...ma pełne ,ciemne kwiaty.Jest piękna :hearts:
Pozdrawiam i ściskam mocno!
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Ma Gorzatka

Ogródek Robaczka 19 Maj 2015 19:18 #370641

  • edulkot
  • edulkot's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2906
  • Otrzymane dziękuję: 3009
Kasiek wpadłam w końcu do Ciebie a Ty wyfruwasz :wink4: udanego lotu, cudownych chwil na wystawie i szczęśliwego powrotu :hug:
U Ciebie niezmiennie pięknie :flower2:
Jak w tym roku róże z mączniakiem rzekomym, macie na razie spokój? bo u mnie właśnie się zaczęło i to w różnych miejscach ogrodu :mad2: jestem po pierwszym oprysku i pewnie za tydzień trzeba będzie zrobić kolejny :sad2:
Temat został zablokowany.

Ogródek Robaczka 19 Maj 2015 19:43 #370650

  • Madżenka
  • Madżenka's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 105
  • Otrzymane dziękuję: 33
Doczekać sie nie mogę oglądania CHFSh Twoimi oczami:)
"Madżenie ogrodnika" w innej przestrzeni wirtualnej
Temat został zablokowany.

Ogródek Robaczka 19 Maj 2015 21:38 #370751

  • halszka
  • halszka's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 246
  • Otrzymane dziękuję: 296
Dobry wieczorek :)
Cudne widoczki pokazujesz, wszystko coraz bardziej się rozkręca, już za moment zacznie się największy spektakl. Czytałam, że znowu mączniak atakuje na New Dawn :jeez): . Pocieszające jest to, że potem pewnie i tak pięknie zakwitną, byleby oszczędziło to tałatajstwo inne róże, czego Ci życzę. A wiesz, że moja ND też najbardziej ze wszystkich nieszczęśnie wygląda - chyba głównie ze względu na stanowisko bez dobrego przewiewu uwielbiają ją skoczki i nimułki. Po prostu tragedia. Na innych też trochę szkodników różnorakich ale mszyc jak na lekarstwo. Dobre i to.
Widzę, że u Ciebie wciąż moc niezapominajek. Nie łapią jeszcze mączniaka? Ja musiałam już większość zlikwidować niestety, choć taki cudny klimat wprowadzają one do ogrodu.
Bardzo dziękuję za zaproszenie :thanks: , z przyjemnością Cię odwiedzę i na własne oczy ujrzę Twoje bajkowe królestwo. Czy ono (znaczy zaproszenie, nie królestwo ;) ) dalej aktualne? W sobotę do 12 jestem zajęta, ale później czas dowolny, nie wiem, jak u Ciebie z planami?
Przyjemności na CHFSh, z niecierpliwością (jak wszyscy) czekam na relację. :bye:
Pozdrawiam
Halina
Temat został zablokowany.

Ogródek Robaczka 23 Maj 2015 09:23 #372198

  • Madżenka
  • Madżenka's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 105
  • Otrzymane dziękuję: 33
Czekam z niecierpliwoscią.....
"Madżenie ogrodnika" w innej przestrzeni wirtualnej
Temat został zablokowany.

Ogródek Robaczka 23 Maj 2015 09:35 #372204

  • Keetee
  • Keetee's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1021
  • Otrzymane dziękuję: 128
Oj Kasiek...tak Ci zazdroszczę tej wyprawy :hearts: Obstawiałam,że w tym roku też pojedziesz.... :happy4: Również wyczekuję relacji :search:
...strasznie dużo zmian w ogrodzie :eek3: Ja z drzewami bardzo ostrożnie...Sadzę głównie od północnej strony...bo tak miałabym cień wszędzie...a jednak słoneczne rabaty różano -bylinowo-trawiaste...to jest to co kocham najbardziej,ale przyznaję...cudowne egzemplarze drzew wybierasz :hearts:
Mnie kusi jeszcze buk...Purple Fountaine oczywiście..ale nie wiem czy wściubię....poważna sprawa.... :think:
ps.pokazałam mamuście Twój ogród w MPO...bo prenumeruje,żeby wiedziała skąd ma róże :)
Ostatnio zmieniany: 23 Maj 2015 09:37 przez Keetee.
Temat został zablokowany.

Ogródek Robaczka 24 Maj 2015 16:04 #372614

  • Robaczek
  • Robaczek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2526
  • Otrzymane dziękuję: 2972
Witajcie!
Tegoroczna wystawa RHS Chelsea Flower Show zrobiła na mnie ogromne wrażenie i z przyjemnością podzielę się z Wami tym, co udało mi się zatrzymać w kadrze. Nie da się oczywiście oddać w pełni atmosfery wystawy kilkoma zdjęciami, ale postaram się przenieść Was w to magiczne miejsce choćby przez krótką chwilę…

Dla wszystkich zniecierpliwionych - skala przedsięwzięcia robi tak nieprawdopodobne wrażenie, że potrzeba kilku dni żeby ochłonąć, a prawie 1000 zdjęć trzeba jakoś usystematyzować ;-)

Będę dzielić relację na kilka części, a dla przypomnienia, kilka słów wstępu.

Park, w którym mieści się od ponad 100 lat wystawa Chelsea Flower Show obejmuje obszar 45 000 m2 i znajduje się w centrum Londynu w pobliżu szpitala w dzielnicy Chelsea. Co roku wystawę odwiedza ponad 160 tys ludzi z całego świata.
Od wejścia widać było główne aleje z namiotami wystawców, których w tym roku było ponad 550. Największe brytyjskie szkółki, ekspozycje organizowane przez reprezentacje krajowe, ale także lokalni rzemieślnicy, rodzinne firmy ogrodnicze, artyści i…dyktatorzy ogrodniczej mody..

Centralne miejsce w parku zajmuje ogromny pawilon wystawowy (The Great Pavilion) obejmujący obszar 12000 m kw., czyli wielkość dwóch boisk ;-)
Wokół pawilonu, na całym obszarze parku usytuowane są liczne stoiska firm z branży ogrodniczej i przede wszystkim - ogrody pokazowe.
W ciągu niespełna miesiąca na pustym parkowym placu wyłaniają się ogrody, projektowane i skrupulatnie zaplanowane przez długie miesiące przed Chelsea. Prominentni sponsorzy (pojedynczy ogród kosztuje od 150 tys. funtów wzwyż, a górna granica nierzadko przekracza milion funtów), gwiazdy światowego designu, tysiące roślin, ciężki sprzęt i 800 ludzi pracujących na to przedsięwzięcie, aby 18 maja wszystko było gotowe na sędziów Brytyjskiego Towarzystwa Ogrodniczego (Royal Horticulture Society – RHS), którzy decydują, jaki medal nagrodzi ich wysiłki.

Nagrody przyznawane są w sumie w 3 kategoriach – główne ogrody pokazowe (Show Gardens), artystyczne (Artisan Gardens) i nowatorskie (Fresh Gardens). Przyznaje się medale złote, pozłacane (Silver-Gilt), srebrne i brązowe. Poza tym spośród nagrodzonych złotym medalem (przyznaje się ich kilka co roku) wybierany jest najlepszy ogród w każdej kategorii (Best in Show).

Podobnie jak w ubiegłym roku, pierwsze kroki skierowaliśmy w kierunku ogrodów artystycznych (Artisan Gardens).
Kategoria Artisan Gardens wprowadzona została na ChFS w 2011 i wraz z głównymi pokazowymi ogrodami rywalizuje o nagrody główne, przyznawane RHS. Ogrody położone są wzdłuż trasy spacerowej w Renelagh Gardens, z tłem w postaci leśnych drzew.
To niewielkie ogrody, inspirowane kulturą regionalną. osobistą historią czy rękodziełem lub innym tematem przewodnim np. ginącym rzemiosłem.

Jako pierwszy obejrzeliśmy ogród..plecionkarza. Wyplatanie koszy to coraz rzadziej spotykane w Anglii rzemiosło, wymagające nie tylko zdolności manualnych, ale także cierpliwości i dokładności. Ze względu na ceny materiałów i koszt rękodzieła, produkcja ręcznie wyplatanych koszy ogrodowych stała się nieopłacalna, ale plecionkarze z Sussex postanowili o sobie przypomnieć.
200 lat tradycji wyplatania koszy z gałązek wierzby i orzecha zostało przeniesione na ogrodowy grunt w postaci skromnej pracowni plecionkarza ulokowanej w romantycznej scenerii wiejskiego przedogródka.





Nasadzenia roślinne są tutaj bardzo swobodne, niemal łąkowe z plamami żywszych kolorów, które mają przykuwać uwagę przechodniów i …zachęcić do zakupu pięknych koszy!



Mamy tu porzucone narzędzia, kosze..jakby wesoło pogwizdujący właściciel miał się lada chwila wynurzyć z domku pod strzechą z naręczem kolejnych koszy :-)







Polne kwiaty, kukliki, farbownik lazurowy, maki, przywrotniki i jarzmianki…takie aranżacje przewijały się w większości ogrodów. Trend ku naturze jest skądinąd powszechny na Chelsea, co bardzo cieszy!

Tutaj piękne maczki-biedroneczki (Papaver commutatum 'Ladybird' )









Future Climate Info ‘A Trugmaker’s Garden’
Projektant: Serena Fremantle & Tina Vallis
Nagroda: Gold
Pozdrowionka :-) Kasiek
Ogródek Robaczka
Ostatnio zmieniany: 24 Maj 2015 16:56 przez Robaczek.
Temat został zablokowany.

Ogródek Robaczka 24 Maj 2015 16:17 #372622

  • constancja
  • constancja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 935
  • Otrzymane dziękuję: 894
Cześć Kasiek! Czekałam, czekałam i się doczekałam. :dance:
W pierwszym ogrodzie czuję się jak u siebie. ...... Prawie taki sam bajzel.... artystyczny. :rotfl1:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Robaczek

Ogródek Robaczka 24 Maj 2015 16:28 #372628

  • Robaczek
  • Robaczek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2526
  • Otrzymane dziękuję: 2972
W tym projekcie wykorzystano dębowe konary przypominające poroże jelenia, które tworzą sklepienie nad miejscem wypoczynku. Ogród jest otoczony kołnierzem drzew iglastych i traw.
Nasadzenia inspirowane naturą, w których sosny przeplatają się z paprociami, porastającymi pruchniejące konary drzew i szczeliny między skałami.
Miejsce wypoczynku, ręcznie wystrugane siedziska i stoliki – wszak to piknik rzeźbiarzy! – to jednocześnie siedlisko dla wielu dzikich stworzeń, ale przede wszystkim idealny zakątek aby usiąść, odpocząć i cieszyć się ogrodem.
Reźby wykonała HIlary Walker, a ogród zdobył najwyższą nagrodę w tej kategorii - Best Artisan Garden.











The Sculptor’s Picnic Garden by Walker’s Nurseries
Projektant: Graham Bodle
Nagroda: Gold, Best Artisan Garden
Pozdrowionka :-) Kasiek
Ogródek Robaczka
Ostatnio zmieniany: 24 Maj 2015 16:58 przez Robaczek.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): dodad, Keetee, Orszulkaa, Basia, Bozi, kuklik , Amarant, VERA, edulkot, jol_ka, Krzysia, fiiskomp

Ogródek Robaczka 24 Maj 2015 16:44 #372638

  • Bozi
  • Bozi's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4472
  • Otrzymane dziękuję: 2418
Ciekawy ten farbownik lazurowy z pierwszego ogrodu ale u nas chyba będzie jednoroczny, bo jest z okolic morza śródziemnego.
Ostatnio zmieniany: 24 Maj 2015 16:45 przez Bozi.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Robaczek

Ogródek Robaczka 24 Maj 2015 16:45 #372640

  • Keetee
  • Keetee's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1021
  • Otrzymane dziękuję: 128
Cudowne oba ogrody...jak odmienne...ale aż mnie wyrywa ....tak realne się wydają :hearts:
Kuuuurcze...chyba sobie zarezerwuje termin na następny rok...chciałabym tam być :hearts:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Robaczek

Ogródek Robaczka 24 Maj 2015 16:57 #372648

  • Robaczek
  • Robaczek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2526
  • Otrzymane dziękuję: 2972
Kolejny ogród to nostalgiczne spojrzenie w przeszłość – mała kuźnia otoczona polnymi kwiatami, w sielskim, lecz nieco zaniedbanym krajobrazie. Strumyk szemrzący przy murku, kwitnący kasztan w tle..
To niedopowiedziana historia człowieka… kowala, który stracił możliwość wykonywania swojego rzemiosła na skutek ciężkiej choroby neurologicznej.





Jego narzędzia porzucone przy palenisku w kuźni...czy drewniana laseczka przy krzesełku wyglądały wręcz wzruszająco…









Ogródek przeszedł we władanie natury i skolonizowały go dziewicze stokrotki, trybule, niezapominajki i maki..a strumyk wciąż płynie...







Ogród współprojektowała 22-letnia debiutantka na Chelsea, Jodie Fedorko.
Spotkaliśmy ją w czasie wywiadu, jakiego udzielała Rachel de Thame.




The Old Forge for Motor Neurone Disease Association
Projektant: Jodie Fedorko & Martin Anderson
Nagroda: Silver
Pozdrowionka :-) Kasiek
Ogródek Robaczka
Ostatnio zmieniany: 24 Maj 2015 17:02 przez Robaczek.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Keetee, Orszulkaa, Basia, kuklik , Amarant, jol_ka, Krzysia, Adasiowa, fiiskomp

Ogródek Robaczka 24 Maj 2015 17:14 #372653

  • Keetee
  • Keetee's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1021
  • Otrzymane dziękuję: 128
...kolejny cudowny zakątek :hearts:
ta laseczka na krześle od razu zwróciła moja uwagę... :wink2:
...strumyczek marzenie.... :lev:
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.771 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum