TEMAT: Ogródek Robaczka

Ogródek Robaczka 24 Maj 2015 17:19 #372656

  • dodad
  • dodad's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • strefa klimatyczna 6a
  • Posty: 4100
  • Otrzymane dziękuję: 2555
Ogród z dębowymi konarami rewelacyjny!!!
Pozostałym też nic nie brakuje, inspiracje naturą najpiękniejsze. Zawsze bardziej podobały mi się takie założenia niż wymuskane, przystrzyżone do linijki,
Pozdrawiam serdecznie i zapraszam :)
ogrodowo 2016'***
U Doroty 2015'***2014***
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Ogródek Robaczka 24 Maj 2015 17:29 #372664

  • Bozi
  • Bozi's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4472
  • Otrzymane dziękuję: 2418
Jak oglądałam drugi ogród, to miałam skojarzenie z ogrodem Poll.
Widzę, że wybrałaś sielskie ogrody. Czy były również inne trendy?
Temat został zablokowany.

Ogródek Robaczka 24 Maj 2015 17:58 #372674

  • Robaczek
  • Robaczek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2526
  • Otrzymane dziękuję: 2972
Bozi, tak jak pisałam na początku, zaczęłam relację od ogrodów artystycznych. Opisuję je po kolei - jest ich w sumie 8 choć 2 lub 3 pominę, bo mnie niczym nie urzekły ;-)
Potem opiszę inne ogrody, w tym główne ogrody pokazowe.
Sielski charakter tych opisanych nie jest jednak przypadkowy - trend ku naturze jest powszechny na Chelsea i polne rośliny dominują we wszystkich ogrodach.
Dorotko, ogród rzeźbiarza robi zdecydowanie większe wrażenie na żywo. Niestety nie udało mi się zrobić lepszych zdjęć w sposób, który pozwoliłby pokazać całość przedsięwzięcia. Obejrzyj sobie szczegółowy opis i lepsze zdjęcia TUTAJ
Keetee, ja również lubię takie sielskie klimaty, a jeszcze bardziej ogrody ludzi, z prawdziwym charakterem :lev:
Pozdrowionka :-) Kasiek
Ogródek Robaczka
Ostatnio zmieniany: 24 Maj 2015 18:18 przez Robaczek.
Temat został zablokowany.

Ogródek Robaczka 24 Maj 2015 18:17 #372679

  • Robaczek
  • Robaczek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2526
  • Otrzymane dziękuję: 2972
Kolejny ogród porusza tematykę osób dotkniętych chorobą nowotworową. Inspiracją do jego stworzenia był ośrodek pomocy dla kobiet z rakiem piersi ‘Haven’, który udziela wsparcia zarówno chorym, jak i ich rodzinom.
Ta charytatywna inicjatywa została przełożona na ogrodowy grunt poprzez stworzenie przytulnego miejsca relaksu pośród zieleni i kolorowych kwiatów.







W centralnym punkcie ogrodu, w otulinie drzew usytuowano ręcznie wykonane siedlisko z wierzbowych gałązek, idealnie wyprofilowane na wygodną leżankę, swoiste gniazdko.



Wiklinowe artefakty można dostrzec również w innych zakamarkach krzewów i w koronach drzew











Cały ogród tworzy atmosferę bezpiecznej przystani, serdeczności i ciepła.









Breast Cancer Haven Garden
Projektant: Sarah Eberle & Tom Hare
Nagroda: Gold
Pozdrowionka :-) Kasiek
Ogródek Robaczka
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Orszulkaa, Basia, Bozi, kuklik , Amarant, VERA, jol_ka, Krzysia, fiiskomp

Ogródek Robaczka 24 Maj 2015 18:40 #372688

  • Robaczek
  • Robaczek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2526
  • Otrzymane dziękuję: 2972
W kategorii małych ogrodów artystycznych nie mogło zabraknąć inspiracji japońską sztuką ogrodnictwa. W ubiegłym roku rywalizowały dwa ogrody, a jeden z nagrodzonych twórców powrócił z kolejną, niemal nieskazitelną kreacją japońskiego mini-raju.
Ogród inspirowany jest epoką Edo, która wpłynęła znacząco na upowszechnienie idei ogrodnictwa w Japonii.
Dom i ogród zespolony w jedno – przechodząc po ścieżce do domu położonego na wzniesieniu można odnieść wrażenie, że mchy porastające zbocza niemal wchodzą do wnętrza.













Okno na ogród czy ogród z oknem? ;)









Edo no Niwa – Edo Garden by Ishihara Kazuyuki Design Laboratory
Projektant: Kazuyuki Ishihara
Nagroda: Gold
Pozdrowionka :-) Kasiek
Ogródek Robaczka
Ostatnio zmieniany: 24 Maj 2015 18:43 przez Robaczek.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Orszulkaa, Basia, Bozi, kuklik , Amarant, VERA, jol_ka, Krzysia

Ogródek Robaczka 24 Maj 2015 18:44 #372690

  • Bozi
  • Bozi's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4472
  • Otrzymane dziękuję: 2418
Idealny :hearts:
Temat został zablokowany.

Ogródek Robaczka 24 Maj 2015 18:44 #372691

  • Keetee
  • Keetee's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1021
  • Otrzymane dziękuję: 128
...ta misternie upleciona leżanka ...uuuu to dzieło samo w sobie... :eek3:
..połaczenie jarzmianek i pierwiosnków japońskich.... :hearts: nie widziałam jeszcze...piękne,ale te naparstniczki...miodziunio :hearts:
Temat został zablokowany.

Ogródek Robaczka 24 Maj 2015 18:46 #372692

  • Bozi
  • Bozi's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4472
  • Otrzymane dziękuję: 2418
Tak, kolorystyka w takim ogrodzie działa leczniczo. Podoba mi się dobór kolorów w ogrodzie dla osób dotkniętych choroba nowotworową.
Temat został zablokowany.

Ogródek Robaczka 24 Maj 2015 19:07 #372697

  • Robaczek
  • Robaczek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2526
  • Otrzymane dziękuję: 2972
Ostatni w kategorii ogrodów artystycznych to ogród zainspirowany osobistą historią projektanta, Stana Everiss.
Jego ojciec, pilot RAF’u, zestrzelony w 1943 roku nad Francją został uratowany przez dwójkę młodych Francuzów, którzy w akcie bezinteresownej odwagi udzielili mu schronienia.
W centralnym punkcie ogrodu znajduje się nieprawdopodobna, trójwymiarowa rzeźba młodego pilota, która sprawia wrażenie ruchomej, a w miarę podziwiania ogrodu z bliska, z każdej strony wygląda inaczej.
Ogród ma odzwierciedlać więź pilota, ukrywanego w ruinach starej katedry, z jego wybawicielami - pilot ukrywa się w ruinach zniszczonego przez wojnę kościoła, a jego oczy zwrócone są na witraż, gdzie widać dwóch młodych Francuzów niosących mu pomoc.





Na ścianach ruiny umieszczono nazwiska poległych, a w pobliżu znajduje się pamiątkowa tablica z wygrawerowanym fragmentem poematu i kamiennym poidłem.









Byliny i rośliny jednoroczne otaczają rzeźbę, spajając ruiny opuszczonego kościoła z krajobrazem





















The Evaders Garden by Chorley Council
Projektant: John Everiss
Nagroda: Silver-Gilt
Pozdrowionka :-) Kasiek
Ogródek Robaczka
Ostatnio zmieniany: 24 Maj 2015 19:10 przez Robaczek.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Orszulkaa, Basia, Bozi, Amarant, VERA, jol_ka, Krzysia, Adasiowa

Ogródek Robaczka 24 Maj 2015 19:26 #372705

  • majowa
  • majowa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1315
  • Otrzymane dziękuję: 948
Mnie na równi z ogrodami zachwycają historie z nimi związane. Mam łzy w oczach oglądając ogród kowala. W japońskim ogrodzie mogłabym zamieszkać, bije z niego spokój i czystość, a jednocześnie niesamowita energia. Poduszki mchu - mistrzostwo świata :hearts: Natomiast ogród z dębowymi konarami wzbudził delikatny niepokój i nasunął mi luźne skojarzenie z serialem True Detective (Matthew McConaughey i Woody Harrelson). Kasiu, bardzo Ci dziękuję.
Pozdrawiam serdecznie, Iwona
Mój ogród
FotoIvona
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Robaczek

Ogródek Robaczka 24 Maj 2015 19:55 #372714

  • Krzysia
  • Krzysia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1466
  • Otrzymane dziękuję: 1569
Obejrzałam i przeczytałam relację, Kasiu :thanks: :thanks: :thanks: zdjęcia rewelacyjne :bravo: . Ja głosowałabym na dwa pierwsze czyli stare warsztaty rzemieślnicze, albo ogród japoński, ale pozostałe też bardzo mi się podobają.

Przyjdę tu jeszcze raz, bo trochę się wzruszyłam.
Na zdjęciach znalazłam narzędzia i rośliny z mego dzieciństwa, a szczególnie firletkę poszarpaną, ile ja kiedyś bukiecików zrobiłam z tego łąkowego kwiatuszka :flower2:. W ogrodzie plecionkarza, na kilku zdjęciach stoi ostrzałka do narzędzi, kamienne koło z korbką umieszczone w żeliwnej wanience na nóżkach. W wanience powinna być woda, za korbkę się kręciło i ostrzyło siekiery, noże itp. Dziadek takiej używał, tata też dopóki nie weszły w użycie nowocześniejsze ;). Ciekawe czy gdzieś jest jeszcze ten stary kamień szlifierski, czy brat zrobił porządki.
...Bo marzenia się spełniają tylko tym, którzy je mają...

Próbuję spełnić jedno z nich
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Robaczek

Ogródek Robaczka 24 Maj 2015 20:04 #372722

  • asia2
  • asia2's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1105
  • Otrzymane dziękuję: 484
Kasiek witaj z powrotem :kiss3: ! Dzięki za gorącą relację i czekam na ciąg dalszy.
znalazłam [..] rośliny z mego dzieciństwa, a szczególnie firletkę poszarpaną
W tym roku firletka zagościła u mnie na balkonie, widać nieświadomie wbiłam się w trend ;)
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Robaczek

Ogródek Robaczka 24 Maj 2015 20:07 #372724

  • sierika
  • sierika's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Natury nie oszukasz,czyli moje dojrzewanie do eko
  • Posty: 4102
  • Otrzymane dziękuję: 4952
Kasiu, dziękuję, że dzielisz się z tymi co nie mogą choć bardzo pragną......
To moje zauroczenie, trendy w stronę przemijającego starego świata wplecionego w najczęściej naturalne otoczenie roślinne...jakoś tak to się plecie, że surowe mury czy opuszczone miejsca fantastycznie współgrają z koronkową łąką, lasem czy ruczajem.....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Robaczek

Ogródek Robaczka 24 Maj 2015 20:35 #372748

  • Shirall
  • Shirall's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3980
  • Otrzymane dziękuję: 747
Kasiu :kiss3: :kiss3: :kiss3:
to za relacje z wyprawy do krainy marzeń i westchnień chyba każdego ogrodnika i zapaleńca ogrodowego :kiss3:
ja się zakochałam w ostatnim ogrodzie, tym z pilotem....coś niesamowitego :hearts:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Robaczek

Ogródek Robaczka 24 Maj 2015 20:37 #372750

  • Robaczek
  • Robaczek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2526
  • Otrzymane dziękuję: 2972
Przechodzimy teraz do najbardziej spektakularnej części wystawy – ogrodów pokazowych (show gardens).
W tym roku 7 z nich zostało nagrodzonych złotymi medalami, a prestiżowe wyróżnienie Best in Show zostało przyznane ogrodowi zaprojektowanemu przez Dana Pearsona, The Laurent-Perrier Chatsworth Garden.

Ten ogród jest szczególny z kilku powodów – powstał jako dzieło wspólne hrabiowskiej rodziny, właścicieli Chatsworth i firmy Laurent-Perrier, która podpisała kontrakt na dostawy szampana do Chatsworth. Cała posiadłość w Chatsworth, zarządzana przez Duke’a & Duchess of Derbyshire, zajmuje ponad 14 000 hektarów, a ogrody składają się z kilku części. Więcej na temat tych ogrodów można poczytać TUTAJ.

Dan Pearson realizujący aktualnie projekt rewitalizacji fragmentu ogrodu w Chatsworth, został zaproszony do współpracy i powrócił na Chelsea Flower Show po 11 latach z ogrodem, który miał być jego swobodną kreacją, na niespotykaną dotychczas skalę.
Miał zaprojektować ogród, ale zrobił coś znacznie więcej –odtworzył fragment naturalistycznego krajobrazu, który przenosi zwiedzających do legendarnej, 450-letniej posiadłości i ogrodów na obszarze ponad 40 hektarów.
Słynne ogrody składają się na ogromne kompleksy wodne obejmujące 300-letnią kaskadę, liczne fontanny, trasy spacerowe, arboretum z licznymi gatunkami drzew i krzewów, ogrody formalne, różane, ogród kuchenny i ogród skalny ze strumieniem.

I właśnie monumentalny ogród skalny z hrabstwa Derbyshire został przeniesiony przez Dana Pearsona do Chelsea, w centrum Londynu. 200-tonowe głazy przewieziono prosto z Chatsworth aby odtworzyć autentyczny krajobraz tego magicznego miejsca. Po wystawie całość zostanie przeniesiona z powrotem do Chatsworth, a rośliny zostaną posadzone w rewitalizowanej części ogrodu.

Ogród znajduje się na największej spośród działek, przewidzianych na ogrody pokazowe. Ma kształt trójkąta, położonego centralnie - co ma swoje dobre strony, bo pozwala obejrzeć ogród dookoła, ale niestety też uniemożliwia zrobienie dobrych zdjęć bez ujęcia tłumów wkoło. Poza tym, ogród nie ma typowych punktów widokowych czy tła, które umożliwiłoby swobodne obfotografowanie całości. Zdjęcia przedstawiają zatem fragmenty z wykrojonego krajobrazu...tylko.
Gdyby tak można było oddać na nich szmer strumyka, śpiew ptaków i zapach azalii, który przenosił w zupełnie inny świat :hearts:
Podziwiając ogród poczułam się jakbym zwiedzała to piękne miejsce, oddalone od Londynu o ponad 200 kilometrów na północ...































Dan Pearson opisując ten ogród powiedział, że chciałby zatrzeć subtelną granicę pomiędzy przyrodą i tym co stworzyła natura, a ogrodem.
Myślę, że to udało się idealnie. Nic w tym ogrodzie nie wygląda na wykonane ludzką ręką.

Wokół rozrzuconych niemal przypadkowo potężnych kamieni, odtworzono malownicze strumyki i naturalistyczne nasadzenia z otaczającego ogród leśnego siedliska.
Prymulki i irysy zdominowały brzegi strumienia...

















Niezwykłe irysy o czarnych pędach



Naturalnie wydeptane ścieżki.....



....i roślinki zasiedlające szczeliny skalne..









Lekkie i zwiewne, aromatyczne nasadzenia wokół strumienia z mają nawiązywać do świeżości i delikatności szampana Laurent-Perrier.












The Laurent-Perrier Chatsworth Garden
Projektant: Dan Pearson
Nagroda: Gold, Best in Show
Pozdrowionka :-) Kasiek
Ogródek Robaczka
Ostatnio zmieniany: 24 Maj 2015 21:40 przez Robaczek.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Keetee, katja, Basia, piku, Bozi, kuklik , Amarant, VERA, edulkot, jol_ka, Krzysia, Adasiowa

Ogródek Robaczka 24 Maj 2015 20:52 #372758

  • Keetee
  • Keetee's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1021
  • Otrzymane dziękuję: 128
YYYY... :eek3: niesamowite są te założenia....aż trudno uwierzyć,że powstały tylko na tą wystawę...i to niedawno :thanks: ,,,nie ogarniam mistrzostwa tych ludzi...są genialni w tym co robią :bravo:
A moje ukochane pierwiosnki , które mi wyginęły widzę królują teraz w założeniach naturalistycznych ...pocieszające,że sąsiadeczce ładnie zeszły :dance:
Temat został zablokowany.

Ogródek Robaczka 24 Maj 2015 20:52 #372759

  • Bozi
  • Bozi's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4472
  • Otrzymane dziękuję: 2418
Widać ogrom włożonej pracy. Zastanawiam się co to za czerwona roślina tam dominuje. Na pierwiosnka za wysoka. Żeleźniak jest Żółty :think:
A jednak pierwiosnek?
Ostatnio zmieniany: 24 Maj 2015 20:53 przez Bozi.
Temat został zablokowany.

Ogródek Robaczka 24 Maj 2015 20:58 #372763

  • Shirall
  • Shirall's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3980
  • Otrzymane dziękuję: 747
rany........zakochałam się.....normalnie jak kraina Elfów....pierwsze co mi się skojarzyło :hearts:
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.585 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum