TEMAT: Porozmawiajmy o różach

Porozmawiajmy o różach 11 Gru 2014 21:36 #320430

  • dodad
  • dodad's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • strefa klimatyczna 6a
  • Posty: 4100
  • Otrzymane dziękuję: 2557
U mnie wyleciała, nie będę golasów trzymać :angry:
Pozdrawiam serdecznie i zapraszam :)
ogrodowo 2016'***
U Doroty 2015'***2014***


Zielone okna z estimeble.pl

Porozmawiajmy o różach 11 Gru 2014 21:42 #320431

  • Edyta
  • Edyta's Avatar
Sprawdziłam jeszcze w paru miejscach informacje o Cardinal Hume i niestety, to samo :hammer: .

A jeszcze jedno pytanie mam. Przyglądam się ostatnio różom historycznym. Spodobały mi się Rose de Rescht oraz Reine des Violettes. Czy ktoś ma obie te róże i może się o nich wypowiedzieć? Myślałam o kupieniu jednej z nich, bo wydają mi się dość podobne. Trudno jest mi się jednak zdecydować :think: .

Porozmawiajmy o różach 11 Gru 2014 21:53 #320438

  • r-xxta
  • r-xxta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 7727
  • Otrzymane dziękuję: 2600
Ja mam obie i wierz mi, to są absolutnie różne róże :lol: . RdR jest raczej kompaktowa, po trzech latach nie przekroczyła 60 cm. Kwitnie najwcześniej z historycznych, sam kwiat dość nietrwały, ale nadrabia ilością ;) .
Rheine w tym roku osiągnęła 1,60m, ale w zwartym krzaku, nie wypuszcza pojedynczych długich pędów, jak na przykład Louise Odier. Kwiaty trwalsze, a w odcieniu bardziej fioletowe. Obie róże zdrowe i zimują bez kopców, ale to chyba wiesz ;)
Za tę wiadomość podziękował(a): Edyta

Porozmawiajmy o różach 11 Gru 2014 22:35 #320450

  • r-xxta
  • r-xxta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 7727
  • Otrzymane dziękuję: 2600
Zapomniałam dodać, że obie powtarzają kwitnienie :P
Za tę wiadomość podziękował(a): Edyta

Porozmawiajmy o różach 11 Gru 2014 22:38 #320451

  • edulkot
  • edulkot's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2906
  • Otrzymane dziękuję: 3009
Też mam obie i jakbym miała wybierać to wybrałabym Rose de Rescht, jakoś ten jej kompaktowy wzrost i stabilność pędów w pionie bardziej mi leży niż takie rozwalanie się wiotkich pędów u Reine des Violettes. Zresztą już zapominałam jak kwitła Reine za to Rose do tej pory ma kwiatki.

zdjęcie z 7 grudnia Rose de Rescht
Za tę wiadomość podziękował(a): Edyta

Porozmawiajmy o różach 12 Gru 2014 08:59 #320481

  • Edyta
  • Edyta's Avatar
Maju, Markitko i Orszulko, bardzo Wam dziękuję za opinie :thanks: . Jak to całkiem inaczej wyglądają te róże na zdjęciach niż w rzeczywistości :jeez: .
Wniosek jest chyba taki, że należałoby kupić 2 . Rose the Resht wpisana do zakupów :P .
Zastanawiam się jeszcze nad jakimś fioletem :think: : Cardinal Richelieu? Hippolyte? Obie widziałam Orszulko u Ciebie :lol: . A może jeszcze jakaś inna? Oczywiście zależy mi na tym, żeby była jak najmniej obsługowa :lol: .
Podpowiedzcie :thanks: .
Ostatnio zmieniany: 12 Gru 2014 09:00 przez Edyta.

Porozmawiajmy o różach 12 Gru 2014 09:57 #320485

  • dodad
  • dodad's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • strefa klimatyczna 6a
  • Posty: 4100
  • Otrzymane dziękuję: 2557
Ulka, ty kusicielu!!! :woohoo:
Wspaniałe te historyczne. Mam nadzieję, że moje sadzone w tym roku w przyszłym już co nieco pokażą :)
Edyta, ja namawiam na historyczne. Kwitną co prawda raz ( w większości) ale za to jak!
Pozdrawiam serdecznie i zapraszam :)
ogrodowo 2016'***
U Doroty 2015'***2014***

Porozmawiajmy o różach 12 Gru 2014 10:16 #320488

  • Edyta
  • Edyta's Avatar
Ulu, dostałam zawrotów głowy :hearts: :jeez: :thanks: .

Na zdjęciach podobają mi się wszystkie :tongue2: . A które polecasz? Tak sobie myślę, że najlepiej jak róża dorastałaby do ok. 1-1,5 metra. Róże posadzone będą przy warzywniku, który widać wchodząc do domu. Raczej będą więc podziwiane z pewnej odległości (tak od 10 do 30 metrów :think: ). Zależy mi więc na różach, które dadzą efekt obfitego bukietu, widocznego z daleka ;) .

Porozmawiajmy o różach 12 Gru 2014 10:19 #320490

  • Orszulkaa
  • Orszulkaa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3063
  • Otrzymane dziękuję: 3455
No właśnie... nic nie napisałaś o parametrach, więc wymieniłam wszystkie.
Zawsze trzeba dokładnie sprecyzować czego się szuka :)
Jeszcze jedno pytanie w związku z tym: pokrój ma być sztywny czy może się przewieszać?
Ostatnio zmieniany: 12 Gru 2014 12:31 przez Orszulkaa.

Porozmawiajmy o różach 12 Gru 2014 12:01 #320501

  • Edyta
  • Edyta's Avatar
To już chyba nie ma większego znaczenia ;) .

Porozmawiajmy o różach 12 Gru 2014 13:05 #320505

  • Edyta
  • Edyta's Avatar
Śliczne :hearts: . Szczególnie podoba mi się Nuits de Young. Czy te trzy różnią się wielkością kwiatów, albo długością kwitnienia?

Porozmawiajmy o różach 12 Gru 2014 13:19 #320507

  • Orszulkaa
  • Orszulkaa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3063
  • Otrzymane dziękuję: 3455
Wszystkie kwitną raz.
Na przykładzie Kardynała (bo to dojrzały krzew) powiem, że kwitł mi od 4 czerwca do początku lipca, więc miesiąc.
Najmniejsze kwiaty ma Nuits de Young, ale inne od wszystkich prezentowanych.
Największe Erinnerung an Brod.
O długości to trudno mówić... im większy krzew tym będzie miał więcej pąków i tym samym będzie dłużej kwitł.
Dużo zależy też od pogody - w upalny czerwiec wszystko szybciej przekwita. Ostatni był zimy i kwitły ponad miesiąc.
Za tę wiadomość podziękował(a): Edyta

Porozmawiajmy o różach 12 Gru 2014 13:49 #320515

  • Edyta
  • Edyta's Avatar
Orszulkaa wrote:
Wszystkie kwitną raz.
Orszulko, znalazłam informację w Ilustrowanej Encyklopedii Róż, że Erinnerung an Brod kwitnie cały sezon :think: . Jak to z nią jest?

Porozmawiajmy o różach 12 Gru 2014 14:00 #320517

  • Orszulkaa
  • Orszulkaa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3063
  • Otrzymane dziękuję: 3455
Ja nie sprawdzam po encyklopediach... sorki :wink4:
Piszę na podstawie moich własnych obserwacji.
Ale jak piszą to może rzeczywiście powtarza. Na zachodzie Europy... tam gdzie cieplej...
Tylko pytanie jak? Czy tak jak Reine - kilkoma kwiatami?
Wobec powyższego, czy to ma jakieś znaczenie te kilka kwiatów?

Porozmawiajmy o różach 12 Gru 2014 14:10 #320522

  • Edyta
  • Edyta's Avatar
Orszulkaa wrote:
Ja nie sprawdzam po encyklopediach... sorki :wink4:
Orszulko, ale ja miałam na myśli wpis w naszej encyklopedii, który Ty robiłaś :lol: .
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...9-erinnerung-an-brod

Porozmawiajmy o różach 12 Gru 2014 14:19 #320526

  • Orszulkaa
  • Orszulkaa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3063
  • Otrzymane dziękuję: 3455
Jak napisałaś: to wiadomości encyklopedyczne.
A życie to inna sprawa.
Wtedy jeszcze nie miałam tej odmiany. Mam ją od 3 lat. Od 2 mi kwitnie i nigdy nie miała powtórnego kwitnienia.
Dla mnie powtórne kwitnienie jest po czasie, gdy róża odpocznie po pierwszym, np. 3-4 tygodnie później.
Miałam jakieś kwiaty marudery, ale nie potraktowałam tego jako powtórnego kwitnienia.
Nie mogę też w opisie pisać, że nie powtarza, jak znawcy twierdzą, że powtarza :)
U mnie nie powtarzała, ale może dlatego, że mam młody krzew, może nie odpowiednio nawożę, jest u mnie zimniej lub co tam chcesz jeszcze.
Ale może u kogoś w południowo-zachodniej Polsce lub w poznańskim, gdzie cieplej, powtarzać.
Za tę wiadomość podziękował(a): Edyta

Porozmawiajmy o różach 12 Gru 2014 14:31 #320530

  • Edyta
  • Edyta's Avatar
Ulu, dziękuję, za wszystkie niezwykle cenne porady :kiss3: . Erinnerung an Brod i tak warta grzechu i chyba na nią się zdecyduję :lol: . A jak kiedyś powtórzy, to będzie to super bonusik :lol: .

Porozmawiajmy o różach 12 Gru 2014 18:25 #320553

  • Gosia
  • Gosia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • strefa 6b
  • Posty: 1397
  • Otrzymane dziękuję: 1283
Uleńko, przez Ciebie kolejne róże mam na liście zakupowej. Nuits de Young oprzeć się nie potrafię, a jak dopisałaś "miododajna" to już absolutnie się w niej zakochałam. :lol: Teraz mocniej przyglądam się Erinnerung an Brod, a w ogóle kuszenie koleżanek powinno być zakazane. :wink4: :rotfl1: :rotfl1: :rotfl1:
Serdecznie pozdrawiam i zapraszam do odwiedzenia
Ogrodowych pasji Gosi

Wszystkie treści wraz ze zdjęciami, ilustracjami zawarte w moich postach na stronie forumogrodniczeoaza.pl/ chronione są Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, oraz międzynarodowym prawem autorskim. Wszystkie prawa zastrzeżone. Jakikolwiek materiał zawarty w moich postach na w/w stronie nie może być wykorzystany w całości lub w części bez mojej pisemnej zgody.


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Łatka, MARRY
Wygenerowano w 0.552 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum