TEMAT: Porozmawiajmy o różach

Porozmawiajmy o różach 02 Sty 2015 13:01 #324727

  • Orszulkaa
  • Orszulkaa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3063
  • Otrzymane dziękuję: 3455
Z tymi strefami to tak nie do końca trzeba wierzyć.
Ostatnio była poruszana kwestia róży Papageno...
Na stronie hmf ta róża ma napisaną 7 strefę USDA. Wszyscy mający tą odmianę twierdzą, że zimuje u nas bardzo dobrze. Ja jej nawet nie kopczykuję! forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...2214-papageno#322825 i kwitnie wspaniale i nie przemarza, a w moim rejonie są mrozy, w porządne zimy, do - 29 i więcej stopni.
Są jednak róże, jak np. Andre le Notre czy Schloss Eutin (na hmf ma napisaną 6 strefę), które mimo wysokich kopców i okrywania wyższych części krzewu zawsze (!) przemarzają poniżej górnej granicy kopca... tak z 10 cm.
W takich przypadkach moja rada: zawsze kopczykować mając nadzieję,że nie będzie surowych zim :wink4:
Natomiast ja robię jeszcze jeden manewr: miejsce oczkowania umieszczam 4-5 cm pod powierzchnia gruntu. Ta część róży jest najważniejsza!!!
Jeśli ona nie zmarznie róża odbuduje pędy nadziemne. To żywotne rośliny!
Za tę wiadomość podziękował(a): Kamila Sz, agnesik12


Zielone okna z estimeble.pl

Porozmawiajmy o różach 02 Sty 2015 16:05 #324775

  • agnesik12
  • agnesik12's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 285
  • Otrzymane dziękuję: 149
Ulu dziękuję Ci za podpowiedź. Chyba skuszę się na którąś z odmian i wypróbuje. Posadzę tak jak radzisz głębiej. :bye:
Agnieszka

Porozmawiajmy o różach 06 Sty 2015 16:00 #326430

  • Kamila Sz
  • Kamila Sz's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 210
  • Otrzymane dziękuję: 157
Samo określenie strefy jest bardzo ogólne, to umowny podział. Pogoda może przebiegać różnie i tego nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Np. lepiej by było, gdyby od grudnia do końca lutego utrzymywał się mróz -15 stopni ze śniegiem, niż tydzień -20 bez śniegu. Śmiem twierdzić że w drugim przypadku straty będą większe. Albo nasze ostatnie zimy - długo ciepło, nawet +12 C w grudniu i nagle w połowie stycznia -20 C. Rośliny nie mają nawet szansy przygotować się do takiej temperatury i marzną nawet te, których wydawałoby się nic nie złamie.

Ochrona ma tu nie małe znaczenie, nie można już zbyt wcześnie kopczykować róż, skoro grudzień potrafi nam fundować wspomniane + 12 stopni :) Kopczykować zaczynamy z chwilą ustabilizowania się ujemnej temperatury w ciągu dnia. I tak jak napisała Ula, zawsze w naszym klimacie miejsce okulizacji sadzimy 5-10 cm pod powierzchnią ziemi. Nie na równi, nie powyżej, zawsze poniżej. To nam może oszczędzić wielu rozczarowań.

A jeśli chodzi o róże Delbarda - nie zauważyłam żeby zimowały gorzej niż Tanatu czy Kordes. Nie wymagają większych zabepzieczeń, kopczyk i to wszystko. Zimują i na moim łysym polu, często niestety zaniedbane lub okryte w ostatniej chwili.. lub parę dni po ostatniej chwili :happy4: Pewnie, że są odmiany gorsze jak i u każdego hodowcy np. 'Tendresse' wg mnie jest słabą odmianą.
Za tę wiadomość podziękował(a): dodad, Orszulkaa, agnesik12

Porozmawiajmy o różach 08 Sty 2015 21:12 #327321

  • agnesik12
  • agnesik12's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 285
  • Otrzymane dziękuję: 149
Poszukuję obecnie róży okrywowej o żółtych kolorze. Płatki pojedyńcze. Mam już Amber sun ale ona jest bardziej złoto-bursztynowa. A mnie by chodziło o cytynowy żółty. Niestety nic nie mogę znaleźć. :mad2:
Agnieszka

Porozmawiajmy o różach 09 Sty 2015 09:34 #327406

  • Basia
  • Basia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 992
  • Otrzymane dziękuję: 1528
Agnesik, jeśli masz na myśli coś niewielkiego to może SUNNY ROSE
Pozdrawiam mile
Basia
Za tę wiadomość podziękował(a): agnesik12

Porozmawiajmy o różach 09 Sty 2015 13:04 #327453

  • Flora
  • Flora's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 427
  • Otrzymane dziękuję: 389
Dziewczyny wrócę do historycznych fioletów. Znalazłam jeszcze Violaceę (podają, że La Bell Sultan to druga nazwa) Co o niej myślicie macie jakieś doświadczenia?

Porozmawiajmy o różach 09 Sty 2015 13:55 #327461

  • dodad
  • dodad's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • strefa klimatyczna 6a
  • Posty: 4100
  • Otrzymane dziękuję: 2555
Posadziłam w zeszłym roku, teraz czekam na kwiaty :) Liście jesienią miała cudowne
Pozdrawiam serdecznie i zapraszam :)
ogrodowo 2016'***
U Doroty 2015'***2014***
Za tę wiadomość podziękował(a): Flora

Porozmawiajmy o różach 09 Sty 2015 17:51 #327515

  • MagdaH
  • MagdaH's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Uzależnienie roślinne silniejsze jest niż inne
  • Posty: 1791
  • Otrzymane dziękuję: 3088
Przeszukałam dział różany, ale nie znalazłam wątku o miniaturkach :search: Przeoczyłam czy nie ma w ogóle? Dostałam w prezencie trzy maluśkie różyczki w maluśkich doniczkach, rosną od świąt, niestety szybko zwiędły im kwiaty i pączki, przycięłam i wstawiłam do chłodniejszego pomieszczenia. Jeśli ktoś ma doświadczenie z maluchami, proszę o założenie wątku i porady :flower1:

Porozmawiajmy o różach 09 Sty 2015 17:55 #327517

  • terlica
  • terlica's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1093
  • Otrzymane dziękuję: 292
Magda ja doświadczenia nie mam, ale w zeszłym roku, mniej więcej o tej porze, zakupiłam z przeceny trzy sztuki.
Postawiłam w chłodnym garażu, ale po jakiś dwóch tygodniach zaczęły marnieć. Oberwałam więc liście i zadołowałam w ziemi tak, że były całe zakopane ( razem z doniczkami). Wiosną wykopałam i posadziłam na miejsce docelowe. Dwie przeżyły ( trzecia padła z mojej winy) i kwitły. Nie były jakieś oszałamiające, ale żyją. Myślę, że musiały odchorować ten sezon.
pozdrawiam - Ewa
Pępek świata

Porozmawiajmy o różach 09 Sty 2015 18:05 #327521

  • Orszulkaa
  • Orszulkaa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3063
  • Otrzymane dziękuję: 3455
Za tę wiadomość podziękował(a): MagdaH

Porozmawiajmy o różach 14 Sty 2015 09:46 #328936

  • agnesik12
  • agnesik12's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 285
  • Otrzymane dziękuję: 149
Ulu Basiu, dziękuję za odpowiedzi. W sumie to by mi najbardziej chodziło o połączeniu obu róż w jedno. :garden1:

Sunny rose jest odpowiednia wielkościowo i tym że kwitnie dłużej. A propozycje Uli mają właśnie taki odcień żółtego o jaki mi chodzi.

Znacie może takie połączenie? Bo Sunny rose ma delikatnie żółty kolor. A ja szukam cytrynki. :bye:
Agnieszka

Porozmawiajmy o różach 19 Sty 2015 08:35 #330623

  • Orszulkaa
  • Orszulkaa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3063
  • Otrzymane dziękuję: 3455
Bardzo polecam ciekawy artykuł o uprawie róż rugosa www.roses.webhost.pl/2015/01/rosa-rugosa-uprawa/
Fragmenty tekstu pochodzą z książki Susanne Verrier "Rosa Rugosa".
Artykuł jest nie tylko o tym gatunku, ale zawiera także ogólne spostrzeżenia o uprawie ogrodu:
"Ogród bowiem rośnie i obserwacje ogrodu zmieniają również jego ogrodnika.
Również nauka wypływająca z doświadczeń dyktuje ewolucję naszych poglądów i zachowań.
Dlatego proszę was to moje doradztwo weźcie trochę z przymrużeniem oka. Porównajcie swoje praktyki z moimi i obserwujcie reakcje roślin.
W ten sposób twórz i wypracowuj swoje własne metody uprawy, które zapewnią ci sukces.
Trzeba bowiem zawsze reagować na to co się dzieje w ogrodzie, odpowiadać na jego unikalne potrzeby.
Nawet to co się dzieje u naszego sąsiada za płotem, nie musi się sprawdzać u nas".

"Pewien bardzo mądry ogrodnik, którego sobie bardzo cenie powiedział, że pozbywanie się złych odmian jest oznaką doświadczonego ogrodnika.
To brzmi dobrze. Po co męczyć się z marnymi odmianami, gdy jest wiele, wiele innych silnej konstytucji, które dadzą nam mnóstwo radości przy mniejszym nakładzie pracy".


Pan M.Sołtys tak to skomentował:
" Nie jest bowiem tak, że to my kształtujemy nasz ogród.
Również ogród kształtuje nas. Zmienia nasz sposób widzenia świata, podejście do przyrody.
Uczy szacunku dla form pozornie nieożywionych".

Polecam!!!

A TU podane sa konkretne odmiany mieszańców róży rugosa.
Ostatnio zmieniany: 19 Sty 2015 08:55 przez Orszulkaa.
Za tę wiadomość podziękował(a): Bozi, terlica

Porozmawiajmy o różach 19 Sty 2015 10:32 #330666

  • Gosia
  • Gosia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • strefa 6b
  • Posty: 1397
  • Otrzymane dziękuję: 1283
Świetny artykuł, polecam. Doskonale wpisuje się w moją filozofię prowadzenia ogrodu. :)
Serdecznie pozdrawiam i zapraszam do odwiedzenia
Ogrodowych pasji Gosi

Wszystkie treści wraz ze zdjęciami, ilustracjami zawarte w moich postach na stronie forumogrodniczeoaza.pl/ chronione są Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, oraz międzynarodowym prawem autorskim. Wszystkie prawa zastrzeżone. Jakikolwiek materiał zawarty w moich postach na w/w stronie nie może być wykorzystany w całości lub w części bez mojej pisemnej zgody.

Porozmawiajmy o różach 19 Sty 2015 11:09 #330674

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5026
Jak o rugosach to ja też sobie poczytam, bo róż to na razie te odmiany najbardziej mnie interesują :)
pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."

Porozmawiajmy o różach 01 Lut 2015 17:47 #335989

  • Bozi
  • Bozi's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4472
  • Otrzymane dziękuję: 2418
Wypatrzyłam angielki po 7 zł i zastanawiam się , czy dam radę je utrzymać do wiosny? Jeżeli tylko uda mi się je zadołować i okopczykować to myślę , że jest szansa. Jak myślicie? jakieś rady dla mnie?

Porozmawiajmy o różach 01 Lut 2015 19:25 #336047

  • Orszulkaa
  • Orszulkaa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3063
  • Otrzymane dziękuję: 3455
Firmy trzymają je w chłodniach, gdy nie są zadołowane.
My mamy lodówki :wink4:
Ale jak najbardziej można zadołować. Przecież ziemia nie jest zmarznięta.
A jak masz już upatrzona stałe miejsce to ja bym od razu posadziła na miejsce docelowe.

Ale czy to na pewno będą angielki? Po 7 zł???
Kiedyś połaszczyłam się na super odmiany ze sklepu internetowego i dostałam 5 odmian nn czerwonych takich samych.
Bozi, yo sprawdzone miejsce?
Za tę wiadomość podziękował(a): Bozi

Porozmawiajmy o różach 01 Lut 2015 19:38 #336053

  • Bozi
  • Bozi's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4472
  • Otrzymane dziękuję: 2418
Sprzedaje na all szkółka Rosa Ogród spod Pułtuska Dorota i Zdzisław Obrębscy. Nie kupowałam jeszcze u nich ale opinie mają dobre.
Ostatnio zmieniany: 01 Lut 2015 19:40 przez Bozi.

Porozmawiajmy o różach 10 Lut 2015 20:35 #339288

  • Bozi
  • Bozi's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4472
  • Otrzymane dziękuję: 2418
Widzę, że obecnie jet jakiś urodzaj na tanie róże na all. Niestety przy wielu jest tylko kolor.


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Łatka, MARRY
Wygenerowano w 0.507 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum