TEMAT: Róże 2022

Róże 2022 21 Lut 2022 15:26 #794232

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19274
  • Otrzymane dziękuję: 79724
Zaczynam tegoroczny wątek, bo przyjrzałam się niektórym moim różom i nie wiem, co z nimi zrobić:





Ciąć już, czy co? :think:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Anika, bietkae, MARRY, ewakatarzyna, Bobka, renons


Zielone okna z estimeble.pl

Róże 2022 21 Lut 2022 15:48 #794237

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5681
  • Otrzymane dziękuję: 26913
Cięcie przeprowadza się w określonych terminach z tego powodu, aby nowe pędy nie były zbyt wyrośnięte, bo podczas cięcia często je wyłamujemy. Ja bym w takim stadium cięła, bo co potem jak zostawisz, już nie przytniesz, nie ma szans, przerabiałam to u siebie.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Anika, Łatka, bietkae, MARRY, ewakatarzyna, Bobka

Róże 2022 21 Lut 2022 16:47 #794262

  • MARRY
  • MARRY's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2264
  • Otrzymane dziękuję: 8413
U mnie to samo, prawie wszystkie w pąkach, a Odier wypuszcza listki. Sezon rozpoczęty.
W tamtym roku 26 lutego było podobnie i wiem że cięłam nim forsycje zakwitły, ale jednak w marcu.
MARRY
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Anika, Łatka, bietkae, ewakatarzyna, Babcia Ala, Bobka

Róże 2022 21 Lut 2022 17:11 #794267

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19274
  • Otrzymane dziękuję: 79724
Tylko że dziś 21, nie 26, :lol:
Marysiu i Alu, w tym tygodniu mam inne plany, chyba zaproszę do "Podróży z psami", choć tym razem niedaleczko. Tak więc chwycę za sekator pewno za tydzień, to będzie prawie marzec, prawda?
Łapki mnie świerzbią...
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Anika, bietkae, MARRY, ewakatarzyna, Babcia Ala, Bobka

Róże 2022 21 Lut 2022 18:49 #794288

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5681
  • Otrzymane dziękuję: 26913
Muszę za dnia pooglądać swoje :whistle:
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Anika, bietkae, MARRY, ewakatarzyna, Aurora Borealis

Róże 2022 21 Lut 2022 19:25 #794298

  • bietkae
  • bietkae's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1996
  • Otrzymane dziękuję: 11380
Swoje wbrew sztuce obcięłam jesienią bo miałam wyciągniętą rozdrabniarkę więc poleciało wszystko co miało badyle. Drobnica poszła na dno nowo zakładanego kompostownika. Dzisiaj byłam w ogródku i moje przycięte różyczki też już puszczają pąki a na marzec mają powrócić mroźne nocne więc loteria :jeez: Tak w ogóle to wszystkie rośliny zaczynają wegetację B)
Pozdrawiam Ela
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Anika, Łatka, MARRY, ewakatarzyna, Babcia Ala

Róże 2022 25 Lut 2022 19:05 #794876

  • Mar-jolka
  • Mar-jolka's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 91
  • Otrzymane dziękuję: 194
Ja na razie odkopałam i postawiłam róże pienne. W efekcie martwię się, co będzie, jak temperatura spadnie poniżej -5. Owinęłam miejsca szczepienia pod koroną, ale zdaję sobie sprawę, że to takie niby zabezpieczenie. Żeby w tym smutnym czasie zająć czymś myśli, dziś podsypałam połowę róż substralem 100ka dni róża. Na drugą połowę nawozu brakło. Zamówiłam nowy ale do wtorku nie dotrze. Miejsca na nowe róże przygotowane. Jeszcze czeka mnie przesadzenie dwóch Dinky. Niezbyt to mnie cieszy. Ale w ich miejscu wsadzę trzy pienne Fire and Ice, które zimowały w ganku i już mają całkiem rozwinięte pędy. Niefajnie, bo nadal je muszę chronić, bo takie pędy są wrażliwe. A mają już po 10- 15 cm te przyrosty... Po 01.03 odkopuję pozostałe róże, ale z cięciem poczekam aż do polowy marca. Tak będzie lepiej. Cięcie pobudza róże do wzrostu. A takie młodziutkie pędy są bardzo wrażliwe na mróz. Chce mieć więcej pewności co do pogody i braku mrozu.
Z weselszych wiadomości to czekam na 8 nowych róż zamówionych w szkółce:)
Najbardziej czekam na Easy Does It i Ballerine na pniu. Pozostałe zamówienia dotyczą następnych egzemplarzy róż, które już mam.i dotyczące róż są bardzo cenne.

Mariolu, Twoje uwagi dotyczące róż są bardzo cenne. By wszystkim łatwiej się czytało, nim wyślesz - sprawdź pisownię, zwłaszcza pod kątem znaków diakrytycznych,proszę, proszę...
Ostatnio zmieniany: 26 Lut 2022 16:09 przez Łatka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, MARRY, ewakatarzyna, Babcia Ala

Róże 2022 26 Lut 2022 16:12 #794983

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19274
  • Otrzymane dziękuję: 79724
Easy Does It mam od ostatniej wiosny i choć niewiele urosła, kwiaty miała urocze - te kilka, co się pokazały.
W tym sezonie mam twarde postanowienie dać sobie szlaban na zakupy róż - no chyba, że coś "wypadnie" ;)
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, ewakatarzyna, Babcia Ala, Mar-jolka

Róże 2022 26 Lut 2022 21:21 #795032

  • Kasionek
  • Kasionek's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 3179
  • Otrzymane dziękuję: 5453
Byłam dzisiaj w ogrodzie a tam róże jak u Ciebie Aniu - mają już listki . Nie wszystkie tak się pośpieszyły ale kilka już na pewno ruszyło z wegetacją . Najdłuższe pędy obcięłam , pozostałe wytnę po zapowiadanych przymrozkach .
Zwariowana pogoda to i roślinki wariują.
Ostatnio zmieniany: 26 Lut 2022 21:21 przez Kasionek.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, bietkae, MARRY, ewakatarzyna, Babcia Ala

Róże 2022 26 Lut 2022 23:26 #795053

  • Aurora Borealis
  • Aurora Borealis's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 141
  • Otrzymane dziękuję: 604
ja wciąż czekam z wiosennym cięciem róż (chociaż nie mam ich zbyt wiele, raptem jakieś 30 krzaków), ale już widzę, co przemarzło, a co nie, i co powinnam odświeżyć na wiosnę. Mój sekator Felco już naszykowany :evil:
Anula

Pomiędzy Wisłą i Kampinosem jest moje miejsce na ziemi.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, bietkae, MARRY, ewakatarzyna, Babcia Ala

Róże 2022 27 Lut 2022 00:25 #795060

  • merlin
  • merlin's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1542
  • Otrzymane dziękuję: 4509
Zgadzam się z Mar-jolką. Po cieciu róże zaczynają normalną wegetację. Do -4 nad ranem mniej wrażliwe wytrzymają, a bardziej mogą zmarznąć. Można szybciej ciąć róże pod warunkiem, że temperatura ustabilizuje się powyżej zera. Owszem, róże dostały przyspieszenia, co spowoduje przy silniejszych przymrozkach zmarznięcie małych i delikatnych listków, ale później wypuszczą nowe (mam nadzieję).
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, bietkae, MARRY, ewakatarzyna, Mar-jolka, renons

Róże 2022 27 Lut 2022 00:40 #795064

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5681
  • Otrzymane dziękuję: 26913
Tak Marylko, tylko że jak pąki wyrosną duże, to przy cięciu i tak się powyłamują, moja róża parkowa wyższa od płotu - nie ma szans powyciągać badyli tak żeby jej krzywdy nie zrobić, może na miniaturkach i różach rabatowych to możliwe. I tak źle i tak niedobrze.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, bietkae, MARRY, ewakatarzyna, renons

Róże 2022 27 Lut 2022 12:03 #795094

  • MARRY
  • MARRY's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2264
  • Otrzymane dziękuję: 8413
Mam ten sam dylemat, w nocy ma być -6 a później mniej ale do 28 marca noc ma być na minusie, a w dzień słońce mocno grzeje; niestety zostawiłam długie pęty na zimę - już tak nie zrobię, i one na całej długości mają już paki i chyba zrobię tak jak Anula przytnę na długości, a ostateczne cięcie w połowie marca.

W tamtym roku największe szkody zrobił przymrozek w maju, pół Sally Holmes zmarzło.
MARRY
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, bietkae, ewakatarzyna, Babcia Ala, renons

Róże 2022 27 Lut 2022 15:34 #795123

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19274
  • Otrzymane dziękuję: 79724
Z drugiej strony trudno czekać z cięciem do maja...
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, MARRY, ewakatarzyna, Babcia Ala, renons

Róże 2022 28 Lut 2022 21:18 #795286

  • Mar-jolka
  • Mar-jolka's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 91
  • Otrzymane dziękuję: 194
No właśnie.. nie da sie czekac do maja na cięcie.. U mnie tez róże w pączkach liściowych. Takie mniejsze to moge nakryc butelką, taka bez dnia. Kupiłam wielkie butke 20l. Ale szersze róże, nawet poobcinane, nie zmieszcza się pod tymi butlami. Tytułem eksperymentu obciełam jedna- Gartenspass- i nakryłam tą butlą. Nawet w dzien jej nie zdejmuję. nakryta jest jeszcze malutka Honeymilk. Ale tej sie właściwie nie tnie- to miniaturka. Roże w duzych donicach, ktore zimowały w nieogrzewanym ganku, teraz dalam na taras, ale na noc sa nakrywane tymi butlami.

O pienne nadal sie martwie... Nie wiem czy owinięcie włókniną miejsca szczepienia, cokolwiek ochroni.. Na razie u nas nie bylo chyba nawet -5. Ale jutro ma byc -7... Chyba jeszcze jutro dokupie jakies kaptury, żeby okryc całą koronę.... Głupia pogoda. Ciepłe dni, mroźne noce..

Wykiełkowały mi w domu aksamitki i frezje. Begonie sie ociagają.

Chciałam odkopac w tym tygodniu róże z kopczyków. Chyba jednak to zrobie. Nie moga byc tak dlugo zakopane. Z cięciem wstrzymam sie jeszcze tydzień lub dwa. Kupiłam sobie sekator Felco 100 ten z przytrzymywaniem. Ciekawe jak się sprawdzi.
Sadzicie jakies rozsady w domu?
Ostatnio zmieniany: 28 Lut 2022 21:19 przez Mar-jolka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, ewakatarzyna, renons

Róże 2022 28 Lut 2022 21:35 #795291

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19274
  • Otrzymane dziękuję: 79724
Jeśli masz na myśli rozsady róż, to nie. ;)
Na pewno znajdziesz informacje, kto tam co trzyma na parapecie w właściwych wątkach tematycznych, głównie warzywnych. Ale i wolno rosnące kwiaty jednoroczne, jak kobea, ludzie wysiewają. Ja nie, bo nie mam na to miejsca.
Ostatnio zmieniany: 14 Mar 2022 20:52 przez Łatka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna

Róże 2022 14 Mar 2022 20:56 #796939

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19274
  • Otrzymane dziękuję: 79724
Dzisiaj jednak przycięłam prawie wszystkie, prócz wielgachnej Antike. Boje się do niej podejść. ;)
Moje róże nie miały typowych kopczyków, zresztą angielki i tak musiałyby dostać chochoły, by być mocniej zakryte.
Tym niemniej te wrażliwsze były trochę podsypane i dodatkowo przykryte stroiszem. Teraz to usunęłam. Niech się dzieje wola nieba...
Jutro ma padać, ale jak minie deszcz, zasilę jeszcze doglebowo "Magiczną siłą". I ruszamy chyba.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): MARRY, Szafirek, ewakatarzyna, Babcia Ala

Róże 2022 15 Mar 2022 08:51 #796968

  • Szafirek
  • Szafirek's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2123
  • Otrzymane dziękuję: 10053
Ja jeszcze swoich nie przycinałam, ale widzę, że już startują. Może w sobotę to zrobię.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, MARRY, ewakatarzyna


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Łatka, MARRY
Wygenerowano w 0.441 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum