TEMAT: Róże 2022

Róże 2022 27 Mar 2022 14:40 #798268

  • Bobka
  • Bobka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6238
  • Otrzymane dziękuję: 22849
Chyba powinnam ciąć róże .A jak wpadnie w gości mróz ? :hammer:
Ziemia wciąż rano zamarznięta ,w dzień rozmraża się fajnie a rejon przymrozkowy,że nawet wiosenne jeszcze nie kwitną . :(
Wszystko co byście chcieli żeby ludzie wam czynili ,sami też im czyńcie .
Motto na kolejny rok 2024
*************************************************************************
Zdjęcia objęte ochroną praw autorskich .
Na podstawie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie pobieranie i udostępnianie tylko za zgodą autora .
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Nimfa, Babcia Ala


Zielone okna z estimeble.pl

Róże 2022 27 Mar 2022 15:31 #798286

  • Fafka
  • Fafka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2466
  • Otrzymane dziękuję: 9340
Chyba powinnaś ciąć. Już kwitną forsycje, przynajmniej zaczynają. :)
Pozdrawiam. Jola
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Nimfa, Babcia Ala, Bobka

Róże 2022 27 Mar 2022 18:47 #798326

  • Bobka
  • Bobka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6238
  • Otrzymane dziękuję: 22849
Ha u mnie nic nie kwitnie ,a o forsycji pomarzyć tylko jeszcze mogę :wink2:
Wszystko co byście chcieli żeby ludzie wam czynili ,sami też im czyńcie .
Motto na kolejny rok 2024
*************************************************************************
Zdjęcia objęte ochroną praw autorskich .
Na podstawie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie pobieranie i udostępnianie tylko za zgodą autora .
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Nimfa, Babcia Ala

Róże 2022 27 Mar 2022 19:00 #798327

  • koma
  • koma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3565
  • Otrzymane dziękuję: 30090
Z cięciem róż jeszcze się wstrzymuję. Temp.u mnie w nocy mają jeszcze być po -6-7.W ubiegłym roku forsycje mi nie zakwitły bo zmarzły paki kwiatowe.
Maria
Ostatnio zmieniany: 27 Mar 2022 19:03 przez koma.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Nimfa, Babcia Ala, Bobka

Róże 2022 27 Mar 2022 20:10 #798332

  • Bobka
  • Bobka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6238
  • Otrzymane dziękuję: 22849
Z tego też powodu i ja zaczekam ,u mnie od wody jest zimnica ,a róże
mają dopiero ledwo niektóre malutkie zaczątki listków .
Wszystko co byście chcieli żeby ludzie wam czynili ,sami też im czyńcie .
Motto na kolejny rok 2024
*************************************************************************
Zdjęcia objęte ochroną praw autorskich .
Na podstawie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie pobieranie i udostępnianie tylko za zgodą autora .
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Nimfa, Babcia Ala

Róże 2022 27 Mar 2022 20:14 #798333

  • Mar-jolka
  • Mar-jolka's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 91
  • Otrzymane dziękuję: 194
Hyzy w ostatnim filmie mówi że, jest zwolennikiem wczesnego cięcia. Uzasadnia to tym że, w niskich temperaturach po krótkim cięciu, uaktywniają się pączki u podstawy z ktorych wyrastaja grube pedy. Pózniejsze cięcie nie stymuliuje tych mocnych dolnych paczkow i wyrastaja pędy duzo ciensze.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Nimfa, ewakatarzyna, Babcia Ala, Bobka, renons

Róże 2022 27 Mar 2022 20:20 #798337

  • Bobka
  • Bobka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6238
  • Otrzymane dziękuję: 22849
Tak Mariolu ,tylko ja już przycięłam raz róże i za dwa dni ścisnął je mróz :happy2:
To ja już wolę te cieńsze pędy :devil1:
Wszystko co byście chcieli żeby ludzie wam czynili ,sami też im czyńcie .
Motto na kolejny rok 2024
*************************************************************************
Zdjęcia objęte ochroną praw autorskich .
Na podstawie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie pobieranie i udostępnianie tylko za zgodą autora .
Ostatnio zmieniany: 27 Mar 2022 20:20 przez Bobka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Nimfa, ewakatarzyna, Babcia Ala

Róże 2022 29 Mar 2022 14:40 #798494

  • Mar-jolka
  • Mar-jolka's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 91
  • Otrzymane dziękuję: 194
i one Ci całkiem zmarzły? Ile miałaś wtedy mrozu? Hyzy mowi w ostatnim filmie ze -10 powinny wytrzymac. Osobiscie tego nie sprawdzałam....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, Nimfa, ewakatarzyna, Babcia Ala, Bobka

Róże 2022 29 Mar 2022 18:39 #798526

  • Bobka
  • Bobka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6238
  • Otrzymane dziękuję: 22849
Nie pamiętam dokładnie ale mogło być ok -10 ,lu nieco więcej .
Ale co mówi ,kiedy -10 ?nie zagraża ?po cięciu dzisiaj np w nocy nie zagrozi?
Zagroził taki mróz moim i tak zmarzły do O i nie odbiły potem .
Wszystko co byście chcieli żeby ludzie wam czynili ,sami też im czyńcie .
Motto na kolejny rok 2024
*************************************************************************
Zdjęcia objęte ochroną praw autorskich .
Na podstawie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie pobieranie i udostępnianie tylko za zgodą autora .
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Babcia Ala

Róże 2022 29 Mar 2022 19:17 #798532

  • Fafka
  • Fafka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2466
  • Otrzymane dziękuję: 9340
Ja tnę terminowo, a potem biegam z jedliną, którą okrywam, gdy straszą znacznym ochłodzeniem. Nie ryzykuję do -10 st.C. U mnie jak zapowiadają 5 na minusie, to potrafi być 8-10. I tak właśnie za 2 dni wróci okrycie. Kopczyków nie sypię na nowo, tylko te gałęzie iglaste daję.
Pozdrawiam. Jola
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, Nimfa, ewakatarzyna, Babcia Ala, renons

Róże 2022 30 Mar 2022 16:09 #798627

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5568
  • Otrzymane dziękuję: 12770
Podstawowe grupy i terminy cięć róż (Porada)
"...Optymalnym terminem na cięcie róż wydaje się połowa kwietnia, bo wtedy nie jest już ani za zimno, ani jeszcze za ciepło. Cięcie przeprowadzamy w pogodny dzień. Róże rabatowe (wielokwiatowe) i wielkokwiatowe wykształcają pędy kwiatowe w sezonie wiosennym, a więc cięcie może być wykonane u nich na wysokość 20-30 cm. Pędy stare, poplątane można wyciąć u nasady. ..."
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, MARRY, Nimfa, ewakatarzyna, Babcia Ala, Bobka, Mar-jolka, renons

Róże 2022 30 Mar 2022 21:42 #798678

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5713
  • Otrzymane dziękuję: 27099
Ja jeszcze nie przycięłam, forsycja nie kwitła, zakwitła dziś - niespodziewanie!, dwa dni ciepła wystarczyły, albo odrobina deszczu (też sobie wybrała termin pogodowy), no ale przecież nie będę teraz cięła róż, jak wraca zima i idą dżdżyste dni, bo mi się jeszcze jakiś grzyb w rany przyplącze, trudno. Jak krócej przytnę też ruszą pączki usytuowane niżej, bo wyżej pączków nie będzie :dry: . Fafka mogę Ci tylko zazdrościć, że znajdujesz czas na okrywanie róż po cięciu i to do tego jedliną, skąd ją stale brać. Mam duży warzywnik, na kwiaty nie pozostaje mi sił i czasu (chęci by się znalazły :P ), mogę mieć tylko te, które jedynie przy podstawowej opiece dadzą rady.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Ostatnio zmieniany: 30 Mar 2022 21:45 przez Babcia Ala.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, MARRY, Nimfa, ewakatarzyna, renons

Róże 2022 31 Mar 2022 12:07 #798731

  • Fafka
  • Fafka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2466
  • Otrzymane dziękuję: 9340
Alu z roku na rok okrajam warzywnik, to pewnie stąd ten czas :P A gałązki iglaste mam swoje. Na początku ogrodowania posadziłam mnóstwo "choinek" na nieużytkach za moją działką, żeby trochę chroniły od wiatru moje wygwizdowo, to teraz jest skąd brać.

Tadaam, jadą moje królewny zamówione u Hyżego. Pisałam w wątku o sprzedawcach, że zamówiłam dwie na prezent dla koleżanki (Amadeus i Phoenix), ale przecież by mi serce pękło :silly: po otwarciu paczki, gdyby tam nic dla mnie nie było. To sobie chociaż maleństwo wybrałam 'Corazon', takie ewentualnie do doniczki, bo przecież miejsca w ogrodzie brak. Jednak za sprawą Forumowiczek tak się nakręciłam różami, że jeszcze jedno maleństwo domówiłam 'Honeymilk'. A potem to jeszcze 'Maxim' wpadła (tak sama, samiuteńka wpadła :happy: ) do koszyka. To trzeba było jakieś miejsce znaleźć dla tej samodzielnie wpadającej. :)
Mam ogród dwuczęściowy. Przy domu przytulny i już zapełniony oraz kawałek od domu obszerne wygwizdowo. Tylko w tej pierwszej części udają mi się róże. W drugiej, co prawda, nie wymarzają, ale bywają zżerane przez gryzonie.
Myślałam, myślałam... i wymyśliłam. Po co przy domu mi tawuły (jedne z pierwszych nasadzeń), które nie są wymagające, jak mogą zwolnić miejscówkę dla róż. Ile ja się naharatałam, żeby je przenieść na duży ogród. Przy drugiej chciałam odpuścić i zawezwać sąsiada. Przecież jednak nie wpuszczę chłopa w rabatki, gdzie każde postawienie stopy musi być starannie przemyślane, bo wszędzie coś rośnie. :P Dałam radę. Potem przez dwa dni woziłam taczką ziemię, bo trzeba było zasypać 3 doły, jak leje po bombie. I teraz mam fajny płachetek ziemi pod nowe nasadzenia.
I zmieściła by się pewnie nie tylko jedna róża, ale przed kolejnym rozszerzeniem zamówienia powstrzymał mnie mail, że paczka spakowana. :dance:
Pozdrawiam. Jola
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, MARRY, Szafirek, Nimfa, ewakatarzyna, Babcia Ala, Aurora Borealis

Róże 2022 31 Mar 2022 12:25 #798734

  • Szafirek
  • Szafirek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2156
  • Otrzymane dziękuję: 10243
Mama ma Honeymilk - bardzo ładna różyczka
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, MARRY, Nimfa, ewakatarzyna, Babcia Ala

Róże 2022 31 Mar 2022 12:37 #798736

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19340
  • Otrzymane dziękuję: 80063
Fafka wrote:
Myślałam, myślałam... i wymyśliłam. Po co przy domu mi tawuły (jedne z pierwszych nasadzeń), które nie są wymagające, jak mogą zwolnić miejscówkę dla róż. Ile ja się naharatałam, żeby je przenieść na duży ogród. Przy drugiej chciałam odpuścić i zawezwać sąsiada. Przecież jednak nie wpuszczę chłopa w rabatki, gdzie każde postawienie stopy musi być starannie przemyślane, bo wszędzie coś rośnie. :P Dałam radę. Potem przez dwa dni woziłam taczką ziemię, bo trzeba było zasypać 3 doły, jak leje po bombie. I teraz mam fajny płachetek ziemi pod nowe nasadzenia.
I zmieściła by się pewnie nie tylko jedna róża, ale przed kolejnym rozszerzeniem zamówienia powstrzymał mnie mail, że paczka spakowana. :dance:

:rotfl1: :rotfl1: :rotfl1:

Jak to miło czytać, że się ma pokrewną duszę.
To i ja przyznam, Jolu, że zganiona przez Ciebie, ze nie mam róż białych (nieprawda, mam chyba trzy w mieście :blink: , tylko nie szaleję za tą wersją kolorystyczną), mając w dodatku bardzo ładnego Otella (oby nie zapeszyć) domówiłam mu Desdemonę. A jakże. Ale minimalne zamówienie to dwie sztuki, w dodatku chyba dwie róże straciłam, to usprawiedliwia zamówienie, prawda? Do pary dodałam śliczną Wildeve, też austinkę oczywiście. A w zeszły weekend będąc w górach troszkę odsunęłam kamienie, będące najkrótszą krawędzią nowej rabaty z różami - i tam świetnie pasują dwie niewysoko rosnące. W dodatku moje zamówienie nie było jeszcze przygotowane no i...sama rozumiesz. :happy:
Ostatnio zmieniany: 31 Mar 2022 12:38 przez Łatka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, MARRY, Nimfa, ewakatarzyna, Babcia Ala, Aurora Borealis

Róże 2022 31 Mar 2022 14:13 #798739

  • Aurora Borealis
  • Aurora Borealis's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 141
  • Otrzymane dziękuję: 604
Łatka wrote:
mając w dodatku bardzo ładnego Otella (oby nie zapeszyć) domówiłam mu Desdemonę
Ja nie mogłam oprzeć się pokusie i zamówiłam różę William Shakespeare i Falstaffa (wydają się podobne, porównam), oraz - także wg klucza literackiego - różę Roald Dahl, którego książki uwielbiam (tak, to pisarz piszący dla dzieci ;) ) Będę musiała je posadzić z dala od siebie, żeby mi się kolory nie gryzły.
Desdemona jest przepiękna! Pomyślę o niej, tylko muszę znaleźć jakieś miejsce :search:
Anula

Pomiędzy Wisłą i Kampinosem jest moje miejsce na ziemi.
Ostatnio zmieniany: 31 Mar 2022 15:33 przez Łatka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Łatka, MARRY, Nimfa, ewakatarzyna, Babcia Ala

Róże 2022 31 Mar 2022 14:18 #798740

  • Mar-jolka
  • Mar-jolka's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 91
  • Otrzymane dziękuję: 194
Bardzo rozumiem Wasze różane zakupy. Ech.. gdybym tylko miała jeszcze miejsce.. Ale nie ma i koniec z zakupami. Nie oglądam stron szkółek rózanych. Żeby nie kusić losu. I tak mam w donicy dwie Aquarell i chyba za rok powinnam oim znaleźć miejsce w ziemi..
Macie róże w donicach? Jak długo Wam rosły w donicach bez problemów?


Mam Honeymilk- bardzo ładna różyczka. Teraz tez dostała gałązki z tui jako okrycie. Ona chyba ma najbardziuej rozwiniete młode przyrosty ze wszystkich moich róż/

A Chppendale oszalała- wsadzona do donicy jesienią, trzymana w nieogrzewanym pomieszczeniu, ma obecnie trzy -już spore- pączki. Zal mi ich obrywać.. powinnam je oberwać?
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, ewakatarzyna, Babcia Ala

Róże 2022 31 Mar 2022 15:42 #798743

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19340
  • Otrzymane dziękuję: 80063
Anula, do Szekspira podchodziłam dwa razy - i dopiero ta druga "przymiarka" okazała się udana, choć posadziłam praktycznie w tym samym miejscu. Bardzo zacna angielka, kolor też spełnia moje kryterium ognistości - a co najmniej krwistości, wszak stratfordczyk pisał udramatyzowane kryminały, czyż nie? :lol:

Miejsca też nie mam, jak to wyłuszczałam powyżej, dwie róże raczej na pewno pójdą na śmieci, w tym jedna to właśnie Chippendale, no po prostu nie sądzone mi ją mieć. To Desdemona pójdzie zamiast.

Niestety, mam słabość do słów, w tym do nazw, bardzo wiele roślin kupuję z tego powodu, wyznaję ze skruchą. A róże w pierwszym rzędzie :crazy: .
Ostatnio zmieniany: 31 Mar 2022 21:28 przez Łatka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, MARRY, Nimfa, ewakatarzyna, Babcia Ala


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Łatka, MARRY
Wygenerowano w 0.362 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum