TEMAT: Pytania, problemy, choroby drzew i krzewów liściastych

Pytania, problemy, choroby drzew i krzewów liściastych 04 Maj 2013 22:23 #152822

  • Amlos
  • Amlos's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15849
  • Otrzymane dziękuję: 12249
:) To żebyś się nie martwił, poczekaj trochę aż korzonków będzie więcej i wtedy posadź w docelowe miejsce.

Pamiętaj jednak, że dobrze mieć sekator w pogotowiu... :happy3:
Pozdrawiam - Ania


Zielone okna z estimeble.pl

Pytania, problemy, choroby drzew i krzewów liściastych 05 Maj 2013 21:49 #153183

  • gandalf
  • gandalf's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 3
Mandżurka przycięta :) zobaczymy co z tego wyniknie :club2:

Pytania, problemy, choroby drzew i krzewów liściastych 07 Cze 2013 08:40 #166113

  • pamelka
  • pamelka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 9346
  • Otrzymane dziękuję: 2381
Berberys podobnie, jak w roku ubiegłym został zaatakowany przez Obnażacza kwaśnicówkę /fot. ubiegłoroczne/.
Niezbędne są reakcjne, szybkie opryski kontaktowe, bo to jest żarłoczny szkodnik i potrafi bardzo szybko zniszczyć krzak.



Pytania, problemy, choroby drzew i krzewów liściastych 30 Cze 2013 21:43 #174454

  • dkny
  • dkny's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 577
  • Otrzymane dziękuję: 103
A ja mam problem z moim klonem Shirasawy Aureum; opadają mu zdrowe, ładne liście, pojedyncze przebarwiają się już na jesienne kolorki. Nie jest to problem suchej gleby, nie widzę też jakiś szkodników. Czy można temu jakoś zaradzić?

Pytania, problemy, choroby drzew i krzewów liściastych 30 Cze 2013 23:25 #174530

  • waldek727
  • waldek727's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1273
  • Otrzymane dziękuję: 864
Anetko.
Napisz czym od początku wegetacji zasilałaś glebę lub ją nawoziłaś. Przedwczesne zrzucanie i żółknięcie liści może być powodem braku lub nadmiaru jakiegoś składnika pokarmowego.
Inną przyczyną tego stanu rzeczy może być aktualnie niezauważalna dla nas aktywność żerowania chrabąszcza majowego. Podgryza on liście lub nawet całe młode przyrosty tuż przy stopce z której wyrastają.
Jeżeli masz możliwość to okryj szczelnie klonika na pewien czas jakąś cieniówką. Efekty będziesz widziała po paru dniach.
,,OGRÓD KTÓRY ŻYJE W ZGODZIE Z NATURĄ, ŻYJE PEŁNIĄ ŻYCIA."
mój wątek-OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ

"www.twojapogoda.pl/polska/mazowieckie/warszawa

Pytania, problemy, choroby drzew i krzewów liściastych 01 Lip 2013 21:52 #174725

  • dkny
  • dkny's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 577
  • Otrzymane dziękuję: 103
Dziękuję, Waldku, za szybką reakcję. Dziś zebrałam kolejną garść zdrowych, opadłych liści :placze: Niektóre gałązki są już gołe... Wszystkie liście są nienaruszone, więc chyba odpada żerowanie chrabąszczy (choć te latają teraz całymi stadami).

Nie nawoziłam w tym sezonie niczym, podobnie jak wcześniej. To drzewko jest u mnie trzeci sezon i dopiero teraz dzieją się takie rzeczy. Kolor żółty jest typowy dla odmiany Aureum.

Pytania, problemy, choroby drzew i krzewów liściastych 08 Lip 2013 01:59 #176623

  • jar222
  • jar222's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 51
  • Otrzymane dziękuję: 11
Witam
Mam problem z wierzbą mandżurską - plagę mszyc jakoś zlikwidowałem, walczę z przędziorkami ale to nie wszystko niestety.
W tym sezonie obumarł mi jeden dość okazały konar - prawdopodobnie przyczyną było jakieś porażenie grzybowe. Konar usunąłem, ale z pozostałych konarów obsypuje się coś co przypomina próchno. Nie widać żadnych wyraźnych śladów. Co może powodować takie objawy i jak z tym sobie poradzić?
pozdrawiam

Jarek

Pytania, problemy, choroby drzew i krzewów liściastych 15 Lip 2013 16:47 #179080

  • jar222
  • jar222's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 51
  • Otrzymane dziękuję: 11
witam

Chyba wiem co dolega mojej wierzbie - prawdopodobnie to - trociniarka czerwica (Cossus cossus). Tylko dalej nie wiem jak się tego pozbyć? Żeruje na jednym konarze, zidentyfikowałem cztery miejsca - jeden z korytarzy ma 12 cm długości ( niewiele mniej niż grubość konara).
pozdrawiam

Jarek

Pytania, problemy, choroby drzew i krzewów liściastych 15 Lip 2013 20:37 #179152

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Trociniarka czerwica -
atakuje wiele gatunków drzew liciastych, w tym wszystkie drzewa owocowe.

Jest to motyl z rodziny trociniarkowatych, o rozpiętoci skrzy­deł do 90 mm. Skrzydła ciemnoszare z delikatnym ciemniejszym rysun­kiem. Gšsienice są czerwonobrązowe od strony grzbietowej, kremowożółte od strony brzusznej, głowa, nogi i tarczka czarne. Dorastają do 100 mm.

Lot motyli rozpoczyna się w czerwcu, jaja składane są w szczelinach kory. Gąsienice początkowo żerują w korze, póniej wgry­zają się w pień drzewa i drążą w drewnie korytarze o średnicy do 10 mm. Z otworu korytarza wysypują się na zewnątrz odchody i trociny. Cykl rozwojowy trwa 3-4 lata.

Uszkodzone przez trociniarkę gałęzie i konary łatwo się odłamują. Silnie zaatakowane drzewa zasychają. Jest to bardzo grony szkodnik, jednak występuje doć rzadko. :woohoo: (masz człowieku szczęście :woohoo: )

Zwalczanie.
Należy wprowadzić do korytarza kawałek waty nasyco­nej środkiem owadobójczym łatwo parującym (np. Winylofos lub Nogos 50 EC), a następnie otwór zalepić gliną, plasteliną, kitem, itp.

Można też taki środek wstrzyknąć przy użyciu strzykawki z grubą igłą.

Trociniarka czerwica
trociniarka-czerwica.jpg

Zdjęcie przesłane dla forum przez p. Edytę Bar na Fb. Bardzo serdecznie dziękuję za poglądową fotkę.
Ostatnio zmieniany: 20 Sie 2015 16:35 przez Hiacynta.
Za tę wiadomość podziękował(a): jar222

Pytania, problemy, choroby drzew i krzewów liściastych 16 Lip 2013 00:59 #179248

  • jar222
  • jar222's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 51
  • Otrzymane dziękuję: 11
Hiacynta wrote:
(masz człowieku szczęście :woohoo: )

Fakt, latoś matka natura szczególnie dla mnie łaskawa. Od niedawna jestem "szczęśliwym" posiadaczem kun domowych, a teraz jeszcze i to.

Fotki samej trociniarki jeszcze nie posiadam, ale jutro zrobię zdjęcia z "miejsca przestępstwa" i wkleję.
pozdrawiam

Jarek
Ostatnio zmieniany: 17 Sty 2016 17:56 przez .

Pytania, problemy, choroby drzew i krzewów liściastych 31 Lip 2013 21:00 #183351

  • andrzejek
  • andrzejek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1360
  • Otrzymane dziękuję: 1664
Mojemu bukowi dawyck purple coś dolega usychają mu gałązki i opadają liście .do tej pory nie widziałem żadnych zmian ,a teraz takie plamy się pojawiły .

IMGP3426Kopiowanie.JPG


IMGP3427Kopiowanie.JPG

Pytania, problemy, choroby drzew i krzewów liściastych 22 Sie 2013 08:39 #187710

  • ewa1953
  • ewa1953's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 783
  • Otrzymane dziękuję: 497
Mam wielką prośbe podpowiedzcie jak formować wierzbę -chyba Hakuro.Jest to egzemplarz ok 20 letni.Chyba nigdy nie byla przycinana.Aktualnie wygląda tak/po usunięciu suchych gałęzi/
andrzejowka010.jpg

Czy jest szansa na uzyskanie drzewka o ładnym pokroju ?
Ostatnio zmieniany: 22 Sie 2013 08:41 przez ewa1953.

Pytania, problemy, choroby drzew i krzewów liściastych 22 Sie 2013 10:29 #187733

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Zerknij może do wątku o przycinaniu drzew i krzewów:

forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/4...my-rosliny-lisciaste
Za tę wiadomość podziękował(a): ewa1953

Pytania, problemy, choroby drzew i krzewów liściastych 26 Sie 2013 09:57 #188687

  • AGP-ON
  • AGP-ON's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Grześ
  • Posty: 1137
  • Otrzymane dziękuję: 249
przez przypadek podczas podlewania wierzby moupinesis odkryłem korzeń i coś takiego. Narośl na korzeniu!

Co to jest i jak z tym walczyć?

Pytania, problemy, choroby drzew i krzewów liściastych 26 Sie 2013 11:15 #188695

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Wydaje mi się, że jest to zaawansowane stadium guzowatości korzeni wywołana Agrobacterium tumefaciens Poza wycięciem i starannym wykarczowaniem drzewa chyba nie ma innego sposobu.
Ostatnio zmieniany: 26 Sie 2013 11:22 przez Hiacynta.
Za tę wiadomość podziękował(a): AGP-ON

Pytania, problemy, choroby drzew i krzewów liściastych 26 Sie 2013 11:47 #188702

  • AGP-ON
  • AGP-ON's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Grześ
  • Posty: 1137
  • Otrzymane dziękuję: 249
czy odcięcie korzenia i próba ukorzenienia jest możliwa?

Pytania, problemy, choroby drzew i krzewów liściastych 26 Sie 2013 21:45 #188832

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Bakterie Agrobacterium tumefaciens mają taką ciekawą właściwość, że modyfikują geny swojego żywiciela, aby roślina pracowała na rzecz intruza.
Tak więc infekcja nie dotyczy tylko korzeni, cała roślina zawiera DNA tej bakterii. :woohoo:
Za tę wiadomość podziękował(a): AGP-ON, ewa1953

Pytania, problemy, choroby drzew i krzewów liściastych 26 Sie 2013 23:46 #188897

  • Zielona Ania
  • Zielona Ania's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1272
  • Otrzymane dziękuję: 1299
Wywołana przez Alinkę, szybko mogę tylko napisać, że z tego co wiem bakteria Agrobacterium tumefaciens u prawie wszystkich gatunków roślin-gospodarzy wywołuje infekcje o charakterze lokalnym - guzy powstają tylko w miejscu zakażenia i bliskim sąsiedztwie, a systemiczny charakter stwierdzono tylko u winorośli i w niewielkim stopniu na róży (może są jeszcze jakieś inne rośliny od tego czasu stwierdzone, ale teraz nie mam czasu żeby sprawdzić). Same pędy tej wierzby, z dala od infekcji można by użyć na sadzonki, tylko problem z ziemią, bo bakteria w niej jak się zagnieździła, będzie zakażać i to jeszcze długo (roślin wrażliwych nie można sadzić na takim stanowisku 5-6 lat). Dla pewności na stanowisku wątpliwym można przeprowadzać testy z roślinami podatnymi, wskaźnikowymi - np. wysadza się sadzonki pomidora, którym wcześniej uszkadza się korzenie i kontroluje ich stan po miesiącu - jeśli po tym czasie guzy nie rozwiną się, można sadzić w zasadzie wszystko.
Zapraszam
Mania Zieleni
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, AGP-ON, waldek727


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.285 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum