TEMAT: Domowe sery

Domowe sery 27 Lis 2020 21:32 #736191

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64611
Aluś, generalnie pomyślałam o tym, aby na I stronie zamieścić wszystkie niezbędne dla prawdziwych serowarów ;) linki informacyjne i adresy sklepów oraz uzupełnić spis treści o odnośniki do najnowszych zamieszczonych w wątku przepisów.

Przy okazji - na razie tylko pisemnie - chciałabym pochwalić Twój pomysł na serek a'la Almette - zdjęcia i opis niebawem.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Zielona, ewakatarzyna, Eleni


Zielone okna z estimeble.pl

Domowe sery 28 Lis 2020 16:09 #736254

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64611
Na tyle, ile mogłam, zamieściłam na I stronie wątku kilka najnowszych przepisów na serki - to te zaznaczone na czerwono.
Zgodnie z obietnicą dołączam zdjęcia moich serowych bohaterów:

1. "Almette"[/b] z ziołami: szczypiorkiem, natką pietruszki, tymiankiem i słodką papryką; masa jogurtowa ułożona w chuście odciekała 30 godzin - wchodzi na stałe do repertuaru przepisów :hearts: .



2. Lustracja camembertów - po trzech tygodniach leżakowania w lodówce:



3. Stilton - po pięciu dniach odciekania w temperaturze pokojowej został uroczyście zapakowany w pudełko i przeniesiony do lodówki, w której spędzi około 3,5 miesiąca. Teraz opieka nad nim będzie sprowadzała się do codziennego odwracania i przemywania solanką - przez 7 dni. Jest już wyczuwalny delikatny, charakterystyczny dla serów pleśniowych, zapach.

Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): sierika, Zielona, bastis, ewakatarzyna, renmanka, Eleni

Domowe sery 28 Lis 2020 18:46 #736268

  • Zielona
  • Zielona's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1089
  • Otrzymane dziękuję: 4950
Ja nie mam takich pyszności jak ty Aniu, ale będąc w sklepie kupiłam ser halloumi.
1606585220697425562881.jpg

Zastanowił mnie jego skład procentowy. Ile w nim jest mleka, wyjaśnijcie mi, bo przyznam się, że z tego wpisu to niewiele zrozumiałam. A chciałabym nauczyć się czytać co jest napisane na etykiecie. Bo wiele jest podróbek, które na rynek nie powinny trafić, nie mówię już o jedzeniu.
Smak, hm, jak dla mnie, sama sól. Jestem zawiedziona. :(
A może to tylko ja tak mam?
Pozdrawiam Alicja.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Domowe sery 28 Lis 2020 19:03 #736270

  • Eleni
  • Eleni's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 476
  • Otrzymane dziękuję: 2298
Ten ser generalnie ma mleko krowie i po ok 10% owczego i koziego czyli ok 80% to mleko krowie, nie zawiera tego co nie powinno się znaleźć w serach tego typu...co do smaku jest generalnie z tych bardziej słonych serów podobnie jak feta...Nadaje się do grillowania :) lub usmażenia wtedy smakuje lepiej jak na surowo :)
pozdrawiam ciepło Elena
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Zielona, bastis

Domowe sery 28 Lis 2020 19:05 #736271

  • bastis
  • bastis's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 717
  • Otrzymane dziękuję: 4332
Pani Aniu zaszalała Pani że ho ho :bravo: :bravo: :bravo: piękne serki ana widok "Almette" dostałam ślinotoku :happy:

Alusiu nie kupuj takich serków, nauczymy Cię robić halloumi, zrobisz sama w domu i będziesz wiedziała co jesz. Może nie będzie w nim mleka owczego i koziego ale nie będzie też "tony" soli.
Pozdrawiam Ula

Szczęście to jedyna rzecz, która się mnoży, jeśli się ją dzieli (Albert Schweitzer)
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Zielona

Domowe sery 28 Lis 2020 19:22 #736275

  • Zielona
  • Zielona's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1089
  • Otrzymane dziękuję: 4950
Ser feta uwielbiam, nawet jak jest słony, nie umniejsza jego wartości, ale ten....
Poczekam na córkę jak przyjedzie to jej oddam, bo na pewno wyląduje w koszu. :oops:
Pozdrawiam Alicja.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Eleni

Domowe sery 28 Lis 2020 19:50 #736277

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7893
  • Otrzymane dziękuję: 52321
Alicjo nie rób tego rzutu do kosza :jeez: proponuję Ci zrobić jakąś sałatkę z tym serem. Ser możesz pokroić w kostkę i na złoto obsmażyć na patelni z dodatkiem niewielkiej ilości tłuszczu. Możesz ser pokroić w plastry i obsmażyć plastry na natłuszczonej patelni grillowej. To naprawdę dobry dodatek.
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Za tę wiadomość podziękował(a): sierika, Adasiowa, Zielona, Eleni

Domowe sery 28 Lis 2020 20:23 #736281

  • sierika
  • sierika's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Natury nie oszukasz,czyli moje dojrzewanie do eko
  • Posty: 4102
  • Otrzymane dziękuję: 4952
Oryginalny grecki jest taki słony, po podsmażeniu dodaję do sałatki, pychota. Miałam napisać z rozpędu co to za sałatka ale to serowy wątek.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Zielona, Eleni

Domowe sery 28 Lis 2020 20:40 #736284

  • Zielona
  • Zielona's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1089
  • Otrzymane dziękuję: 4950
Pisz, bo przecież nie samym serem żyje człowiek. Jako dodatek też się sprawdzi. A przynajmniej będzie można znaleźć inspirację, co dalej z nim zrobić. :)
Pozdrawiam Alicja.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Domowe sery 28 Lis 2020 20:45 #736286

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7893
  • Otrzymane dziękuję: 52321
Jeszcze mi się przypomniało, że można go dać do jajecznicy. Tylko najpierw trzeba go podsmażyć, ściągnąć z patelni i trzymać w cieple, żeby nie wystygł. Podsmażyć boczek, cebulkę dodać jajka i jak się już zetną, to dołożyć ciepły ser.
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Zielona, Eleni

Domowe sery 28 Lis 2020 21:04 #736288

  • sierika
  • sierika's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Natury nie oszukasz,czyli moje dojrzewanie do eko
  • Posty: 4102
  • Otrzymane dziękuję: 4952
Przepis jest z Agnieszki Mielczarek, chciałam kiedyś podrzucić Janince ale to Ona rozdaje przepisy bo się zna na kuchni a ja-lepiej zmilczeć :happy:
Upiec 2 papryki i cukinię przekrojoną wzdłuż na ćwiartki, skropić przed pieczeniem oliwą, po upieczeniu ja ściągam skórkę ale to nie jest konieczne. Wrzucić papryczkę do pojemnika, dodać oliwę, sok z cytryny, ząbek czosnku, migdały/pini ja wolę migdały, solidną garść parmezanu-zmiksować, mamy pesto. Do michy wrzucić szpinak/albo inna zieleninę jeśli ktoś nie lubi czy nie może, pokrojona w kostkę cukinię, żurawinę, warto suto sypnąć wtedy świetnie smaki przenikaja się, na to podsmażone hallumi, polać pesto. Naprawdę pycha, latem mój ogród odwiedzają koleżanki i koledzy więc musze mieć jakies fajne i niezbyt absorbujące przepisy.
Danie zrobiło furorę, nie przesadzam.
Dopiszę, że to pesto może byc do kanapek, do makaronu, spokojnie stoi w lodówce 3-4 dni.
Ostatnio zmieniany: 28 Lis 2020 21:05 przez sierika.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Zielona, JaNina, Eleni

Domowe sery 28 Lis 2020 21:16 #736290

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7893
  • Otrzymane dziękuję: 52321
sierika wrote:
Przepis jest z Agnieszki Mielczarek, chciałam kiedyś podrzucić Janince ale to Ona rozdaje przepisy
Ewciu, żebym miała się czym dzielić, to muszę najpierw to mieć ;) Zapraszam zawsze do mojej kuchni z przepisami. Nawet, w co wątpię, jak nie wykorzystam przepisu, to zawsze może mnie do czegoś zainspirować. A na brak fantazji, nie narzekam :happy:
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Za tę wiadomość podziękował(a): sierika, Zielona

Domowe sery 28 Lis 2020 21:50 #736298

  • _Nika_
  • _Nika_'s Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 192
  • Otrzymane dziękuję: 958
Dziewczyny, a do podsmażania nadaje się tylko ten halloumi, czy feta też? Przyznam, że halloumi nigdy nie próbowałam, ale skoro daje się podsmażać, to jestem zainteresowana, brzmi apetycznie :)
Ula-czekamy na przepis.
Pozdrawiam,
Nika
Za tę wiadomość podziękował(a): Zielona

Domowe sery 28 Lis 2020 21:58 #736301

  • Eleni
  • Eleni's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 476
  • Otrzymane dziękuję: 2298
Feta raczej nie wytrzyma obróbki cieplnej to inny typ serka
pozdrawiam ciepło Elena
Za tę wiadomość podziękował(a): Zielona, _Nika_

Domowe sery 28 Lis 2020 22:29 #736304

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64611
Znajomy opowiadał, że w jednej z poznańskich knajpek oferują burgera z grillowanym halloumi - jako alternatywę dla bułki z mięsem. Wg Jego opinii - okazał się bardzo dobry. Jeszcze inni grillują camemberty, a osobiście widziałam przepis na panierowanego camemberta z sosem żurawinowym.

Pamiętam też, że jako dzieci zajadaliśmy się plastrami żółtego sera, obtoczonymi w rozkłóconym jajku i tartej bułce, usmażonymi na rumiano i polanymi keczupem. Cóż, nie ukrywam ... były rewelacyjne :hearts:
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Zielona, _Nika_

Domowe sery 28 Lis 2020 23:41 #736306

  • gałązka
  • gałązka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1015
  • Otrzymane dziękuję: 3728
Syr pastyrski, z szynką w środku...panierka, niebo w gębie, niestety, kalorii milion.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Zielona

Domowe sery 29 Lis 2020 10:17 #736328

  • bastis
  • bastis's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 717
  • Otrzymane dziękuję: 4332
Ser Halloumi jest serem parzonym, najlepiej robić go z mleka od rolnika (nie musimy wtedy dodawać kultur bakterii i chlorku wapnia, nie musimy obawiać się niepożądanych bakterii bo ser parzymy w temp. 80*), można też zrobić z mleka ze sklepu ale ten ser nie będzie tak rozciągliwy i do tego mleka dodajemy kultury bakterii i chlorek wapnia. Serwatkę należy zachować (nawet po zrobieniu ricotty) bo w niej parzymy ser.
składniki:
5 litrów mleka
bakterie mezofilne lub termo-mezofilne wg zaleceń producenta - przy mleku ze sklepu
chlorek wapnia - przy mleku ze sklepu
podpuszczka wg zaleceń producenta
ok 30g niejodowanej soli
mięta suszona lub świeża

Mleko podgrzewamy do 32* (jeśli dodajemy chlorek i bakterie to właśnie teraz i odstawiamy na 30 min). Dodajemy podpuszczę, dokładnie mieszamy i odstawiamy na 40-50 min. Sprawdzamy poprawność skrzepu i jeśli jest OK to kroimy go w 1cm kostkę w kilku płaszczyznach. Dogrzewamy przez 30 min do 40* ciągle delikatnie mieszając. Po osiągnięciu 40* zdejmujemy z ognia i mieszamy jeszcze przez 15 min. Ziarno serowe przekładamy do formy wyłożonej chustą (w formie będziemy prasować ser). Prasujemy przez 3 godz, po tym czasie ser odwijamy z chusty, wkładamy do formy i zostawiamy na 1-2 godz pod lekkim obciążeniem. Wyjmujemy z formy i kroimy na części (6 trójkątów). Serwatkę podgrzewamy do 80* i wkładamy do niej ser (dobrze jest delikatnie zamieszać żeby ser nie przywarł do dna), po wypłynięciu sera na powierzchnie czekamy 10 min. (utrzymujemy temp 80*). Po 10 min wyjmujemy serki na tacę, każdy kawałek lekko rozpłaszczamy (uwaga gorące) delikatnie solimy, oprószamy miętą i składamy na pół. Pozostawiamy do wystudzenia. Wystudzone serki kroimy w plastry, grilujemy lub obsmażamy na patelni z niewielką ilością oleju na złoty kolor. Smacznego :)
Pozdrawiam Ula

Szczęście to jedyna rzecz, która się mnoży, jeśli się ją dzieli (Albert Schweitzer)
Za tę wiadomość podziękował(a): sierika, Adasiowa, whitedame, Zielona, _Nika_, Eleni

Domowe sery 29 Lis 2020 10:32 #736331

  • _Nika_
  • _Nika_'s Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 192
  • Otrzymane dziękuję: 958
Czyli jak dla mnie jeszcze za wcześnie na halloumi, za duże braki w zasobach. Ale może kiedyś. Na razie chyba wrzucę gotowy ser halloumi na listę zakupów :)
Ula-dzięki za przepis!
Pozdrawiam,
Nika
Za tę wiadomość podziękował(a): Zielona
Moderatorzy: pszczelarz5
Wygenerowano w 0.452 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum