TEMAT: SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 31 Lip 2018 23:03 #620443

• Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Otrzymane dziękuję: 8257
Wczoraj duża torba fasolki szparagowej, dziś zrywanie pomidorów, a jutro fasolka w sosie pomidorowym :)
Część zostanie zjedzona na obiad, a część zostanie zapakowana do słoików, przepasteryzowana, a na koniec powędruje do piwnicy jako ratunek obiadowy :)

Aby przygotować fasolkę szparagową w pomidorach potrzebne są 2 garnki. W jednym gotują się i odparowują pokrojone i lekko osolone pomidory, a w tym czasie obcinam fasolce końcówki, płuczę ją i kroję na mniejsze kawałki. Potem fasolka dusi się chwilę w garnku, aż stanie się odrobinę miękka i odrobinę twardawa. Musi być właśnie taka lekko niedogotowana. Jeśli będzie zbyt miękka, w słoikach rozciapcia się :)
Nie można surowej fasolki wrzucać bezpośrednio do pomidorów, gdyż zawarty w nich kwas uniemożliwi ugotowanie fasoli, pozostanie ona nieapetycznie twarda, dlatego drugi garnek jest bardzo potrzebny :)

Uduszoną fasolkę pakuję do słoików, zapełniając słoik do połowy, dodaję liść lubczyka, oregano, może być też kawałek ostrej papryczki lub inne dowolne przyprawy. Całość zalewam zagęszczonym sosem pomidorowym. Pasteryzuję ok. 25 min.

Kwaśny sos pomidorowy staje się świetnym i zdrowym konserwantem dla fasolki szparagowej.
Za tę wiadomość podziękował(a): kuhara, Emalia112, Florka, Betula

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 03 Sie 2018 13:01 #620769

• zdravko
  • zdravko's Avatar
  • Gold Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 176
Można jabłka ze skórą usmażyć ,czy trzeba obrać ?,
plan jest taki ,jabłka bez gniazd nasiennych szatkuje, piekę paręnaście godzin w piecu chlebowym, w międzyczasie rozdrabniam trochę blenderem,czy takie skóry nie zepsują tej pulpy ?.
Robiłem ostatnio bez,ale nie che mi się obierać,no i skra jest najbardziej aromatyczna.

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 03 Sie 2018 13:31 #620772

• Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Moderator
  • Otrzymane dziękuję: 24225
Niko, właśnie wyjęłam z piekarnika dwie brytfanny upieczonych jabłek, wraz ze skórką, tyle, ze bez gniazd nasiennych. Pięknie się rozpadły, odparowały, a po ostudzeniu zmiksowałam blenderem.
Smak obłędny !
Śmiało możesz robić.

Przypominam o potrawach z cukinii do chleba ;-)
"Jutro też jest dzień"
Z ogrodowym pozdrowieniem,
Ania

Adasiowe Grządki i Rabatki
Adasiowe Storczyki
Adasiowa Łąka
Ostatnio zmieniany: 03 Sie 2018 13:32 przez Adasiowa.

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 03 Sie 2018 13:38 #620773

• zdravko
  • zdravko's Avatar
  • Gold Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 176
Dzięki,mam po prostu dziwne jabłka z którymi nie wiedziałem co robić(nawet chciałem je przeszczepić),świetnie pachną,ale są takie suche i szybko przejrzewają,dosłownie pare dni i próchno,okazuje się,że po upieczeniu są masakrycznie dobre,słodkie,piekłem bez cukru kompletnie.

Przepis nacukinie zapodałem kilkanaście dni temu ;)
Od tamtego czasu jeszcze dwa razy robiliśmy berety, zmodyfikowane o fetę i pomidory w kawałkach
i lepiej piec je wcześniej porwane na kawałki a nie w jednym placku, bardziej chrupiące są.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 03 Sie 2018 13:42 #620775

• Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Moderator
:oops: zaraz zobaczę :oops: , przepraszam....

A'propos jabłek: robiłam z papierówek, które też należą do suchych, sypkich i bardzo szybko przejrzewających. Nie dałam cukru, a w zamierzeniu połączę przecier z nich z rozgotowanymi i przetartymi przez sitko mirabelkami. Będzie prawdziwie letni dżem, bo dosypię trochę cukru na koniec plus cukier waniliowy.
"Jutro też jest dzień"
Ania

Adasiowe Storczyki
Adasiowa Łąka

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 03 Sie 2018 15:31 #620789

• Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Administrator
  • gg 9117859
Zawsze zostawiam skórki na jabłkach do przecieru, bo zawierają więcej pektyn niż miąższ i przecier jabłkowy jest przez to bardziej gęsty.
Z kolei gniazda nasienne, które mają pektyn najwięcej, czasami dodatkowo duszę w niewielkiej ilości wody, wodę wraz z odzyskanymi, rozpuszczonymi pektynami dolewam do przecieru.

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 06 Sie 2018 18:37 #621206

• Maks-ogrodnik
  • Maks-ogrodnik's Avatar
  • Gold Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 195
Powiedzcie czy zostawiacie sobie słoiki z zakupionych różnych przetworów? Czy też macie kupiony zestaw słoików i je używacie? Pytam bo chowałem słoiki po kupionych przetworach, produktach i jest ich pełno w piwnicy, właściwie to jest już graciarnia. A takie słoiki np.: "łowicz" mają nietypowe wieczka i właściwie mi nie "trzymają". To samo dotyczy innych firmowych słoików.

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 07 Sie 2018 06:20 #621236

• UllaM
  • UllaM's Avatar
  • Gold Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 558
Max, ja zostawiam, mam graciarnię w piwnicy. W tych nietypowych pilnuję oryginalnych zakrętek. Jeśli się zepsują wywalam całość, oprócz tego kupując produkty w słoikach zwracam uwagę, aby kupować raczej typowe, do których łatwo dokupić nowe nakrętki. Nie zadrzyło mi się kupować słoików, ale moja mama musiała w tym roku trochę kupić, bo jej zabrakło. Wczoraj koleżanka obdarowała dwiema reklamówkami różnych rozmiarów słoików, jej nie potrzebnych, nie trzeba będzie kupować :ouch: :jeez:
Może popytaj wśród znajomych, może ktoś nie wyrzuca, nie zużyje i Cię poratuje słoikowo :bad-idea: :drink1:
Ile waży matka? Po odliczeniu stalowych nerwów, żelaznych zasad i serca ze złota, tyle co modelka z cosmopolitan:-)
Za tę wiadomość podziękował(a): maciachowa, Maks-ogrodnik

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 07 Sie 2018 08:06 #621240

• lucysia
  • lucysia's Avatar
  • Moderator
  • Cogito ergo sum
  • Otrzymane dziękuję: 3731
Aniu podasz przepis na bakłażany pieczone i zalane oliwą? Jakoś nie mam pomysłu co z nich robić.
Kobieta z miasta ,która nie widzi świata poza wsią.
…………………………………………………………………………………………
kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...26398-ogrodek-lucysi

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 07 Sie 2018 21:05 #621311

• Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Moderator
Ależ oczywiście Lucysiu, z przyjemnością :)

Bardzo proszę, jest już od jakiegoś czasu tutaj: forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/4...zana?start=18#620782

Jedyne, co mogę jeszcze podpowiedzieć, to że spokojnie można dodać do zalewy o wiele mniej cukru; ja i tak dałam zmniejszoną porcję, ale przy następnej partii bakłażanów okroję ją jeszcze bardziej do 2 łyżek.
"Jutro też jest dzień"
Ania

Adasiowe Storczyki
Adasiowa Łąka
Ostatnio zmieniany: 07 Sie 2018 21:05 przez Adasiowa.
Za tę wiadomość podziękował(a): lucysia

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 08 Sie 2018 17:13 #621406

• lucysia
  • lucysia's Avatar
  • Moderator
  • Cogito ergo sum
  • Otrzymane dziękuję: 3731
Dzięki Anulko.Zapisałam juz sobie.Będę robić niedlugo.
Barona już podjadaliśmy.Teraz czas na Globusa bo Aisberg i Czornyj Krasien to chyba jesienią będą.
Kobieta z miasta ,która nie widzi świata poza wsią.
kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...26398-ogrodek-lucysi
Ostatnio zmieniany: 08 Sie 2018 17:14 przez lucysia.

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 13 Sie 2018 18:07 #621947

• agabeata
  • agabeata's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 214
Kochani, czy mógłby mi ktoś pomóc odnaleźć przepis na pastę paprykową?

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 13 Sie 2018 18:41 #621950

• Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Moderator
  • Otrzymane dziękuję: 10106
Pewnie tu gdzieś jest, ale ja ci podam swoj przepis. Na kg papryki słodkiej czerwonej dodaje 3 ząbki czosnku piekę w piekarniku ok 20-30 min bez nasion wraz z czosnkiem i jak ktoś lubi z papryka ostra typu Jalapeno, obieram ze skorki dodaje dwie łyżki octu, 3 łyżki oleju rzepakowego,cukier w/g smaku, wszystko miksuję w czoperze ( sa grubsze kawałki, masa nie jest taka gładka), ale moze być tez blender.sole w/g smaku do słoikow pasteryzuję słoik 0,33 20 minut od chwili wrzenia wody.

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 13 Sie 2018 19:23 #621956

• Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Moderator
Przepis na paprykową pastę znalazłam także w wątku paprykowym forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/4...ory-z-papryki#206464
"Jutro też jest dzień"
Ania

Adasiowe Storczyki
Adasiowa Łąka

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 13 Sie 2018 19:30 #621958

• Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Moderator
Chciałam także zaproponować inny przepis, wg którego zrobiłam naprawdę smaczną i oryginalną pastę z papryki do pieczywa, ale ktoś usunął ten link z bazy. Dziwne, bo nie był to link prowadzący do jakiegoś miejsca w internecie, ale mój autorski.
Szkoda.

forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/4...ryki?start=90#570077
"Jutro też jest dzień"
Ania

Adasiowe Storczyki
Adasiowa Łąka

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 13 Sie 2018 20:07 #621962

• Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Moderator
  • Otrzymane dziękuję: 10106
Aniu wiesz ze coś się w kulinariach porobiło,i niektóre przepisy zginęly, więc napisz ten przepis jeszcze raz.

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 13 Sie 2018 20:22 #621970

• Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Moderator
Emalka, nie byłoby żadnego problemu, ale nie zapisałam go w zeszycie :(, co mam w zwyczaju od lat. No nic, widocznie tak miało być.
W każdym razie jeśli natknę się gdzieś na ów przepis, oczywiście zamieszczę .
"Jutro też jest dzień"
Ania

Adasiowe Storczyki
Adasiowa Łąka
Za tę wiadomość podziękował(a): pszczelarz5

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 14 Sie 2018 10:47 #622023

• Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Administrator
  • gg 9117859

Moderatorzy: pszczelarz5
Wygenerowano w 0.282 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum