TEMAT: Potrawy Wigilijne-przepisy kulinarne na święta i Nowy Rok dla każdego

Potrawy Wigilijne-przepisy kulinarne na święta i Nowy Rok dla każdego 22 Gru 2017 13:22 #579527

  • rozalia
  • rozalia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1782
  • Otrzymane dziękuję: 7579
Ja robię taki farsz do uszek: 6 dkg suszonych grzybów{ u mnie borowiki] po opłukaniu moczę w wodzie kilka godzin, gotuję tak aby niewiele wywaru zostało . 5dkg cebuli pokrojonej w kosteczkę smażę na maśle klarowanym na jasno-złoty kolor. 3 dkg czerstwej bułki namoczonej wyciskam i razem z odsączonymi grzybkami, cebulką mielę - dodaję 2 dkg tartej bułki, sól i pieprz , ucieram i gotowe.
Pozdrawiam.Rozalia
Za tę wiadomość podziękował(a): Kasionek, Pestka


Zielone okna z estimeble.pl

Potrawy Wigilijne-przepisy kulinarne na święta i Nowy Rok dla każdego 22 Gru 2017 16:31 #579530

  • otojolka
  • otojolka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2649
  • Otrzymane dziękuję: 3765
Wymoczone i ugotowane suszone grzybki siekam na drobno, dodaję starte pieczarki. Do zeszklonej na maśle cebulki dodaję grzyby i smażę z dodatkiem kostki grzybowej, dodaję nieco tartej bułki i tyle.
Pozdrawiam. Jolka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kasionek

Potrawy Wigilijne-przepisy kulinarne na święta i Nowy Rok dla każdego 22 Gru 2017 16:36 #579531

  • BOROWKA1
  • BOROWKA1's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 147
  • Otrzymane dziękuję: 229
Spoznilam sie z zakupem sledzi. Dopiero dzis je kupię,do ranasie wymoczą i dopiero zajme sie przyrzadzaniem. Zrobię na pewno sledzie w curry Horti i w przyprawach korzennych komy. Dzieki za fajne przepisy! Az chce sie pobyc w kuchni!Tylko nie wiem czy na wigilię zdaza sie przegryźć..
Pozdrawiam
Jagoda

Potrawy Wigilijne-przepisy kulinarne na święta i Nowy Rok dla każdego 22 Gru 2017 18:17 #579540

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 19199
  • Otrzymane dziękuję: 79206
Marysiu - zrobiłam śledzie korzenno-pomidorowe według Twojego przepisu; pojutrze chwila prawdy :happy:
Dziś piekę mięsa - nie na wigilię, rzecz jasna, na drugi dzień chyba dopiero, gdyż na obiad poniedziałkowy mamy zaproszenie.
W tym roku nie kupuję żadnych wędlin. Prócz pasztetu będzie na zimno pieczony schab z rozmarynem i pikantny karczek szpikowany czosnkiem. A na ciepło - gęsi biust z żurawiną własnej produkcji.
Ostatnio zmieniany: 22 Gru 2017 18:21 przez Łatka.

Potrawy Wigilijne-przepisy kulinarne na święta i Nowy Rok dla każdego 22 Gru 2017 19:23 #579552

  • koma
  • koma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3560
  • Otrzymane dziękuję: 30008
Dzisiaj również piekłam mięsko/karkówka,boczek,szynka/.Jutro cały dzień wędzenia,ale to zajęcie mojego syna.Ja tylko wszystko przygotowałam .Sernik upieczony ,a z samego rana ruszam z makowcami.
Maria
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka

Potrawy Wigilijne-przepisy kulinarne na święta i Nowy Rok dla każdego 22 Gru 2017 20:57 #579559

  • Pestka
  • Pestka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1624
  • Otrzymane dziękuję: 8497
Ja już mięska mam upieczone wczoraj.
Właśnie skończyłam dekorować pierniki staropolskie.

20171222_205208.jpg
pozdrawiam Grażyna

Ogrodnictwo to ćwiczenie optymizmu.
Czasami jest triumfem nadziei nad doświadczeniem
(Marina Schinz)
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Łatka, rozalia, pszczelarz5, minohiki, lucysia, Kajtkowa, Zielona

Potrawy Wigilijne-przepisy kulinarne na święta i Nowy Rok dla każdego 22 Gru 2017 22:58 #579573

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
A jakieś przepisy wegetariańskie i wegańskie na Wigilię i Święta macie? Skoro młoda w szpitalu, młodego trzeba będzie jakoś nakarmić :)

Potrawy Wigilijne-przepisy kulinarne na święta i Nowy Rok dla każdego 23 Gru 2017 19:23 #579612

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 19199
  • Otrzymane dziękuję: 79206
Alino - przecież pierogi czy barszcz są wegetariańskie, a jak nie dasz jajka do ciasta - to i wegańskie. Tak samo słodkości typu jabłka w cieście naleśnikowym albo mój kisiel z żurawiny.
Torebka mrożonej żurawiny + torebka mrożonych borówek pod przykryciem podgotowana z cukrem, zmiksowana (kiedyś bawiłam się w tarcie przez sitko, ale mi przeszło :wink2: ), podgrzewamy jeszcze raz i dodajemy rozprowadzoną w zimnej wodzie mąkę kartoflaną. Mieszamy jak każdy kisiel, do zgęstnienia. Można po ostudzeniu ubrać czapeczką bitej śmietany - jeśli je.



To na zdjęciu to właśnie mój kisiel - nie burgund :wink2:
Ostatnio zmieniany: 23 Gru 2019 21:10 przez Łatka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta

Potrawy Wigilijne-przepisy kulinarne na święta i Nowy Rok dla każdego 23 Gru 2017 19:44 #579614

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Bardzo dziękuję za przepis na kisielek :) Czy jakiś patent na ciasto bez jaj znacie? Albo na sałatkę z majonezem bez majonezu? Albo na świąteczny obiadek? Bo kisiel raczej po obiedzie byłby pyszny :) Albo jak zrobić rybę z warzywami bez ryby?
Na razie wychodzi mi, że będzie barszcz czerwony z chlebem ze smalcem fasolowym i sałatka jarzynowa na sucho, ewentualnie z oliwą z oliwek. A kolejnego dnia kapusta z grzybami lub bigos wege i znów chleb ze smalcem fasolowym :wink4:

Potrawy Wigilijne-przepisy kulinarne na święta i Nowy Rok dla każdego 23 Gru 2017 19:48 #579615

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Alinko, w sumie większość wigilijnych potraw jest bezmięsna, chyba, że ktoś nie je także ryb czy nabiału, ale generalnie każdy wegetarianin może bez problemu rozkoszować się smakiem naszych tradycyjnych dań.
Osobiście podchodzę do tematu świątecznego ucztowania w myśl zasady: skromnie, ale ze smakiem, bez kulinarnych szaleństw, bez trendów w stylu "krewetki" zamiast karpia. Jutro i przez dwa dni świąt na naszym stole zagoszczą barszcz na domowym zakwasie, własnoręcznie ukiszona kapusta z własnoręcznie zebranymi grzybami :), drożdżowe rogaliki z pieczarkowym farszem, karp smażony, morszczuk w sosie z pieczonych pomidorów, dwa rodzaje śledzi, domowy sernik i piernik z powidłami. Finito.
Smacznych, spokojnych i miłych Świąt :kiss3:
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta

Potrawy Wigilijne-przepisy kulinarne na święta i Nowy Rok dla każdego 23 Gru 2017 20:02 #579617

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Wegetariańska część rodziny coś tam zje, ale wegańska wyjdzie głodna, chyba, że sama sobie coś upichci :happy: Bo już pomysły mi się skończyły :)

Potrawy Wigilijne-przepisy kulinarne na święta i Nowy Rok dla każdego 23 Gru 2017 20:10 #579618

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 19199
  • Otrzymane dziękuję: 79206
Alina - kruche ciasto można zrobić bez jajek, mąka+ cukier + tłuszcz (roślinny). Robisz kompot z suszu? Jeśli tak, możesz wyjąć te rozgotowane bakalie (ja hojnie daję morele, figi i daktyle) i położyć na taki kruchy spód - zapiec - pycha!
Oby tylko maluszek siedział spokojnie w brzuchu mamy, jeszcze mu nie czas.
Wychowałam jednego wcześniaka (8 miesiąc) - no i nie jest to to, co tygrysy lubią najbardziej. Choć potem kobita wyrosła na 178 cm.
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta

Potrawy Wigilijne-przepisy kulinarne na święta i Nowy Rok dla każdego 23 Gru 2017 20:59 #579622

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 19199
  • Otrzymane dziękuję: 79206
Zgodnie z obietnicą - dokładam "kurs obrazkowy" przyrządzania karpia mielonego. Zjedzą go nawet ci, którym staje ością w gardle :lol:
Zmielone mięso karpiowe +namoczona bułka + zeszklona cebula + jajka + przyprawy;



Dokładnie wymieszane...



Nie znalazłam białej ścierki - ale przynajmniej lnianą



Już się gotuje na parze- naczynie ma podwójne dno



No i prawie gotowe - ozdobione kaparkami i cytryną, jeszcze tylko zalać galaretą

Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, rozalia, minohiki

Potrawy Wigilijne-przepisy kulinarne na święta i Nowy Rok dla każdego 24 Gru 2017 00:29 #579638

  • BOROWKA1
  • BOROWKA1's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 147
  • Otrzymane dziękuję: 229
Hiacynto, mogę Cię prosić o przepis na smalczyk fasolowy?przepraszam, ale ślinka mi poleciała...
Pozdrawiam
Jagoda

Potrawy Wigilijne-przepisy kulinarne na święta i Nowy Rok dla każdego 24 Gru 2017 00:44 #579639

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Trzeba mieć zgotowaną paczkę białej fasoli, zeszkloną na oleju cebulę, 2-3 ząbki czosnku. Wszystko razem zmiksować, ja przepuściłam przez maszynkę do mięsa.
Do tego dodałam kilka posiekanych oliwek, odrobinę ostrej papryki, pieprz i szczyptę curry. Pastę fasolową (smalec wegański) najlepiej zapakować do mniejszych pudełeczek, żeby wyjmować co kilka dni świeżą :)

Potrawy Wigilijne-przepisy kulinarne na święta i Nowy Rok dla każdego 24 Gru 2017 06:15 #579640

  • koma
  • koma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3560
  • Otrzymane dziękuję: 30008
Rybę mieloną w tym roku zrobiłam z dorsza i morszczuka.Robię podobnie jak Ania,ale daję same żółtka a na koniec ubitą pianę.Gotuję w folii.
20171223_151735.jpg
Maria
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, rozalia, minohiki

Potrawy Wigilijne-przepisy kulinarne na święta i Nowy Rok dla każdego 24 Gru 2017 11:24 #579651

  • koma
  • koma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3560
  • Otrzymane dziękuję: 30008
Skończyłam najbardziej pracochłonną potrawę/uszka z kapustą i grzybami w cieście drożdżowym smażone na głębokim tłuszczu/.Mam nadzieję ,ze potrawy wigilijne Wam się udały .Życzę smacznego.
20171224_095527.jpg


20171224_092939.jpg
Maria
Za tę wiadomość podziękował(a): anianiekurzak, Adasiowa, Lila25, Łatka, otojolka, rozalia, pszczelarz5, minohiki, Pestka, Zielona

Potrawy Wigilijne-przepisy kulinarne na święta i Nowy Rok dla każdego 01 Sty 2018 13:48 #580353

  • Armasza
  • Armasza's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1646
  • Otrzymane dziękuję: 3546
Pestka wrote:
U mnie dzisiaj ciasteczkowe szaleństwo.Piekłam pierniczki ,ciasteczka makowe i śmietankowe. Miałam czym szaleć.
Piekłam ciasteczka makowe i śmietankowe na Sylwestra. Potwierdzam- pyszne.
Pesteczko
w przepisach nie ma proszku do pieczenia ani dodatkowego spulchniacza. Nie dajesz?
Pozdrawiam cieplutko
Hanka
Za tę wiadomość podziękował(a): Pestka


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: pszczelarz5
Wygenerowano w 0.464 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum