TEMAT: Potrawy Wigilijne-przepisy kulinarne na święta i Nowy Rok dla każdego

Potrawy Wigilijne-przepisy kulinarne na święta i Nowy Rok dla każdego 21 Gru 2017 12:09 #579437

  • Horti
  • Horti's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1276
  • Otrzymane dziękuję: 3726
Śledzie w curry z jabłkami

Są u nas co roku od Gwiazdki 1990, przepis przywiózł z pierwszych zagranicznych wojaży nasz kolega. Choć wtedy curry było w polskiej kuchni rzadkością, polubiła je cała nasza rodzina i przyjaciele. Oprócz porcji dla nas, przygotowuję zazwyczaj kilka słoików "na wynos".:)

- 2-3 tacki śledzi w oleju (matiasy)
- 2-3 soczyste jabłka o wyrazistym smaku
- kilka cebul lub szalotek
- curry - dowolna mieszanka
- ziele angielskie lub pieprz syczuański
- olej
- kilka słoików - 0,5 lub 0,7 l

Śledzie kroimy w paseczki "na kęs", z jabłek wyjmujemy gniazdka, pozostawiamy skórkę i kroimy na plasterki, cebulę/szalotkę kroimy na piórka. W słoiku układamy warstwę śledzi, potem jabłka i cebulę, dodajemy ziele angielskie, posypujemy curry. I tak kilka razy, na wysokość słoika, całość zalewamy olejem. Zostawiamy na kilka dni w lodówce, aby się "przegryzło".
Przygotowane kilka dni przed Gwiazdką, spokojnie wytrzymają do Sylwestra.
Pozdrawiam,
Dorota
Ostatnio zmieniany: 21 Gru 2017 12:11 przez Horti.
Za tę wiadomość podziękował(a): kasik 69, Amlos, Adasiowa, Armasza, rozalia, pszczelarz5, BOROWKA1


Zielone okna z estimeble.pl

Potrawy Wigilijne-przepisy kulinarne na święta i Nowy Rok dla każdego 21 Gru 2017 16:25 #579456

  • Amlos
  • Amlos's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15854
  • Otrzymane dziękuję: 12253

Śledzie w musztardzie



Składniki (ilość i proporcje wg uznania) :

- filety śledziowe
- musztarda ostrzejsza (np. Sarepska)
- marynowane grzybki - smaczniejsze leśne, ale mogą być pół na pół z pieczarkami
- konserwowe ogórki
- cebule
-olej (np. Kujawski)
- przyprawy: sól, pieprz czarny, ziele angielskie, liście laurowe

Do słoja (najlepiej z szerszym otworem np. typu Weck lub inne dość głębokie naczynie), na dno nalać trochę oleju.
Następnie układać warstwami :
1/ cebulę pokrojoną w plastry lub półplastry - każdą warstwę cebuli lekko posolić, popieprzyć i rzucić na nią listek laurowy i 3-4 ziarenka ziela ang.
2/ wymoczone, posmarowane z obu stron musztardą i pokrojone na 4 kawałki, filety śledziowe
3/ ogórki pokrojone w kostkę
4/ grzybki pokrojone w plasterki
Dość ciasno ugnieść łyżką i nalać kolejną porcyjkę oleju.
Dalej powtarzać warstwami: cebula, śledzie 'pomusztardowane' ;) , ogórki, grzybki - ugnieść i olej... itd...
.
.
Kończyć przekładanie tak, by wierzchnią warstwą były plasterki cebuli. Ugnieść, zalać olejem by przykrył całość, zamknąć wieczkiem, pokrywką itp.
Do lodówki lub na balkon na min. 1 dobę .

Wczoraj wykonałam dzisiaj, po przegryzieniu, była degustacja - mniam, mniam :yummi:
SMACZNEGO!
Pozdrawiam - Ania
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Armasza, pszczelarz5, Zielona

Potrawy Wigilijne-przepisy kulinarne na święta i Nowy Rok dla każdego 21 Gru 2017 19:01 #579474

  • koma
  • koma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3562
  • Otrzymane dziękuję: 30056
Chwila przerwy w przygotowaniach potraw świątecznych.Zrobiłam śledzie dla mnie i M rewelacja.Z rodzynkami,suszoną śliwką,gożdzikiem cynamonem,cebulką i koncentratem pomidorowym.Pasztet ,też mam nadzieję będzie dobry.
20171221_171154.jpg


20171221_173449.jpg
Maria
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Lila25

Potrawy Wigilijne-przepisy kulinarne na święta i Nowy Rok dla każdego 21 Gru 2017 19:06 #579476

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19270
  • Otrzymane dziękuję: 79661
A przepis?
Śledzi w zasadzie nie biorę do ust (jako jedynej ryby), ale w wigilię tradycji musi stać się zadość. Takie z aromatycznymi przyprawami tracą część "śledziowatości", jak się zdaje, może łatwiej by mi było było przełknąć :wink2:
Ostatnio zmieniany: 21 Gru 2017 19:07 przez Łatka.

Potrawy Wigilijne-przepisy kulinarne na święta i Nowy Rok dla każdego 21 Gru 2017 19:19 #579480

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Przepis! Koma, poprosimy o przepis na te śledziki :)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....

Potrawy Wigilijne-przepisy kulinarne na święta i Nowy Rok dla każdego 21 Gru 2017 19:28 #579483

  • koma
  • koma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3562
  • Otrzymane dziękuję: 30056
Aniu,wszystko robię na "oko" do 7 płatów śledziowych,które pokroiłam na 3 cm "dzwoneczki" zrobiłam na patelni sos : 3 duże cebule,garść rodzynek,8 śliwek suszonych pokrojonych w paseczki,6 gożdzików,1/4 łyżeczki cynamonu.Oczywiście smażyłam to na oleju.Ostudzonym sosem przekładałam śledzie.Polecam są de best
Maria
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Łatka

Potrawy Wigilijne-przepisy kulinarne na święta i Nowy Rok dla każdego 21 Gru 2017 19:48 #579485

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Aaa widzisz - tajemnica tkwi w podsmażeniu składników, a zwłaszcza przypraw, na tłuszczu ...wtedy jeszcze bardziej wydobywa się ich smak. Bardzo dziękuję :)
Mam takie dwa etapy w roku: szał na pierniki ( zaczyna się pod koniec listopada ) i szał na śledzie ( właśnie nastał ) - kiedyś zrobiłam nawet na wigilię śledzie z tartym piernikiem i rodzynkami z cebulką, ale przepis gdzieś zaginął. Były pyszne....
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....

Potrawy Wigilijne-przepisy kulinarne na święta i Nowy Rok dla każdego 21 Gru 2017 19:50 #579486

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19270
  • Otrzymane dziękuję: 79661
No jasne, że "na oko", ja też nie robię przecież "na ucho" :happy:. Ale rzeczy oczywiste dla "wiedzącego" nie zawsze są takimi dla reszty. Widzisz, teraz wiem, że cebulę podsmażasz, a nie na przykład dajesz surowe krążki.
A co z tymi pomidorami? Też podgrzewasz?
Umiem sobie wyobrazić smak innych ryb przed dodaniem jakiegoś składnika, improwizowanie jest całą frajdą. ale ze śledziami tak nie jest - bo ich nie jadam :tongue2:
Ostatnio zmieniany: 21 Gru 2017 19:51 przez Łatka.

Potrawy Wigilijne-przepisy kulinarne na święta i Nowy Rok dla każdego 21 Gru 2017 20:08 #579492

  • rozalia
  • rozalia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1787
  • Otrzymane dziękuję: 7631
Ja robię tak śledzie: 50 dkg matiasów solonych moczę w wodzie kilkakrotnie ją zmieniając, w tym czasie 40dkg cebuli pokrojonej w piórka szklę na 2 łyżkach oleju na patelni,dodaję 3 łyżki rodzynek, 3 łyżki octu, 1 szklankę wody , łyżeczkę słodkiej papryki,3 ziarnka ziela ang.,5 ziaren pieprzu,1 liść laurowy,szczyptę kurkumy i ostrej papryki. Całość mieszam i duszę pod przykryciem 15 min. Na koniec daję 2i1/2 łyżki koncentratu pomidorowego i cukier do smaku, mieszam , zagotowuję i po ostudzeniu wrzucam pokrojone w kawałki 3cm śledzia. Wymieszam i do słoja do lodówki. Najlepiej smakują na 3-4 dzień. Zwykle robię z 1 kg śledzi , bo i tak szybko potem znikają. Oczywiście wszystkie składniki razy 2 wtedy/
Pozdrawiam.Rozalia
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, koma

Potrawy Wigilijne-przepisy kulinarne na święta i Nowy Rok dla każdego 21 Gru 2017 20:09 #579493

  • koma
  • koma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3562
  • Otrzymane dziękuję: 30056
Pomidorki są razem podsmażane z pozostałymi składnikami.Często daję swój sos pomidorowy ,ale wtedy muszę dłużej smażyć /
Maria
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Łatka

Potrawy Wigilijne-przepisy kulinarne na święta i Nowy Rok dla każdego 21 Gru 2017 20:17 #579495

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
I pomyśleć, że jeszcze kilka lat temu nie spojrzałabym na śledzika ..... warunkiem jest jednak zakup naprawdę dobrego, takiego bez hmmm, charakterystycznego zapachu i posmaku, dlatego zawsze staram się kupować matiasy.
Czy macie może przepis na wigilijne śledzie marynowane tzn. już kupione w occie, ale z własnymi dodatkami ?
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....

Potrawy Wigilijne-przepisy kulinarne na święta i Nowy Rok dla każdego 21 Gru 2017 20:34 #579501

  • koma
  • koma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3562
  • Otrzymane dziękuję: 30056
Sledzie marynowane możesz zrobić w tym co zaproponowałam wyżej.Są też bardzo dobre
Maria
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Potrawy Wigilijne-przepisy kulinarne na święta i Nowy Rok dla każdego 21 Gru 2017 20:58 #579503

  • koma
  • koma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3562
  • Otrzymane dziękuję: 30056
Napisałam się i wszystko uciekło.Może ktoś jest zainteresowany śledziem w cieście ?
Maria

Potrawy Wigilijne-przepisy kulinarne na święta i Nowy Rok dla każdego 21 Gru 2017 21:04 #579505

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Oczywista oczywistość :) Do tej pory robiłam dorsza w cieście naleśnikowym z ziołami.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 21 Gru 2017 21:05 przez Adasiowa.

Potrawy Wigilijne-przepisy kulinarne na święta i Nowy Rok dla każdego 21 Gru 2017 21:17 #579507

  • Amlos
  • Amlos's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15854
  • Otrzymane dziękuję: 12253
Okazuje się, że w sprawie matiasów jesteśmy ofiarami marketingu handlowego.
Sądzimy, że pałaszujemy matiasy, a to po prostu śledzie bałtyckie, tyle że ze sprytnym dopiskiem a'la matias :unsure:

Prawdziwe matiasy (tzw. śledzie dziewicze) łowione są głównie w Holandii i bywają dużo droższe - od 40 do 70 zł za kg ! :ohmy:

Tutaj więcej szczegółów -> metrowarszawa.gazeta.pl/metrowarszawa/7,...czy-jest-swiezy.html
Pozdrawiam - Ania
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Potrawy Wigilijne-przepisy kulinarne na święta i Nowy Rok dla każdego 21 Gru 2017 21:21 #579508

  • lucysia
  • lucysia's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Wiedżma Zielarka to ja :)
  • Posty: 5028
  • Otrzymane dziękuję: 13134
Nie wiem czy pisałam.
Mój patent na smażoną rybkę:1:1 mąki i mielonych orzechów,trochę soli,pieprzu i smażę.
Ryba w orzechach wymiata.
A śledzia w smażonych przyprawach zrobię na pewno.Jak nic za mało śledzia kupiłam.
docs.google.com/presentation/d/1WWF42aQM...bkM/edit?usp=sharing
………………………………………………………………………………………
kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com
…………………………………………………………………………………………
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...26398-ogrodek-lucysi
…………………………………………………………………………………………
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Potrawy Wigilijne-przepisy kulinarne na święta i Nowy Rok dla każdego 21 Gru 2017 21:50 #579510

  • koma
  • koma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3562
  • Otrzymane dziękuję: 30056
No niestety musimy zadowolić się śledzikami ,jakie nasz rynek nam udostępnia.Śledziki w cieście goszczą na naszym stole od pokoleń.Robimy ciasto jak na placuszki z np jabłkami/chyba znane/dodajemy na 3 płaty sledzi pokrojone na 4-5 części rozczyn z 0.5 cm kostki drożdzy.Po lekkim wyrośnięciu ciasta dodajemy śledzie i smażymy na rozgrzanym tłuszczu/nakładając łyżka jeden kawałek śledzia z ciastem.
Maria

Potrawy Wigilijne-przepisy kulinarne na święta i Nowy Rok dla każdego 22 Gru 2017 12:02 #579525

  • Kasionek
  • Kasionek's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 3179
  • Otrzymane dziękuję: 5453
Dziewczyny szukam fajnego przepisu na farsz do uszek.Pomożecie ?


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: pszczelarz5
Wygenerowano w 0.402 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum