TEMAT: <ID> Biologiczna ochrona pomidorów i ogórków - mleczan wapnia

Biologiczna ochrona pomidorów i ogórków - mleczan wapnia 31 Lip 2013 11:22 #183238

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15396
  • Otrzymane dziękuję: 51000
ZZ na ogórkach nie występuje.
Za tę wiadomość podziękował(a): Agba


Zielone okna z estimeble.pl

Biologiczna ochrona pomidorów i ogórków - mleczan wapnia 31 Lip 2013 12:32 #183255

  • Tacca
  • Tacca's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 879
  • Otrzymane dziękuję: 571
Leszku , na naukę nigdy za późno . Następny sezon przed nami . Czytaj wątek, rób wg instrukcji , na pewno dasz radę. Ją w przyszłym sezonie portali zacznę już w fazie wysiewu .zacznę od odkarzania podłoża .

Biologiczna ochrona pomidorów i ogórków - mleczan wapnia 31 Lip 2013 17:49 #183301

  • jamles
  • jamles's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 145
  • Otrzymane dziękuję: 92
Tacca wrote:
Leszku , na naukę nigdy za późno . Następny sezon przed nami ...
to ze wstydem ..... pochwalę się jak nie powinny wyglądać pomidory :jeez:

lato008a.jpg


lato009a.jpg


lato010a.jpg


lato011a.jpg


lato012a.jpg


lato013a.jpg


lato014a.jpg


lato015a.jpg


zdjęcia robione dzisiaj w biegu
Leszek
Ostatnio zmieniany: 31 Lip 2013 17:50 przez jamles.

Biologiczna ochrona pomidorów i ogórków - mleczan wapnia 31 Lip 2013 23:40 #183422

  • chudziak
  • chudziak's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 153
  • Otrzymane dziękuję: 176
jamles - zmień "źródło" kredy . Ja również użyłam orzy pierwszej próbie kredy pastewnej niestety ona wlaściwie się nie rozpuszcza jest o stosunkowo duzej granulacji i ja uważam ,że to własnie tkwi problem . Zmieniłam kredę pastewną na pozłotniczą i zupełnie "inna bajka".
Ostatnio zmieniany: 31 Lip 2013 23:41 przez chudziak.

Biologiczna ochrona pomidorów i ogórków - mleczan wapnia 01 Sie 2013 15:02 #183549

  • jamles
  • jamles's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 145
  • Otrzymane dziękuję: 92
szparag61 wrote:
jamles - zmień "źródło" kredy ...
właśnie przywiozłem kredę malarską, a gruboziarnistość pastewnej była powodem
zlewania "odstanej" zawiesiny
Leszek

Biologiczna ochrona pomidorów i ogórków - mleczan wapnia 08 Sie 2013 13:03 #184814

  • krystynac50
  • krystynac50's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 87
  • Otrzymane dziękuję: 37
Witam . rzadko tu zaglądam bo mało jestem w domu .Cały czas stosuję mleczan ale mój eksperyment jest nie jest miarodajny bo po powodzi pomidory jeden raz 20. 06. opryskałam dithane w gruncie i pod folią .W gruncie od tej pory tylko barszczyk i skrzyp
krzaki są zielone mają ponad 1,5 m i nie ma objawów zarazy . Co więcej w tunelu po podtopieniach wystąpiła po raz pierwszy brunatna plamistość liści. 2 razy pryskałam najpierw dithane i potem topsinem ale po każdym podlaniu gdy wilgotność zwiększała się choroba wracała . od lipca pryskam tylko mleczanem i jakoś krzaki żyją . sprawdzam po oprysku liście i widać przysychający na spodzie brązowy meszek . Niestety jak obficiej podleję na nowo pojawia się na liściach a ja na nowo pryskam
Barszcz kiszę już w 2 słojach 5 i 2 litrowym . ostatnio mój 6 dniowy barszcz ukiszony z czosnkiem był bardzo kleisty nawet po dodaniu wody i chyba popsułam uszczelkę w opryskiwaczu bo nie można pompować powietrza .
Czy komuś też tak zdarzyło się . Może za długo kisiłam ?
Ale jaką miałam satysfakcję kiedy kolega z dużym doświadczeniem w uprawie tunelowej zobaczył moje zielone krzaki . Jego już całkiem uschły po ataku brunatnej plamistość mimo że stosował opryski chemiczne dopóki nie zaczęły dojrzewać
Ostatnio zmieniany: 08 Sie 2013 13:05 przez krystynac50.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Joane

Biologiczna ochrona pomidorów i ogórków - mleczan wapnia 08 Sie 2013 13:48 #184820

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15396
  • Otrzymane dziękuję: 51000
Krysiu

Ta kleistość spowodowana była tym iż niektóre z bakterii mlekowych produkują substancje śluzowate. One zawsze są obecne przy fermentacji ale czasem mogą zdominować jakiś nastaw . Dla nas też wykonują dobrą robotę, bo ten śluz pełni rolę adiuwanta powodując lepsze przyleganie mleczanu do roślin.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tacca, Joane, krystynac50

Biologiczna ochrona pomidorów i ogórków - mleczan wapnia 08 Sie 2013 14:55 #184827

  • Tacca
  • Tacca's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 879
  • Otrzymane dziękuję: 571
Jakoś cicho w wątku , to ja pokażę co mi rośnie .



IMAG2046.jpg


IMAG2045.jpg

Koktajlowe niestety jakoś kiepskie , stare liście już prawie całkiem usunęłam , pomidory zaczęły dojrzewać , są smaczne , zerwałam 15 szt . po oberwaniu większości liści z kącików zaczęły wyrastać młode wilki , zdrowiutkie aż miło , szkoda że dopiero teraz .

IMAG2034_2013-08-08.jpg

Pozostałe pomidorki są piękne .

IMAG2042_2013-08-08.jpg

U mnie od kilku dni burze , parno , wilgotno , dziś na jednym krzaku znalazłam takiego liścia . Mleczan w trakcie produkcji , będzie gotowy jutro . Mam nadzieję że to nic poważnego i do jutr pomidory wytrzymają .

IMAG2043.jpg


Bakłażany rosną , owocują i zawiązki opadają . Stały pod daszkiem , zasilałam gnojówką . Wczoraj wystawiłam pod chmurkę .

IMAG2037.jpg


Doczekałam się wreszcie ogórków, pierwszy słój zakiszony i zjedzony , dziś nastawiony nowy .
Załączniki:
Ostatnio zmieniany: 22 Sty 2014 17:10 przez .
Za tę wiadomość podziękował(a): bela

Biologiczna ochrona pomidorów i ogórków - mleczan wapnia 08 Sie 2013 16:41 #184841

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15396
  • Otrzymane dziękuję: 51000
Danusiu

Zdjęcie liścia byłoby bardziej czytelne, gdyby tło było białe. To nie jest plama ZZ.. Co to za pomidorek na 4 zdjęciu ?. Bardzo mi przypomina St Pierre.

Papryka super :bravo:

Biologiczna ochrona pomidorów i ogórków - mleczan wapnia 08 Sie 2013 18:47 #184865

  • Tacca
  • Tacca's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 879
  • Otrzymane dziękuję: 571
Bo to jest St Pierre od Ciebie .
Tak wyglądaja na białym tle

IMAG2056.jpg


IMAG2055.jpg

Biologiczna ochrona pomidorów i ogórków - mleczan wapnia 08 Sie 2013 20:12 #184872

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15396
  • Otrzymane dziękuję: 51000
Podtrzymuję, iż to nie jest ZZ. Wygląda na plamy szarej pleśni. Plamy ZZ mają kolor szary bez jasnej obwódki.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tacca

Biologiczna ochrona pomidorów i ogórków - mleczan wapnia 09 Sie 2013 08:38 #185001

  • Tacca
  • Tacca's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 879
  • Otrzymane dziękuję: 571
To się cieszę , nigdy nie widziałam ZZ . Nawet jak widziałam to nie zastanawiałam się co to jest . Żurek już kwaśny , na liściach na razie nie widzę nowych zmian . Dziś zmieszam żurek z kredą i jutro pryskam .

Biologiczna ochrona pomidorów i ogórków - mleczan wapnia 09 Sie 2013 08:42 #185003

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15396
  • Otrzymane dziękuję: 51000
Tacca wrote:
nigdy nie widziałam ZZ




zaraza-ziemniaka-1_2013-08-09-2.jpg
Ostatnio zmieniany: 09 Sie 2013 08:45 przez pomodoro.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tacca

Biologiczna ochrona pomidorów i ogórków - mleczan wapnia 10 Sie 2013 11:31 #185255

  • Tacca
  • Tacca's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 879
  • Otrzymane dziękuję: 571
Pomodoro , dzięki za zdjęcie, to znaczy że u mnie ZZ nie było .
W wątku przewija się temat wpływu nasłonecznienia na oprysk .
Nie miałam wyjścia , w tygodniu nie mogłam pryskać , po ostatnich burzach maliny złapały chorubsko . Owoce oblepione pleśnią , dobrze że to początek owocowania .

IMAG2059.jpg



Nie mogę dłużej czekać , o 10 rano uruchomiłam opryskiwacz , maliny rosną w pełnym słońcu . Miałam 6 l mleczanu , opryskałam wszystko co rośnie na południowym wschodzie .łącznie z pomidorami .
Już wcześniej róże pnącą pryskałam w środku dnia i jest dobrze . Zobaczy jaki będzie skutek .
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary

Biologiczna ochrona pomidorów i ogórków - mleczan wapnia 10 Sie 2013 16:39 #185298

  • Joane
  • Joane's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 259
  • Otrzymane dziękuję: 133
Danusiu ja swoje pomidory pryskam rególarnie, nawet w silne upały. W piątek tydzień temu pryskałam przy temp. 30 st. rano i pełne słońce. Wilgotność powietrza w dzień 10%. Pomidory przeżyły i mają się dobrze. Wczoraj był kolejny oprysk.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary

Biologiczna ochrona pomidorów i ogórków - mleczan wapnia 10 Sie 2013 17:04 #185301

  • Tacca
  • Tacca's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 879
  • Otrzymane dziękuję: 571
Moje rośliny pryskane w pełnym słońcu też mają się świetnie , na malinach sine kożuchy wysuszone .
Za tę wiadomość podziękował(a): Joane, Krecik stary, bela

Biologiczna ochrona pomidorów i ogórków - mleczan wapnia 12 Sie 2013 20:10 #185752

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15396
  • Otrzymane dziękuję: 51000
Dziś odwiedziłem kilku znajomych w moim ROD, których namówiłem do stosowania zakwasu. Mogę stwierdzić ponad wszelka wątpliwość, że preparat ten jest skuteczny przeciw ZZ, alternariozie i brunatnej plamistości liści.
Za tę wiadomość podziękował(a): Ingrid, Joane, Krecik stary, bela, anetka6930

Biologiczna ochrona pomidorów i ogórków - mleczan wapnia 12 Sie 2013 20:23 #185755

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6905
  • Otrzymane dziękuję: 41894
Dodam tylko,że stosuję MW regularnie co 10 dni i z pozytywnym skutkiem przeciwko chorobom jw.Ponadto MW skutecznie zastapiło
mi Syllit do brzoskwiń,gdzie chyba 3 lub 4 opryski całkowicie zlikwidowały kędzierzawość liści(oprysk co 7 dni). :drink1:
Pozdrawiam Józek!!
Za tę wiadomość podziękował(a): Tacca, ewkapaw, pomodoro, Joane, bela, kurjan


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.724 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum