TEMAT: Sałata - odmiany i ich charakterystyka

Sałata - odmiany i ich charakterystyka 13 Sie 2020 11:32 #724916

  • anaka
  • anaka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1443
  • Otrzymane dziękuję: 9248
Ja bym spróbowała ,trochę potrwa zanim wyrosną,ale w skrzyni możesz w razie czego okryć.Sierpień jest dobry na wysiew sałaty ,szpinaku i rzodkiewki.Może podkiełkuj nasiona,będzie szybciej.Najlepiej jakąś wczesną.
Naturalne ,niebanalne,własne.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adrian89, bietkae, ewakatarzyna


Zielone okna z estimeble.pl

Sałata - odmiany i ich charakterystyka 16 Sie 2020 10:34 #725361

  • Armasza
  • Armasza's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1648
  • Otrzymane dziękuję: 3556
Przepraszam z góry za pytanie z gatunku "głupich". Jak zbieracie nasionka sałat? Skubiecie pojedyncze kwiatki, cz da się na przykład obciąć kwiatostan i "dojdą" ? Bardzo rzadko mogę wyjść do ogrodu i coś skubnąć :unsure: .
Pozdrawiam cieplutko
Hanka
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, bietkae, anaka, ewakatarzyna

Sałata - odmiany i ich charakterystyka 16 Sie 2020 10:54 #725366

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7813
  • Otrzymane dziękuję: 51709
Haneczko, poszczególne kwiatuszki w kwiatostanie sałaty dojrzewają w różnych terminach, więc jak nie możesz często być w ogrodzie, to mogę Ci zaproponować ścinanie poszczególnych, co bardziej dojrzałych kwiatuszków. Może dojdą. Ja zawsze w kwiatkach „gmeram” palcam i w ten sposób sprawdzam czy coś się wysypie. Całego kwiatostany jednak nie ścinałabym. Może akurat jak będziesz następny raz w ogrodzie, jakieś byle kwiatuszki będą akurat do zbioru :)
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Armasza, bietkae, koma, anaka, ewakatarzyna

Sałata - odmiany i ich charakterystyka 17 Sie 2020 09:16 #725507

  • anaka
  • anaka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1443
  • Otrzymane dziękuję: 9248
Ja co wieczór wychodziłam z kubkiem od momentu jak zauważyłam,że kwiaty przekwitły i pojawiały się dmuchawce.Obrywałam takie pojedyncze kwiaty aż do łodyżki.Odkładałam do wysuszenia i dzień lub dwa póżniej oddzielałam nasionka.Jest to trochę żmudne.Jak zebrałam większość ,ścięłam resztę pędu i schnie w tunelu w papierze do pieczenia.
Naturalne ,niebanalne,własne.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Armasza, bietkae, koma, ewakatarzyna, Bobka

Sałata - odmiany i ich charakterystyka 20 Sie 2020 21:10 #726007

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7813
  • Otrzymane dziękuję: 51709
To następna rozsada, która powędrowała do ziemi.

IMG_2825.jpg

To Sanguine Ameliore i Great Lakes którą dosiewałam, bo ślimaki zjadły :mad2:
Adrian89 wrote:
Można jeszcze siać sałate czy już za późno? bo mam puste miejsce w skrzyni po ogórkach i fasoli
Wczoraj wysiałam jeszcze do doniczki Great Lakes, a jutro wysieję Sanguine Ameliore która znosi nawet lekkie przymrozki :)
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, bietkae, koma, Zygowa, anaka, ewakatarzyna, Bobka

Sałata - odmiany i ich charakterystyka 21 Sie 2020 15:36 #726130

  • Adrian89
  • Adrian89's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • śląsk strefa 6b
  • Posty: 3214
  • Otrzymane dziękuję: 7915
Janina moje posiane w grunt już kiełkują :dance: oby tylko uchroniły się przed ślimakami :mad2:
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, JaNina, anaka, ewakatarzyna, Bobka

Sałata - odmiany i ich charakterystyka 21 Sie 2020 16:06 #726132

  • Mandorla
  • Mandorla's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • ogród w 6b, serce w 7a
  • Posty: 2630
  • Otrzymane dziękuję: 7736
Wieczorkiem zabiorę się za ostatnią w tym roku rozsadę sałaty.
Sporo odmian w tym roku przetestowałam, większość pyszna, ale przyznam, że jedna trafiła mi się tak okropna, że cała poszła na kompost. Gorzka jakaś, twarda, fuj. Najgorsze, że znacznik mi się do niej zgubił i nie wiem, co to za draństwo. Aha, i oczywiście jak na złość najładniej ze wszystkich rosła :rotfl1:
Nic nie napełnia serca takim smutkiem, jak symetria. Symetria bowiem to nuda; nuda zaś to dno smutku. - V. Hugo

Gdzie by to upchnąć?

TARG KWIATOWY
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, bietkae, koma, JaNina, anaka, ewakatarzyna, Bobka

Sałata - odmiany i ich charakterystyka 21 Sie 2020 18:59 #726148

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6895
  • Otrzymane dziękuję: 41764
Ktoś kto uprawia sałatę w namiocie ma możliwość wysiania nasionek nawet we wrześniu i poflancować pojedyncze sadzonki.W taki sposób w ub.sezonie zrobiłem z samosiejką sałaty kozulowej.W tym spróbuję również dwie inne.Mam nadzieję,że się uda,bo jednak region Dolnego Śląska jest jednym z najcieplejszych.Problemy mogą być w regionach zimnych R.P. :drink1: :drink1: :bye: :bye: :) :)

Haniu ja również zbieram pojedyncze kwiatki z puszkiem i już z podeschłymi łodyżkami. :bravo: :bravo: :bye: :bye:
Pozdrawiam Józek!!
Ostatnio zmieniany: 21 Sie 2020 19:04 przez Krecik stary. Powód: uzupełnienie
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, bietkae, koma, anaka, ewakatarzyna, Szczypiorek, Bobka

Sałata - odmiany i ich charakterystyka 26 Sie 2020 23:08 #726919

  • gregon
  • gregon's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 377
  • Otrzymane dziękuję: 3886
Wszystkim ceniacym smak salaty bardziej niz efektowny wyglad goraco polecam roszponke. W Polsce chyba teraz dobry okres na wysiew. Ma lekko orzechowy smak bez cienia goryczki. Rosnie przy temp niewiele powyzej zera, mroz jej niestraszny i o ile nie zasypie jej snieg bedziecie zajadac pyszne salatki cala zime. Scieta jak na zdjeciu odrasta szybko i za 2-3 tygodnie kolejny zbior.


P8261658.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Iwona M, Emalia112, bietkae, koma, anaka, ewakatarzyna, Bobka, JaKasiula

Sałata - odmiany i ich charakterystyka 27 Sie 2020 08:46 #726953

  • gałązka
  • gałązka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1013
  • Otrzymane dziękuję: 3716
O masz ci, Gregon, a ja swoja roszponkę wyrwałam. ale posiałam kolejną, to już będę widziała jak ją obsługiwać.
Wysiałam w zeszłym roku, pod koniec sierpnia sałatę lodową, to zbierałam ją jeszcze w marcu. Potem lekko podmarzła, bo był "atak mrozu" ale potem nadal była ok.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, anaka, ewakatarzyna, Bobka

Sałata - odmiany i ich charakterystyka 05 Wrz 2020 15:29 #727793

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6895
  • Otrzymane dziękuję: 41764
Dziś przeflancowałem kilkadziesiąt sałat kozulowych do doniczek.Po likwidacji pomidorów będzie wysadzona w namiocie i pozostawiona prze zimę..Mam również kilkadziesiąt sadzonek sałaty Apache i Redin.Również i te bęą zimowały w namiocie.Dziś dałem do skiełkowania sałatę stożkową rzymską.Dodam,że kozulki już zimowały pod folią i dały radę. :bye: :bye: :) :)

007-49.jpg

006-89.jpg
Pozdrawiam Józek!!
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Adasiowa, Armasza, pouder, bietkae, koma, anaka, ewakatarzyna, Bobka, JaKasiula

Sałata - odmiany i ich charakterystyka 05 Wrz 2020 16:01 #727794

  • Bobka
  • Bobka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6076
  • Otrzymane dziękuję: 22081
Adrian89 wrote:
Janina moje posiane w grunt już kiełkują :dance: oby tylko uchroniły się przed ślimakami :mad2:

Witaj przekrój dużą butelkę plastikową szeroką z wody np i przykryj ślimak nie wejdzie .Tak nakrywam nowe nasadzenia tych roślin co lubią ślimaki :jeez:
Wszystko co byście chcieli żeby ludzie wam czynili ,sami też im czyńcie .
Motto na kolejny rok 2024
*************************************************************************
Zdjęcia objęte ochroną praw autorskich .
Na podstawie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie pobieranie i udostępnianie tylko za zgodą autora .
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, pouder, bietkae, ewakatarzyna, JaKasiula

Sałata - odmiany i ich charakterystyka 05 Wrz 2020 16:02 #727795

  • Bobka
  • Bobka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6076
  • Otrzymane dziękuję: 22081
Kreciku a do gruntu można ?czy tylko pod osłonę ?
Wszystko co byście chcieli żeby ludzie wam czynili ,sami też im czyńcie .
Motto na kolejny rok 2024
*************************************************************************
Zdjęcia objęte ochroną praw autorskich .
Na podstawie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie pobieranie i udostępnianie tylko za zgodą autora .
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, pouder, bietkae, ewakatarzyna

Sałata - odmiany i ich charakterystyka 05 Wrz 2020 16:47 #727798

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6895
  • Otrzymane dziękuję: 41764
Bogusiu u mnie kozulki przetrwały tak w gruncie jak i w namiocie.W gruncie same się wysiały i wiosną miałem kilka sadzonek właśnie z gruntu. :bravo: :bravo: :bye: :bye:
Pozdrawiam Józek!!
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, pouder, bietkae, koma, anaka, ewakatarzyna

Sałata - odmiany i ich charakterystyka 05 Wrz 2020 19:03 #727815

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Jak może pamiętacie, wspominałam dość dawno temu, że wszystkie wysadzone w grunt Kozulki, po pierwszej błyskawicznej fali wzrostu, zgniły. Nie mając nadziei na pozyskanie nasion, postanowiłam jednak nie wyrzucać całych główek, a usunęłam jedynie uszkodzone liście, a stożek wzrostu ucięłam. Wkrótce potem na pozostawionej łodydze pojawiły się "wilki", a dzisiaj mogę pokazać Wam to :

Może istnieje cień szansy na zebranie nasionek na Straganik ?



Tymczasem na jesiennej grządce rośnie rozsada dwóch odmian sałat :





Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....

Sałata - odmiany i ich charakterystyka 19 Wrz 2020 18:30 #728951

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Dzisiaj zerwałam pęd Kozulki z zawiązanymi nasionkami - tym bardziej się cieszę, bo ów pęd wyrósł bardzo późno, po ścięciu zgnitej główki. Nasion dużo nie ma, aczkolwiek mam nadzieję, że starczy chociaż na 2-3 dilerki.
Sałaty wysiane na jesienny zbiór podrosły, przetrwały cały tydzień suszy i bardzo zimne noce, więc nieśmiało liczę na jakąś kolacyjną przekąskę:



Sprzątając ( odchwaszczając :oops: ) kastrę po letniej uprawie sałaty znalazłam raczkujące potomstwo; razem z sałatkami rośnie też pietruszka - samosiejka :hearts: .



Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Krecik stary, bietkae, anaka, Bea612, ewakatarzyna

Sałata - odmiany i ich charakterystyka 22 Wrz 2020 13:32 #729155

  • gregon
  • gregon's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 377
  • Otrzymane dziękuję: 3886
Salata rzymska imponuje produkcja biomasy. Siana wprost do gruntu byla juz skubana conajmniej 4 razy. Szostka naszych znajomych "tankuje" regularnie i jedna grzadka jest nie do przejedzenia.


P9212006.jpg


Dwuletni egzemplarz w koncu wybil w kwiat, ale wczesniej tez dal ladny plon


P9212004.jpg


i krolowa salatek, roszponka podsubywana na raty


P9211987.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Iwona M, Adasiowa, bietkae, Zygowa, anaka, ewakatarzyna, JaKasiula

Sałata - odmiany i ich charakterystyka 03 Paź 2020 18:07 #730143

  • przemek1136
  • przemek1136's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2839
  • Otrzymane dziękuję: 11697
006-132.jpg

Samosiejki sałaty rzymskiej. Wkrótce trafią do tunelu.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, Sylwiaaa, ewakatarzyna


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.822 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum