TEMAT: PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 29 Lis 2019 11:06 #682364

  • aga
  • aga's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 843
  • Otrzymane dziękuję: 4750
Jeszcze jedna garsteczka -Trinidad Perfume.



20191129_105514.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pszczelarz5, Betula, anaka, ewakatarzyna


Zielone okna z estimeble.pl

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 07 Gru 2019 12:24 #683087

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7930
  • Otrzymane dziękuję: 52497
JaNina wrote:
Jak na razie przymarznięta Jalapeno ma się dobrze. Jedna papryczka została dzisiaj zużyta do obiadu.

184A14E9-EE59-497D-861B-C8A7163549B9.jpeg

Zaczęła też wypuszczać nowe listki :)

57330B3A-F1D6-4ED3-B28A-1BDD4BD09540.jpeg

Dzisiaj pozbierałam resztę papryczek i przycięłam krzaczek

20191207_121151.jpg

Miałam doniczkę wynieść na strych, ale zauważyłam takie cudo

20191207_121301.jpg

Postanowiłam, że zostanie na parapecie w celu poprawiania nastroju ogrodniczki w długie zimowe wieczory. Jak będzie za mało słońca, to będzie się doświetlała :happy:
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewa-s, Adasiowa, Armasza, patrycja, Betula, Pestka, Lunka, Zygowa, anaka, ewakatarzyna

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 20 Gru 2019 17:51 #684560

  • koma
  • koma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3586
  • Otrzymane dziękuję: 30268
Tak wygląda dzisiaj moja papryczka Biquinho Red.W ubiegłym roku nie udało mi się przezimować Habanerki,może uda mi się z tą.
20191220_124245.jpg
Maria
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewa-s, Adasiowa, Betula, Pestka, Lunka, anaka, Barborka, ewakatarzyna

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 20 Gru 2019 18:11 #684564

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7930
  • Otrzymane dziękuję: 52497
Moja Jalapeno też sobie ładnie poczyna.

20191220_180530.jpg


Na razie jej nie doświetlam, bo pod moim stołem od zadań specjalnych, teraz magazynek na prezenty :happy4:

20191220_180925.jpg
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, ewa-s, Adasiowa, Armasza, Betula, koma, Evien, anaka, Barborka, ewakatarzyna

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 01 Sty 2020 21:13 #685565

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7930
  • Otrzymane dziękuję: 52497
Wyłożyłam dzisiaj na waciki, po jednym nasionku Pfeffer Grün i Chilli Rot. Po jednym nasionku, tylko dlatego, że jak skiełkuje więcej, to później szkoda wyrzucić i takie tam różne :devil1: A ja chcę tylko dwa krzaczki do uprawy na parapet, więc muszę się pilnować :oops:
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, ewa-s, Adasiowa, Armasza, bietkae, Pestka, koma, Jaedda, anaka, ewakatarzyna

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 02 Sty 2020 09:57 #685607

  • Pestka
  • Pestka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1624
  • Otrzymane dziękuję: 8497
Moje zimujące papryki zaczynają budzić się do życia.
Najlepiej wygląda Yucatan White

20200102_094228.jpg


Gorzej wyglądają habanero czekoladowe i żółte

20200102_093816.jpg

A tak ma się papryka Biquiho red i Yellow oraz Trinidad Perfume


20200102_093751.jpg

Od czasu wniesienia ich do domu z końcem października nie były nawożone i podlewam je oszczędnie.
Tuż przed świętami skróciłam niektóre pędy .
pozdrawiam Grażyna

Ogrodnictwo to ćwiczenie optymizmu.
Czasami jest triumfem nadziei nad doświadczeniem
(Marina Schinz)
Ostatnio zmieniany: 02 Sty 2020 10:10 przez Pestka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewa-s, Adasiowa, Armasza, Marlenka, Betula, bietkae, koma, aga, JaNina, anaka, Barborka, ewakatarzyna

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 03 Sty 2020 14:15 #685805

  • koma
  • koma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3586
  • Otrzymane dziękuję: 30268
Wyłożyłam 31.XII. na waciki cztery nasionka Thunder Mountain..Rano pokazał się kiełek w jednym nasionku.Może wykiełkuje jeszcze jedno,bo chyba na ne brązowe nie ma co liczyć.


20200103_124546.jpg
Maria
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, bela, ewa-s, Adasiowa, Armasza, pouder, Marlenka, Betula, bietkae, Pestka, JaNina, anaka, Barborka, ewakatarzyna

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 03 Sty 2020 18:01 #685842

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64611
Ja już także wyłożyłam papryczki do skiełkowania :)
W tym sezonie wybrałam odmiany: Ubatuba, Chińską Chili o długaśnych owocach, Jalaro od Galki68 oraz Pimentos de Padron z 2016r. Eksperymentalnie na wacik trafiła także Trynidad Scorpion.
Bardzo lubię obserwować, jak pod wpływem ciepła i wilgoci suche jak wiórki nasiona zaczynają pęcznieć...
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, bela, ewa-s, Armasza, pouder, Marlenka, bietkae, Pestka, koma, Zielona, Jaedda, JaNina, anaka, ewakatarzyna

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 04 Sty 2020 10:17 #685916

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7930
  • Otrzymane dziękuję: 52497
Nasionko Chilli Rot dane na wacik 1.01. dzisiaj powędrowało do ziemi. Natomiast Pfeffer Grün jeszcze milczy, ale już chyba niedługo :)
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, ewa-s, Adasiowa, Armasza, bietkae, Pestka, aga, ewakatarzyna

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 04 Sty 2020 15:48 #685945

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7930
  • Otrzymane dziękuję: 52497
Tak jak myślałam :) nasionko Pfeffer Grün też się odezwało i już jest w ziemi.
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, bietkae, Pestka, ewakatarzyna

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 06 Sty 2020 12:24 #686167

  • Evien
  • Evien's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 587
  • Otrzymane dziękuję: 2592
Witajcie,
Wczoraj na Discovery oglądałem jakiś program i wpadła mi w oko meksykańska odmiana, podobno dziko rosnąca w górach odmiana papryczki Chiltepin Pepper.
Podobno świetna do sosów. Czy ktoś ją uprawiał a jeśli tak są dostępne nasiona na straganiku?

Pozdrawiam
Łukasz
Ostatnio zmieniany: 06 Sty 2020 12:27 przez Evien.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewa-s, ewakatarzyna

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 07 Sty 2020 21:38 #686355

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64611
Łukaszu, dwa lata temu dostałam owoce Aji Charapita, która jest uznawana za pramatkę ostrych papryk i czasami nazywana chiltepin. Nie jestem jednak biegła w paprykowej genealogii, ale czytając o nich w sieci i mając porównanie owoców, myślę, że są do siebie bardzo podobne. Z owych papryk pozyskałam nasiona i wysiałam w ubiegłym roku jeden krzak - niestety, owoce okazały się inne niż macierzyste: zamiast okrągłych, pomarańczowych kuleczek zebrałam pomarańczowe, małe sopelki, bardzo ostre i o owocowym aromacie. Zebrałam z nich nasionka, więc jeśli masz ochotę na kolejny eksperyment - chętnie się podzielę.





Jednak jak widać, papryczki odbiegają kształtem od wyjściowego owocu:



Wspomnieniem po niewielkich kuleczkach zostały pomarańczowy kolor i poziom ostrości.

Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 07 Sty 2020 21:40 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewa-s, Armasza, Betula, Pestka, koma, Evien, Zygowa, Barborka, ewakatarzyna

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 08 Sty 2020 06:57 #686381

  • Evien
  • Evien's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 587
  • Otrzymane dziękuję: 2592
Dziękuję Aniu za informacje, rzeczywiście znacząco odbiega kształtem, ciekawe skąd taka modyfikacja kształtu.
Zamówiłem nasionka Chilitepin więc będzie próba. Jeśli jesteś zainteresowana to chętnie podeślę Ci kilka nasion do testowania, bo patrząc na Twoje papryczki to widać fachową rękę :)

CHILTEPIN (Tepin Chili, Chile pequeno, Piquen, Amash, Amomo, Bird, Bravo, Chilillo, Chilipiquin, Chilpaya, Chilpequin, Chiltipiquin, Del monte, Huarahuao max) – znana jest także jako „Birds pepper”. Chiltepin jest najprawdopodobniej najstarszą odmianą chili, „matką wszystkich chili”. Papryka ta, uwielbiana jest przez ptaki, które nie zdają sobie sprawy z ważnej roli jaką odgrywają w jej rozsiewaniu. Ich żołądki nie trawią nasion papryki i dzięki temu, przyczyniają się do ich rozprzestrzeniania, niejednokrotnie na dalekie obszary. Chitepin pochodzi z okolic Sonoran w Meksyku, gdzie rosła pomiędzy pustynią a górami, w cieniu rozłożystych drzew. Jest na tyle popularna i znana w tej części świata, że nie można było sobie wyobrazić wiejskiego stołu bez suszonej postaci tej papryki. Natomiast jej zbiory są do dnia dzisiejszego rytuałem społeczności wiejskiej, która na przełomie września i października, całymi rodzinami wybiera się w tym celu w góry. Chiltepin nie odeszła w zapomnienie tylko dzięki staraniom tych i innych ludzi. W USA pozostało jednak mniej niż 15 rejonów, które figurują jako naturalne środowisko do wzrostu dzikich Chiltepin. Są to będące pod ochroną: National Forest, Big Bend National Park i Organpipe Cactus National Monument. Papryka ta, znajduje szerokie zastosowanie w kuchni regionów, na których występuje. Najczęściej jest wykorzystywana w postaci suszonej, w której charakteryzuje się orzechowym posmakiem i aromatem suszonych pomidorów. Marynowana z dzikim oregano, czosnkiem i solą stanowi bardzo popularny dodatek do potraw. Zielone lub czerwone suszone owoce papryki są często dodawane do mięsa w celu jego zakonserwowania lub mieszane z zielonym warzywami i cebulą tworząc tradycyjne danie regionu Sonoran.

Wygląd: długość ok. 0,5 – 1 cm; owalna, lekko wydłużona czerwona papryka, kształtem i rozmiarem zbliżona do wiśni

Zastosowanie: do sals, sosów, zup i dań z fasolą; nadaje się także do marynowania

Występowanie: w stanie Nowy Meksyk, w Meksyku i Argentynie
Skala Scoville'a: 60.000 ~ 85.000
Łukasz
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewa-s, Adasiowa, Armasza, Pestka, ewakatarzyna

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 08 Sty 2020 12:07 #686411

  • aga
  • aga's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 843
  • Otrzymane dziękuję: 4750
Kiedy przesadzacie zimowane papryki do nowych doniczek?Jeszcze za wcześnie,prawda? :oops: Bo u mnie za oknem taka WIOSNA :garden1: ,że strasznie chce mi się coś przesadzić. :jeez:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, ewakatarzyna, Szczypiorek

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 08 Sty 2020 21:20 #686471

  • Pestka
  • Pestka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1624
  • Otrzymane dziękuję: 8497
Ja swoje przesadzałam w połowie marca i w tym roku też tak planuję
pozdrawiam Grażyna

Ogrodnictwo to ćwiczenie optymizmu.
Czasami jest triumfem nadziei nad doświadczeniem
(Marina Schinz)
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Armasza, aga, JaNina, ewakatarzyna, Szczypiorek

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 15 Sty 2020 11:32 #687238

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7930
  • Otrzymane dziękuję: 52497
Moja zimowana Jalapeno, nareszcie postanowiła, że przestanie zrzucać wszystkie pąki i i zostawiła sobie jeden. Troszeczkę się już rozchylił. Nie chcę obracać doniczki, więc zdjęcie takie sobie :oops:

20F12FCD-A9FA-40BA-B251-22D4519E024F.jpeg
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, ewa-s, Adasiowa, Armasza, pszczelarz5, patrycja, Pestka, Jaedda, aga, ewakatarzyna, Szczypiorek

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 16 Sty 2020 21:54 #687516

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3251
  • Otrzymane dziękuję: 9656
Dziś wyłożyłam na waciki ostre papryczki które otrzymałam ze straganiku oraz te z kupnych nasion. Zrobiłam sobie tabelę z odmianami, ilością wyłożonych nasion i nazwą darczyńcy. Strasznie ciekawa jestem ile kiełkują poszczególne odmiany, których w sumie mam 18 ... :whistle:

15792116471091599028040.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewa-s, Adasiowa, Armasza, Pestka, Ada, Jaedda, Nimfa, ewakatarzyna

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 16 Sty 2020 22:40 #687528

  • whitedame
  • whitedame's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4672
  • Otrzymane dziękuję: 17115
Ja też się skusiłam:

20200115_193219.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, ewa-s, Adasiowa, Armasza, Pestka, Ada, ewakatarzyna


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.921 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum