TEMAT: PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 24 Sty 2019 00:58 #638373

  • carbon
  • carbon's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 426
  • Otrzymane dziękuję: 1017
No moje papryczki rosną jak na drożdżach , wysiania 1 stycznia , następna partie wysieje w sobotę

282DA69A-86DB-4542-981A-EAFF72AFD989.jpeg


7A38EB18-2265-42AF-BC70-4DB80149060D.jpeg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Emalia112, patrycja, Betula, Pestka, lucioperca, Jasia, Sylwiaaa, Jaedda, gurman


Zielone okna z estimeble.pl

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 24 Sty 2019 02:35 #638376

  • lucioperca
  • lucioperca's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 212
  • Otrzymane dziękuję: 223
Prezentuja sie okazale nic nie wybiegniete . W jakiej temp. je trzymasz? i jak dlugo doswietlasz? J kupilem takie zarowki .[url=http://]https://www.amazon.com/gp/product/B07BRKT56T/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o03__o00_s00?ie=UTF8&psc=1[/url] . Nie znam sie na tym , myslisz ze beda sie nadawac ?
Temat został zablokowany.

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 24 Sty 2019 12:32 #638424

  • Pestka
  • Pestka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1624
  • Otrzymane dziękuję: 8497
Ja też wczoraj wyłożyłam kilka ostrych do kiełkowania .

20190124_121027.jpg

Nasionka wykładam na wilgotne waciki, i zamykam w dilerce, trzymam na kaloryferze,zaglądam raz dziennie żeby przewietrzyć i sprawdzić kiełkowanie.Ten sposób super sprawdził się u mnie w ubiegłym roku.

20190110_213909.jpg

Nasionka kiełkowały szybko w ciągu 3-4 dni

W tym roku w taki sam sposób kiełkuję nasionka bakłażanów.
pozdrawiam Grażyna

Ogrodnictwo to ćwiczenie optymizmu.
Czasami jest triumfem nadziei nad doświadczeniem
(Marina Schinz)
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Adasiowa, Marlenka, patrycja, Betula, Jasia, Sylwiaaa, gurman

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 24 Sty 2019 13:15 #638425

  • carbon
  • carbon's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 426
  • Otrzymane dziękuję: 1017
Rafał. beda dobre twoje żarówki choć za ta cenę możesz kupic panel led 12#24 ( ja kupiłem w Costco na jesień za 20$ )
Nawet shop light ( day light ) 48 cali 2 sztuki z Walmart i masz grow light. Do rozsady nie musza byc full spectrum , wystarczy aby miały 5 k lumenów lub wiecej ( na 4,5 k tez urośnie ) i by trzymać je nisko nad rozsada tak 3 in zaraz po wykiełkowaniu to jest ważne by system korzeniowy rozbudować i zeby nie wybiegły , gdy podrosną mozna zwiększyć odległość , do tego nawóz w płynie którego wstawiłem fotkę 1/4 strenght zalecanego w instrukcji ( także bardzo ostrożnie z nawozem ) No i mata grzewcza do seed germination na Amazonie za 10$ kupisz . Ja swoja stacje rozsad zrobiłem w piwnicy Zwykle polki z desek .
Ps gdzie sa najlepsze wedliny w New Britan ? ( jezdze do rolly Polly I krakusa ale tam takie sobie)
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): iwa

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 24 Sty 2019 16:27 #638459

  • rychu44
  • rychu44's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 223
  • Otrzymane dziękuję: 1091
Bardzo proszę o poradę odnośnie wysiewu nasion papryk: Pimentos Cristal, Numex Twilight, Explosiwe Ember, Cayenne Purle, Czereśniowa, Black Stinger.Nie wiem czy już teraz powinienem ich wysiewać, czy jeszcze trochę za wcześnie. :jeez: Paprykę będę wysiewał po raz pierwszy, zresztą jak większość warzyw. Dlatego też liczę na pomoc. Wierzę że przy pomocy jakoś to mi się uda. :thanks: :club2:
pozdrawiam RYSIEK
ogród pół dziki
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): carbon

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 24 Sty 2019 16:34 #638462

  • carbon
  • carbon's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 426
  • Otrzymane dziękuję: 1017
Wysiewaj śmiało :)
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44, Ada

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 25 Sty 2019 16:00 #638672

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20240
  • Otrzymane dziękuję: 64602
Zimujące papryki - po ubiegłorocznym cięciu - wypuściły nie tylko liście, ale i pąki kwiatowe. Stoją na południowym parapecie w kuchni, w temperaturze 17 stopni. Pąki usunę, ponieważ nie chcę osłabiać roślin niepotrzebnym wydatkiem energii. Dosypałam trochę podłoża warzywnego, zaczęłam bardziej regularnie podlewać, ale z nawożeniem jeszcze poczekam.

Habanero Chocolate





Biquinho Red

Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 26 Sty 2019 13:26 #638881

  • Ada
  • Ada's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 491
  • Otrzymane dziękuję: 1587
Wczoraj wyłożyłam na waciki nasionka papryki ostrej.

- Odmiany Eksplosive Ember i Numex Twilight w celach ozdobnych. Zauważyłam, że przy Numex Twilight podawane są b.rozbieżne ostrości w skali Scovilla - 1 000 SHU i 30 - 35 tyś. SHU.
- " Joe's Long i Lemon Drop - z przeznaczeniem na szusz. Ta papryka występuje też pod nazwą Aji Lemon Drop.
- " Hungarian Black i Pimiento Cristal - tu spotkałam dwie nazwy, druga to Pimento Cristal. Które nazwy są poprawne, nie wiem.
- i Biquino Red - tu również spotkałam się z podaniem różnej ostrości mianowicie - 400 SHU i 5 000 SHU.
Przy doborze odmian ostrość jest dość ważna jak i wykorzystaniu. Nie mam żadnego doświadczenia z uprawą ostrych papryk więc wybrałam trochę w ciemno.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Marlenka, patrycja, Betula, Jasia, Sylwiaaa, aga

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 26 Sty 2019 15:33 #638902

  • aga
  • aga's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 843
  • Otrzymane dziękuję: 4750
A ja będę testować ostrość na członkach rodziny. :happy: Z ubiegłego sezonu zostaje : żółta NN,czereśniowa,pepperoni,jalapeno i habanero.Sprawdziły się jako dodatek do potraw,do kiszenia ogórków i do doskonałej galaretki z jabłek z ostrą papryką. :yummi:
20190122_134408.jpg


Oprócz tego dla mnie nowości:Numex Twilight,Kozi Róg,Aji pineapple i Imambura,Tricolor Variegata,Big Jim,Black Cuban i Bishop Crown./Mam nadzieję,że poprawnie napisałam nazwy./ :supr: A dzięki uprzejmości pewnej PANI J. z Warszawy mam jeszcze:Joe's Long Cayenne,Biquinco /czy może pisze się Biquino?/ yellow i red,Mirasol yellow i De Arbol orange. Zamierzam po jednej sztuce uprawiać w donicach,a na kolejny sezon wybrać te, które się sprawdzą najlepiej. Tylko trochę tego dużo... :jeez:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jagoda254, rychu44, Adasiowa, rozalia, Marlenka, Betula, Pestka, Jasia, gurman

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 26 Sty 2019 15:50 #638906

  • Mandorla
  • Mandorla's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • ogród w 6b, serce w 7a
  • Posty: 2633
  • Otrzymane dziękuję: 7742
O, a ja mam dostać jakowąś drzewiastą, ciekawe, czy to będzie De Arbol. U mnie będzie "robić" głównie za ozdobną w każdym razie. Będzie jeszcze Ubatuba cambuci, Hot Fish i - jeśli raczy wykiełkować, w co ciut zaczynam wątpić - Bhut Jolokia, czyli Peach Ghost. Miałam coś tam jeszcze wysiać z ostrych, ale chyba wystarczy...

Aga, podrzuciłabyś przepis na tę galaretkę? Mam bardzo urodzajną jabłonkę z okropnymi jabłkami :P , może papryka je uratuje?
Nic nie napełnia serca takim smutkiem, jak symetria. Symetria bowiem to nuda; nuda zaś to dno smutku. - V. Hugo

Gdzie by to upchnąć?

TARG KWIATOWY
Ostatnio zmieniany: 26 Sty 2019 15:55 przez Mandorla.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula, aga

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 26 Sty 2019 15:53 #638907

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Ada wrote:
Zauważyłam, że przy Numex Twilight podawane są b.rozbieżne ostrości w skali Scovilla - 1 000 SHU i 30 - 35 tyś. SHU.

1000 SHU to miewają niektóre półsłodkie papryki. Numex jest ostrzejsza, bliżej jej do 30 SHU, choć trudno powiedzieć czy w polskich warunkach tyle osiąga.
Aga! Właściwa nazwa to Biquinho Yellow.
Pozdrawiam
Bea
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Marlenka, Jasia, Ada, aga

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 26 Sty 2019 16:13 #638912

  • Henryk
  • Henryk's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 243
  • Otrzymane dziękuję: 223
Kupiłem w markecie za kilka złotych 50 g.suszonej chili.
z ciekawosci spróbowałem czy wykiełkuje no i się udało.
P1110886.jpg


P1110887.jpg


P1110882.jpg

Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Betula, obeata, Jasia, Ada

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 26 Sty 2019 19:14 #638954

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20240
  • Otrzymane dziękuję: 64602
Ada wrote:
Wczoraj wyłożyłam na waciki nasionka papryki ostrej.


- i Biquino Red - tu również spotkałam się z podaniem różnej ostrości mianowicie - 400 SHU i 5 000 SHU.
Przy doborze odmian ostrość jest dość ważna jak i wykorzystaniu. Nie mam żadnego doświadczenia z uprawą ostrych papryk więc wybrałam trochę w ciemno.

Aduś, Biquinho Red jest ostra, ostrzejsza od Biquinho Yellow; jest bardzo ładną, dekoracyjną papryczką, więc nawet jeśli nie przeznaczysz jej owoców do konsumpcji, to zyskasz oryginalną ozdobę doniczkową.

Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 26 Sty 2019 19:50 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Dorota15, rychu44, Armasza, Marlenka, Betula, Pestka, Zielona, Jasia, Ada, gurman, Mandorla, aga

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 26 Sty 2019 20:15 #638981

  • Ada
  • Ada's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 491
  • Otrzymane dziękuję: 1587
Biquinho Red jest piękna pewnie żółta też, dziękuję Aniu, że ją pokazałaś. :) Mam jeszcze nasiona Biquinho Yellow, jeśli jest łagodniejsza /dużo?/ to wykładam 2 nasionka. Czy ta papryczka sama kształtuje taką ładną drzewkowatą formę czy Twoja ręka nadała jej ten kształt?
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Jasia

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 26 Sty 2019 20:23 #638983

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20240
  • Otrzymane dziękuję: 64602
Aduś, Biquinho ma pokrój krzaczasty, więc zbyt wiele cięcia przy niej nie ma. Usuwam wszystkie pędy i liście oraz pąki do pierwszego rozwidlenia.
Może Adrian89 pokaże swoją papryczkę - to był szał!

Żółta jest łagodniejsza - możesz śmiało wrzucić jeden owoc do herbaty z miodem - polecam ! Ma cudowny, owocowy smak.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 26 Sty 2019 20:25 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula, Ada

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 26 Sty 2019 20:45 #638993

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Ada Lemon drop należy do grupy Ajii. Tak jak Joes Long do Cayenne, ale Lemon Drop to tak nie bardzo na susz się nadaje. Robi się taki brudno -bezowy kolor, Najlepsza jest do podkręcania smaku w sałatkach słomkowych, do kiszonek itp.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44, Adasiowa, Betula, Ada

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 26 Sty 2019 21:02 #639000

  • Ada
  • Ada's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 491
  • Otrzymane dziękuję: 1587
O!!! Wcześniej nie zwróciłam uwagi, że jedna z przezimowanych przez Ciebie Aniu papryczek to właśnie Biquinho Red. To ta odmiana jest wieloletnia....
I znakomity pomysł z wykorzystaniem jej maleńkich owoców, tego nie wiedziałam.
Pięknie przezimowały Twoje obie papryczki :bravo:

Bea a już miałam nadzieję, że Numex Twilingh będzie łagodniejszą papryką :happy:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Betula

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 26 Sty 2019 21:10 #639003

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20240
  • Otrzymane dziękuję: 64602
Aduś, nie wszystkie papryki nadają się zimowanie, generalnie wszystkie są jednoroczne. Emalka ma wiedzę paprykową w małym palcu i wie, którą można zimować, a którą nie.
Mam doświadczenie tylko z Habanero, Biquinho oraz Explosiv Ember.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Ada


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.546 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum