TEMAT: Moje ulubione rododendrony i azalie - rozmowy, dyskusje.

Moje ulubione rododendrony i azalie - rozmowy, dyskusje. 14 Mar 2012 13:17 #10767

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Marto, poczekaj jeszcze chwilkę - one same opadną, a jak nie to je oberwij.
Za jakieś dwa tygodnie sprawdź PH gleby, jeżeli nie jest dosyć kwaśna, podsyp go kwaśnym torfem.
W tym też czasie -tzn. na przełomie marca i kwietnia - nawieź go jakimś specjalistycznym nawozem do Rh; ja stosuję dolistnie Substral Magiczna Siła, nawóz interwencyjny do rododendronów.
Powinien dojść do siebie :)
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019


Zielone okna z estimeble.pl

Moje ulubione rododendrony i azalie - rozmowy, dyskusje. 14 Mar 2012 17:24 #10879

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Jasne, gapa jestem, nie spojrzałam na liście :oops:
Tak czy siak - i azalie, i rodki bardzo ładne, a kompozycje masz bardzo przemyślane.
Ja na początku sadziłam trochę bez składu i ładu, a teraz muszę przesadzać, bo zrobił się misz-masz. Wprawdzie azalie i Rh to chyba jedyne kwitnące, które mają tak intensywne barwy i często nawet różowiasty koło pomarańczowego nie razi. W przypadku innych kwiatów takie połączenie barw przyprawia o ból zębów...
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019

Moje ulubione rododendrony i azalie - rozmowy, dyskusje. 15 Mar 2012 17:16 #11516

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Tabaazo (Kasiu?), i tu się zgadzamy - ja też zdecydowanie wolę azalie od rodków. Bo to i kwiaty mają przecudnej urody i często nieziemski zapach, no i te listki - uwielbiam ich zmienność! Malutkie, żywo zielone wiosną, śliczne, wyraziste - latem i wspaniale przebarwione jesienią :)
Do tej pory japonki jakoś u mnie dawały radę, co będzie w tym roku, to się jeszcze okaże.
Kermesina Rose

P1000845.JPG


Chanel - wielkokwiatowa


P1000847_2012-03-15.JPG


Kermesina Alba

P1000860_2012-03-15.JPG


NN (zapomniałam nazwy, ale poszukam :oops: )

P1030833.JPG


NN (jak wyżej)

P1030835.JPG


Toucan - wielkokwiatowa

P1030856.JPG


NN

P1030868.JPG


Wielkokwiatowa Czardasz

P1030885.JPG
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019
Ostatnio zmieniany: 15 Mar 2012 17:20 przez dala. Powód: opis odmian

Moje ulubione rododendrony i azalie - rozmowy, dyskusje. 18 Mar 2012 10:58 #12882

  • AGP-ON
  • AGP-ON's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Grześ
  • Posty: 1137
  • Otrzymane dziękuję: 249
W zaszłym roku w październiku posadziłem bezpośrednio do gruntu czubki pędów RH, w grudniu przysypałem je w całości korą i oto co zastałem wczoraj :woohoo:



Delikatnie sprawdziłem i .. są korzonki :silly:
Za tę wiadomość podziękował(a): Campanula

Moje ulubione rododendrony i azalie - rozmowy, dyskusje. 18 Mar 2012 16:11 #12956

  • Shirall
  • Shirall's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3980
  • Otrzymane dziękuję: 747
no to gratulacje :woohoo: :bravo: :bravo:
masz teraz 2 dodatkowe maluszki :woohoo:

Moje ulubione rododendrony i azalie - rozmowy, dyskusje. 19 Mar 2012 18:43 #13466

  • zocha
  • zocha's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 587
  • Otrzymane dziękuję: 57
A powiedzcie mi,co dolega mojemu,jak to wyleczyć,nie znam się na rodkach ale mam trzy i chciałabym,aby były zdrowe.To prawdopodobnie Golden Torch lub Creamy Chiffon.Pomocy! :thanks:
DSC00385.JPG
Zielono pozdrawiam - Ewa
Ogród Ewy - zochy
Róże Ewy - zochy

Moje ulubione rododendrony i azalie - rozmowy, dyskusje. 19 Mar 2012 21:16 #13568

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
A te brązowe listki to może przemarzły? Czy Twoje Rh są posadzone w zacisznym miejscu? One lubią być posadzone pod dużymi drzewami albo chociaż w towarzystwie innych kwasolubów, bo wytwarzają sobie korzystny mikroklimat.
Nie widzę dokładnie, ale nie podoba mi się brak jakiejkolwiek ściółki wokół Twojego rodka. Sprawdź PH gleby, zakwaś ją, jeśli trzeba i rozsyp wokół krzaczka kilkucentymetrową warstwę kory. Podlej też go porządnie, bo może cierpieć na brak wilgoci, a za ok. dwa tygodnie nawieź dobrym specjalistycznym nawozem do Rh.
Jeśli nie pomoże, to sprawa jest poważniejsza i roślinę zaatakowała jakaś choroba :evil:
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019

Moje ulubione rododendrony i azalie - rozmowy, dyskusje. 19 Mar 2012 21:40 #13596

  • zocha
  • zocha's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 587
  • Otrzymane dziękuję: 57
Dalu,one rosną od wschodu,trzy razem,ziemia jest lekko kwaśna,kora była ale zwiała,dam nowej,pozostałe dwa są w dobrym stanie :unsure:
Zielono pozdrawiam - Ewa
Ogród Ewy - zochy
Róże Ewy - zochy

Moje ulubione rododendrony i azalie - rozmowy, dyskusje. 19 Mar 2012 22:23 #13654

  • lora
  • lora's Avatar
...i ja skorzystam z porad...
mój pierwszy biedak...tak wygląda po zimie...będzie coś z niego?
100_4823_2012-03-19.JPG

Moje ulubione rododendrony i azalie - rozmowy, dyskusje. 20 Mar 2012 15:44 #13903

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Twój, Loro, jak na moje oko nie wygląda tak źle - chodzi mi o listki, ale w ogóle nie widzę pąków kwiatowych, więc chyba nie będzie kwitł :(
To młodziak? Kiedy go sadziłaś?

Zosiu, jeżeli pozostałe dwa są w dobrym stanie, to może być, że jakaś zaraza zaatakowała tego pierwszego. Ale na chemii i pryskaniu to ja się nie znam, bo nie stosuję :blink:
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019

Moje ulubione rododendrony i azalie - rozmowy, dyskusje. 20 Mar 2012 17:29 #13938

  • Penelopa
  • Penelopa's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 68
  • Otrzymane dziękuję: 4
Czym sprawdzacie ph gleby ?

kupiłam jeden miernik, ale jest fatalny. Przydałoby się coś sprawdzonego.

Moje rh to taka miłość bez wzajemności - ja pokochałam, one mnie ignorują. Kwitną, owszem, ale podczas zakupu.
W roku kolejnym mają już tylko 2 kwiaty :hammer:
Czekam cierpliwie, ale zaczynam jednak skłaniać się ku azaliom pontyjskim - bo na razie mnie nie zawiodły. Japońskie częściowo przemarzły.

Ale mimo wszystko, za każym razem jak jestem na targach ogrodniczych to jakiś RH albo azalia ląduje w aucie :whistle:
I za każdym razem mówię sobie, że za te 5 lat, jak wszystkie już się zaaklimatyzują, to będzie pięknie...

Moje ulubione rododendrony i azalie - rozmowy, dyskusje. 20 Mar 2012 19:59 #14012

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Bo będzie, Penelopo, będzie ;) Jeśli tylko zapewnisz im odrobinę cienia, kwaśną glebę i dobry nawóz na pewno odwdzięczą Ci się wspaniałym kwitnieniem...
Co do miernika PH gleby, to powiem Ci szczerze, że ja nie mierzę :oops: Co jakiś czas kupuję worek kwaśnego torfu i obsypuję swoje Rh i azalie; przed zimą robię im kopczyki z igieł sosnowych, które też zakwaszają w sposób naturalny glebę :)

Loro, czasami tak bywa - Twój Rh prawdopodobnie dał sobie czas na porządną aklimatyzację i zakwitnie pięknie w przyszłym roku :lol:
Miałam tak z moją magnolią gwiaździstą - kupiłam ją kwitnącą, w następnym roku zero kwiatów, a w jeszcze następnym mnóstwo kwiecia ;)


P1020669.JPG
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019

Moje ulubione rododendrony i azalie - rozmowy, dyskusje. 26 Mar 2012 10:58 #16281

  • Tabaaza
  • Tabaaza's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Irysomaniaczka
  • Posty: 1499
  • Otrzymane dziękuję: 2041
Hejka! :)
U mnie dzisiaj tak zimno że zaklinam rzeczywistość ciepłymi kolorami. To jest mój najweselszy rodek. Pasuje mi kompletnie do niczego :jeez: :rotfl1: , stale grożę mu przesadzeniem a on rośnie coraz większy i z roku na rok ma solidniejsze pąki.

Hachmann's Charmant.



Siłę jego rażenia usiłowałam osłabić sadząc obok odmianę Calsap.



No, za wiele to nie pomogło. :rotfl1:
Pozdrówka cieplaste
K. :woohoo:
Jak już sobie ogród urządzę po swojemu to go zdemoluję i zacznę urządzać od nowa!

Moje ulubione rododendrony i azalie - rozmowy, dyskusje. 26 Mar 2012 13:25 #16327

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
O, mamusiu! I jeden, i drugi rodek piękny :bravo:
Dlaczego ja takich nie mam?
Znam odpowiedź na to pytanie - bo głównie kupuję azalki :flower1: Nawet teraz przymierzam się do jakiejś wielkokwiatowej, bo znalazłam trochę miejsca na rabacie...Muszę dobrze poszperać, żeby znaleźć coś pięknego, w jasno różowym kolorku (musi pasować do rodków).
Tabaazo, niedługo zaczynamy sezon azaliowo-rododendronowy :) Moja Elite zazwyczaj zakwita na moje urodziny, czyli na 5 kwietnia:

DSCF4599.JPG


...a to druga, tylko troszkę późniejsza:

DSCF4705.JPG
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019
Ostatnio zmieniany: 26 Mar 2012 13:28 przez dala.

Moje ulubione rododendrony i azalie - rozmowy, dyskusje. 26 Mar 2012 17:36 #16402

  • Tabaaza
  • Tabaaza's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Irysomaniaczka
  • Posty: 1499
  • Otrzymane dziękuję: 2041
Hejka! :)
Azalie zrzucające liście jesienią to moje faworytki ale mam za sobą okres błędów i "wybaczeń" ;) kiedy to kupowałam rodo trwając w przekonaniu że zimozielone znaczy żelazne. Bardzo głupie to było! :oops: Nie wszystkie rodki okazały się twardzielami. Tak się kończy niedoczytanie, ufność w słowa sprzedających ( "nic go pani nie ruszy!" ) i kretyński optymizm. :ouch: Po moich przejściach z rodo zostało mi jednak co nieco zimozielonych rodków. Są skupione w cienistej części ogrodu i te przy oczku chyba nawet polubiły swoje miejsce. Natomiast reszta rodków miewa wzloty i upadki, trochę w zależności od aury ( są bardziej narażone na czynniki atmosferyczne, drzewek do opieki nie mają ). Teraz będzie prezentacja.

Zacznę od najwcześniejszych co to zawsze mnie rozczarowują. Mimo nawożenia i przymilań z mojej strony złośliwie kombinują żeby kwiatostany nie miały więcej niż trzy kwiaty, no, w porywach cztery.

Rhododendron repens Baden - Baden





Ten...tego... kwitnienia mam olśniewające w wykonaniu repensów. Pozostałe są dzielne, żadnego mazgajstwa, zdechłych kwiatków w zastraszajaco małej ilości czy zaatakowanych pąków. Normalne, miłe rodo. Baaaardzo zażyte, stare odmiany.

Nova Zembla ( rodo z grupy podstawowych, nie znam ogrodu z rodkami przez który Nova Zembla się kiedyś nie przewinęła )





Sammetglut



Ann Lindsay - ta dama jest chyba trochę młodsza niż reszta odmian, ale pewna nie jestem.



Old Port





Purple Splendour



Professor Horst Robenek - to też nie jest akurat taki staruszek jak reszta dziadziów.



To jest tzw. obsada ciemnej rabaty zwanej przez Dżizaas, moją siostrę, Dark Grzęda. Dosadzam ciemniaste azalie i zastępuje wymierające czerwone japonki funkiami.
Pozdrówka zapoznające z obsadą rodków.
K. :woohoo:
Jak już sobie ogród urządzę po swojemu to go zdemoluję i zacznę urządzać od nowa!
Ostatnio zmieniany: 26 Mar 2012 17:39 przez Tabaaza. Powód: literówka

Moje ulubione rododendrony i azalie - rozmowy, dyskusje. 26 Mar 2012 19:45 #16471

  • dodad
  • dodad's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • strefa klimatyczna 6a
  • Posty: 4100
  • Otrzymane dziękuję: 2553
Kasiu, czytając twoje opowieści o roślinach można się pośmiać. A poza tym wydaje się, że twój ogród jest ogromny...
Możesz zdradzić powierzchnię Alcatraz, nigdzie nie trafiłam na taką informację.
Moje rodki niestety ucierpiały mocno tej zimy. Obawiam się, że kwiatów nie będzie.
Azalie jeszcze za wcześnie oceniać, za to japonki pod śniegiem przezimowały wyśmienicie.
Pozdrawiam serdecznie i zapraszam :)
ogrodowo 2016'***
U Doroty 2015'***2014***

Moje ulubione rododendrony i azalie - rozmowy, dyskusje. 30 Mar 2012 13:49 #18160

  • Kalmia
  • Kalmia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 373
  • Otrzymane dziękuję: 209
Dorzucę jeszcze ciekawą odmianę: 'Creamy Chiffon'. Jest to zeszłoroczny zakup, wg mnie rh piękny, ale po zimie wygląda fatalnie, chociaż nie tracę nadziei, że mi odżyje.


OgrdekwWarszawie_20111772rhCreamyChiffon.JPG


OgrdekwWarszawie_2011175CreamyChiffon.JPG

Moje ulubione rododendrony i azalie - rozmowy, dyskusje. 30 Mar 2012 14:09 #18167

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Kasiu, ja już dawno przedłożyłam azalki wielkokwiatowe nad zimozielone rodki, bo lubię zmiany - a azalkowe liście zapewniają dużo wrażeń i nie mam tu na myśli brązowienia albo żółknięcia liści w wyniku chorób...
Mówisz, że Twój ogród to średniak? 2,5 tys. metrów to jak na nasze warunki kawał ogrodu :) Ja mam tylko 1000 m i powiem, ze więcej już chyba bym nie dała rady :silly: Chociaż czasami miejsca na nowe "chciejstwa" brakuje...Teraz udało mi się wygospodarować kwaterkę na jeszcze jedną azalię wielkokwiatową.
I tu byłabym wdzięczna za jakąś podpowiedź :kiss: Myślę o azalii, która będzie docelowo duża, tzn. ponad 1,5 metra wysokości, ponieważ ma rosnąć między dwoma rodkami, nieco w tyle. Kolorek harmonizujący z kwiatami Rh, a te dosyć klasyczne - ciemno fioletowe i karminowe (?). Nie znam odmiany, bo nie były sadzone przeze mnie.

P1000848_2012-03-30.JPG


Zdjęcie nie najlepsze, ale obecnie, nie ma tam azalii Chanel i właśnie w jej miejsce potrzebuję cosik posadzić. Kolorek azalii musiałby być różowy, liliowy,kremowy...Co o tym myślisz?
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Łatka
Wygenerowano w 0.278 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum