TEMAT: Azalie, różaneczniki - kompozycje, portrety roślin, uwagi o pielęgnacji

Azalie, różaneczniki - kompozycje, portrety roślin, uwagi o pielęgnacji 26 Maj 2013 23:07 #161653

• Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Otrzymane dziękuję: 6708
Rododendrony idealnie komponują się z drzewami iglastymi.

rododendrony1.jpg

Ale mają też w sobie tyle urody, ze mogą być dominującym elementem na trawniku.

rododendrony2.jpg
Ostatnio zmieniany: 10 Lut 2014 21:19 przez .
Za tę wiadomość podziękował(a): olibabka, dawidbanan, beatazg

Azalie, różaneczniki - kompozycje, portrety roślin, uwagi o pielęgnacji 27 Maj 2013 08:12 #161682

• piku
  • piku's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 5028
Moja pierwsza kompozyzja z rodkiem :)

inna z japonkami

pozdrawiam - Wiesia :bye:

"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, beatazg, nelu-pelu

Azalie, różaneczniki - kompozycje, portrety roślin, uwagi o pielęgnacji 27 Maj 2013 10:37 #161731

• piku
  • piku's Avatar
  • Platinum Boarder
Kolejna kompozycja azaliowa :)

"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."
Za tę wiadomość podziękował(a): beatazg, nelu-pelu

Azalie, różaneczniki - kompozycje, portrety roślin, uwagi o pielęgnacji 27 Maj 2013 12:29 #161781

• dodad
  • dodad's Avatar
  • Platinum Boarder
  • strefa klimatyczna 6a
  • Otrzymane dziękuję: 2527
Z paprociami
Pozdrawiam serdecznie i zapraszam :)
ogrodowo 2016'***
U Doroty 2015'***2014***
Za tę wiadomość podziękował(a): olibabka, waldek727, beatazg, nelu-pelu

Azalie, różaneczniki - kompozycje, portrety roślin, uwagi o pielęgnacji 27 Maj 2013 18:34 #161873

• Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Administrator
  • gg 9117859
Rododendrony z pierwszego zdjęcia rosną bez podpórki, od czasu do czasu pojedyncze gałązki były podcinane, żeby zachował zwarty pokrój i aby mieścił się w prześwicie między iglakami.

Na drugiej fotce rośliny są podwiązywane do drewnianego słupka, który jest wbity między nimi. Dzięki temu wydają się trochę wyższe :)

Jasiu, przyznać się muszę, że nie są to moje kwiaty, upolowałam dzieło znajomych działkowiczów :) Ale, że często wyrażałam zachwyt jakie są piękne - to solidnie co roku przyrastały :)
Ostatnio zmieniany: 27 Maj 2013 18:35 przez Hiacynta.

Azalie, różaneczniki - kompozycje, portrety roślin, uwagi o pielęgnacji 27 Maj 2013 21:12 #161959

• amadyn
  • amadyn's Avatar
  • Expert Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 318
Z paprociami i klonem palmowym

2405201341.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, piku, beatazg

Azalie, różaneczniki - kompozycje, portrety roślin, uwagi o pielęgnacji 02 Cze 2013 23:44 #164305

• iwa27
  • iwa27's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 472
W objęciach poziomek :)
P5310054_2013-06-02.JPG

Wśród host
P5310052_2013-06-02.JPG

Z sosnami, magnolią, berberysem i korzeniami
P5250226.JPG

I mój ulubiony duet
P5240021_2013-06-02.JPG
Za tę wiadomość podziękował(a): Adrian, beatazg, nelu-pelu

Azalie, różaneczniki - kompozycje, portrety roślin, uwagi o pielęgnacji 04 Cze 2013 21:21 #165101

• waldek727
  • waldek727's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 835
Rhododendrony wyglądają również dostojnie przy schodach wejściowych.

Zdjcie1064.jpg
,,OGRÓD KTÓRY ŻYJE W ZGODZIE Z NATURĄ, ŻYJE PEŁNIĄ ŻYCIA."
mój wątek-OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ

"www.twojapogoda.pl/polska/mazowieckie/warszawa
Za tę wiadomość podziękował(a): beatazg, nelu-pelu

Azalie, różaneczniki - kompozycje, portrety roślin, uwagi o pielęgnacji 24 Sie 2013 21:36 #188307

• dominiś
  • dominiś's Avatar
  • Fresh Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 5
Piękne te rodki Wasze:) Ja mam na razie jeden tylko. sadzony jesienia tamtego roku. Kwitł w tym roku,ale teraz jego liście za czynają brązowieć i opoadać... czy to normalne czy coś z nim nie tak?? TO mój pierwszy rododendron i nie wiem czy to normalne... może mi ktoś odpowiedzieć? Kwitnie na czerwony piekny kolorek i troche szkoda mi go stracić:(

Azalie, różaneczniki - kompozycje, portrety roślin, uwagi o pielęgnacji 10 Lut 2014 20:15 #223420

• danutal
  • danutal's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 1253
Moje azalie mają dużo słońca, wydaje mi się ,że nie ma ładniejszego widoku w porze ich kwitnienia.

P6040153.JPG

P1030265.JPG

P1030332.JPG
Pozdrawiam.Danuta
Za tę wiadomość podziękował(a): dodad, Adrian, nelu-pelu

Azalie, różaneczniki - kompozycje, portrety roślin, uwagi o pielęgnacji 10 Lut 2014 21:24 #223476

• mag
  • mag's Avatar
  • Moderator
  • Otrzymane dziękuję: 1150

Ostatnio zmieniany: 10 Lut 2014 21:29 przez mag.
Za tę wiadomość podziękował(a): , beatazg

Azalie, różaneczniki - kompozycje, portrety roślin, uwagi o pielęgnacji 11 Lut 2014 09:06 #223576

• piku
  • piku's Avatar
  • Platinum Boarder
Trochę kompozycji z ogrodu w Pisarzowicach.

Za tę wiadomość podziękował(a): dodad, dala, mag, Jo37, Ewelina, Adrian, beatazg

Azalie, różaneczniki - kompozycje, portrety roślin, uwagi o pielęgnacji 31 Mar 2014 18:35 #238979

• Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Administrator
  • gg 9117859
Chyba najwcześniej kwitnąca azalia, rośnie sobie jako soliter na polance wśród starych iglaków.

azalia-krzew-1.jpg

azalia-kwiat-1.jpg

azalia-kwiat-2.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): beatazg

Azalie, różaneczniki - kompozycje, portrety roślin, uwagi o pielęgnacji 31 Mar 2014 20:44 #239039

• rhodofil
  • rhodofil's Avatar
  • Expert Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 75
Na dobry początek efekt wypadu do szczecińskiej Castoramy w pierwszy dzień wiosny. Zaprezentowane poniżej różaneczniki 'St Merryn', 'Moerheim', 'Robert Seleger' i 'Wren' kosztowały niecałe 10 zł każdy.

IMG_2409.JPG

Kilka dni później w OBI w Płocku widziałem dość spore różaneczniki 'Red Jack' (czerwone kwiaty) i 'Percy Wiseman' (obficie kwitnie, ma ładne liście) po 19 zł. 'Red Jack' miał chyba dwa pąki kwiatowe.
Ostatnio zmieniany: 31 Mar 2014 20:53 przez rhodofil.
Za tę wiadomość podziękował(a):

Azalie, różaneczniki - kompozycje, portrety roślin, uwagi o pielęgnacji 31 Mar 2014 21:30 #239076

• rhodofil
  • rhodofil's Avatar
  • Expert Boarder
Sporo ciekawych różaneczników udało mi się niedawno kupić wysyłkowo w Szkółce Krzewów Pudełek (azalia.pl). Generalnie polecam - dostałem duże rośliny w dobrych cenach (azalie japońskie po 12 zł, różaneczniki drobnolistne w większości po 12 zł, spory różanecznik z grupy repens z mnóstwem pąków kwiatowych za 18 zł /na zdjęciu to ten drugi z lewej/, różanecznik wielkokwiatowy po 32 zł). Oczywiście wszystkie miały metkę lub etykietę (było ich sporo, niektóre odmiany sporo spokrewnione - gdyby nie były podpisane, trudno by je odróżnić). Niestety rośliny nie zostały dobrze zabezpieczone w paczkach (miękki karton), przemieszczały się w środku w czasie transportu i kiedy dotarły, część miała pęknięte pojemniki (dla mnie to nie był problem), kilka drobnych gałązek było ułamanych, a śliczny Rhododendron 'Saphirblau' był rozłamany na pół u nasady (natychmiast po odebraniu przesyłki został opatrzony i mam nadzieję, że się zrośnie). Szkółka dopiero zaczęła sprzedaż wysyłkową i to wina braku doświadczenia. Przesłałem swoje porady, jak skutecznie zabezpieczyć rośliny w paczce, i spodziewam się, że szkółka faktycznie poprawi się pod tym względem (obiecano mi, że moje wskazówki zostaną wykorzystane). Tak czy inaczej warto - oferta szkółki jest bardzo bogata a zakup drogą wysyłkową jest świetnym sposobem na wzbogacenie swojej kolekcji, jeśli mamy daleko do Pisarzowic czy Iłowej (tam znajdują się oddziały tej szkółki).

Najbardziej cieszę się z różaneczników 'Staccato' (przyszedł z rozwiniętymi kwiatami) i 'Pink Pompon' oraz azalii japońskiej ‘Rosebud’.

Poniżej rośliny, jakie mi przysłano:

IMG_2412.JPG
Ostatnio zmieniany: 31 Mar 2014 21:34 przez rhodofil.
Za tę wiadomość podziękował(a): sd-a, VERA

Azalie, różaneczniki - kompozycje, portrety roślin, uwagi o pielęgnacji 01 Kwi 2014 11:40 #239223

• Adrian
  • Adrian's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 1018
Rhodofil,
dobry wątek!!
Warto zaglądać w ciągu całego sezonu do marketów typu Castorama, Leroy Merlin czy Auchan (2-3 lata temu w Auchan-Swadzim było dużo okazyjnych roślin, od 2 lat jest już nędza) bo można trafić dobre okazje (zwłaszcza po kwitnieniu), centra ogrodnicze również odwiedzajmy (choć gdy rośliny kwitną to ceny od razu rosną - ale chociaż można ocenić dekoracyjność kwiatów :)); można poszukać jakieś szkółki... ja swoje mam z różnych źródeł, sporo z cotygodniowej giełdy roślinnej (przez kilka lat przyjeżdżał gościu z choinkami i rododendronami).

Powiedz mi proszę, jak oceniasz stan bryły korzeniowej roślin, które dostałeś?
Z tyłu widzę chyba kilka azalii wielkokwiatowych - w jakiej cenie były?

Ja bym mimo wszystko nie odważył się kupić w taki sposób azalii czy różaneczników.
Raz - niemożność obejrzenia bryły korzeniowej (choć... nawet jeśli jest "filc" (oczywiście lepiej, jakby go nie było :)) to można go rozszarpać i wtedy roślina nie powinna mieć kłopotów). Dwa - nie mam zupełnie wpływu na pokrój krzewu (zwłaszcza przy różanecznikach), a trafiają się ładniejsze i brzydsze (krzywe, ze słabo rozwiniętą koroną) sadzonki.
Ale muszę uczciwie przyznać, że jestem z dużego miasta i mam większe możliwości szukania odmian (np. szukałem od 3 lat Toucana i dopiero w zeszłym roku jesienią znalazłem w pobliskim centrum ogrodniczym...) niż ktoś z mniejszej miejscowości :/

Azalie, różaneczniki - kompozycje, portrety roślin, uwagi o pielęgnacji 01 Kwi 2014 13:32 #239260

• rhodofil
  • rhodofil's Avatar
  • Expert Boarder
Adrian wrote:
Powiedz mi proszę, jak oceniasz stan bryły korzeniowej roślin, które dostałeś?
Te ze szkółki Pudełek mają dość ładny system korzeniowy. Część miała sfilcowane korzenie, ale nie jakoś bardzo. Dużo mniej, niż rośliny kupione w ubiegłym roku w szkółce Bielicki. Natomiast te maluchy z Castoramy (produkcja chyba niemiecka), które pokazałem jako pierwsze, miały bardzo sfilcowane korzenie (tragedia).

Z tyłu widzę chyba kilka azalii wielkokwiatowych - w jakiej cenie były?
Nie, azalii wielkokwiatowych nie zamawiałem, więc nie powiem Ci tego (z tyłu widać odmiany różaneczników drobnokwiatowych, hybrydy Rh. russatum, dauricum itp.).
Ostatnio zmieniany: 01 Kwi 2014 13:35 przez rhodofil.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adrian

Azalie, różaneczniki - kompozycje, portrety roślin, uwagi o pielęgnacji 14 Kwi 2014 02:48 #243319

• chester633
  • chester633's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 1934
Zakupiłem ostatnio dwie polskie odmiany z kolekcji Polscy Królowie ,rosliny wychodowane w Polsce i wytrzymałe na nasze zimy :woohoo: - Kazimierz Odnowiciel

SDC11723.JPG

SDC11724.JPG

oraz Bolesław Chrobry

SDC11727.JPG

SDC117292.JPG

oraz RH Busuki

SDC11725.JPG

SDC11726.JPG
Za tę wiadomość podziękował(a):

Moderatorzy: Łatka
Wygenerowano w 0.215 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum