TEMAT: Dalia (Dahlia)- gatunki, odmiany, dyskusje

Dalia (Dahlia)- gatunki, odmiany, dyskusje 08 Sty 2019 20:33 #635740

  • Jaedda
  • Jaedda's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 529
  • Otrzymane dziękuję: 3123
Cudne wspomnienie lata :hearts: prawie czuję ten zapach letniego popołudnia.

Planujecie siać?
Ja się znowu przymierzam do posiania kilku (bo miejsca nie ma) tym razem pełnych. I choć ręka swędzi poczekam do marca :garden1: Zeszłoroczne karłowe z nasion kwitły obficie całe lato, ale trochę się gotowały w balkonowych skrzynkach. Te wysadzone pod blokiem i na działce miały trochę cienia i upały im nie dopiekły.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Szafirek


Zielone okna z estimeble.pl

Dalia (Dahlia)- gatunki, odmiany, dyskusje 10 Lut 2019 13:31 #641951

  • bozena
  • bozena's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 620
  • Otrzymane dziękuję: 359
Ja też planuję przed blokiem wysiać kilka dalii z nasion , nie da się zapomnieć radośći wysiewania nasion , serce nie sługa ,wiosna idzie i na balkon i do ogródka coś trzeba wysiać
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Szafirek

Dalia (Dahlia)- gatunki, odmiany, dyskusje 10 Lut 2019 14:32 #641960

  • Mandorla
  • Mandorla's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • ogród w 6b, serce w 7a
  • Posty: 2630
  • Otrzymane dziękuję: 7736
Miałam w ogóle nie mieć dalii, ani z karp, ani sianych. Potem, po przebłysku geniuszu, że w zasadzie dobrze by im było w warzywniku, zaopatrzyłam się (wirtualnie póki co) w kilka karp - wciąż z postanowieniem, że sianych dalii nie będzie. A wczoraj szukając nasion macierzanki (nie znalazłam) wypatrzyłam całkiem niechcący nasiona dalii pomponowych. :hammer: Chyba wysieję w końcu lutego, może jak dłużej podrosną to wytworzą karpki? :think:
Nic nie napełnia serca takim smutkiem, jak symetria. Symetria bowiem to nuda; nuda zaś to dno smutku. - V. Hugo

Gdzie by to upchnąć?

TARG KWIATOWY
Ostatnio zmieniany: 10 Lut 2019 15:12 przez Mandorla.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): CHI, Szafirek

Dalia (Dahlia)- gatunki, odmiany, dyskusje 10 Lut 2019 14:41 #641963

  • Szafirek
  • Szafirek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2116
  • Otrzymane dziękuję: 9981
Jesienią na pewno będą karpki :idea1:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Mandorla

Dalia (Dahlia)- gatunki, odmiany, dyskusje 10 Lut 2019 14:47 #641964

  • Mandorla
  • Mandorla's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • ogród w 6b, serce w 7a
  • Posty: 2630
  • Otrzymane dziękuję: 7736
Przechowywałaś takie maluchy? W kilku miejscach czytałam, że dalie z nasion albo nie wytwarzają karp w ogóle, albo tylko takie maleńkie, które bardzo trudno przechować. Wydaje mi się to trochę bez sensu, gdyby tak było naprawdę, to przecież żadna nowa krzyżówka by nie powstała, no i karpy jednak też skądś muszą się brać :teach: Pomyślałam w takim razie, że trzeba by im wydłużyć okres wegetacji - po pierwsze wysiać wcześniej, po drugie, ewentualnie, jesienią przesadzić do doniczek i dać im trochę jeszcze podrosnąć w pomieszczeniu. Ma to jakiś sens...? :flower:
Nic nie napełnia serca takim smutkiem, jak symetria. Symetria bowiem to nuda; nuda zaś to dno smutku. - V. Hugo

Gdzie by to upchnąć?

TARG KWIATOWY
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Szafirek

Dalia (Dahlia)- gatunki, odmiany, dyskusje 10 Lut 2019 15:00 #641968

  • Szafirek
  • Szafirek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2116
  • Otrzymane dziękuję: 9981
Już mówię o własnych doświadczeniach. W ubiegłym sezonie mama wysiala wprost do gruntu nasiona dalii pojedynczych. Ja dostałam gotową rozsadę. Jesienią przy wykopywaniu były karpie, małe, ale nie jakieś mikro, tylko po prostu małe. Nie podobały mi się te pojedyncze dalie, więc karpie powędrowały do koleżanki. Z tego , co wiem, przechowują się bez problemu i koleżanka będzie je sadzić do donic.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Mandorla

Dalia (Dahlia)- gatunki, odmiany, dyskusje 10 Lut 2019 15:11 #641969

  • Mandorla
  • Mandorla's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • ogród w 6b, serce w 7a
  • Posty: 2630
  • Otrzymane dziękuję: 7736
O, to świetna wiadomość :dance: I doskonale pokazuje, że do tego, co specjaliści wypisują o roślinach, warto jednak podchodzić z pewnym dystansem. :bye:
Nic nie napełnia serca takim smutkiem, jak symetria. Symetria bowiem to nuda; nuda zaś to dno smutku. - V. Hugo

Gdzie by to upchnąć?

TARG KWIATOWY
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Szafirek

Dalia (Dahlia)- gatunki, odmiany, dyskusje 10 Lut 2019 15:13 #641970

  • Szafirek
  • Szafirek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2116
  • Otrzymane dziękuję: 9981
Może to zależy od rodzaju dalii? Ja nie mam wielkiego doświadczenia z sianymi, ale z tego, co mówiły mama i ciotka to zawsze im się tworzyły karpie. :bye:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Mandorla

Dalia (Dahlia)- gatunki, odmiany, dyskusje 10 Lut 2019 15:16 #641971

  • Mandorla
  • Mandorla's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • ogród w 6b, serce w 7a
  • Posty: 2630
  • Otrzymane dziękuję: 7736
Możliwe... No, to będzie okazja sprawdzić, jak to jest z pomponowymi. Na pewno dam znać po sezonie, co i jak urosło.
Nic nie napełnia serca takim smutkiem, jak symetria. Symetria bowiem to nuda; nuda zaś to dno smutku. - V. Hugo

Gdzie by to upchnąć?

TARG KWIATOWY
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Szafirek

Dalia (Dahlia)- gatunki, odmiany, dyskusje 10 Lut 2019 15:29 #641976

  • Szafirek
  • Szafirek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2116
  • Otrzymane dziękuję: 9981
Jakie te pomponowe? Ja zamówiłam karpie Franz Kafka :flower2:
Temat został zablokowany.

Dalia (Dahlia)- gatunki, odmiany, dyskusje 10 Lut 2019 15:47 #641979

  • ewa-s
  • ewa-s's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 409
  • Otrzymane dziękuję: 1251
Ja wysiewałam dalie niskie pełne i półpełne.
Wszystkie wytwarzają karpy,pomponowe też.
Nawet małe karpy bardzo ładnie się przechowują.Ja przesypuję je w wiaderku piaskiem i nie mam strat.
Wiosną wyjmuję ładne,jędrne i często już mają rosnące pędy.
Tak kwitły


Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, Łatka, Szafirek

Dalia (Dahlia)- gatunki, odmiany, dyskusje 10 Lut 2019 16:05 #641986

  • Mandorla
  • Mandorla's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • ogród w 6b, serce w 7a
  • Posty: 2630
  • Otrzymane dziękuję: 7736
Kupiłam dokładnie takie:

www.pnos.pl/produkt/dalia-pomponowa-mieszana/

bo w zamówionych karpach mam chyba tylko jedną pomponową. A co wyrośnie, to zobaczymy :happy: Ewo, dziękuję, że dołączasz do "świadczących o karpach", zaczynam patrzeć na sprawę z dużo większym optymizmem! :flower2:
Nic nie napełnia serca takim smutkiem, jak symetria. Symetria bowiem to nuda; nuda zaś to dno smutku. - V. Hugo

Gdzie by to upchnąć?

TARG KWIATOWY
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewa-s, Szafirek

Dalia (Dahlia)- gatunki, odmiany, dyskusje 01 Mar 2019 17:10 #645691

  • sznurki Ani
  • sznurki Ani's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 896
  • Otrzymane dziękuję: 3997
Dwa lata temu kupiłam sadzonki dalii w sumie nie wiedząc, co to jest. Spodobały mi się kwiaty. W tamtym roku przy opróżnianiu donic na inne sadzonki zauważyłam byliny, a pan sprzedający mówił ze są jednoroczne. Pogłębiłam wiedzę, posadziłam moje karpy, wyrosło mi z dwóch kwiatów jakieś 6 może 8, nie pamiętam. Dokupiłam sadzonki innych kolorów, niestety, ciężko jest kupić w mojej miejscowości sadzonki inne niż czerwone i żółte. W roku doczytałam, że można je hodować z nasion. Kupiłam nasionka "dalia zmienna półpełna i pełna miks kolorów. I mam pytanie: czy takie dalie wytworzą karpy i można za rok te karpy wsadzić, czy te odmianę pozyskuje się tylko z nasion i jest jednoroczna. Bo gdzieś czytałam, że nie wytworzą karp. Co prawda nie jest to odmiana, jaka mnie najbardziej interesuje, ale nasionek karłowatej nie kupiłam, karpy też kłopot w mojej okolicy kupić.
Ostatnio zmieniany: 01 Mar 2019 17:49 przez Łatka.
Temat został zablokowany.

Dalia (Dahlia)- gatunki, odmiany, dyskusje 01 Mar 2019 17:14 #645694

  • sznurki Ani
  • sznurki Ani's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 896
  • Otrzymane dziękuję: 3997
Tak wyglądają moje nasionka dalii zmiennej po 8 dniach, bardzo ładnie wschodzi i duży procent nasion wykiełkował.
IMG_20190301_133157.jpg
Ostatnio zmieniany: 01 Mar 2019 17:43 przez Łatka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Carmen, Maggie

Dalia (Dahlia)- gatunki, odmiany, dyskusje 01 Mar 2019 17:40 #645704

  • Mandorla
  • Mandorla's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • ogród w 6b, serce w 7a
  • Posty: 2630
  • Otrzymane dziękuję: 7736
Aniu, o to samo pytałam parę postów wyżej :happy:
Wszyscy mówią, że karpy będą. Moje też szybciutko wzeszły, około połowy. Reszcie dam tydzień, jak się nie zbiorą, posieję w ich "komórkach" następne nasionka.
Strasznie się wkręciłam w te nieszczęsne dalie, jeszcze jedną karpkę dziś kupiłam... :oops:
Nic nie napełnia serca takim smutkiem, jak symetria. Symetria bowiem to nuda; nuda zaś to dno smutku. - V. Hugo

Gdzie by to upchnąć?

TARG KWIATOWY
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): sznurki Ani

Dalia (Dahlia)- gatunki, odmiany, dyskusje 01 Mar 2019 17:59 #645721

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19240
  • Otrzymane dziękuję: 79418
mandorla wrote:
Strasznie się wkręciłam w te nieszczęsne dalie, jeszcze jedną karpkę dziś kupiłam... :oops:

Migdałku... :rotfl1: :rotfl1: :rotfl1:
Pewnie wszystko moja wina. :silly:
A jaką kupiłaś?
Jak myślisz, że wbrew postanowieniom nieposzerzania zasobów daliowych nie kupiłam nic, prócz wiadomego zamówienia - to mnie nie znasz. :rotfl1:
Bardzo podobają mi się piękności z serii Fubuki. Miałam od kilku lat Red, teraz dokupiłam w OBI Orange i Red-White.
Masz zamiar podpędzić Twoje ślicznotki w donicach? Czy czekamy, aż da się wsadzić do ziemi?
A, zapomniałam - też coś wysiałam (nie za bardzo przywiązując się do sukcesu w tej mierze) - trochę kollaretek. Zostało mi pół paczki nasion. Chce ktoś?
Ostatnio zmieniany: 01 Mar 2019 18:01 przez Łatka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Carmen, Mandorla

Dalia (Dahlia)- gatunki, odmiany, dyskusje 01 Mar 2019 18:22 #645726

  • Mandorla
  • Mandorla's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • ogród w 6b, serce w 7a
  • Posty: 2630
  • Otrzymane dziękuję: 7736
Lascia perdere :happy3:
Kupiłam anemonową Soulman, średnio ładna (karpa oczywiście, nie dalia), ale ostatnia była, nie dało się zbytnio wydziwiać. Po kilku innych ładnych już tylko pudełka zostały.
Ani mi przez głowę nie przeszło, że mogłabyś nic więcej nie kupić. Co więcej, przypuszczam, że żadna z nas jeszcze zakupów nie zakończyła. Ja już nawet postanowień nie robię, po co mi potem wyrzuty sumienia, że znowu nie dotrzymałam :happy2:
Chciałabym podpędzić, tylko donic za bardzo nie ma gdzie wstawiać, cała jestem poobstawiana rozsadami, a sezon siewu dopiero się rozkręca. Powinnam się rozejrzeć za taką piętrową szklarenką - dziś miałam zobaczyć, ale niestety mniej atrakcyjne sprawy mnie od tego zamiaru skutecznie odciągnęły. Na razie leżą we względnym chłodzie, zobaczymy, jak dalej się ułoży.
Nic nie napełnia serca takim smutkiem, jak symetria. Symetria bowiem to nuda; nuda zaś to dno smutku. - V. Hugo

Gdzie by to upchnąć?

TARG KWIATOWY
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, Carmen

Dalia (Dahlia)- gatunki, odmiany, dyskusje 01 Mar 2019 19:05 #645743

  • sznurki Ani
  • sznurki Ani's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 896
  • Otrzymane dziękuję: 3997
mandorla doczytalam teraz. Jeszcze nie ogarniam całkiem forum. Też się wkreciłam w dalie jak je 2 lata temu poznalam, chociaż wole te odmiany karłowate. Na wysokie zbyt miejsca nie mam osłoniętego od wiatrKupilam sobie takie opakowanie floksikow. Nie wiem czy w tym wątku sa takie. Pierwszy raz kupilam takie nasionka spokobalo mi sie zdjecie kwiatow ale wiedze mam znikoma. Jak dlugo wschodza? Wysialam kilka dni temu, cos zaczyna kielkowac. Ale nie wiem czy to floksy czy chwasty.
u, a szkoda żeby wiatr takie piekności połamał. Ja nie będę dosiewać czekam na 2-3 pary listków prawdziwych i będę pikować bo posiałam po 2 nasionka w jednej multipalecie. Już mam 34 wykiełkowane nasionka i w drugiej multipalecie wysiane we wtorek około 30 nasion. Dużo wysiałam bo nie liczyłam na tak liczne wschody. Inne gatunki nasion już tak ładnie mi nie wschodziły.
Ostatnio zmieniany: 01 Mar 2019 20:05 przez sznurki Ani.
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.780 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum