TEMAT: Piwonie bylinowe i Itoh - 2023/24

Piwonie bylinowe i Itoh - 2023/24 15 Mar 2024 20:58 #853243

  • Amlos
  • Amlos's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15865
  • Otrzymane dziękuję: 12272
Elu, pocieszam - w stosunku do Ani/Łatki chyba większość z nas jest do tyłu :lol: .

Moje piwonie 'staruszki' (40-letnie :teach: ) aktualnie też w fazie czerwonych kiełków.
Nie ruszam ich, bo tego nie lubią, jedynie zawsze wiosną daję papu, i poza jednym sezonem, gdy jakieś szkodniki nie pozwoliły rozwinąć się pąkom,
co roku cieszą licznymi kwiatami. No name, bo zdobyte wraz z ogrodem 23 lata temu.

Chociaż bulwiaste korzenie wystają nad powierzchnię ziemi, co roku w maju ich kwiaty cieszą oczy i nosy ;) . Giganci! :woohoo:

14.03.
IMG_20240314_134524.jpg


IMG_20240314_134443.jpg


IMG_20240314_134556.jpg
Pozdrawiam - Ania
Ostatnio zmieniany: 15 Mar 2024 20:59 przez Amlos.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Łatka, Marlenka, Miragoral, bietkae, MARRY, jagodka27, Nimfa, ewakatarzyna, Babcia Ala, lusinda


Zielone okna z estimeble.pl

Piwonie bylinowe i Itoh - 2023/24 15 Mar 2024 22:28 #853250

  • bietkae
  • bietkae's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1997
  • Otrzymane dziękuję: 11395
Moje wszystkie były wsadzone w nowe miejsce chyba na początku września. Trzy sztuki, które mam u siebie z ogródka mojej mamy są bardzo stare, myślę, że mają ok. 50 lat bo pamiętam je rosnące od zawsze. U mnie wiele lat ładnie kwitły ale postawiliśmy mauzer na deszczówkę, piwoniom zrobił się cień i w ubiegłym roku kwitnienia były marne stąd trzeba było przesadzić.
Kolejne trzy piwonie koleżanka kilka lat temu dostała od syna mieszkającego w Holandii, były kwitnące w doniczkach ale po wysadzeniu do ziemi już nigdy nie kwitły. Koleżanka nawet nie pamięta kolorów tych piwonii. Z tych trzech zrobiło się więcej sadzonek ponieważ karpy rozpadły się przy wykopywaniu, źle je zabezpieczyłam do przewiezienia i drobne części posadziłam w jednym miejscu.
No i dwie mam z ogródka młodej osoby, która chciała je wyrzucić bo posadził je były chłopak, rosły kilka lat w złych warunkach, do tego bez żadnego nawożenia więc po zakupieniu i posadzeniu nie kwitły.
Udało mi się dzisiaj wykonać plan tj. piwonie dostały obornik granulowany i w miejsce odgarniętej ziemi dałam kompost. W kwietniu dostaną jeszcze kristalon pomarańczowy, niech no tylko odważą się marudzić to :flower:
Pozdrawiam Ela
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Amlos, Łatka, Marlenka, Miragoral, MARRY, Nimfa, ewakatarzyna, Babcia Ala, lusinda

Piwonie bylinowe i Itoh - 2023/24 16 Mar 2024 09:00 #853261

  • Fafka
  • Fafka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2441
  • Otrzymane dziękuję: 9246
Amlos wrote:

Chociaż bulwiaste korzenie wystają nad powierzchnię ziemi

Akurat wczoraj czytałam na stronie Moniki z PeonyMax, że takie wystające korzenie powinno się przysypać ziemią.

A u mnie piwonie w najróżniejszej fazie rozwoju. Od takiej co jeszcze nie wyszła z ziemi (nie wytrzymałam i leciutko zajrzałam pod powierzchnię - kiełek wypatrzyłam :wink2: ), poprzez wystające noski aż do całkiem sporych pędów.
Tu najwyrywniwejsze:
'Paula Fay'
PaulaFay-2.jpg


'Coral Charm' (ten krzywy pęd z boku to nie choroba, tylko dosadzony ostatnio kawalątek korzenia, który wypuścił badylka pod kątem)
CoralCharm.jpg


A np.najwcześniejsza u mnie 'Rubra Plena' wcale nie najwyższa o tej porze.
rubraplena.jpg
Pozdrawiam. Jola
Ostatnio zmieniany: 16 Mar 2024 09:02 przez Fafka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Amlos, Łatka, Marlenka, Miragoral, bietkae, MARRY, Nimfa, ewakatarzyna

Piwonie bylinowe i Itoh - 2023/24 16 Mar 2024 18:06 #853293

  • Amlos
  • Amlos's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15865
  • Otrzymane dziękuję: 12272
Ho,ho! Ale zacne, masywne kępy! :eek3: Ile latek sobie liczą? Pewnie młodzieńcy', bo korzeni nie widać ;)


Ps Dzięki Jolu za przypomnienie, oczywiście podsypię ziemią... dopiero właściwie startuję z tegorocznym grzebaniem w ziemi :bye:
Pozdrawiam - Ania
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Marlenka, Miragoral, bietkae, Nimfa, ewakatarzyna

Piwonie bylinowe i Itoh - 2023/24 16 Mar 2024 19:07 #853298

  • Mimbla
  • Mimbla's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Dobrego dnia :)
  • Posty: 742
  • Otrzymane dziękuję: 2351
To niesamowite jakie są różnice we wzroście, u mnie największe zaledwie wychyliły nosy nad ziemię. Henry Bockstoce, on się jakoś oparł suszy, jest tyle kiełków ile było w zeszłym roku:



Ale już Red Charm niekoniecznie; widać że starych pędów było jedenaście a w tym roku tylko sześć, o połowę mniej:



Po trzech pędach każdy z pąkiem tym razem Command Performance słabiutko, dwa pędy, jeden być może z pąkiem:



Fajnie szeroko startuje Martin Cahuzac ale pąków kwiatowych to ja tu nie widzę:



Za to cieszy serce i oko Old Faithful, po dziesięciu tym razem czternaście ale czy tam są kwiaty??



Festiva Maxima, bieda będzie:



I jej drugi egzemplarz cały zarośnięty bo jeszcze tu nie dotarłam:



Młodziutka Florence Nicholls dołożyła jeszcze dwa kiełki:



A drugi młodszy Henry poradził sobie bardzo dobrze i mam nadzieję na jakiś kwiatek bo chcę porównać, przypuszczam że jest Henrykiem tylko z nazwy bo kwiaty się różnią odcieniem, te są bardziej różowe:



Podejrzewam go o bycie Edgarem Jessep bo szkółka posiada również i tę odmianę.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Amlos, Marlenka, Miragoral, bietkae, ewakatarzyna

Piwonie bylinowe i Itoh - 2023/24 16 Mar 2024 20:49 #853310

  • Fafka
  • Fafka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2441
  • Otrzymane dziękuję: 9246
Amlos wrote:
Ile latek sobie liczą? Pewnie młodzieńcy', bo korzeni nie widać ;)

Paula najmłodsza z jesieni 2021 r. To bardzo szybko przyrastająca odmiana.
Coral z 2020 r. kupiony w doniczce na Święcie Piwonii w Wojsławicach, czyli w czerwcu i z jednym kwiatkiem.
A Rubra Plena podarowana mi w 2012 r.
Ale mój zeszycik ma dobrą pamięć. :lol:
Pozdrawiam. Jola
Za tę wiadomość podziękował(a): Amlos, Łatka, Marlenka, Miragoral, bietkae, MARRY, ewakatarzyna, Babcia Ala

Piwonie bylinowe i Itoh - 2023/24 17 Mar 2024 12:09 #853357

  • MARRY
  • MARRY's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2277
  • Otrzymane dziękuję: 8451
Ciekawe jak to jest z oczkami, u Joli są skupione a w starszych piwoniach rozrzucone, tak się zastanawiam czy wystarczająco miejsca im zapewniłam dając 60 cm. między nimi.

A to moje największe zaskoczenie, Francoise Ortegat wsadzona jesienią 2022, w tamtym roku 3 oczka a teraz ma dwanaście, najdłużej trzymała zdrowe liści. Mam sentyment do hodowcy - Louis-Joseph-Ghislain Parmantier’a, jemu zawdzięczamy róże historyczne i te dawne piwonie ok. 1850: Louis van Houtte i Francoise O.



Pryskałam 7 marca jak Jola i Ania, teraz woda stoi w kielichach :sad2: Kiedy pryskać następny raz ?
MARRY
Ostatnio zmieniany: 17 Mar 2024 12:10 przez MARRY.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Amlos, Łatka, Marlenka, Miragoral, bietkae, ewakatarzyna, Babcia Ala

Piwonie bylinowe i Itoh - 2023/24 18 Mar 2024 10:07 #853423

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5683
  • Otrzymane dziękuję: 26941
Maryś, no nie chcę Cię martwić, ale szkółka Gaissmayer podaje odległość 90 cm i jedną roślinę na 1 m2. Lepiej jak jest przewiew w roślinach, bo ostatnie lata obfitują w grzyby na wszystkim. Ja z tego powodu na dwa rzędy piwonii zaplanowałam rabatę na szer. 1,75 m, pierwotnie myślałam, że 1,4 m. Jeszcze nie kupione, ale jak po zasadzeniu nie będą rosły, to będę tam uziemiać dalie :lol:
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Ostatnio zmieniany: 18 Mar 2024 10:09 przez Babcia Ala.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Amlos, Armasza, Łatka, Marlenka, bietkae, MARRY, ewakatarzyna

Piwonie bylinowe i Itoh - 2023/24 29 Mar 2024 15:16 #854335

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19274
  • Otrzymane dziękuję: 79757
Jest 29 marca. Lemon Chiffon:



Wariactwo!

Z drugiej strony są i u mnie piwonie dopiero wyłaniające się na powierzchnię, takie późne chińskie.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Jan4, Armasza, Marlenka, MARRY, Nimfa, ewakatarzyna, Babcia Ala

Piwonie bylinowe i Itoh - 2023/24 31 Mar 2024 14:51 #854400

  • MARRY
  • MARRY's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2277
  • Otrzymane dziękuję: 8451
U mnie to samo, majowa nawet pokazuje kolor w pąku. Ale mam inny problem porywisty wiatr złamał pęd i wczoraj przywiązywałam pędy do patyków, dotychczas tak musiałam robić z różami. To jest prowizorka na teraz ale muszę wymyślić coś skutecznego i nieograniczającego wzrostu.
Claire de Lune



Tu powiązana.


Najgorzej z tymi cienkimi pędami jak u Do Tell



Carnation B. jest kępa i ma grube pędy.



Są też takie które spokojnie zaczynają ale problem nie jest doraźny, silne wiatry są permanentnie.
MARRY
Ostatnio zmieniany: 31 Mar 2024 20:17 przez MARRY.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Armasza, Łatka, Marlenka, koma, Nimfa, ewakatarzyna, Babcia Ala

Piwonie bylinowe i Itoh - 2023/24 02 Kwi 2024 17:08 #854489

  • MARRY
  • MARRY's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2277
  • Otrzymane dziękuję: 8451
Sprostowanie - majowa nie pokazuje kolorku i dobrze.
MARRY

Piwonie bylinowe i Itoh - 2023/24 02 Kwi 2024 17:22 #854496

  • MARRY
  • MARRY's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2277
  • Otrzymane dziękuję: 8451
Widziałam dzisiaj w szkółce kwiaty piwonii drzewiastych.
MARRY
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Łatka, Nimfa, ewakatarzyna

Piwonie bylinowe i Itoh - 2023/24 02 Kwi 2024 17:23 #854497

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5683
  • Otrzymane dziękuję: 26941
Co to za szkółka?
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna

Piwonie bylinowe i Itoh - 2023/24 02 Kwi 2024 17:40 #854504

  • MARRY
  • MARRY's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2277
  • Otrzymane dziękuję: 8451
Alu, w Jasienicy jest ogrodnictwo. Myślałam że są szklarniowe - te piwonie, ale pewnie nie.
MARRY
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, ewakatarzyna, Babcia Ala

Piwonie bylinowe i Itoh - 2023/24 02 Kwi 2024 20:50 #854524

  • Fafka
  • Fafka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2441
  • Otrzymane dziękuję: 9246
Marry serce się kraje, gdy patrzę na ten poległy pęd. Nawet nie pomyślałam, że wietrzysko mogłoby położyć mi piwonie, a niektóre już wysokie. Jutro wstawiam podpórki.

Aniu to bylinowa, czy drzewiasta :woohoo: , (bo właściwie jesteśmy tu w bylinowych...)

Moje najbardziej zaawansowane pąki: 'Rubra Plena'

rubraplena-2.jpg


...i 'Lorelei'

Lorelei.jpg


A wielką radochę mam z sadzonej jesienią itoh 'Magical Mystery Tour'. Nie oczekiwałam jakoś specjalnie kwitnienia w pierwszym roku, a tu wpadł mi w oko spory pączek, a przy dokładniejszych oględzinach jeszcze dwa małe.
MagicalMystery.jpg
Pozdrawiam. Jola
Ostatnio zmieniany: 02 Kwi 2024 20:53 przez Fafka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, koma, MARRY, ewakatarzyna

Piwonie bylinowe i Itoh - 2023/24 03 Kwi 2024 15:55 #854578

  • Fafka
  • Fafka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2441
  • Otrzymane dziękuję: 9246
Dzisiaj się pogimnastykowałam, by zrobić wszystkim piwoniowym badylkom fotki, bo tak szybko się zmieniają, że ta chwila zniknęłaby w pomroce dziejów :silly: :rotfl1: (jakby to dziejom potrzebne były moje piwonie, a może jednak... :devil1: )

Wczoraj były pryskane Switchem i dzisiaj takie trochę niedomyte pozowały :P .
Zdjęcia będę raczej wrzucać w wątkach odmianowych, a tu tylko kilka dla podkolorowania wpisu :)

'Blushing Princess'
BlushingPrincess1.jpg


'Buckeye Belle'
BuckeyeBelle.jpg


'Coral Charm'
CoralCharm2.jpg


'Festiva Maxima'
Festivamaxima.jpg


'First Arrival'
FirstArrival.jpg


'Green Halo'
GreenHalo.jpg
Pozdrawiam. Jola
Ostatnio zmieniany: 03 Kwi 2024 15:59 przez Fafka.
Za tę wiadomość podziękował(a): koma, MARRY, jagodka27, ewakatarzyna

Piwonie bylinowe i Itoh - 2023/24 03 Kwi 2024 16:31 #854579

  • jagodka27
  • jagodka27's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1702
  • Otrzymane dziękuję: 7713
Zdjęcia bardzo malownicze i każda odmiana inna. Nawet bez kwiatów piękne :thanks: :flower2:
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, MARRY, ewakatarzyna

Piwonie bylinowe i Itoh - 2023/24 03 Kwi 2024 18:14 #854586

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19274
  • Otrzymane dziękuję: 79757
Fafka wrote:

Aniu to bylinowa, czy drzewiasta :woohoo: , (bo właściwie jesteśmy tu w bylinowych...)

Oczywiście drzewiasta, ewidentnie wlazłam z nią, gdzie nie jej miejsce.
Nic to, już zmykam, a na podmiankę zostawiam pąk Salmon Chiffon, też z widocznymi płatkami (mam nadzieję, że to nie żadna pomyłka, zakup w "słusznej" firmie).

Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Armasza, koma, MARRY, ewakatarzyna, Babcia Ala


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Fafka
Wygenerowano w 0.455 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum