TEMAT: Lilie 2020

Lilie 2019 29 Mar 2020 16:35 #701558

  • Perełka
  • Perełka's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Tak wiele, w tak krótkim czasie
  • Posty: 980
  • Otrzymane dziękuję: 4379
Serdeczne dzięki za nazwę.To taki -przedsmak lata .W tym roku żadnych bukietów żonkili czy tulipanów jakoś tak. Zasadzę słoneczniki zamiast ,bo rok taki zwariowany.Przyszła jeszcze paczka z czarnymi odmianami.Muszę utrwalić nazwy .Czekam jeszcze na dalie i lilie Snowboord ,o ile poczta to ogarnie bez problemów .Zaplanuj sobie coś ,a rozśmieszysz los .....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): CHI, ewakatarzyna


Zielone okna z estimeble.pl

Lilie 2019 29 Mar 2020 19:56 #701594

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19262
  • Otrzymane dziękuję: 79606
Perełko, Robert napisał, że "przypomina". BB to nie jest z pewnością, prędzej Stargazer, bo one masowo są pędzone i sprzedawane w doniczkach. Black Beauty to hybryda orientalno-trąbkowa. Oto moja, sprzed trzech lat:

Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): CHI, minohiki, Herbatnik, Ninia, ewakatarzyna

Lilie 2019 29 Mar 2020 20:14 #701597

  • Perełka
  • Perełka's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Tak wiele, w tak krótkim czasie
  • Posty: 980
  • Otrzymane dziękuję: 4379
Aniu dzięki ,ale tak szczerze to specjalnie nie szukałam nazwy na dziś i miałam zamiar porównać w wolnej chwili.Więc wszystkie sugestie do sprawdzenia i niuanse do porównania.Ta lilia ma piękne sercowate liście i żyłki które widać na nich pod światło.Pięknie pachnie. Tęsknota do lata i słońca :flower2: .....
Ostatnio zmieniany: 29 Mar 2020 20:15 przez Perełka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): CHI

Lilie 2019 03 Kwi 2020 21:09 #702340

  • Ninia
  • Ninia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 465
  • Otrzymane dziękuję: 1451
Chciałabym zapytać, czy można pomiędzy lilie posiać naparstnicę purpurową? - kupiłam nasiona naparstnicy z tym zamiarem, ale teraz zastanawiam się czy to dobry pomysł. Myślałam też o onętkach (kosmosie) wśród lilii. Poradźcie :think: .
Temat został zablokowany.

Lilie 2019 03 Kwi 2020 22:01 #702350

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19262
  • Otrzymane dziękuję: 79606
A czemu nie?
W moim ogrodzie, a nawet w obu, naparstnica chadza, kędy chce - usuwam tylko bardzo przeszkadzające mi egzemplarze. Wśród lilii też się trafia.
Z tym, że wiesz, że naparstnica zakwitnie dopiero następnego lata?

Jak już tu piszę, podzielę się miłym spostrzeżeniem, że tegoroczna dostawa z Lilypolu pozytywnie mnie zaskoczyła, cebule spore, a OT ogromne, żadnej pleśni, jak to się trafiało w zeszłym roku. Dziś kurier dostarczył paczuszkę, coś ponad 20 cebul - i wszystko już "uziemione".
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): CHI, Herbatnik, Ninia, ewakatarzyna

Lilie 2019 04 Kwi 2020 10:57 #702401

  • Herbatnik
  • Herbatnik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2453
  • Otrzymane dziękuję: 8076
Moim skromnym zdaniem te dwie rośliny prawie, że idealnie wyglądały by ze sobą w połączeniu. Obie mają w sobie coś niezwykłego, magicznego. Nie z tego świata. Z tym, że ja osobiście ( i proszę nie sugerować się tym ) postawił bym na zestawienie naparstnicy z liliami albo trąbkowymi albo z liliami OT takimi jak ( odmiany )Black Beauty, Seherezade, Friso, Flashpoint. Ewentualnie śnieżnobiałe ( lilia królewska ) . Wysokie naparstnice i kielichowate tudzież trąbkowe kwiaty lilii pod spodem. Tak ja to widzę.

Odnośnie przesyłek no cóż.....Aniu przywróciłaś mi dzisiaj chęci :drink1: Świat zwariował. Muszę zaszaleć , siedzę ósmy dzień w domu i czuje się jak idiota. Telewizji wcale nie oglądam, tej propagandy. Poirota wczoraj obejrzałem, bo dali mi więcej programów za tą sama cenę :yummi: . Ósmy dzień nie byłem w ogrodniczym ,przecież to przymusowy odwyk. :idea1: Łażę po sklepach internetowych i się zastanawiałem, może nie wypada, może , no jakoś czułem się głupio. A teraz tak sobie myślę dlaczego jeżeli świat wariuje na temat koronawirusa to co ma całe życie sprowadzić się do podziemia ! Wszelkie zabiegi naszych polityków są odwrotnie proporcjonalne do zamierzonych celów ?
Zresztą kupowanie cebul to jawne i świadome i prawdziwe, realne wspieranie polskiej gospodarki :idea1:
Robert
Ostatnio zmieniany: 04 Kwi 2020 18:20 przez Łatka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, CHI, Ninia, ewakatarzyna, malinaa

Lilie 2019 04 Kwi 2020 18:23 #702475

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19262
  • Otrzymane dziękuję: 79606
Herbatnik wrote:
Zresztą kupowanie cebul to jawne i świadome i prawdziwe, realne wspieranie polskiej gospodarki :idea1:

I tego się trzymajmy :lol:

Zapomniałam napisać, że kilka dni temu, mimo nocnych mrozów, złapałam na rozchylonych listkach martagona poskrzypkę :woohoo: .
Jakby mało było innych problemów, czerwone złe atakuje tak wcześnie.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): CHI, Herbatnik, ewakatarzyna

Lilie 2019 04 Kwi 2020 20:55 #702515

  • CHI
  • CHI's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3929
  • Otrzymane dziękuję: 21008
Przyszły lilie (i nie tylko) z Benexu. Szału wielkości nie ma, ale przyzwoite. Jutro posadzę, bo lecę na twarz. Doniczki już odzyskałam...

Robert - kupuj, bo to "dla zdrowotności". Tylko długo wybieraj - w końcu jakoś zabijesz czas w domu :wink4:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Herbatnik, ewakatarzyna

Lilie 2019 05 Kwi 2020 11:43 #702648

  • Herbatnik
  • Herbatnik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2453
  • Otrzymane dziękuję: 8076
Daj Małgosiu znać latem czy od benka była zgodność odmianowa i jak u nich z wirusami. :) Ja pokusiłem się o zakupy tam gdzie zwykle , większość odmian niedostępna. Liczyłem na botaniki ,, Lady Alice '' została sztuk 1 :rotfl1: Lilium pumilum sztuk całe ZERO ! Czeka na dostawę, ale sądzę, że ten sezon wiosenny mamy już za sobą. Kto co zdążył sprzedać to sprzedał. Targowiska zamknięte. Place handlowe również. Nic nie dokupi nigdzie. Do tego ten wszędobylski mróz. Marny będzie ten festiwal. Którego pomimo przeszkód ja osobiście nie zamierzam odwoływać.

Pasja to wiesz Puchatku jest taka rzecz, która nie pozwala nam zwariować w i tak już szalonym świecie. Pasja dodaje nam skrzydeł, unosi nas wysoko, uczy wytrwałości, cierpliwości. Pokonujemy wtedy wszystko, strach również.
Kiedy znów upadnę pod ciężarem pasji, wstanę i pójdę w górę, pieprzę prawo grawitacji :idea1: :crazy: :fly:
Robert
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): XYZ, Łatka, CHI, Jaedda, Ninia, ewakatarzyna

Lilie 2019 05 Kwi 2020 12:50 #702662

  • CHI
  • CHI's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3929
  • Otrzymane dziękuję: 21008
Robercie - za zgodność odmianową nie ręczę. Nie przez nich, ale zaczęłam podejrzewać, ze zalągł mi się w domu "zjadacz białych pisaków". Pamiętam, że kupiłam co najmniej 10 szt, a mam tylko 2 - jeden zdechły, drugi złamany. A to jedyny sposób na podpisanie - na donicach. Cała reszta o kant tyłka, albo psy/koty, albo nornice.

Ponieważ idą do donic, to wirusy mogę "wyhaczyć" indywidualnie. Druga kawa i idę sadzić.

Dzisiejszy przymrozek (-7!!!) trochę mi przymroził lilie w skrzyni, ale tylko 2... Teoretycznie mam na zdjęciu opakowania, aby zobaczyć jak sadziłam, ale przewalać setki zdjęć mi się nie chce...

Wdziałam lilie w marketach, ale z cenami ich powaliło...
Ostatnio zmieniany: 05 Kwi 2020 12:51 przez CHI.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, Herbatnik, Barborka, ewakatarzyna

Lilie 2019 06 Kwi 2020 22:32 #702908

  • XYZ
  • XYZ's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Błądzę we mgle...
  • Posty: 3740
  • Otrzymane dziękuję: 7401
Obleciałam wszystkie startujące lilie, czerwonych paskud nie zauważyłam.

P1010021-9.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, CHI, minohiki, ewakatarzyna

Lilie 2019 06 Kwi 2020 22:33 #702909

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19262
  • Otrzymane dziękuję: 79606
To prawda, handlowcy z marketów w tym roku na rozum się pomieniali, jeśli idzie o ceny cebulek. Są małe, podeschnięte i przeraźliwie drogie.
Za to ja wyciągnęłam dziś z paczkomatu doskonałej jakości i ogromne cebule z Wild Lily - nie bardzo dużo, głupie 18 :silly: , w tym martagony Guinea Gold, których nie miałam. Każda cebula jak spore jabłko.
Z gorszych faktów - ubiłam drugą poskrzypkę, bezczelne czerwone siedziało na metalowej tyczce, która w lecie jest podporą jakiejś rosłej OT. I ewidentnie stwierdziłam, co żarło przed śmiercią:



To pogryziony pęd szachownicy cesarskiej; cóż, szachownice są krewnymi lilii, dalekimi, ale jednak.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): CHI, minohiki, ewakatarzyna

Lilie 2019 06 Kwi 2020 22:46 #702913

  • CHI
  • CHI's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3929
  • Otrzymane dziękuję: 21008
Też mam wszystko posadzone i dziś nawet podlane, ale nie wszystko. Mnie wpadła w oko Lilia drzewiasta Mister Cas. Ale kupiłam w Benexie. Przy okazji (chyba miałam duużego doła) "załapały się" jakieś inne, poza tym orliki, liliowce, tuberoza i hipki. Lilie bez szału, ale hipki 26+.

Co ciekawe korona cesarska mi rośnie. Zapomniałam o niej w "psiarni" i zaraz zakwitnie. Chyba.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, ewakatarzyna

Lilie 2019 07 Kwi 2020 23:13 #703068

  • ewakatarzyna
  • ewakatarzyna's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1736
  • Otrzymane dziękuję: 12747
Zagapiłam się i nie posadziłam jeszcze mojej miniaturki Sweet Lord.
Pierwszy raz będę sadzić lilię i mam zagwozdkę.Według tego co przeczytałam należy sadzić cebule na głębokości równej trzykrotnej jej wysokości. Czy to oznacza, ze ta część, która już wyrasta z cebulki ma się znaleźć pod ziemią?



DSC05564.jpg
Pozdrawiam Ewa
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): minohiki

Lilie 2019 08 Kwi 2020 08:16 #703088

  • CHI
  • CHI's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3929
  • Otrzymane dziękuję: 21008
Ewa - tak. Cebula na swoje 3 wysokości ma siedzieć pod ziemią. Lilia wykształca korzenie NAD cebulą i to nimi głównie się trzyma i odżywia. Nie jest ważne, co jest pod cebulą, byle nie było mokro, ważne co jest nad.
Ostatnio zmieniany: 08 Kwi 2020 08:16 przez CHI.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, ewakatarzyna

Lilie 2019 08 Kwi 2020 16:27 #703134

  • mataan
  • mataan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 459
  • Otrzymane dziękuję: 1207
Wreszcie i u mnie coś ruszyło.

Martagony:

IMG_20200408_132040573-crop.jpg


IMG_20200408_132138116-crop.jpg


IMG_20200408_132150305-crop.jpg
Mateusz
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, Łatka, minohiki, ewakatarzyna

Lilie 2019 09 Kwi 2020 21:21 #703375

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19262
  • Otrzymane dziękuję: 79606
Zwykle kręciłam nosem na rośliny sprzedawane przez królika, ale muszę wejść pod stół i odszczekać - dziś dostałam od nich naprawdę duże i w przyzwoitej kondycji cebule przeznaczone do posadzenia w wiejskim ogrodzie. Zwłaszcza Yellow Planet - 4 cebule, każda jak spory burak ćwikłowy. Jeśli okażą się zgodne z tym, co chciałam - zwracam honor.

Ewa - jeszcze odnośnie Twojego pytania o sadzenie: tak głębokie (3xrozmiar cebuli) ma sens zwłaszcza, gdy sadzimy jesienią, wiosną sadzę trochę płycej, cebula i tak sama "zakopie się" trochę bardziej przed zimnem. Lekka ziemia możesz śmiało przysypać ten pęd, przy obecnej temperaturze szybko wylezie.
Ostatnio zmieniany: 09 Kwi 2020 21:24 przez Łatka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): CHI, Herbatnik, ewakatarzyna

Lilie 2019 09 Kwi 2020 22:44 #703404

  • Herbatnik
  • Herbatnik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2453
  • Otrzymane dziękuję: 8076
Ja miałem ochotę na Orange Planet, ale prawdę powiedziawszy bałem się, że cebule będą wielkości orzecha laskowego, także ostatecznie zrezygnowałem. U mnie wychodzą na razie martagony. Czy zakwitną w tym roku ? Liczę na to. Może w końcu się doczekam kwiatów. Wychodzą także OT. Aż dziw bierze, że tyle posadziłem :wink4:
Robert
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, CHI, ewakatarzyna


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Łatka
Wygenerowano w 0.487 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum