TEMAT: Czytamy!!!!!

Czytamy!!!!! 08 Sie 2020 15:57 #724264

  • Herbatnik
  • Herbatnik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2453
  • Otrzymane dziękuję: 8076
George Orwell - 1984
Wielki Brat patrzy....... ;) Książka przeraża swoim realizmem. Matrix świat wykreowany na manipulacji, fałszu i kłamstwie. Tworzenie własnej prawdy, zmienianie przeszłości a co za tym idzie ingerencja w teraźniejszość i co gorsza w przyszłość. Cały sztab oszustów mówiących mi jak mam żyć. Trzymając mnie w pętach i okowach za pomocą nakazów, zakazów. Książka ponadczasowa. Dziś jeszcze bardziej aktualna jak kiedyś......
Robert
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, ewakatarzyna, zwykły chłop


Zielone okna z estimeble.pl

Czytamy!!!!! 08 Sie 2020 18:13 #724280

  • newrom
  • newrom's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1342
  • Otrzymane dziękuję: 1921
Marcin Ciszewski - Mgła. Powieść osadzona współcześnie w Polsce, kryminał z odrobiną political fiction.
Jak ktoś lubi ciężkie klimaty kryminałów, to mu się spodoba.
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, ewakatarzyna, zwykły chłop

Czytamy!!!!! 08 Sie 2020 20:20 #724302

  • zwykły chłop
  • zwykły chłop's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1456
  • Otrzymane dziękuję: 7806
Orwella czytałem, książka wwierca się w podświadomość i pomimo tego że ładnych parę lat temu można było przeczytać i odetchnąć ufff... Dobrze że mnie to nie dotyczy o tyle teraz zmusza do myślenia i ma się nadzieję, że może czasy obecne nie są aż tak podobne do wizji Orwella
Preferuję książki sf (nie mylić z fantasy :) )Ciszewskiego czytałem .ww.1939.com.pl i .ww.1944.waw.pl i te polecam. Jedna to realia kampanii wrześniowej a druga to kontynuacja, której akcja toczy się w powstańczej Warszawie.
pozdrawiam Adam

SZACUNEK - to tylko odrobina wyrozumiałości i pamięci o drugiej osobie. To tak niewiele a tak wiele zmienia.
Ostatnio zmieniany: 08 Sie 2020 20:25 przez zwykły chłop.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna

Czytamy!!!!! 08 Sie 2020 20:38 #724303

  • Zefirka
  • Zefirka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 863
  • Otrzymane dziękuję: 1652
zwykły_chłop wrote:
ma się nadzieję, że może czasy obecne nie są aż tak podobne do wizji Orwella

Niestety, ale zaczynają się upodabniać (zmiana historii; przewrotne pokazywanie rzeczywistości - oglądając TVP wydaje się, ze żyjemy w innym świecie, niż tam jest pokazywany; ...). Powoli, powoli coraz bardziej nas ta rzeczywistość orwellowska zalewa.
Wiedźmowata
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, zwykły chłop

Czytamy!!!!! 08 Sie 2020 21:05 #724306

  • newrom
  • newrom's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1342
  • Otrzymane dziękuję: 1921
1984 czytałem kilkakrotnie, mroczna wizja. Ale w samej książce brak informacji jak doszło do takiego stanu. Łudzę się co prawda że mamy jeszcze sporo do takiego zamordyzmu, ale z drugiej strony... wystarczy popatrzeć co robi milicja czy jak manipulują informacjami, pandemią etc by osiągać swoje cele (władza i ogromne pieniądze związane z aferami nad którymi ludzie przechodzą do porządku dziennego).

1939/1944 jest następne w kolejce, jak tylko skończę to co aktualnie mi wpadło w ręce.
Polecisz coś ze współczesnego SF? Jakoś dawno nie trafiłem na pozycję wartą uwagi, bo albo fantazy, albo zwykła powieść i z SF ma tyle wspólnego że dzieje się "na obcej planecie/kolonii" :)
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna

Czytamy!!!!! 08 Sie 2020 21:28 #724311

  • zwykły chłop
  • zwykły chłop's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1456
  • Otrzymane dziękuję: 7806
Trudno mi coś polecić, może seria Algorytm wojny Michała Cholewy, Szmidta seria Łatwo być bogiem. Wydawana jest raczej książka lekka z dozą rozrywki, to się sprzedaje a wydawnictwa patrzą teraz na zysk. Czasem trafi się ambitny tekst który zapada w pamięci. Z braku czasu na śledzenie rynku opieram się na recenzjach z tej strony m.facebook.com/StarBaseBooks/?locale2=pl_PL i z tej strony przechodzę na strony wydawnictw sprawdzająć co mają w planach wydawniczych.

Hmmm... może Linda Nagata "Czerwień" dość realna i możliwa do spełnienia wizja kreowania rzeczywistości dla osiągnięcia pewnych nie koniecznie zrozumiałych dla zwykłego człowieka celów. Dość ambitna i nawet zaciekawiła mnie na tyle że zacząłem się zastanawiać czy coś nie koniecznie na taką skalę ale podobnego nie dzieje się obecnie

Ewentualnie zakręcona seria Cixin Liu "Problem trzech ciał" początkowo nie ogarniałem o co chodzi ale wszystko z czasem wskoczyło na swoje miejsce. Podobno nawet Obama przeczytał :)
pozdrawiam Adam

SZACUNEK - to tylko odrobina wyrozumiałości i pamięci o drugiej osobie. To tak niewiele a tak wiele zmienia.
Ostatnio zmieniany: 08 Sie 2020 22:04 przez zwykły chłop.
Za tę wiadomość podziękował(a): Herbatnik, ewakatarzyna, newrom

Czytamy!!!!! 09 Sie 2020 08:48 #724343

  • mirzan
  • mirzan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1080
  • Otrzymane dziękuję: 2415
Generał Kiszczak mówi...prawie wszystko. Nie spodziewałem się,że taka ciekawa. Szpiedzy, odwróceni i na powrót, wywiad,kontrwywiad, to dopiero początek.Za całe dwa złocisze.
Za tę wiadomość podziękował(a): Herbatnik

Czytamy!!!!! 18 Sie 2020 09:52 #725640

  • Herbatnik
  • Herbatnik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2453
  • Otrzymane dziękuję: 8076
Wygrzebane w supermarkecie : Artur Conan Doyle- ,,Sprawy Sherlocka Holmesa '' zbiór opowiadań.
Robert
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna

Czytamy!!!!! 18 Sie 2020 15:04 #725680

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19263
  • Otrzymane dziękuję: 79616
Deborah Feldman - "Unorthodox"

Po pierwsze - bardzo ciekawe. Naprawdę pozwala zajrzeć w hermetyczne i nieco chyba dla nas w Polsce (dzisiejszej) egzotyczne środowisko chasydów. Momentami robiłam wielkie oczy - choć przecież jakieś blade pojęcie miałam, jak wyglądają takie społeczności.
Po drugie - autorka ma dar opowiadania o tym świecie, który porzuciła jako młoda kobieta. Stawia ważne pytania - o prawo do wyboru drogi, o moc indoktrynacji, o wolność indywiduum i jej cenę, bo za wolność zawsze płacimy.
Nieźle napisane, choć chyba nie idealnie przetłumaczone. Momentami fraza ma zadyszkę.
W opinii osoby, która widziała również film - książka o niebo lepsza.
Za tę wiadomość podziękował(a): renaa, MARRY, Herbatnik, Bea612, ewakatarzyna

Czytamy!!!!! 02 Wrz 2020 19:05 #727577

  • KiNa20
  • KiNa20's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 1
  • Otrzymane dziękuję: 2
Ja za to uwielbiam książki w tematach psychologicznych :coffe: Lubię czytać szczególnie o skłonnościach ludzi do pewnych zachowań oraz dlaczego postępują tak, a nie inaczej. Polecam serdecznie "Neurotyczna osobowość naszych czasów" Karen Horney. Jeżeli ktoś chce zacząć swoją przygodę z psychologią to polecam zacząć od tych pozycji: perso.in/blog/najlepsze-ksiazki-o-osobowosci-i-nie-tylko/ B)
Za tę wiadomość podziękował(a): MARRY, ewakatarzyna

Czytamy!!!!! 03 Wrz 2020 08:33 #727618

  • mirzan
  • mirzan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1080
  • Otrzymane dziękuję: 2415
Poczytaj Arnolda Zweiga. Niecierpliwość Serca.I inne.
Za tę wiadomość podziękował(a): Herbatnik, ewakatarzyna

Czytamy!!!!! 05 Wrz 2020 20:39 #727826

  • Herbatnik
  • Herbatnik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2453
  • Otrzymane dziękuję: 8076
Po serii książek gdzie rządki pewien komisarz wracam do klasyki, polskiej klasyki ,, Chata za wsią '' Józef Ignacy Kraszewski.

Tragiczne dzieje małżeństwa Cygana Tumrego i chłopki Motruny. Mimo zawziętej walki o zapewnienie bytu sobie i żonie konsekwentna dyskryminacja dziewczyny przez rodzinę i całą społeczność wiejską doprowadza młodą parę do skrajnej nędzy i samobójstwa Cygana. Do ich klęski przyczynia się także obojętność dworu, którego reprezentantem jest zblazowany dziedzic, zakochany w pięknej Cygance, Azie. Szczęście udaje się znaleźć dopiero córce Tumrych, Marysi...

Powieść znakomicie napisana, odznacza się przejmującą wiernością szczegółu oraz realizmem w odmalowaniu obyczaju cygańskiego i chłopskiego.
Robert
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna

Czytamy!!!!! 18 Wrz 2020 15:27 #728879

  • ewakatarzyna
  • ewakatarzyna's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1736
  • Otrzymane dziękuję: 12747
Gorąco polecam "Złe Miejsce" autorstwa Minki Kent.

Według mnie świetny psychologiczny thriller. Wciągający z zaskakującym zakończeniem.

Nie potrafiłam przestać czytać. Pochłonęłam w jeden wieczór.
Pozdrawiam Ewa
Za tę wiadomość podziękował(a): Herbatnik, newrom

Czytamy!!!!! 18 Wrz 2020 17:33 #728883

  • newrom
  • newrom's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1342
  • Otrzymane dziękuję: 1921
Michał Gołkowski - Stalowe Szczury, trylogia.
Cóż, autor kocha pruską armię, ale taką jaka była w oficjalnych komunikatach propagandy kaisera. W połowie drugiego tomu nie mogłem już znieść ciągłych wtrąceń języka najeźdźców (niby takie zawołanie bojowe) i trzecią książkę odpuściłem.
Sam koncept co by było gdyby wojna nie zakończyła się w 1918 jest bardzo ciekawy, acz fabuła go zmarnowała.
Do tego szczypta magii, która pasuje jak kwiatek do kożucha.
Wiem że są fani tej serii, ale ja się do nich nie zaliczam.

Gwenda Bond - Stranger Things, książka zapowiada się całkiem ciekawie, po czym się kończy. Tak jak gdyby zmuszono autorkę do wycięcia całego środka by zmieściła się w określonej ilości stron maszynopisu.

James S.A. Corey - seria od Przebudzenia Lewiatana, coś dla fanów lekkiej fantastyki. Odrobina powieści awanturniczo-przygodowej, odrobina SF, trochę kryminału.
Za tę wiadomość podziękował(a): Herbatnik, ewakatarzyna, zwykły chłop

Czytamy!!!!! 18 Wrz 2020 18:04 #728887

  • zwykły chłop
  • zwykły chłop's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1456
  • Otrzymane dziękuję: 7806
Seria Corneya jakoś mi nie podpasowała za to przy serii Gołkowskiwgo "Komornik" ubawiłem się świetnie i dla rozrywki i chwili wytchnienia (zadumy) tę polecam

Seria opisuje koniec świata, tylko że coś nie poszło jak należy i mamy rozgrzebany bałagan. Do pomysłu i poglądów autora trzeba oczywiście podejść z dystansem.
lubimyczytac.pl/ksiazka/271400/komornik
pozdrawiam Adam

SZACUNEK - to tylko odrobina wyrozumiałości i pamięci o drugiej osobie. To tak niewiele a tak wiele zmienia.
Ostatnio zmieniany: 18 Wrz 2020 18:11 przez zwykły chłop.
Za tę wiadomość podziękował(a): Herbatnik, ewakatarzyna, newrom

Czytamy!!!!! 18 Wrz 2020 19:06 #728890

  • zielonajagoda
  • zielonajagoda's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3084
  • Otrzymane dziękuję: 5968
"Iluzjonista" R.Mróz
Hmmm...subiektywnie, niby nie ma się do czego przyczepić, ale dla mnie jakieś to przekombinowane, oderwane od rzeczywistości i możliwości kreacji takich "przedstawień". Mam nadzieję że kolejna książka tego modnego pisarza bardziej trafi w mój gust.
Za tę wiadomość podziękował(a): Herbatnik, ewakatarzyna, zwykły chłop

Czytamy!!!!! 19 Wrz 2020 21:16 #728963

  • Herbatnik
  • Herbatnik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2453
  • Otrzymane dziękuję: 8076
Klasyka ma w sobie coś niepowtarzalnego, aktualna była wczoraj dziś i będzie także jutro. I pojutrze także. Józef Ignacy Kraszewski- ,,Hrabina Cosel ''Ładne wydanie w twardej okładce nieco ponad 20 zł kosztowała.
Robert
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, zwykły chłop

Czytamy!!!!! 22 Wrz 2020 21:40 #729196

  • ZielonyLuki
  • ZielonyLuki's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 8
  • Otrzymane dziękuję: 9
Jeśli ktoś jak ja lubi odpłynąć w fantastyczne krainy mitów i legend, to mogę polecić książkę Neila Gaimana pt. "Mitologia Nordycka". Czyta się ją bardzo lekko i przyjemnie, co jest rzadko spotykane przy tej tematyce książek.
Ab alio expectes, alteri quod feceris.
Co zrobisz drugiemu, oczekuj od niego.
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, ewakatarzyna, newrom


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.459 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum