TEMAT: Dżdżownice

Dżdżownice 16 Lis 2014 14:38 #313774

  • katja
  • katja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1562
  • Otrzymane dziękuję: 552
Siberio, czy to coś w rodzaju tzw. worków na piach z PP?

Mariusz, na pewno praktyczne. Moje wewnętrzne wiaderko ma szczelinę w dnie przy krawędzi /sama się zrobiła ;) /, w czasie kapania biohumusu może i dżdżownica przelecieć, a tak tkanina mówi stop. Teoretycznie.
Pozdrawiam
Kasia

Ogród Kasi
Ostatnio zmieniany: 16 Lis 2014 14:44 przez katja.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kozak


Zielone okna z estimeble.pl

Dżdżownice 16 Lis 2014 14:39 #313776

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2385
Kozak wrote:
Wykładanie pojemnika tkaniną jest naprawdę niezbędne ?

Myślę, że jest zbędne w gruncie rzeczy :devil1: Chyba że dżdżownic jest dużo i wiaderko może być za małe na przerób odpadków przez całą zimę :devil1: Worek może być rozwiązaniem problemu z miejscem.

Teoretyzuję, oczywiście :oops:

Kasiu, chyba tak. Są tkane, więc nieszczelne dla płynów.
Ostatnio zmieniany: 16 Lis 2014 15:11 przez sd-a.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kozak

Dżdżownice 16 Lis 2014 14:42 #313777

  • waldek727
  • waldek727's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1273
  • Otrzymane dziękuję: 864
Kozak wrote:
Wykładanie pojemnika tkaniną jest naprawdę niezbędne ?
Mariusz.
Zobacz na filmiku jak zachowują się i gdzie najczęściej przebywają młode kalifornijki.
W niedużym wiaderku istnieje obawa przed tym, że będą po ścianach naczynia podchodzić do góry, przez co mogą być narażone na przesuszenie. Po drugie jest to wygodne przy wyjmowaniu gotowego wermikompostu. Całość wystarczy przenieść na folię, odciąć górną część z kalifornijkami, ułożyć je z powrotem na dnie pojemnika, a resztę wykorzystać np. do zrobienia ANHK.
,,OGRÓD KTÓRY ŻYJE W ZGODZIE Z NATURĄ, ŻYJE PEŁNIĄ ŻYCIA."
mój wątek-OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ

"www.twojapogoda.pl/polska/mazowieckie/warszawa
Ostatnio zmieniany: 16 Lis 2014 14:43 przez waldek727.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kozak

Dżdżownice 16 Lis 2014 14:47 #313779

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64594
Jeśli to ta sama geosmina, której zapach uwalnia się podczas grzebania w ziemi i która porównywana jest do glebowej endorfiny, powodującej lepszy nastrój, to już się nie zastanawiam :) Dostęp tlenu jest zapewniony, sprawdziłam.

A odnośnie tekstylnej wyściółki wiaderka ... w sumie to dobrze, że każdy z nas zastanawia się nad jej skutecznością, czy zda egzamin ... Jak napisała Kasia, wyjdzie to w praniu ( oby nie dosłownym ;-) ) ... proponuję wymianę doświadczeń : jaka tkanina będzie najlepsza i czy w ogóle okaże się niezbędna- ja, niestety, na razie muszę siedzieć cicho :cry3: ale potrafię przyznać się do błędu lub niepowodzenia - spokojnie :)
Będę skrupulatnie informować społeczność o wzlotach i upadkach ...
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....

Dżdżownice 17 Lis 2014 19:38 #314155

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64594
A co tam , tutaj też napiszę ... dżdżowniczki są w drodze :) dzisiaj wysłane ...
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....

Dżdżownice 17 Lis 2014 19:52 #314165

  • katja
  • katja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1562
  • Otrzymane dziękuję: 552
Dobra wiadomość :) ... czyli siedzisz w domu i czekasz na kuriera.
Pozdrawiam
Kasia

Ogród Kasi

Dżdżownice 17 Lis 2014 20:25 #314186

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64594
Nie Kasieńko....
Podałam adres do pracy, bo tam najłatwiej dostarczyć jakąkolwiek przesyłkę - od 8.00 do 17 lub 18.00 nie ma mnie w domu :(
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....

Dżdżownice 18 Lis 2014 21:10 #314483

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64594
Są! Obiecuję obszerniejszą relację jutro. Znalazłam też kokony ! Niestety, fotografii nie będzie ze względów oświetleniowych, ale paczka, która dotarła, wyglądała identycznie jak ta u Hanusi :) Natomiast zdjęcie całości - z papką odpadkową na samej górze nie nadaje się do publikacji ... ze zrozumiałych względów ;-)
Pozdrawiam z Adasiowego Glizdownika ...
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): sd-a, katja

Dżdżownice 21 Lis 2014 19:55 #315209

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64594
:oops: mam niejaki poślizg czasowy :oops: przepraszam.
Dżdżowniczki dotarły 18 listopada; razem z nimi "instrukcja obsługi" i woreczek z czymś, co zidentyfikowałam jako wermikompost - czarna, wilgotna, delikatna, sypka ziemia - idealna!
Z przesyłki powędrowały od razu do wiaderka, przysypałam je przygotowanym jedzonkiem wymieszanym z namoczonymi kawałeczkami kartonu z wytłoczek. Całość nakryłam gazą i - po powrocie do domu - umieściłam w miejscu docelowym: pod zlewem w kuchennej szafce - mają ciemno, ciepło i czysto:)
Po dwudniowej obserwacji ich poczynań doszłam do wniosku, że przesadziłam z ilością pożywienia - nikt nie interesował się odpadkami, dżdżownice siedziały w warstwie obornika pod resztkami, nie uciekały jednak z wiaderka.
Zdjęłam wierzchnią warstwę pokarmu ( w sumie nawet lepiej się stało, ponieważ przybrał on postać zbyt mazistą :(), pogmerałam palcem wśród narodu i zostawiłam w spokoju. Obserwowałam jednak dalej.
Dzisiaj z dumą mogę oznajmić, że w drugim wiaderku pojawił się "sok z dżdżownic" - 2 łyżki - ale dla mnie to pierwszy sukces i powód do radości :)
Ponadto zaczęły buszować w warstwie odpadkowej :)
Na zachętę Ich Długości dostały kawałeczki jabłka i fusy z herbaty, a w dowód wdzięczności podrzucę im niedługo skorupki z podeschniętą zawartością jajka.
No to się dzieje także u mnie ... nareszcie :)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): waldek727, axel40

Dżdżownice 21 Lis 2014 23:14 #315304

  • waldek727
  • waldek727's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1273
  • Otrzymane dziękuję: 864
Aniu.
Gratuluję pomyślnego rozpoczęcia hodowli dżdżownic kalifornijskich. Tym sposobem staniesz się niebawem kolejną właścicielką najcenniejszego nawozu jaki może wytworzyć ,,Matka Natura"i przekazać nam w nasze ręce. Polecam Ci również zastosować rozcieńczony biohumus w opryskach dolistnych.
,,OGRÓD KTÓRY ŻYJE W ZGODZIE Z NATURĄ, ŻYJE PEŁNIĄ ŻYCIA."
mój wątek-OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ

"www.twojapogoda.pl/polska/mazowieckie/warszawa
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Dżdżownice 22 Lis 2014 15:43 #315402

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64594
Dziękuję Waldku :) , także za szereg przydatnych informacji, które skwapliwie wykorzystałam.
Poranna inspekcja siedziby dżdżownic zweryfikowała moje wczorajsze oświadczenie: "sok" zwiększył swoją objętość ... obecnie mam niemal całą szklankę ;-)
Co mnie zastanawia ... czy ilość otrzymywanego biohumusu zależy od intensywności "podlewania" hodowli ??? Staram się dbać o prawidłową wilgotność podłoża, od 18.11 wlałam mniej więcej 1/3 kubka wody razem z herbacianymi fusami, a tu w drugim wiaderku ... cudowne "rozmnożenie" ;-)
Spokojnie możemy pisać Matka Natura bez cudzysłowu ....
Pozdrawiam cieplutko - przeszczęśliwa właścicielka nawozu :) :)
Opryski dolistne możemy stosować także do roślin doniczkowych ?
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....

Dżdżownice 23 Lis 2014 11:49 #315607

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64594
Pierwsze zbiory :)

Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....

Dżdżownice 24 Lis 2014 18:48 #316002

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6909
  • Otrzymane dziękuję: 41932
Jakby to jeszcze można wziąść je na spacer?Tylko jak,bo może z rodzimymi by się gryzły jak pies z kotem? :rotfl1: :rotfl1:
W ub.sezonie miałem swojskie w kompostowniku,z zabezpieczonym dnem.Przez okres suszy w zbiorniku było mało płynu,jednak po większych deszczach nie nadążałem wynosić wiaderek. :jeez: :jeez: :bye:
Pozdrawiam Józek!!
Ostatnio zmieniany: 24 Lis 2014 18:50 przez Krecik stary.

Dżdżownice 24 Lis 2014 20:24 #316049

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64594
Kreciku :)
Dlaczego posądzasz biedne dżdżownice o tak niecne zamiary? Gryzienie ? Chyba, że założą sztuczne szczęki :) Jeśli już miałabym podejrzewać je o jakąkolwiek działalność, to raczej o .. starania o przedłużenie ( nomen omen ) gatunku ;-)
A poważnie: jak bardzo należy rozcieńczyć taki płyn, aby nie spalić roślin :)
pozdrawiam :)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary

Dżdżownice 24 Lis 2014 21:00 #316063

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6909
  • Otrzymane dziękuję: 41932
ADASIOWA!!
Ja podlewałem tylko drzewka w rozcieńczeniu 50%.Ale mój płyn to raczej przepłukany kompost naszych dżdżownic,więc to nie to samo co przeróbka kompostu przez kalifornijki.Myślę,że ktoś b.kompetentny Ci odpowie. :bravo: :bravo:
Pozdrawiam Józek!!

Dżdżownice 24 Lis 2014 21:18 #316071

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64594
Kreciku ...
każde dobre słowo jest dla mnie ważne ... generalnie wydalanie dżdżownic naszych i kalifornijek nie różni aż tak bardzo... pozostaje kwestia trawionego pokarmu - stąd odchody kalifornijek są chyba bardziej ... wysycone "drogocennymi" substancjami ze względu na przetwarzany przez nie - u mnie - obornik. Myślę, że po prostu wypróbuję różne stężenia i na bazie tego doświadczenia znajdę odpowiednią dawkę.
Dziękuję :)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....

Dżdżownice 24 Lis 2014 21:31 #316078

  • katja
  • katja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1562
  • Otrzymane dziękuję: 552
Aniu, w notatkach znalazłam, żeby rozcieńczać 50ml w 1l wody. Poza tym nie można go przedawkować, ale chyba mowa o ogrodzie. Z doniczkowymi próbuj.
Pozdrawiam
Kasia

Ogród Kasi

Dżdżownice 24 Lis 2014 21:42 #316089

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64594
Kasieńko :)
Bardzo ważna informacja dla ogrodu, dziękuję :) W doniczkowcach będę eksperymentować ...
W którymś odcinku Mai w ogrodzie zalecano podlewanie grządek pod przyszłe warzywa właśnie biohumusem. Ten sklepowy, który na razie używam w mieszkaniu do podkarmiania roślinek działa bez zarzutu, a co dopiero własnej roboty ;-)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.360 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum