TEMAT: Lilie - sezon 2023

Lilie - sezon 2023 27 Kwi 2023 10:07 #830081

  • Bobka
  • Bobka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6783
  • Otrzymane dziękuję: 24991
U nas chyba przymrozku nie było ;)
Nie wiem .
Trudno było okryć takie .
:jeez:




A juz planowałam oddać doniczki komuś ,a wczoraj wszystkie się przydały .
Zdejmując policzę .
Aniu masz rację te posadzone w różnych zakamarkach najtrudniej okryć.
Swoje zostawiam do po majówce.
Nie będę się z nimi bujać ,a potem? a niech się dzieje co chce .
A ta piękność już prawie w pełnym rozkwicie - domowym :garden1:


[/url]
Wszystko co byście chcieli żeby ludzie wam czynili ,sami też im czyńcie .
Motto na kolejny rok 2024
*************************************************************************
Zdjęcia objęte ochroną praw autorskich .
Na podstawie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie pobieranie i udostępnianie tylko za zgodą autora .
Ostatnio zmieniany: 27 Kwi 2023 10:15 przez Bobka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, Marlenka, koma, jagodka27, ewakatarzyna, Mimbla


Zielone okna z estimeble.pl

Lilie - sezon 2023 27 Kwi 2023 18:51 #830140

  • Mimbla
  • Mimbla's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Dobrego dnia :)
  • Posty: 882
  • Otrzymane dziękuję: 2846
Zgodnie z sugestią Ani kilka moich lilii, nie wszystkie bo trzeba przekopać sporo folderów, to są w większości kwitnienia ubiegłoroczne albo sprzed dwóch lat.
Lollypop:







Yellow Bruce:



Kupiona jako Pretty Woman, drzewiasta ale nie wiem czy nią jest bo w necie jest zamieszanie z ta odmianą, czasem jest pokazywana jako czysto biała a czasem tak:



Zwala z nóg zapachem. Niziutka Canova:





Również niska Easy Salsa:





Czerwony olbrzym Prunotto:





Domniemana Mapira (ale może co inszego):





Kolor ciemny mahoń. Blackout:





Wysoka różowa NN kupiona jako Manado ale gdzie jej:



NN, nie za wysoka, w środku słodkie kropeczki:



Drzewiasta Mister Pistache:



Rosella`s Dream:





Jest często mylona z Lollypop i sprzedawana zamiennie. Nightrider:



Królewska var. rubrum:





Night Flyer:





Cesare (??):





Podobna do niej Apeldoorn tyle że z kropeczkami:



Reszty muszę poszukać.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, Marlenka, koma, jagodka27, Jaedda, ewakatarzyna, Bobka, JaKasiula, renons

Lilie - sezon 2023 27 Kwi 2023 19:00 #830141

  • Bobka
  • Bobka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6783
  • Otrzymane dziękuję: 24991
Mirko :) witaj ,ale spektakl ,po prostu super .
Pięknie wyglądają dużo sztuk tych samych :bravo:
Wszystko co byście chcieli żeby ludzie wam czynili ,sami też im czyńcie .
Motto na kolejny rok 2024
*************************************************************************
Zdjęcia objęte ochroną praw autorskich .
Na podstawie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie pobieranie i udostępnianie tylko za zgodą autora .
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): jagodka27

Lilie - sezon 2023 27 Kwi 2023 19:23 #830143

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19853
  • Otrzymane dziękuję: 82690
Mirko, przede wszystkim super, że tu zajrzałaś - i nie z pustymi rękami.Mimbla wrote:

Wysoka różowa NN kupiona jako Manado ale gdzie jej:


Dla mnie albo Pearl Jessica, albo Pink Flavour, są podobne. Popatrz do naszego spisu odmian. Klikając w nazwę rozwiniesz wątek konkretnej odmiany.

Mimbla wrote:

Cesare (??):





Dla mnie tak, popatrz na zdjęcia (moje zresztą :oops: ) w tymże spisie.

Masz dużo azjatek, ale w Twoim piachu przy odpowiednim karmieniu i na słonku mają jak w raju.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, koma, jagodka27, Jaedda, ewakatarzyna, JaKasiula

Lilie - sezon 2023 27 Kwi 2023 20:21 #830154

  • Mimbla
  • Mimbla's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Dobrego dnia :)
  • Posty: 882
  • Otrzymane dziękuję: 2846
Bobko, właśnie zawsze jak kupuję to po trzy sztuki, szybciej uzyskuje się ładną kępę a lilie nie są drogie. Mają mnóstwo przybyszówek które rozdaję, chyba lubią mój piach :wink4:
Aniu dzięki za rozpoznanie, na to liczyłam. No i widzę że trafiłam we właściwe miejsce :P To szybciutko pozostałe, może też rozpoznasz NN-ki??

Sweet Surrender, mała słodzizna, ten kolorek i kropeczki, mam słabość do kropek







Navona:







Pearl Stacey:





Pearl Frances:



Tygrysia czerwona, ma taki miły zwyczaj że co roku dodaje po dwa pędy. Mam tą cebulę od wielu lat i z całej kępy została jedna maleńka cebulka, zajęło jej to parę lat ale pięknie się odbudowała:







Orange Electric:







Najczęściej mam odmiany w różnych miejscach bo tak się mnożą.

Diabora:





Yellow Power:





Zostało jeszcze kilka ale teraz obowiązki wzywają.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, koma, MARRY, jagodka27, Jaedda, Bea612, ewakatarzyna, Babcia Ala, JaKasiula, renons

Lilie - sezon 2023 27 Kwi 2023 20:32 #830155

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19853
  • Otrzymane dziękuję: 82690
Ta czerwona w kropki może być Red Life. Robert ją ma, pewno potwierdzi - albo wykluczy.
Tylko pozazdrościć warunków, patrząc na moje, w ogóle nie powinnam sadzić lilii (chyba bym wpadła w czarną depresję tak robiąc). W każdym razie jako tako kooperują OT, azjatki bardzo trudno utrzymać przy życiu. Nieodpowiednia gleba i coraz mniej słońca. O rozmnażaniu nawet nie marzę, cieszę się, jak stan się nie zmniejsza.
Cóż baba jak się uprze... B)
Ostatnio zmieniany: 27 Kwi 2023 20:33 przez Łatka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, koma, jagodka27, ewakatarzyna, Babcia Ala

Lilie - sezon 2023 28 Kwi 2023 08:07 #830190

  • koma
  • koma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3771
  • Otrzymane dziękuję: 31839
Podejmowała okryciu.Wszystko jest ok.Najwyzsze lilie mają trochę przygniecione listki,ale to nie problem.


20230428_080341.jpg
Maria
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, MARRY, jagodka27, ewakatarzyna, Babcia Ala, Bobka

Lilie - sezon 2023 28 Kwi 2023 11:06 #830199

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19853
  • Otrzymane dziękuję: 82690
U mnie dokładnie tak samo. Zresztą dziś nie było przymrozku, uffff...

Ostatnio zmieniany: 28 Kwi 2023 11:17 przez Łatka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): MARRY, jagodka27, Bea612, ewakatarzyna, Babcia Ala, Bobka

Lilie - sezon 2023 28 Kwi 2023 19:09 #830225

  • Mimbla
  • Mimbla's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Dobrego dnia :)
  • Posty: 882
  • Otrzymane dziękuję: 2846
Lekki przymrozek im chyba nie zaszkodzi, pytanie jacy będą ogrodnicy bo wtedy mogą podmarznąć już pąki. U mnie najwrażliwsza jest królewska, innym nic a ona zawsze przypalona. Reszta moich lilii i odtąd czekamy na tegoroczne.
Mascara:







Elusive, drzewiasta:









Conca d`Or czy Honeymoon, tu bym prosiła o podpowiedź bo dla mnie są nie do odróżnienia:







Przemieszana z Elusive:



Starfighter, sprzedana jak o drzewiasta ale oczywiście nią nie jest, wyrasta do niespełna metra:







I takie coś, nie mam pojęcia co to ale pachnie zabójczo:



Red Morning:






Tej wiosny dosadzone zostały i już pokazują dzióbki, Borello, Orange Space, Conca d`Or i Pretty Woman bo chciałam je porównać z tymi co już mam. A, i dostałam z nimi bonus :) Lilia miała białą cebulę czyli będzie jasna, prawdopodobnie biała i wielkością "patrzy" na azjatkę.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, MARRY, jagodka27, Jaedda, Bea612, ewakatarzyna, Babcia Ala, Bobka, JaKasiula

Lilie - sezon 2023 28 Kwi 2023 22:11 #830237

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19853
  • Otrzymane dziękuję: 82690
Mimbla wrote:


Conca d`Or czy Honeymoon, tu bym prosiła o podpowiedź bo dla mnie są nie do odróżnienia

Mirko, mam ten sam dylemat. I chyba nie tylko my dwie mylimy te odmiany. Dodam, że na stronie pewnego sprzedawcy (nie powiem, którego ;) ) widziałam w ofercie Conca d'Or i Honeymoon, zilustrowane dokładnie tym samym zdjęciem. ;)
Mimbla wrote:
Starfighter, sprzedana jak o drzewiasta ale oczywiście nią nie jest, wyrasta do niespełna metra:






To orientalna, pewnie mocno pachnie.
"Takiego cosia" nie rozpoznaję, może w drugim roku zakwitnie bardziej typowym kwiatem?

Z Twoich zakupów wyróżniłabym Orange Space, mam od zeszłego sezonu, niby podobne do Orange Planet, ale subtelniejsze - i chyba zdrowsze.

Wszystkie na zdjęciach - :hearts:
Ostatnio zmieniany: 28 Kwi 2023 22:11 przez Łatka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): jagodka27, Bea612, ewakatarzyna, Babcia Ala, Bobka, JaKasiula

Lilie - sezon 2023 30 Kwi 2023 11:55 #830362

  • Herbatnik
  • Herbatnik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2478
  • Otrzymane dziękuję: 8152
Coś dawno mnie było.....
Mimbla masz po prostu szczęście ? Jak masz w Dolinie Muminków ;) :rotfl1: piach to dobrze. Lilie azjatyckie lubią piach, nie znoszą gliny, iłów czy innego rodzaju mieszanin ciężkich gleb.
Lilia OT ,,Pretty Woman '' tak wygląda z przebarwieniami. Odnośnie samych zdjęć, no cóż a skąd sprzedawcy mają te zdjęcia mieć ? Niektórzy posiłkują się zdjęciami z miejsc z których kupują, ogromne plantacje w Holandii , tak ci mają swoje zdjęcia, inni wklejają byle co aby sprzedać.
Lilia czerwona NN to nic innego jak ,,Red Life '' azjatycka mylnie często nazywana tygrysią. Podobna do niej jest ,,Red Velvet '' tyle, że ciemniejsza i kwitnie piętrowo.
Z Doliny Muminków musisz odbyć podróż w tureckim turbanie na latającym dywanie :

forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum-2...-w-tureckim-turbanie

Lilia Królewska - zwyczajnie -lilium regale- bez var rubrum. Var Rubrum jest lilia wspaniała. Lilia wspaniała - lilium speciosum var rubrum Uchida. Jest jeszcze jej biała odmiana ,,Album ''. Tak samo lilia królewska - Ty masz podstawową odmianę rośnie wyższa z fioletowymi smugami, ja wolę ją, ale jest jeszcze lilia królewska biała - Album.

forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/7...olewska?limitstart=0

A odnośnie odmian lilii OT - Honeymoon i Conca d'or. Można było by się pokusić o identyfikację. Ale ze zdjęć widzę, że są identyczne. Wszelkie różnice mogą wynikać z miejsca posadzenia. Aparat może przekłamywać kolor- kąt nachylenia, słońce, pora dnia ect. Ewentualnie mogę się pokusić , że Honeymonn jest bardziej żółta, ciepła, Conca d 'or jest to bardziej blady zimny żółty kolor, ale nigdzie nikomu nie dam tego na papier ;) .


Tak ogólnie fajne miejsce z liliami :) Dla mnie lilie to jedna z najciekawszych przygód w życiu. Jak lilie idą Ci dobrze to polecę jeszcze dzikuski czyli martagony :hearts:
Robert
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, MARRY, jagodka27, Jaedda, Bea612, ewakatarzyna, Babcia Ala, Bobka, Mimbla

Lilie - sezon 2023 01 Maj 2023 13:28 #830461

  • Herbatnik
  • Herbatnik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2478
  • Otrzymane dziękuję: 8152
Co prawda wiosna to nie najlepszy czas na sadzenie martagonów/ optymalnym czasem jest jesień/ no, ale cóż....w Obi wyprzedaż roślin cebulowych, kłączy. Kupiłem cztery sztuki lilii martagon ,, Snowy Morning ''. Było sporo opakowań cebulek rozłożonych na łuski, nie brałem były po 4,50. Po 1 zł to bym kupił :oops: . Ziemia jest dość wilgotna, przynajmniej u mnie, do tego w miarę ciepło. Życie uprzykrza poskrzypka, prawdziwy wysyp tego owada. Nie będę pryskał, pozostaje tylko wyłapywanie rękami, dobry trening na refleks.
Robert
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, MARRY, jagodka27, Bea612, ewakatarzyna, Bobka, Mimbla

Lilie - sezon 2023 01 Maj 2023 17:32 #830468

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19853
  • Otrzymane dziękuję: 82690
Jedno czerwone zło utłukłam, w górach, ale nie na lilii, tylko na koronie cesarskiej. Na 8sporych jużL. lancifolium łaził drugi egzemplarz, ale był szybszy ode mnie. Muszę tam zajrzeć jeszcze.

A oto moje złotogłowy, z samosiewu zapewne - pod jednym z rododendronów.





Lilie w budowlanym wywołały tylko ścisk serca, nie były przecenione, za to w koszmarnym stanie. :jeez: Może cudotwórca-Robert coś z nich by wykrzesał, nie ja.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): MARRY, jagodka27, Herbatnik, ewakatarzyna, Babcia Ala, Bobka

Lilie - sezon 2023 01 Maj 2023 19:27 #830479

  • MARRY
  • MARRY's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2424
  • Otrzymane dziękuję: 9079
U mnie wysyp czerwonych żarłoków, zawsze było ich niewiele w sezonie, teraz chodzę codziennie do martagonów i znajduję po kilka, a m. rosną na drugim końcu ogrodu, gdzie lilie nigdy nie rosły.
MARRY
Ostatnio zmieniany: 01 Maj 2023 19:39 przez Łatka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, jagodka27, Herbatnik, ewakatarzyna, Babcia Ala, Bobka

Lilie - sezon 2023 02 Maj 2023 01:40 #830498

  • Perełka
  • Perełka's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Tak wiele, w tak krótkim czasie
  • Posty: 1122
  • Otrzymane dziękuję: 4760
Jeszcze nie mam ,a inni dziwią się że co dzień raniutko łażę i patrzę na lilie ,a potem jak wracam i czasem jak już ciemno. Tylko że ja solidnie popryskałam rabaty i trawnik mospilanem ,a dla pewności wcześniej na całym obwodzie rabat przeleciałam motyką by "wypielić " ewentualne pędraki. Po ruszeniu ziemi szpaki na czarno obsiadły trawnik i miały ucztę ,a potem poszła chemia niestety. Nie ma bariery trawy za siatką, bo wszystko wypieliłam ,łącznie ze ślimakami To czerwone to jeszcze widać i można być czujnym. Żadnych dziurek i ażurek w tym sezonie. W warzywniku też zastosuję pas ochronny od robali wszelakich .
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): jagodka27, Herbatnik, ewakatarzyna, Bobka

Lilie - sezon 2023 02 Maj 2023 22:30 #830599

  • Herbatnik
  • Herbatnik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2478
  • Otrzymane dziękuję: 8152
No tak niektórym to same lilie złotogłów się sieją........ ;) Jedno co wiem to będzie ciekawie Aniu. Lilia będzie inna, oglądałem złotogłowy w różnych siewów i naprawdę było na co popatrzeć. Mniejsze, większe , bardziej fioletowe, różowe z drobne jasne kropki, ciemnie kropki, mało kropek, dużo kropek , także może być ciekawie :)
Robert
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, MARRY, jagodka27, ewakatarzyna, Bobka

Lilie - sezon 2023 02 Maj 2023 23:08 #830605

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19853
  • Otrzymane dziękuję: 82690
Robercie, z tym samosiewem to troszkę licentia poetica ;). Otóż od lat zbierałam dojrzałe nasienniki rosnących na moim terenie złotogłowów i zakopywałam w miejscach, które mi się zdawały dogodne. I zapominałam o nich. ;)

Ale może to być i potomstwo - wegetatywne - uratowanych z placu budowy.
Ostatnio zmieniany: 02 Maj 2023 23:10 przez Łatka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): MARRY, jagodka27, Herbatnik, ewakatarzyna, Bobka

Lilie - sezon 2023 03 Maj 2023 06:04 #830612

  • jagodka27
  • jagodka27's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1869
  • Otrzymane dziękuję: 8437
A ja jestem w czarnej rozpaczy z moimi liliami. Jak miał być przymrozek to biegałam nakrywać otuliną i było ok. Czasem okazywało się rano że tego przymrozku jednak nie było.
Ale w zeszłą niedzielę nie przykryłam no i było -2. Teraz część jest praktycznie czarna i nic z nich nie będzie w tym roku. Najgorsze jest to że to najbardziej widoczne miejsce ze wszystkich rabat liliowych. I po spektaklu...
Myślę jakimś antygrzybem popryskać wszystko
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, MARRY, ewakatarzyna, Bobka


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Łatka
Wygenerowano w 0.944 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum