TEMAT: Zwierzęta odwiedzajace nasz ogród i jego otoczenie

Zwierzęta odwiedzajace nasz ogród i jego otoczenie 27 Sty 2021 18:52 #745172

  • CHI
  • CHI's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3929
  • Otrzymane dziękuję: 21008
Co to za ptaki?

P1214300.jpg


Oko wychwyciło ruch, ale na maksymalnym przybliżeniu, bez dodatkowego obiektywu nie bardzo widać. Ciemne i duży klucz.
Za tę wiadomość podziękował(a): MARRY, Bea612, ewakatarzyna, Babcia Ala


Zielone okna z estimeble.pl

Zwierzęta odwiedzajace nasz ogród i jego otoczenie 27 Sty 2021 19:20 #745177

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19263
  • Otrzymane dziękuję: 79614
Ja się nie bardzo znam i jestem ślepawa, lecz ostatnio coś mi się obiło o uszy (a raczej o oczy), że żurawie zaczynają przyloty w lutym.
Luty tuż.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, Babcia Ala

Zwierzęta odwiedzajace nasz ogród i jego otoczenie 27 Sty 2021 20:24 #745201

  • MARRY
  • MARRY's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2253
  • Otrzymane dziękuję: 8375
Też widziałam taki klucz nad Katowicami :woohoo: leciały na zachód.
MARRY
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, Babcia Ala

Zwierzęta odwiedzajace nasz ogród i jego otoczenie 29 Sty 2021 22:09 #745632

  • Kaja
  • Kaja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1848
  • Otrzymane dziękuję: 6161
Kaja wrote:
Już dwa razy widziałam na osiedlu przemykające zwierzątko. Oglądając filmiki w sieci doszłam do wniosku, że to jest norka. Wygląda na amerykańską. Zdjęcia niestety nie mam, bo żeby ją sfotografować trzeba by było ustawić namiot i czekać aż się pojawi.

Okazuje się, że na osiedlu żyje kuna domowa. Ktoś nagrał nawet filmik jak się przemieszcza pod samochodami. Jednak to zwierzątko, które ja widziałam zupełnie nie jest do niej podobne. Widać wolnożyjących stworzeń jest na moim osiedlu więcej.
Oprócz filmu są też inne dowody ich działalności. Niestety już nie takie przyjemne jak ich oglądanie. Przegryzają kable w samochodach. Obawiam się ,że z tego powodu mogą źle skończyć. Jest też dobra wiadomość, bo ktoś pisał że pod maską znalazł martwego zagryzionego szczura. Podejrzewa o to kunę. Od razu pojawiły się rady na odstraszenie i podobno najskuteczniejsza w tym jest koska do wc marki Domestos.
Za tę wiadomość podziękował(a): anaka

Zwierzęta odwiedzajace nasz ogród i jego otoczenie 30 Sty 2021 01:02 #745652

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5655
  • Otrzymane dziękuję: 26776
O tej kostce też słyszałam i miałam ją pod maską, bo ja na wsi zaraz koło lasu mieszkam i kuny bywały tu na porządku dziennym, a raczej nocnym. Dotąd nie przegryzły nam kabli, wygrzebywały tylko to wytłumienie spod maski, pewnie jako materiał na gniazdo, więc co roku wieszam im na płocie taki gałgan luźno utkany, z którego mogą sobie naszarpać surowca.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Ostatnio zmieniany: 30 Sty 2021 01:03 przez Babcia Ala.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kaja, Łatka, anaka, Bea612, ewakatarzyna

Zwierzęta odwiedzajace nasz ogród i jego otoczenie 30 Sty 2021 09:03 #745669

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19263
  • Otrzymane dziękuję: 79614
Mnie kuny robią to samo, co Ali. Pełno ich w obu miejscach, w których żyję - powiedziałabym nawet, że w mieście ich obecność łatwiej zauważyć. Za radą "wiedzących" umieściliśmy pod maską samochodu nylonowy woreczek wypchany kudłami moich psów i od tej pory jakoś szkód nie mamy - ale być może to przypadek.
Kuna jest pożytecznym zwierzakiem, no, może nie dla hodowców drobiu, bo bardzo drapieżna. Z dwojga złego wolę mieć kuny, niż szczury, a te w mieście mają wypas.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kaja, anaka, Bea612, ewakatarzyna, newrom

Zwierzęta odwiedzajace nasz ogród i jego otoczenie 30 Sty 2021 09:55 #745679

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5655
  • Otrzymane dziękuję: 26776
Podpisuję się pod tym, co napisała Ania nt. pożyteczności kun. Nikt z okolicznych sąsiadów-rolników nigdy nie skarżył się na kuny tylko na lisy. Jak mnie gryzonie chcą pożreć ogród, to ja się cieszę z obecności kun. Kuny są dokuczliwe jak się zagnieżdżą na strychu, bo hałasują nocą i zanieczyszczają strych swoimi odchodami. Z "drobiu", to one żywią się dzikimi ptakami. Ale zawsze zdarzają się sytuacje wyjątkowe, kiedyś czytałam wpisy wściekłej posiadaczki oczka wodnego, bo bocian wczesną wiosną przyleciał i zjadł wszystkie ryby z oczka. No cóż bocian był zmęczony podróżą, głodny, a że nie było jeszcze obfitości pożywienia, to poszedł po najmniejszej linii oporu, a przecież wszyscy bociany uwielbiamy i nie uważamy ich za szkodniki.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Za tę wiadomość podziękował(a): Kaja, Łatka, Kasionek, anaka, Bea612, ewakatarzyna

Zwierzęta odwiedzajace nasz ogród i jego otoczenie 30 Sty 2021 22:26 #745842

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19263
  • Otrzymane dziękuję: 79614
Nie potrafię sobie odmówić... :oops:









Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4, Adasiowa, Kaja, Bea612, ewakatarzyna, Babcia Ala, JaKasiula

Zwierzęta odwiedzajace nasz ogród i jego otoczenie 31 Sty 2021 09:45 #745884

  • Kaja
  • Kaja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1848
  • Otrzymane dziękuję: 6161
Jest tak jak u mnie. Z łańcucha najpierw zostały wyjedzone co do jednego orzeszki.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Łatka, Bea612, ewakatarzyna, Babcia Ala

Zwierzęta odwiedzajace nasz ogród i jego otoczenie 31 Sty 2021 13:17 #745935

  • newrom
  • newrom's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1342
  • Otrzymane dziękuję: 1921
Babcia Ala wrote:
Podpisuję się pod tym, co napisała Ania nt. pożyteczności kun. Nikt z okolicznych sąsiadów-rolników nigdy nie skarżył się na kuny tylko na lisy. Jak mnie gryzonie chcą pożreć ogród, to ja się cieszę z obecności kun. Kuny są dokuczliwe jak się zagnieżdżą na strychu, bo hałasują nocą i zanieczyszczają strych swoimi odchodami. Z "drobiu", to one żywią się dzikimi ptakami. Ale zawsze zdarzają się sytuacje wyjątkowe, kiedyś czytałam wpisy wściekłej posiadaczki oczka wodnego, bo bocian wczesną wiosną przyleciał i zjadł wszystkie ryby z oczka. No cóż bocian był zmęczony podróżą, głodny, a że nie było jeszcze obfitości pożywienia, to poszedł po najmniejszej linii oporu, a przecież wszyscy bociany uwielbiamy i nie uważamy ich za szkodniki.

Kuny przede wszystkim niszczą ocieplenie dachów i to jest duży problem, bo poza wychodkiem i często spiżarnią, robi koszty ogrzewania (a docelowo remontu co przy użytkowym poddaszu może solidnie szarpnąć po kieszeni).
Wszystkie drapieżniki idą po linii najmniejszego oporu i to nie jest wypadek szczególny czy jakoś zaskakujący.
Boćki żywią się żabami, robakami, ptakami, wężami, rybami i wszystkim co się zmieści do dzioba i jest mięsne.
Kuny u mnie trzebiły kury, ale również odgryzły głowę wysiadującej kaczce piżmowej (wysiadywała na zewnątrz, przez prawie miesiąc było ok i tuż przed lęgiem przyszła kuna). Kuny są słodkimi zwierzakami, bardzo dobrze walczą z gryzoniami. Niestety są też szkodnikami.
U mnie też wyściółkę z samochodu kradły, jakiś czas temu założyłem do samochodu wynalazek "antykuna" ale dopiero za jakieś pół roku ośmielę się polecić lub odradzić, bo nie przychodziły na szaber codziennie ;)
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna

Zwierzęta odwiedzajace nasz ogród i jego otoczenie 09 Mar 2021 15:30 #751748

  • Amlos
  • Amlos's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15849
  • Otrzymane dziękuję: 12250
Rok temu w styczniu pisałam w tym wątku...
Amlos wrote:
[...]

Jestem tak szczęśliwa, że odłowiono stado dzików, które kilka lat u nas buszowało, i zostawiało rozpaczliwy widok ogrodu [...], że sarenki witam z radością.
Ich szkody w porównaniu z dzikami, to mały pikuś :P

No i niepotrzebnie się pochwaliłam! :club2: :hammer: Widok jaki zastałam po przyjeździe na ogród kilka dni temu, wprawił w osłupienie, złość i bezsilność :jeez:
Trzy sezony cieszyliśmy się, że regularne, przedwiosenne odwiedziny dzików nareszcie się skończyły... Przyznam , że podcięło skrzydła na parę dni... :cry2:

DSC07035.jpg


DSC07034.jpg


DSC07030.jpg


DSC07028.jpg


To tylko fragmenty ich buchtowiska - nie ma praktycznie nietkniętej rabatki :(

Tyle cebul i bylin przepadło... :cry2:
Pozdrawiam - Ania
Ostatnio zmieniany: 09 Mar 2021 15:31 przez Amlos.
Za tę wiadomość podziękował(a): tija, gosiaczek1977, Kaja, MARRY, ewakatarzyna, Babcia Ala

Zwierzęta odwiedzajace nasz ogród i jego otoczenie 09 Mar 2021 18:01 #751778

  • gosiaczek1977
  • gosiaczek1977's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2148
  • Otrzymane dziękuję: 1199
:flower2:
Aniu, strasznie mi przykro z powodu takich strat. Może nie będzie aż tak źle. :hug:

:bye:
Za tę wiadomość podziękował(a): tija, Amlos, ewakatarzyna, Babcia Ala

Zwierzęta odwiedzajace nasz ogród i jego otoczenie 09 Mar 2021 18:12 #751781

  • tija
  • tija's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 685
  • Otrzymane dziękuję: 3017
Nie zazdraszczam za to bardzo współczuję, tyle mogę :hug: Wszystkiego pewnie nie wybrały chodż to żadne pocieszenie :( sama bym się wkurzyła niemiłosiernie a potem pewnie ruszyła do porządkowania bo co innego można zrobić. Trzym się :bye:
Elki foliak, warzywa i zioła
Pozdrawiam cieplutko
Za tę wiadomość podziękował(a): Amlos, ewakatarzyna, Babcia Ala

Zwierzęta odwiedzajace nasz ogród i jego otoczenie 09 Mar 2021 18:16 #751782

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5655
  • Otrzymane dziękuję: 26776
Teren jest nieogrodzony czy sforsowały ogrodzenie?
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Za tę wiadomość podziękował(a): tija, Amlos, ewakatarzyna

Zwierzęta odwiedzajace nasz ogród i jego otoczenie 09 Mar 2021 19:21 #751803

  • Amlos
  • Amlos's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15849
  • Otrzymane dziękuję: 12250
Dziękuję Dziewczyny, za miłe słowa wsparcia :kiss3: :kiss3: :kiss3:

Myślę, że powody były dwa. Około 2 tygodnie była otwarta główna brama na teren naszego RODu (którą zwykle otwieramy pilotem) - ponoć mróz coś tam podniósł (?) i gospodarz zablokował zamykanie :unsure: .
Do tego jakiś czas przedtem, jeden z działkowiczów nie wyrobił autem na oblodzonym zakręcie i zniszczył część naszego płotu. Mimo obietnicy, nie kwapi się usunąć szkody :angry:

No cóż, już mi przeszło - w obliczu innych nieszczęść, których mnóstwo dookoła...
Pozdrawiam - Ania
Ostatnio zmieniany: 09 Mar 2021 19:33 przez Amlos.
Za tę wiadomość podziękował(a): tija, Kaja, ewakatarzyna, Babcia Ala

Zwierzęta odwiedzajace nasz ogród i jego otoczenie 09 Mar 2021 19:28 #751806

  • MARRY
  • MARRY's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2253
  • Otrzymane dziękuję: 8375
Aniu, głęboko Ci współczuję :hug: , wszystko będzie trzeba odbudować, a masz taką piękną kolekcje bylin, ale jeśli mogę się czymś podzielić to pisz.
MARRY
Za tę wiadomość podziękował(a): tija, Amlos, Kaja, ewakatarzyna, Babcia Ala

Zwierzęta odwiedzajace nasz ogród i jego otoczenie 09 Mar 2021 19:41 #751810

  • Amlos
  • Amlos's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15849
  • Otrzymane dziękuję: 12250
To miła, wzruszająca propozycja, Marry - d z i ę k u j ę z całego serca :hug: :kiss3:
Ale, jak pisze Gosiaczek, może nie będzie aż tak źle i coś się jednak wykluje ?
Efekty wyjdą na jaw jak ruszy wegetacja - na razie gleba podmarznięta i nawet trudno uporządkować to pobojowisko :)
Pozdrawiam - Ania
Za tę wiadomość podziękował(a): tija, Kaja, MARRY, ewakatarzyna

Zwierzęta odwiedzajace nasz ogród i jego otoczenie 09 Mar 2021 19:56 #751811

  • JaKasiula
  • JaKasiula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3675
  • Otrzymane dziękuję: 19543
Aniu, współczuję :hug: Faktycznie, szkody wyrządzane przez sarny to przy tym pikuś.
Zapewne co nie co zostawiły. Ale roślin żal :sad2:
Za tę wiadomość podziękował(a): tija, Amlos, ewakatarzyna, Babcia Ala


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.680 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum