TEMAT: Piotrkowe działkowanie

Piotrkowe działkowanie 05 Sty 2015 23:11 #326229

  • Margo2
  • Margo2's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3514
  • Otrzymane dziękuję: 1577
Jestem z rewizytą
Bardzo fajnie ogląda się wątek prowadzony przez kilka lat, gdzie widac jakie zmiany zaszły w ogrodzie
Jestem bardzo ciekawa co się zmieniło w minionym sezonie
Czytałam, że tamten rok był dla Ciebie trudny
Czyli potwierdza się zdanie, że dobrze, że minął
Masz bardzo dużą kolekcję róznorodnych roslin
Wpadły mi w oko dzwonki
Pozdrawiam serdecznie


Zielone okna z estimeble.pl

Piotrkowe działkowanie 07 Sty 2015 12:15 #326815

  • pasjonatka
  • pasjonatka's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 81
  • Otrzymane dziękuję: 82
Piotrze! witam w Nowym Roku i życzę wszystkiego co najpiękniejsze i najlepsze. Nadrobiłam zaległości , bo choć sezon nieogrodowy, to mi ciągle brakuje czasu. Piękne zdjęcia, umiarkowanej zimy :rotfl1: U mnie po raz pierwszy, tego sezonu, pada śnieg. Długo nie utrzyma się bo temp. lekko na plusie, a od jutra w ogóle zapowiadają ocieplenie. Ja już rozpoczynam powoli nowy sezon ogrodniczy , mam zamiar wysiać lobelię i pelargonie rabatowe.Pozdrawiam!
”Mój ogród- mój raj” Zapraszam Bogusia
"Ogród powinien przede wszystkim dawać szczęście i ożywić umysł swoim pięknem" Gertrude Jekyll

Piotrkowe działkowanie 10 Sty 2015 00:18 #327672

  • Krzysia
  • Krzysia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1466
  • Otrzymane dziękuję: 1569
Piotrek, obejrzałam Twój ogród i jestem pełna podziwu dwa razy zaczynałeś od zera :bravo: i nadziei, że u mnie też może być kolorowo. Przyznaję, mam łatwiej, stare drzewa i krzewy sprawiają, że nie jest pusto.

Mam pytanie o kobeę, dawno temu kilka razy kupowałam sadzonki, ale nigdy nie doczekałam się kwiatów, podobno muszą być dwie rośliny, kupowałam po dwie i też nic, co zrobić , żeby były takie piękne jak Twoje ? przypadkiem dziś nabyłam nasiona :devil1:
...Bo marzenia się spełniają tylko tym, którzy je mają...

Próbuję spełnić jedno z nich

Piotrkowe działkowanie 10 Sty 2015 07:48 #327676

  • Leszek.G
  • Leszek.G's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1347
  • Otrzymane dziękuję: 709
Co prawda u mnie Kobea nie kwitła tak obficie jak u Piotra (u mnie jest za słaba ziemia dla niej) ale podpowiem nieco za niego - kobea zakwita bardzo późno i potrzebuje lekkiej, próchnicznej i zasobnej ziemi - wtedy dorasta do imponujących rozmiarów. I wilgotno musi mieć - inaczej gubi liście od dołu.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krzysia

Piotrkowe działkowanie 10 Sty 2015 08:14 #327679

  • Krzysia
  • Krzysia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1466
  • Otrzymane dziękuję: 1569
Sadziłam w dużym pojemniku, ziemię miała niezłą, dorosła do imponujących rozmiarów, ale ani jednego :flower2: Spóbuję posiać ja w styczniu jak radzi Roma
...Bo marzenia się spełniają tylko tym, którzy je mają...

Próbuję spełnić jedno z nich

Piotrkowe działkowanie 10 Sty 2015 13:21 #327752

  • Roma
  • Roma's Avatar
Wielka szkoda,że tak mało śniegu na naszych włościach :( znowu będzie wszelkiego robactwa ponad stan no i choroby grzybowe pewnie nas będą atakowały zewsząd :(

Piotrkowe działkowanie 11 Sty 2015 01:20 #327973

  • piotrek_ns
  • piotrek_ns's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1433
  • Otrzymane dziękuję: 1228
Witam wszystkich gości :)

Margo2 roślin mam sporo a one się rozrastają i przez to brak mi miejsca, co powoduje, że zmniejsza się trawnik :happy3: A tak się męczyłem jak go zakładałem :rotfl1: Dzwonki bardzo lubię i mam nawet małą rabatkę dzwonkową ale na razie nowych nie sprowadzam. Te co mam ładnie się rozrastają a nawet rozsiewają w różnych miejscach.

Krzysia co do kobei, to ja stwierdzam, że jak się nie ma miejsca by mogła rosnąć w domu dość wysoko zanim wysadzimy ją do gruntu, to niema co się śpieszyć z jej wysiewaniem. Ja wysiewam pod koniec lutego choć myślę, że w marcu też by można wysiać. Chodzi o to, że kobea szybko rośnie i trzeba później dużą roślinę wysadzić a one to źle znosi. A jak wspomniał Leszek.G kobea kwitnie bardzo późno więc mniejsza sadzonka zdąży urosnąć ale nie zawsze zdąży zakwitnąć, bo jesień musi być ciepła. Ja myślałem, że mi ta kobea nie zakwitnie choć długo kwiatami się nie nacieszyłem, chyba tylko tydzień, bo przyszły przymrozki i kobea padła. A pąków kwiatowych było bardzo dużo. Najlepszym miejscem dla kobei jest ciepła ściana. Najładniej kwitnącą kobeę miałem kilka lat temu rosnącą na ścianie starego foliowca. Wykorzystywała ciepło ściany jak i była chroniona od wiatrów. U mnie ziemia jest lekka i piaszczysta i kobea wymaga sporego podlewania i wody nie może jej zabraknąć, bo więdnie i słabo rośnie. Jak usuwałem kobeę to miała korzenie dość płytko i sięgały pod krzak róży, który rósł ok 70 cm dalej. Jeśli chodzi o nawożenie to dostawała to co inne kwiaty przy podlewaniu, czyli biohumus i gnojówkę z pokrzyw.

Leszku ja jeszcze wrócę do tematu obrazów włoskich, tak wygląda mój, jak widać jednoliściowy okaz :)


Romo szkoda, że nie ma zimy i nie tylko z powodu możliwych plag szkodników i różnego rodzaju chorób. Ja lubię jak w zimie jest śnieg, mróz i można pomarznąć na zimowym spacerze czy na rybach. Po takiej zimie wiosna jest dużo bardziej przyjemniejsza i wyraźnie widać kiedy się pojawia. A teraz jest tak nijak, no bo styczeń a na termometrze dwucyfrowa temperatura dodatnia.


Jedyna zaleta tak wysokiej temperatury to to, że można coś na działce porobić. Wyznaczyłem kolejne miejsce na rabatkę kwiatową. Jest to miejsce zacienione i trafią tam hosty z żurawkami, które już mocno się rozrosły i nie mieszczą się w dotychczasowych miejscach.


Robiąc porządki przygotowując nową rabatę, odkryłem gniazdo rudych mrówek - wścieklicy zwyczajnej.




Wychodzą coraz śmielej ranniki zimowe, pokazują się już w kilku miejscach


I kwitną już ciemierniki. W zeszłym roku kwitły dopiero w połowie lutego.




Do karmnika coraz śmielej przylatują mazurki, z reguły bardzo płochliwe mogę je obserwować z 3m i nie uciekają :)






I coś o wietrze, który na szczęście u mnie szkód nie wyrządził ale był w ostatnich dniach bardzo niebezpieczny. Na zdjęciu poniżej kawałek blachy, który sąsiad miał ustawiony pionowo przy płocie jako ochronę przeciwwiatrową. Nie wiem dokładnie jak była przymocowana ale była tam już kilka lat i przetrwała nie jeden wiatr. A teraz została wyrwana ze swojego mocowania i przeleciała w powietrzu ok 15m i wbiła się w ścianę altany na opuszczonej działce.




Jak widać na zdjęciu siła uderzenia była tak duża, że blacha rozpruła się na dość dużym odcinku. Strach pomyśleć, co by się mogło stać gdyby coś takiego stało się w czasie gdy ktoś byłby w pobliżu. :crazy: Dziś też mocno wiało.


Mimo paskudnej pogody przez chwilę pokazało się trochę błękitnego nieba.








A na koniec co szalonego, posiałem w foliowcu rzodkiewkę :rotfl1: Jak nadal będzie tak ciepło to może wyrośnie a jak nie to stracę 1.20zł :)
Pozdrawiam wszystkich gorąco.

Piotrkowe działkowanie
Skalniak i kamienie
Za tę wiadomość podziękował(a): chester633, Ewogrod

Piotrkowe działkowanie 11 Sty 2015 08:03 #327990

  • Leszek.G
  • Leszek.G's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1347
  • Otrzymane dziękuję: 709
Piotrze, zupełnie jak mój w poprzednim sezonie :rotfl1: A zatem i szansa istnieje, że w tym sezonie i u Ciebie liści przybędzie :idea1:

Piotrkowe działkowanie 11 Sty 2015 09:56 #328008

  • Krzysia
  • Krzysia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1466
  • Otrzymane dziękuję: 1569
Mam gdzie przetrzymać donicę z kobeą, gdybym ją tak w większej trochę podhodowała w ogrzewanym pomieszczeniu, a potem wysadziła ?

Skoro już kupiłam te nasionka :devil1: kiedy baba się uprze to nikt jej nie przekona :rotfl1:
...Bo marzenia się spełniają tylko tym, którzy je mają...

Próbuję spełnić jedno z nich

Piotrkowe działkowanie 11 Sty 2015 17:03 #328136

  • piotrek_ns
  • piotrek_ns's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1433
  • Otrzymane dziękuję: 1228
Krzysiu, możesz siać wcześniej jak masz dla niej dużo miejsca ale większe sadzonki trudniej się później przesadza do gruntu. Jak sadziłem takie podrośnięte to zawsze jakiś czas odchorowały przesadzanie i później startowały. Ale możesz spróbować w dużej donicy i w niej wystawić ją do ogrodu, choć nie wiem jak duża musiała by być donic, nigdy nie próbowałem uprawiać kobei w pojemniku.

Leszku,będę czekał na drugi liść z niecierpliwością :)
Pozdrawiam wszystkich gorąco.

Piotrkowe działkowanie
Skalniak i kamienie
Za tę wiadomość podziękował(a): Krzysia

Piotrkowe działkowanie 11 Sty 2015 18:30 #328168

  • r-xxta
  • r-xxta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 7727
  • Otrzymane dziękuję: 2600
Dawno do Ciebie nie zaglądałam, a Ty już sezon zacząłeś :woohoo: , nie dość, że nowa rabata, to jeszcze rzodkiewka posiana :woohoo: :bravo: . Moje ciemierniki zwykle kwitną dopiero w marcu ;)

Jeszcze wtrącę słówko o kobei, bo uprawiam od trzech lat z powodzeniem i zawsze kwitnie :P . Najładniejsza była trzy lata temu, kiedy nie zdążyliśmy z tarasem i wysadziłam ją do gruntu pod płot. Jak ona wtedy kwitła :supr3: , zaczęła w sierpniu i trwało to około dwóch miesięcy, bo kobea nie reaguje na niskie przymrozki.
Potem dwa lata już uprawiałam w pojemnikach - największych jakie znalazłam :happy4: , ale po dwie w donicy ;) . Zawsze zdążyła zakwitnąć, pąki miała już w lipcu. Wysiewam w lutym i tu jest największa trudność, bo lubi nie wzejść :devil1: , w zeszłym roku siałam trzy razy z różnych źródeł ;) . W gruncie nie zasilałam ani nie podlewałam jakoś specjalnie, ale w donicach do każdego podlewania dostawały nawóz dla pomidorów ;) - jak wszystkie inne balkonowo-tarasowe.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krzysia

Piotrkowe działkowanie 11 Sty 2015 18:33 #328170

  • ulakonie
  • ulakonie's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2728
  • Otrzymane dziękuję: 390
Chyba w ogóle u Ciebie przeciętnie cieplejszy klimacik

Piotrkowe działkowanie 11 Sty 2015 18:53 #328174

  • Krzysia
  • Krzysia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1466
  • Otrzymane dziękuję: 1569
Marta, po bujnym kwieciu :) w Twoim ogrodzie sądzę, że masz lepszą ziemię. Dzięki za info, spróbuję ;)
...Bo marzenia się spełniają tylko tym, którzy je mają...

Próbuję spełnić jedno z nich

Piotrkowe działkowanie 11 Sty 2015 19:33 #328187

  • r-xxta
  • r-xxta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 7727
  • Otrzymane dziękuję: 2600
W ogrodzie to ja mam głównie piach :lol: , a pod płotem piach zmieszany z gruzem po murowaniu słupków :devil1:
Po prostu miała dużo miejsca, a to wielkie pnącze jest ;)

Piotrkowe działkowanie 12 Sty 2015 14:23 #328419

  • wxxx-a
  • wxxx-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3467
  • Otrzymane dziękuję: 1103
Mnie też się zdaje ,że u Ciebie inny klimat .Robisz to ,o czym ja mogę tylko pomarzyć .A jeszcze do tego ten wiatr ,nie pozwala cieszyć się pogodą prawie wiosenną .O siewach na parapetach na razie nie myślę.Zawsze się wyrywam ,a potem żałuję .Wezmę się dopiero pod koniec marca ,chociaż nie powiem ,że mnie nie korci :dance:

Piotrkowe działkowanie 13 Sty 2015 21:40 #328857

  • piotrek_ns
  • piotrek_ns's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1433
  • Otrzymane dziękuję: 1228
Marta, potwierdza się to co myślałem,że kobea lubi miejsca osłonięte i ciepłe. U mnie też ziemia bardzo piaszczysta i słabo trzymajaca wilgoć więc podlewanie bardzo jest potrzebne, zwłaszcza jak mało pada.

Nowinko, klimat mam na pewno cieplejszy niż tereny położone na północny-wschód ode mnie ale mam wrażenie, że ostatnio ocieplił się za bardzo. O tej porze roku to powinienem odgarniać śnieg, jeździć na sankach i łowić ryby z lodu a nie rabatki i siać kwiatki. Ostatnie prace na działce robiłem "w osłonie altany", która chroniła mnie przed wiatrem. A wiatr był tak silny, że jego szum w gałęziach pobliskiego dębu brzmiał jak lecący samolot odrzutowy. A z sianiem trzeba wytrzymać bo co nagle, to po diable :evil: Tak więc trzeba wytrzymać, aż nadejdzie właściwy czas :D
Pozdrawiam wszystkich gorąco.

Piotrkowe działkowanie
Skalniak i kamienie

Piotrkowe działkowanie 17 Sty 2015 21:29 #330147

  • Margo2
  • Margo2's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3514
  • Otrzymane dziękuję: 1577
Temperatury mi odpowiadają, ale nie wiatr. Nienawidzę go.
Chociaż zgadzam się, że mimo wszystko wolę, żeby była normalna zima.
Nie wiadomo co nas jeszcze czeka w sezonie

Piotrkowe działkowanie 17 Sty 2015 23:39 #330193

  • piotrek_ns
  • piotrek_ns's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1433
  • Otrzymane dziękuję: 1228
Margo2 masz rację, do końca zimy może się wiele wydarzyć a co dopiero przez cały sezon, byle nie było to coś złego :)

Dzisiaj spędziłem sporo czasu na działce na porządkach i choć nie było za ciepło, tylko 5 stopni to nie było źle, bo w końcu nie wiało. :happy4:
Ciemiernik kwitnie bardzo ładnie (zdjęcia nie zrobiłem :oops: ), rzodkiewka jeszcze nie kiełkuje ale widać pękającą ziemię. Ptaki szkodniki wykopały z ziemi jednego bratka, rozwaliły pół kopca pod różą i powyciągały znaczniki :evil: Ale za to mniejsze ptaszki dały mi dziś dużo radości przylatując stadnie do karmnika. Nie płoszyły się mimo że pracowałem kilka metrów od nich robiąc sporo hałasu :) Przylatywały mazurki i sikorki, najwięcej bogatek choć widziałem też modre. Ale wrażenie zrobiła na mnie sikora uboga, która przyleciała samotnie i przecudnie świergotała. Można by pomyśleć że wiosna, zwłaszcza gdy na niebie pojawił się spory klucz gęsi, który kierował się na wschód.

Mazurki opanowały karmnik








Sikorka czekająca przed karmnikiem










Sikorka zajadająca ziarno pszenicy






Pałka z nasionami już pusta




To co spadnie na ziemię też się nie zmarnuje






Gęsi leciały nisko i robiły sporo hałasu :)






Sikorka bogatka patrolująca okolicę z pobliskiej brzozy


Wykopany bratek


Dziś mało ogrodniczo ale o tej porze roku trudno jeszcze o coś nowego z działki :)
Pozdrawiam wszystkich gorąco.

Piotrkowe działkowanie
Skalniak i kamienie
Ostatnio zmieniany: 17 Sty 2015 23:44 przez piotrek_ns.
Za tę wiadomość podziękował(a): chester633


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.753 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum