TEMAT: Piotrkowe działkowanie

Piotrkowe działkowanie 18 Sty 2015 12:47 #330275

  • chester633
  • chester633's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3279
  • Otrzymane dziękuję: 1931
Piotr witaj, fajnie że dokarmiasz ptaki, ja ,,swoim'' kupuje słonecznik nie łuskany i słoninkę.Mazurków to nie widziałem kilka lat, do mojej stołówki zaglądają sikory wszelkiej maści,dzwońce,dzięcioły ,a to co spadnie na ziemię wyczyści bażant oczywiście najczęściej to przylatują sójki i sroki.
Fota z kluczami gęsi....nie wiem co myśleć...w zeszłym roku to jakoś w kwietniu leciały... :bad-idea: :think:


Zielone okna z estimeble.pl

Piotrkowe działkowanie 18 Sty 2015 21:45 #330535

  • piotrek_ns
  • piotrek_ns's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1433
  • Otrzymane dziękuję: 1228
Pawle, ja swoim ptaszkom też raz wywiesiłem słoninkę na działce ale nie przetrwała do dnia następnego. Prawdopodobnie koty lub gawrony się do niej dobrały i zaprzestałem wieszania, do ziarna ich nie ciągnie :) Dzięcioły, sójki, sroki, kwiczoły, dzwońce czy szczygły też w okolicy widuję ale jak jestem na działce to do karmnika nie podlatują. Szczygły lubią wyjadać nasiona z pozostawionych koszyczków jeżówek czy rudbekii a kwiczoły obskubują rajskie jabłuszka choć do nich to i sikory podlatują.

A gęsi latają w te i we wte, tak że trudno się zorientować o co chodzi, czy zima idzie czy raczej wiosna :supr:

A ciekawym gościem na działce był dzięcioł zielony




Dziś w końcu udało mi się "upolować" sikorkę ubogą






I sikorka modra




Po skubnięciu ziarna często uciekała w gałęzie pigwowca by się posilać :)


Krokusy z pąkiem kwiatowym ale chyba przemarzniętym


A ranniki też się na powierzchnię pchają




Przebiśniegi też już widać


I narcyze się pokazały




Zima tak łagodna, że niektóre bylinki jeszcze zielone
wiązówka bulwkowa


Żurawka


A rozchodnik okazały "Matrona" też już wiosny chyba nie może się doczekać


Wczoraj zapomniałem sfotografować ciemiernika więc dziś nadrabiam :)






Trawki zima też potrafią ciekawie wyglądać






A na koniec złe wieści. Muszę usunąć i spalić wierzbę iwę, bo zaatakował ją straszny szkodnik - krytoryjek olchowiec. Wierzba jest mocno zaatakowana i przy tak dużej ilości szkodnika leczenie nie wchodzi w grę. Do tego muszę pilnować pozostałe wierzby, szkoda by było je stracić już tak ładnie wyrosły.
Pozdrawiam wszystkich gorąco.

Piotrkowe działkowanie
Skalniak i kamienie
Ostatnio zmieniany: 18 Sty 2015 21:46 przez piotrek_ns.
Za tę wiadomość podziękował(a): chester633, VERA, IwOnagn

Piotrkowe działkowanie 18 Sty 2015 22:34 #330568

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5027
Gratuluję upolowania tego pięknego dzięcioła :bravo: , takiego okazu na żywo jeszcze nie widziałam :woohoo: .
Ale współczuję utraty wierzby :dry: , aż pójdę sobie poczytać o tym korytoryjkowcu :coffe:
pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."

Piotrkowe działkowanie 25 Sty 2015 10:54 #333186

  • piotrek_ns
  • piotrek_ns's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1433
  • Otrzymane dziękuję: 1228
Nareszcie mam zimę :happy4: Spadło 5 cm śniegu :D



Rośliny i rabaty pod śnieżną zimową kołderką.



















Po południu wyszło słonko i śnieg stał się jeszcze ładniejszy.






Chciałoby się aby śnieg leżał jak najdłużej choć przy słonku temperatura była już ok. +5 i śnieg topniał w oczach.
Śnieg topniał a wodę zbierałem do wiaderka, przyda się do podlewania kwiatów w domu.
Przy okazji kilka zdjęć kapiącej wody.






Zimowa dekoracja :)


Wyciąłem i spaliłem wierzbę iwę. Przy wycinaniu gałęzi wiele z nich była już praktycznie martwa, miały powygryzane w rdzeniu korytarze o średnicy ok. 4-5 mm a wokoło nich tkanka była już sucha, zdrewniała czyli martwa. Gdy wyciąłem pień podkładki to również w nim kilkanaście cm nad ziemią był widoczny wyraźny korytarz.

Tyle zostało z wierzby.


A tu widać korytarz po larwie krytoryjka i obumierającą tkankę w około.


Na razie nie mogę wykarczować pnia do końca bo pod wierzbą rosną cebulowe i szkoda by mi było je wykopywać. Zrobiłem też przegląd pozostałych wierzb i niestety na sachalince też wykryłem otwory po krytoryjku :( Jest ich zdecydowanie mniej niż było na iwie i sachalińską wiosną dość mocno przycinam to może w tym roku cięcie wykonam wcześniej na zaatakowanych gałęziach aby się szkodnik nie rozmnażał.

Zima w tym roku tak łagodna, że nawet chochołów na roślinach nie założyłem i prócz kopców pod różami i szyb nad delospermą to tylko trytomy pozwiązywałem żeby nie zagniwały. Wysiana rzodkiewka pod folią jeszcze nawet nie wykiełkowała i chyba już nie wykiełkuje. Nocne temperatury za niskie i chyba nasionka zmarzły. A Teraz zastanawiam się co w miejsce po wyciętej wierzbie? Na pewno nie wierzba bo jednak dwie wierzby tak blisko siebie mocno osuszały ziemię. Najpewniej posadzę tam którąś z bylin, które mocno się porozrastały już na rabatach i się nie mieszczą. I tak w tym roku czeka mnie dużo przesadzania i powiększania rabat dla kwiatów tak się wszystko mocno pozagęszczało. Będzie też pewnie sporo roślin, których nadmiar trzeba się będzie pozbyć :)
Pozdrawiam wszystkich gorąco.

Piotrkowe działkowanie
Skalniak i kamienie
Ostatnio zmieniany: 25 Sty 2015 11:21 przez piotrek_ns.
Za tę wiadomość podziękował(a): olibabka, chester633, VERA, IwOnagn

Piotrkowe działkowanie 25 Sty 2015 12:12 #333218

  • dagmarazap
  • dagmarazap's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1002
  • Otrzymane dziękuję: 1703
Witaj Piotrze widzę że wreszcie doczekałeś się śniegu,u mnie też 5 cm ale ciągle po troszku dosypuje :dance: dzięcioł śliczny,u mnie też przebywa lecz nie mam szczęścia uwiecznić go na zdjęciu :bye: .
Ostatnio zmieniany: 25 Sty 2015 12:12 przez dagmarazap.

Piotrkowe działkowanie 25 Sty 2015 12:55 #333241

  • Krzysia
  • Krzysia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1466
  • Otrzymane dziękuję: 1569
Przyszłam zobaczyć jak wygląda śnieżna zima :devil1:

Do mnie każdej zimy przybywał dzięcioł, nie wiem jaki, poszukam zdjęcia, a tym razem nie ma, czy to z powodu niezimowych warunków?
...Bo marzenia się spełniają tylko tym, którzy je mają...

Próbuję spełnić jedno z nich

Piotrkowe działkowanie 25 Sty 2015 23:21 #333633

  • piotrek_ns
  • piotrek_ns's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1433
  • Otrzymane dziękuję: 1228
Dagmaro dzięcioł zielony to dosyć płochliwy ptak. Mi się zdjęcia udało zrobić prawie z ukrycia (z altany) gdy nie widział mnie na działce. Dziś idąc spacerkiem gdy dochodziłem do działki spłoszyłem dzięcioła będąc jeszcze dość daleko od niego. Spłoszył się i usiadł na dębie górującym nad działkami. Przytulił się do pnia i prawie się nie ruszał.




Krzysiu, możliwe że to przez brak zimy, jak ma co jeść to nie przylatuje. Jak była kilka lat temu śnieżna zima to dzięciol przylatywał na słoninę.




Jak już wspomniałem dziś na działkę wybrałem się spacerkiem wzdłuż Odry. Oto kilka zdjęć z tej przechadzki.

Złamany spory konar topoli pływający w Odrze.


Topole to bardzo kruche drzewa


To pewnie efekt tych ostatnich silnych wiatrów


Woda w rzece lekko podwyższona przelewa się przez szczyty ostróg


Łabędzie żerują na zalanej trawie


Wszędzie widać działalność bobrów, już przed końcem roku było podgryzione a teraz już się moczy w rzece.


Szczeć dziko rosnąca na nieużytkach.


Ciekawa wierzba, ma fajnie rozłożone gałęzie.


Po dotarciu na działkę widać było od razu, że śniegu ubyło sporo








Miskant wytargany przez wiatr


W jednym miejscu było widać jak jakieś ptaszysko grzebało w ziemi, pozostawiło po sobie coś takiego


I takie dowody "zbrodni"


Kapustka jeszcze całkiem nie przemarzła


Krokusy w śniegu




Nie wiem jak będą wyglądać ciemierniki jak śnieg całkiem stopnieje ale mam nadzieję, że nie ucierpiał za bardzo.


Śnieg zrobił się mokry i ciężki ale dopiero za tydzień się tego dowiem. A może przez ten tydzień śniegu dopada? Choć to mało prawdopodobne, bo prognozy mówią raczej o deszczu. Prognozy długoterminowe też zimy nie zapowiadają. :unsure:
Pozdrawiam wszystkich gorąco.

Piotrkowe działkowanie
Skalniak i kamienie
Ostatnio zmieniany: 25 Sty 2015 23:23 przez piotrek_ns.
Za tę wiadomość podziękował(a): Margo2, chester633, Ewogrod, dagmarazap, VERA, IwOnagn

Piotrkowe działkowanie 26 Sty 2015 06:51 #333657

  • Leszek.G
  • Leszek.G's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1347
  • Otrzymane dziękuję: 709
Fajne widoczki na rzekę ;) Dzięcioła zielonego widywałem na wyprawach po grzyby, czasami trafiał się Dudek do obejrzenia z daleka.

Piotrkowe działkowanie 26 Sty 2015 09:49 #333699

  • r-xxta
  • r-xxta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 7727
  • Otrzymane dziękuję: 2600
O ciemiernika możesz się nie martwić, u mnie dwie kępy rosną w takim miejscu, że gdy jest śnieg, wszystkie nadwyżki są tam nawiewane, bywa, że leży na nich metr sprasowanego śniegu. I co? Ano nic, prostują się i kwitną :lol: . Zauważyłam, że pąki kwiatowe są mocniejsze niż liście, które jednak po zimie zwykle wycinam do zera ;)

Piotrkowe działkowanie 30 Sty 2015 00:15 #335007

  • piotrek_ns
  • piotrek_ns's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1433
  • Otrzymane dziękuję: 1228
Leszku, dudków to ja u siebie w lasach jeszcze nie wypatrzyłem. Widziałem je tylko raz w życiu jak stadkiem przelatywały nadbobrzańskim lasem.

Markito, ja liści nigdy nie wycinam wszystkich tylko te brzydkie, stare. A kwiatki przetrwały bez szwanku już sprawdziłem :)

Dziś nie mam nowych zdjęć działki. Mam za to coś innego. Chciałem pokazać jak zrobiłem z nieprzydatnego narzędzia takie, które wykorzystuję często.
Taki trójząb znalazł się w moich rękach w czasie gdy zaczynałem działkowanie i jeszcze nie wiedziałem, że marketowe narzędzia są w większości nietrwałe i kiepsko wykonane.


Trójząb szybko się rozleciał i do niczego się nie nadawał. Jako, że nie lubię niczego wyrzucać, przeleżał w gratach (przydasiach) kilka lat,


W zeszłym roku przy plewieniu stwierdziłem, że potrzebne jest mi narzędzie, którym będę mógł podważać chwasty głębiej niż zwykłą dziabką i przeglądając moje "przydasie" wpadł mi w ręce właśnie trójząb. Sam metalowy element wykonany jest z dobrego mocnego materiału i po chwili namysłu miałem pomysł jak przerobić je na narzędzie, które właśnie potrzebowałem. A że się sprawdziło i miałem więcej trójzębów zrobiłem sobie ostatnie dwa nowe, przy okazji dokumentując proces powstawania.

Najpierw wyprostowałem trójząb w imadle, tak że powstało coś jakby widelec. Następnie zewnętrzne ostrza wygiąłem, tak aby były równoległe do centralnego pręta.(dolny widelec na zdjęciu).


Następnie potrzebne są uchwyty, rączki do pilników (zakupiłem w sklepie z narzędziami)


W rączkach trzeba wywiercić otwór o ok. 1 mm mniejszy niż pręt, który chcemy w rączce osadzić. W moich rączkach były już otwory ale za małe i je rozwierciłem (zdjęcie po prawej). Ważne jest aby otwór nie był za duży bo rączka będzie za luźna lub szybko się obluzuje. Gdy będzie za mały rączka może po prostu pęknąć przy osadzaniu.


Okrągłe końcówki prętów trzeba lekko sfazować pilnikiem aby łatwiej osadzić w rączce.




Teraz wystarczy tylko nabić rączki na widelce i narzędzie gotowe. Ja nazywał je małe widły, bo przypominają te duże i działają tak samo tylko w miniaturze :)


Tym środkowym pracowałem od lata, teraz tylko rączkę wymieniłem, bo poprzednia była dla mnie zbyt mała.


Zdjęcie trochę niewyraźne ale widać, że widełki są wypolerowane od używania.


Widełki wykorzystuję do plewienia, bo łatwo nimi się usuwa chwasty z dużym systemem korzeniowym i głębiej się korzeniące jak niektóre osty czy mniszek. Przy okazji spulchnia się też glebę. Ich zrobienie zajęło mi może z 20 minut i jak jeszcze zaimpregnuję rączki to powinny mi posłużyć ładnych kilka lat.
Pozdrawiam wszystkich gorąco.

Piotrkowe działkowanie
Skalniak i kamienie
Za tę wiadomość podziękował(a): olibabka, chester633

Piotrkowe działkowanie 30 Sty 2015 20:26 #335272

  • Flora
  • Flora's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 427
  • Otrzymane dziękuję: 389
Piotrek, naprawdę ciekawy wątek, będę do Ciebie zaglądać, jeśli pozwolisz :) Pierwsze oznaki wiosny ewidentne, w moim ogrodzie dopatrzyłam się tylko maciupkich krokusów, przebiśniegi nie ruszyły, ale przypuszczam, że lada dzień coś się pokaże. Podobają mi się Twoje mini widełki, zlecę mężowi wykonanie. Zwykle plewię tępym nożem, podważając korzenie właśnie, dlatego pomysł widełek od razu mi podpasował.

Piotrkowe działkowanie 11 Lut 2015 22:30 #339611

  • piotrek_ns
  • piotrek_ns's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1433
  • Otrzymane dziękuję: 1228
Floro, na pewno takie mini widły pomogą w wygodniejszym plewieniu. Ja ich używam nawet do oczyszczania "fugi" między płytkami i kamieniami.

Ogrodowe wieści z ostatniego weekendu.
W sobotę temperatura oscylowała około zera i było jeszcze troszkę śniegu, który w niedzielę zniknął już całkowicie.










Przebiśniegi już nie mogą się doczekać wiosny


Ranniki zimowe też są coraz większe


Ciemiernik przetrwał zaśnieżenie choć płatki kwiatów są troszkę podniszczone




Wywiesiłem dla ptaków słoninę choć wywiesiłem to nie właściwe stwierdzenie, bo przywiązałem ją drutem do kołka owijając ją kilkanaście razy. Wisząca na sznurku znikła szybko kradziona przez krukowate lub koty. Niestety nawet to owiązanie wokół kołka nie uchroniło słoniny i na drugi dzień już jej nie było :( zaś na śniegu zostały tylko ślady winowajców. Musiały się nieźle natrudzić ale w takiej ilości dziobów któremuś się w końcu udało.


Prócz słoniny wywiesiłem dodatkowo dzwonek z nasion






Sikorki i mazurki małymi stadkami odwiedzają dzwonek a przede wszystkim karmnik rozsypując nasiona dookoła. Wiosną pewnie będzie sporo dodatkowych roślinek rosło w tym miejscu :)
Jeszcze nie rozpocząłem siewów parapetowych myślę, że zacznę dopiero około końca lutego. Mam trochę materiału i myślę o zrobieniu budki lęgowej dla ptaków a może też domku dla trzmieli. Na pewno zrobię następne domki dla dzikich pszczół :)
Pozdrawiam wszystkich gorąco.

Piotrkowe działkowanie
Skalniak i kamienie
Za tę wiadomość podziękował(a): chester633, Flora, VERA, terlica

Piotrkowe działkowanie 12 Lut 2015 08:38 #339650

  • ulakonie
  • ulakonie's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2728
  • Otrzymane dziękuję: 391
Pokazałbyś w jednym zbiorze zdjęć wszystkie swoje karmniki, budki czy domki dla owadów:D

Piotrkowe działkowanie 12 Lut 2015 14:34 #339704

  • Edyta
  • Edyta's Avatar
U mnie taki śnieg był jeszcze wczoraj, a dzisiaj skąpiej, ale nadal leży. W powietrzu czuć jednak wiosnę i oby tak zostało :lol: .

Piotrkowe działkowanie 14 Lut 2015 00:47 #340203

  • piotrek_ns
  • piotrek_ns's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1433
  • Otrzymane dziękuję: 1228
ulakonie wrote:
Pokazałbyś w jednym zbiorze zdjęć wszystkie swoje karmniki, budki czy domki dla owadów:D

Karmnik mam jeden - zrobiony z 5 litrowej butelki po wodzie, jak znajdę czas to może w tym roku zrobię drewniany. Pod karmnikiem mam stary plastikowy talerz, który służy jako wodopój a czasem jako karmnik, zależy od temperatury. Jak jest dodatnia to jest tam woda a gdy jest mróz i woda zamarza to czasem na nią sypię paszę dla ptaków. Nawet gdy woda rozmarznie i pasza się zamoczy to i tak ptaki z wody wyciągają napęczniałe nasiona i zjadają z ochotą. Niektóre ptaki wolą nawet talerz od karmnika.





Budek żadnych jeszcze nie mam ale w tym roku mam nadzieję, że to się zmieni. Chciałbym na altanie zawiesić jedną budkę dla jakiś małych ptaków - sikor, mazurków czy kopciuszków i jeden dwa domki dla trzmieli. Dla dzikich pszczół mam 4 domki. W poprzednich dwóch latach niestety kolonia nie rozrosła się mocno z powodu dzięcioła, który wyjadł większość larw z jedynego domku jaki miałem. Tej zimy ten domek zdjąłem ze ściany i schowałem pod wiatą i dzięki temu larwy ocalały. Pozostałych domków dzięcioł na szczęście nie namierzył. Wszystkie moje domki są drewniane z nawierconymi otworami.

Najstarszy domek z kawałka kantówki.




Drugi domek widać na górnym zdjęciu - stoi na pieńku brzozowym, to stary kawałek korzenia.


Lokatorka :)






Trzeci domek to kawałek pieńka.


Ten domek umieszczony jest pod dachem


Ostatni domek zrobiłem z kawałka drewna, który wczesniej był jakimś elementem dekoracyjnym. Domek wisi na ścianie altany i ma otwory powiercone z obu stron.




W tym roku na pewno dowieszę kolejny domek dla pszczół :D

A na koniec ciekawostka. Zdjęcie znalezione przy okazji szukania domków. Czy ktoś się zastanawiał jaka temperatura jest w stogu skoszonej i fermentującej trawy?


Temperatura taka, że można by przy pomocy tej biomasy wodę podgrzewać :rotfl1:
Pozdrawiam wszystkich gorąco.

Piotrkowe działkowanie
Skalniak i kamienie
Za tę wiadomość podziękował(a): chester633

Piotrkowe działkowanie 14 Lut 2015 08:52 #340217

  • piotrek_ns
  • piotrek_ns's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1433
  • Otrzymane dziękuję: 1228
Tegoroczne lutowe oznaki wiosny, choć jak przeglądałem ubiegłoroczne zdjęcia to wiosna była ciut prędzej :)







Rezetki pierwiosnka ząbkowanego
Pozdrawiam wszystkich gorąco.

Piotrkowe działkowanie
Skalniak i kamienie
Za tę wiadomość podziękował(a): chester633

Piotrkowe działkowanie 15 Lut 2015 08:51 #340474

  • chester633
  • chester633's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3279
  • Otrzymane dziękuję: 1931
Piotr...ale ci zazdroszczę bliskości Odry.... :devil1: :wink4: to chyba jedna z ostatnich ,,rybnych'' rzek w naszym pięknym kraju :think: :pinch: ....pomysłów ogrodniczych pt.,,Zrób to sam'' ...tylko pozazdrościć :thanks: ....mam pytanie ..czy zauważyłeś jakiej średnicy tuneliki owadzie są najchętniej zamieszkiwane...mam kilka pieńków chce je nawiercić ale jakiej średnicy zrobić otworki i jak głębokie... :think:

Piotrkowe działkowanie 15 Lut 2015 09:41 #340493

  • dagmarazap
  • dagmarazap's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1002
  • Otrzymane dziękuję: 1703
A ja w tym roku,poproszę syna i ma mi zrobić małe domki dla trzmieli :teach:


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.565 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum