TEMAT: Piotrkowe działkowanie

Piotrkowe działkowanie 16 Sty 2016 20:30 #425779

  • edulkot
  • edulkot's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2906
  • Otrzymane dziękuję: 3009
Piotrze Twoja działa powstała jak fenix z popiołów po powodziowych zniszczeniach :woohoo: ostatni raz ją widziałam właśnie wtedy, czytałam z jaką skrupulatnością myliście kamienie, tyle pamiętam.
Teraz to u Ciebie jest porządeczek i takie wszystko poukładane, nad podziw :bravo:

Zawisaki też czasami widuję u siebie, ale żeby je rozpoznać to nie mam szans, takie szybkie i zwinne, że wszystkie zdjęcia wychodzą marnie :)

Podziwiam Cię też za jakość zdjęć, zwłaszcza fauny :woohoo: te klucze ptactwa, sikorki , masz dar fotografowania :thanks:
Za tę wiadomość podziękował(a): piotrek_ns


Zielone okna z estimeble.pl

Piotrkowe działkowanie 16 Sty 2016 21:02 #425801

  • Dorota15
  • Dorota15's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2869
  • Otrzymane dziękuję: 2502
Zawisaki ... mój M by się nie ucieszył gdyby zobaczył te cudowne zbliżenia ;)
To szkodniki leśne, które zjadają igły z drzew.

Piękne zdjęcia robisz :hearts:
Za tę wiadomość podziękował(a): piotrek_ns

Piotrkowe działkowanie 17 Sty 2016 18:17 #426068

  • piotrek_ns
  • piotrek_ns's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1433
  • Otrzymane dziękuję: 1228
Majka, mówisz, że zdjęcia dobrej jakości a ja ciągle uważam, że kiepsko mi wychodzą i że muszę kupić sobie lepszy sprzęt do zdjęć :rotfl1:

Dorotko w większości piękne motyl czy ćmy to szkodniki, bo gąsienice zjadają jakieś rośliny bardziej lub mniej dla nas ważne. Nawet moje ulubione pazie królowej zjadają działkowy koperek ale ja im na to z premedytacją pozwalam i czasem nawet jak już zjedzą jeden to przenoszę na następny :happy4: Z motyli to mi przeszkadzają trochę bielinki ale często ich gąsienice są pokarmem dla działkowych ptaków i drapieżnych owadów jak np. szczerkliny piaskowej.

Osobiście na rabatach przeszkadza mi tylko nadmiar mrówek. Ich działalność może spowodować spore straty jak "wymyślą sobie" gniazdo w korzeniach roślin. Czasem człowiek długo nie może dojść o co chodzi gdy roślina marnieje zanim zorientuje się, że to sprawka mrówek.
Pozdrawiam wszystkich gorąco.

Piotrkowe działkowanie
Skalniak i kamienie
Za tę wiadomość podziękował(a): Dorota15

Piotrkowe działkowanie 17 Sty 2016 18:33 #426078

  • dorcia7
  • dorcia7's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 390
  • Otrzymane dziękuję: 698
Moją działkę tez mrówki kochają,ciągle im posypkę robię ,ale z nich twardy zawodnik

Piotrkowe działkowanie 19 Sty 2016 00:30 #426629

  • piotrek_ns
  • piotrek_ns's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1433
  • Otrzymane dziękuję: 1228
W ostatni jeszcze nie mroźny weekend bawiłem się w przerabianie "naczynek" w doniczki :) Polegało to w zasadzie tylko na wywierceniu otworków w dnie. Różnego rodzaju kubeczki, miseczki czy filiżanki zbierałem przez ten sezon ale jakoś zawsze brakowało czasu aby zrobić z nich to co zaplanowałem. A że zima to dobry czas na prace około działkowe to naczynka w końcu doczekały się otworków :)















W niektórych rosną już w domu hiacynty ale jeszcze im zdjęć nie zrobiłem :)
Pozdrawiam wszystkich gorąco.

Piotrkowe działkowanie
Skalniak i kamienie
Za tę wiadomość podziękował(a): chester633, Amarant, edulkot, broja

Piotrkowe działkowanie 19 Sty 2016 14:35 #426720

  • Margo2
  • Margo2's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3514
  • Otrzymane dziękuję: 1577
Pokazalę odlatujące ptaki, ale czy one zdążą do nas wrócić na czas?

Piotrkowe działkowanie 19 Sty 2016 14:50 #426723

  • edulkot
  • edulkot's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2906
  • Otrzymane dziękuję: 3009
Piotrze wymówka żeby kupić nowszy i lepszy sprzęt zawsze się znajdzie :rotfl1: i podziwiam Twoją chęć dążenia do doskonałości :bravo:

Świetny pomysł z tymi pseudo doniczkami, zawsze sporo takich pojemników się gdzie poniewiera a tu taki prosty pomysł :bravo:

Piotrkowe działkowanie 20 Sty 2016 00:45 #426922

  • piotrek_ns
  • piotrek_ns's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1433
  • Otrzymane dziękuję: 1228
W ostatnią niedzielę jak byłem chwilę na działce widziałem znowu odlatujące gęsi, kierowały się na południe. Chyba przeczuwały ten nadchodzący tęgi mróz. Dziś termometr za oknem pokazywał -11 stopni ale jak jechałem do pracy było -17 :supr3: W mieście cieplej :happy:





Śniegu u nas niewiele i na działce jest to może teraz z 1-2 cm, na rabatach niby biało ale ochrona żadna.



Ślady bytności gości


Lodowa rzeźba z wiaderka




Jedyny sopel lodu




A to moja domowa wiosna :wink4: i doniczkowe filiżanki. Posadziłem narcyza, krokusy i hiacynty a dotegodołozyłem prymulki.


Pierwszy wiosenny kwiatek




Prymulki






Do tego moja M dołożyła jeszcze wazonik i szklany wazon




Kwiaty jak kupowałem ledwo miały kilka centymetrów wzrostu a w ciągu kilku dni urosły trzykrotnie. Deska na której stoją kwiaty służy do szybkiego ściągania doniczek z parapetu podczas uzupełniania karmnika.

Niedługo w domu pojawi się odurzający zapach :)
Pozdrawiam wszystkich gorąco.

Piotrkowe działkowanie
Skalniak i kamienie
Ostatnio zmieniany: 20 Sty 2016 00:49 przez piotrek_ns.
Za tę wiadomość podziękował(a): Margo2, chester633, Amarant

Piotrkowe działkowanie 20 Sty 2016 07:55 #426939

  • Bożka
  • Bożka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1374
  • Otrzymane dziękuję: 1121
Zakupione w sklepie cebulki przesadzasz do takich ślicznych pojemników czy sam "pędzisz" cebule ???????

A jak sobie radzą Twoje doniczkowce. Ja się troszkę obawiam o swoje, przed nadejściem mrozów i śniegu u nas było dość mokro - mam nadzieję że nie przemarzły. Szkoda by mi ich było - dopiero zaczynam zbieractwo doniczkowe szczególnie host i żurawek.

Też zbieram różne naczynka z których można zrobić doniczki. Często kupuję na targu staroci. :bye:
Za tę wiadomość podziękował(a): piotrek_ns

Piotrkowe działkowanie 20 Sty 2016 22:21 #427166

  • piotrek_ns
  • piotrek_ns's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1433
  • Otrzymane dziękuję: 1228
Bożko, cebulek nie pędzę, kupiłem je w markecie i przesadziłem do filiżanek ale nie z tą ziemią w której rosły. Oczyściłem korzenie z tego substratu w którym rosły, wymieszałem go z własną ziemią kompostową (dużo więcej ziemi niż substratu) i dopiero w to wsadziłem. Musiałem przy tym usunąć i skrócić sporo korzenie i bałem się, że nie będą rosły i kwitły ale nie wpłynęło to na kwiaty. Dziś już zakwitł pierwszy hiacynt i pokazał się pierwszy kwiat krokusa. :)

Jeśli chodzi o działkowe doniczkowce to się o nie boję, większość mam już kilka lat i nigdy nic im nie było. W zeszłym sezonie dołożyłem kilka nowych doniczek ale w nich rosną przeważnie skalniakowe a te przemarzania się nie boją. A jeśli coś wypadnie to trudno, znaczy się, że się nie nadawały. :P

Ja na targu ze starociami kupuję najczęściej miseczki czy inne naczynka ale jako doniczki do kaktusów, bo nie wiedzieć czemu kaktusiarki są zazwyczaj drogie. Tylko później trudno dorwać odpowiednie spodki do tych doniczek.

Dzisiaj mróz już trochę odpuścił i miało sypnąć śniegiem. Rano padało jakiś kwadrans i to akurat jak szedłem do pracy :( Jak wychodziłem to już nie było po nim śladu. A w prognozach zapowiadają, że u nas ma mrozić jeszcze z tydzień. A ja bym wolał żeby mroziło jeszcze z miesiąc z okładem :wink4:
Pozdrawiam wszystkich gorąco.

Piotrkowe działkowanie
Skalniak i kamienie

Piotrkowe działkowanie 21 Sty 2016 11:53 #427262

  • broja
  • broja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Ogród od nowa
  • Posty: 1028
  • Otrzymane dziękuję: 981
Piotrze piękna wiosna u Ciebie na parapecie u mnie jest podobnie i już niedługo dojdą wysiane pomidory i papryka :jeez: dlaczego robią takie wąskie parapety? :think:
Za tę wiadomość podziękował(a): piotrek_ns

Piotrkowe działkowanie 24 Sty 2016 11:50 #428207

  • lelumpolelum
  • lelumpolelum's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 456
  • Otrzymane dziękuję: 468
Witaj, Piotrze, przychodzę z rewizytą i widzę, że zostanę. Lubię pasjami takie klimaty kwiatowo- warzywne a i zainspirować jest się czym :)
Za tę wiadomość podziękował(a): piotrek_ns

Piotrkowe działkowanie 26 Sty 2016 21:08 #429065

  • piotrek_ns
  • piotrek_ns's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1433
  • Otrzymane dziękuję: 1228
Edyto, myślę że zanim pojawią się wysiewy to już z tej parapetowej wiosny nic nie będzie i nastąpi naturalna wymiana roślin :)

Beato, miło mi że mogę być dla kogoś inspiracją :)

Cieszyłem się bardzo z tej śnieżnej zimy. Jeszcze w sobotę ładnie padał śnieg i na działce było biało i nic nie kusiło do pracy, bo wszystko było przykryte i niewidoczne :happy:







Rojniki ciekawie się prezentowały w śniegu.






A niedziela przywitała mnie już takimi widokami




Jeszcze wczoraj na skalniaku była biała kołderka


Ziemia jeszcze zamarznięta i roztopowa woda nie miała gdzie wsiąknąć






Pąki na lilaku już gotowe do startu




Bazie na młodej wierzbie sachalińskiej, wiosną będę miał dwa ukorzenione drzewka na zbyciu


Na koniec bąbelki powietrza uwięzione w lodzie, w rzeczywistości wyglądały dużo ładniej


A dziś już było czuć wiosenne powietrze, na termometrze +11 i ranniki wyłaniają się z ziemi, co mnie wcale a wcale nie cieszy. Wystarczy , że zima o sobie przypomni i z kwitnących ranników nic nie będzie. Jeszcze przecież mamy luty.
Pozdrawiam wszystkich gorąco.

Piotrkowe działkowanie
Skalniak i kamienie
Za tę wiadomość podziękował(a): Amarant, edulkot, dorcia7

Piotrkowe działkowanie 27 Sty 2016 06:28 #429160

  • Bożka
  • Bożka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1374
  • Otrzymane dziękuję: 1121
Na kilku zdjęciach widziałam ciekawe obrzeże rabatkowe ,czy to są dachówki ?

Piotrkowe działkowanie 27 Sty 2016 09:03 #429163

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5027
Ależ masz piękną domową wiosnę :flower2: . U mnie ze względu na skłonności migrenowe stoją jedynie narcyzy. A pojemniki różne też wykorzystuję kwiatowo nie robię jednak dziurek tylko traktuję je jak osłonki :)
Powietrzne bąbelki w lodzie rewelacyjne :bravo:
pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."

Piotrkowe działkowanie 27 Sty 2016 18:53 #429303

  • lelumpolelum
  • lelumpolelum's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 456
  • Otrzymane dziękuję: 468
Bąbelki przepiękne -jak to człowiek spragniony we wszystkim się dopatrzy ;)Piotrze, ty na tę wierzbę uważaj, to potwór rośnie, a desperackie cięcia tylko wpływają jej na ambicję. Wodę z gruntu pije strasznie i przyciąga szerszenie, o czym nie miałam pojęcia do ostatniego roku. Smocza ci ona jest, oj, smocza :evil:

Piotrkowe działkowanie 30 Sty 2016 22:48 #430196

  • piotrek_ns
  • piotrek_ns's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1433
  • Otrzymane dziękuję: 1228
Bożko, to są dachówki tzw. karpiówka. Bardzo fajnie się sprawdza jako obrzeże ale nie każde się nadają, muszą być takie twarde dźwięczące, są wypalane. Miałem zwykłe nie wypalane to po zimie wszystkie popękały.

Beato, mam swoją sachalinkę już długo i na moich piaskach jakoś mi szybko nie rośnie a tnę ją bardzo mocno każdej wiosny po przekwitnięciu. Ma mocne przyrosty po 1,5m ale taka jej uroda a zwłaszcza te spłaszczone i pozwijane gałęzie :)

A dzisiejszy dzień spędziłem na działce na ciężkiej pracy przycinając jabłonki i krzewy porzeczek. Po przycięciu zabrałem się za pobielenie wszystkich drzewek, nawet tych ozdobnych. Jeszcze czuję lekki ból w rękach :) Ale za to jak ładnie i elegancko wyglądała działka z biało pomalowanymi drzewkami. No czuć wiosnę na koniec stycznia :crazy: Na rabatach widać już wychylające się cebulowe lub pękającą ziemię tych, które już są gotowe aby się pokazać. Niektóre byliny też już jakby nie mogły się doczekać startu w nowy sezon. Za to gwiazdnica tak wygląda jakby nawet pod śniegiem rosła, zarosła rabatę irysową tak, że już jest na niej zielono :happy: Wypatrzyłem też za ogrodzeniem zagrożenie - dwa kopce kreta na sąsiedniej pustej działce. Czyżby wiosną czekało mnie polowanie na czarne futro?? Teraz za oknem pada deszcz, szkoda bo myślałem, że może jutro pozbyłbym się niechcianej "gwiazdy" z irysowej rabaty.

Wspomniany w poprzednim poście rannik zimowy trzy dni temu wyglądał tak


wczoraj tak


a dziś już tak

pewnie jakby świeciło słońce to kwiatki by się otworzyły.

Sasanka z puchatym pąkiem


Krokusy


Przebiśniegi


Po przymrozkach ciemiernik nie jest już taki ładny


A ciemiernik o fioletowych kwiatkach w pąkach


Narcyzy też się pokazały


Młode liście u orlika


Dwa liscie u obrazka włoskiego, jeden więcej niż w rok wcześniej :wink4:


Nawet zimowity wypuściły się na powierzchnię


A temperatura nie zimowa
27.01


i dziś, choć przez silny wiatr odczucie chłodu było większe


Mam nadzieję, że w lutym zima nie da popalić i nie będzie strat wśród kwiatków wiosennych. Dziś myślałem już o pierwszym oprysku miedzianem, może na przyszły weekend zrobię, bo zapowiadają dwucyfrową temperaturkę :)
Pozdrawiam wszystkich gorąco.

Piotrkowe działkowanie
Skalniak i kamienie
Za tę wiadomość podziękował(a): chester633, dagmarazap, IwOnagn, dorcia7

Piotrkowe działkowanie 31 Sty 2016 14:06 #430310

  • Bożka
  • Bożka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1374
  • Otrzymane dziękuję: 1121
U mnie dzisiaj zimno i mokro tak więc na działce tylko przycięłam clematisy i posprzatałam w altance.
Gdzie mozna kupić taką dachówkę? Co pryskasz miedzianem ?? Pytania i pytania ale od kogo mam sie uczyć jak nie od najlepszych. :thanks:


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.521 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum