TEMAT: Świat Dorci 2013

Świat Dorci 2013 17 Wrz 2013 11:59 #193085

  • dorciaj
  • dorciaj's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4349
  • Otrzymane dziękuję: 836
Edytko, Ty jedna załapałaś o co w tym wszystkim chodziło :drink1: . :devil1: .

Martusia, pogoda u mnie dziś fatalna :jeez: . Leje od rana :pinch: . Coraz czarniej widzę realizację moich planów na jesień :dry: . Tyle jeszcze mam do zrobienia :unsure: . Może uda mi się skoczyć dziś do tego Lidla - choć szczerze mówiąc najchętniej bym przeleżała cały dzień pod kocykiem :tongue2: .

Polciu, Romka nie płaci - Romka wymaga :rotfl1: . Sama sobie musisz odebrać... w naturze :whistle: .

Iwonko otóż to - my "gliniarze" :happy3: kopanie w takim piasku jak u Romki traktujemy jak zabawę :woohoo: . Tam szpadel wchodzi jak w masełko :happy4: . Pojęcia nie mam jak się nazywa ta żurawka, ale masz rację jest śliczna.
A tak na marginesie - żurawek dla siebie nie skubałam :teach: .

Małgosiu, nie ufaj pozorom ;) - ja owszem w ogrodzie popracuję - ale dwóch panów wędkujących trudno do czegokolwiek zagonić :whistle: . Dobrze, że Romka wstawiła tą fotkę. Będę mogła mojemu mężowi suszyć teraz głowę i zaganiać go do pomocy w ogrodzie :devil1: .

Marta, w mojej taczce był świeżo przesiany kompost - własnymi rękami przegarniany :whistle: . Mieszałam go z odrobiną Romciowego gruntu... czytaj piachu :happy: . Tak przygotowaną mieszankę wsypywałam w gazony. Żurawki ukorzeniam z powodzeniem już od dawna bez ukorzeniacza :whistle: .

Romka, spokojna głowa, nie każdy z nami wytrzyma tak jak Wy :happy3: .


Leje u mnie od samego rana :sad2: . Prognozy mówią, że jutro ma być już lepiej :dry: - oby, bo muszę sporo rzeczy w ogrodzie zrobić na przedwczoraj :dazed: . O nowych fotkach mowy nie ma przy takiej pogodzie :( .
Chyba jednak polecę do tego Lidla - a nuż uda się kupić jakieś cebulki fajne na pocieszenie :wink4: .
Dorcia :garden:
Świat Dorci 2016
Archiwum... 2015,2014,2013,2012
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Świat Dorci 2013 17 Wrz 2013 22:19 #193220

  • artam
  • artam's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8385
  • Otrzymane dziękuję: 2684
O, to widzę, że Roma jest wymarzonym pracodawcą, nie płaci, a wymaga! :rotfl1: W sumie jakby się tak zastanowić... Może gorszy jest taki, który płaci, a nie wymaga... Czy nie? :silly:
A w tym wypadku najlepszą zapłatą jest satysfakcja! Z dobrze wykonanej pracy i efektu! :)
Dorcia, fajne są piaski, prawda?
Ciesz się z deszczu, glinę Ci rozluźni nieco... A jakie to plany na jesień?
A cebulki w Lidlu...koniecznie! :)
Temat został zablokowany.

Świat Dorci 2013 17 Wrz 2013 22:31 #193225

  • chester633
  • chester633's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3279
  • Otrzymane dziękuję: 1931
dorciaj wrote:
Leje u mnie od samego rana :sad2: . Prognozy mówią, że jutro ma być już lepiej :dry: - oby, bo muszę sporo rzeczy w ogrodzie zrobić na przedwczoraj

Dorcia
,był dzisiaj jeden moment bez deszczu,udało mi się nawet rozładować drugą ,,porcję''obornika,i wywalić krwawniki na szrot z podogrodzeniowej rabatki.Roma coś pisała o okoniach-można poprosić o fotki-40 cm okoniowi to każdy wędkarz zrobi fotę :wink4: .
Temat został zablokowany.

Świat Dorci 2013 18 Wrz 2013 20:31 #193394

  • dorciaj
  • dorciaj's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4349
  • Otrzymane dziękuję: 836
Marta, plany jesienne to głównie róże. Zamówienie małe nie wyszło. Miejsca trzeba przegotować, kompost przesiać :tongue2: , co nieco przesadzić :pinch: . Żeby to co nieco przesadzić miejsca trzeba przygotować, kompost przesiać :happy: . Do tego dochodzą cebulki różniaste do posadzenia - mam ich już sporo, więc Lidla sobie jednak odpuściłam :fly:
Co do gliny, to mokra glina jest jeszcze gorsza od wysuszonej :sick: . Dziś przy kopaniu pod roślinki od Romy mojego fiskarska nie chciała mi puścić, nie mówiąc już o wciąganiu kaloszy, razem ze mną :happy: .

Paweł, u mnie bezdeszczowo dopiero dzisiaj :dazed: . W całym ogrodzie rano stały kałuże z wodą - przez cały dzień obsychało. Moja glina zanim przepuści wodę to trochę trzeba poczekać. Próbowałam coś sadzić - 5 roślinek na krzyż, a ja cała utytłana i zmordowana :jeez: . Okonia - 40cm? :think: Wiem, że były szczupaki, płotka, trochę okonków dla kotków :happy: . Głównym wędkarzem był mój synuś, bo to dla niego te wyprawy były. Mąż mówi, że "takiej nędzy to nie pamięta". :happy3:



Praca u mnie, po takich deszczach, to masakra :pinch: . Niema nic gorszego niż namięknięta glina. Chciała mnie dziś wciągnąć wraz z moimi nowymi kaloszami :angry: . Kalosze szczelność miały przetestowaną - wynik ponadprzeciętny :happy4: .

Dziś posadziłam to co przywiozłam od Romci :kiss3: . Na więcej sił i czasu nie starczyło :whistle: .

Fotki są ... choć przyznam szczerze, że mam z nimi problem :oops: . Chcąc wyjść na przeciw oczekiwaniom :fly: starałam się robić szersze ujęcia. Ale wiecie co, jak się ma taki młodziutki ogród to za specjalnie poszaleć nie można :dazed: . No cóż - będziecie się musieli zadowolić tym co jest :P i wyobrazić sobie to co będzie :happy3: .

Na pierwszym planie, oprócz pięknej trawy :happy:, wrzosowa rabata. Dalej za nią rabata liliowcowa (ale nie tylko). Póżniej rabata w rogu - w budowie :fly: .
DSC_3856.jpg


Na rabacie liliowcowej dwa berberysy, które teraz zaczynają pięknie się przebarwiać :woohoo: .
DSC_3846.jpg
DSC_3849.jpg


DSC_3847.jpg


Rośnie tam również krwawnica, która nieprzerwanie kwitła do niedawna - w końcu chyba skapitulowała :wink4:
DSC_3845.jpg


Na innej rabacie mam taki oto duet - krzewuszka i perukowiec.
DSC_3852.jpg

Lubię patrzeć na to miejsce z okna w salonie, bo jasne kolorki pięknie wyglądają na tle ciemnej zieleni żywopłotu. Na fotce tego nie widać, ale tam jest obwódka z żurawek - głównie w odcieniach czerwieni.

To zdjęcie tej samej rabaty, ale drugiego końca. Teraz główną atrakcją jest tam sosna 'Oculus Draconis'. Młodziutkie to drzewko, bo rośnie u mnie dopiero rok. Świetnie sobie radzi, choć miejscówkę ma nieciekawą. To najniżej położone miejsce tej rabaty. Po obfitych opadach takich jak w ostatnich dniach, a także wiosną podczas nagłych roztopów zbiera się tam woda. Potrafi stać kałuża nawet dwa dni. Jak widać sosence to nie przeszkadza :dazed: .
DSC_3854.jpg


Jeszcze fotka samej sosny :)
DSC_3855.jpg


Kolejny szerszy widoczek.
DSC_3844.jpg


A na koniec portrecik, którego nie może zabraknąć :oops: . Sami zobaczcie jak pięknie obsypana kwiatami róża, niestety NN. Teraz, gdy tak mało jest kwitnących roślin, patrzenie na rabatkę różaną sprawia mi ogromną przyjemność. To co, że w tej chwili prawie wszystkie moje róże są bezimienne, ale rosną, kwitną i mi się podobają :oops: .
DSC_3843.jpg


No dobrze... myślę, że wystarczająco Was zanudziłam :rotfl1: .



Na koniec pytanie... które wiosenne kwiaty cebulowe będą sobie najlepiej radziły w miejscach najbardziej podmokłych?

:bye:
Dorcia :garden:
Świat Dorci 2016
Archiwum... 2015,2014,2013,2012
Ostatnio zmieniany: 18 Wrz 2013 20:51 przez dorciaj.
Temat został zablokowany.

Świat Dorci 2013 18 Wrz 2013 21:06 #193409

  • r-xxta
  • r-xxta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 7727
  • Otrzymane dziękuję: 2600
Właśnie dlatego kocham róże :woohoo: , prawie nic już nie kwitnie, a one ciągle dają radę :dance:

Bardzo ładne zarówno widoczki, jak i portreciki ;) , moje widoczki też młode i też nie bardzo się nadają do pokazywania, no chyba, że kiedyś w ramach "przed i po" :rotfl1: , ale cóż, domagają się :whistle: , to pokazujemy :happy3:
domyślasz się chyba co przed chwilą czytałam :wink4:

Co do Twojego pytania, to wydaje mi się, że nie ma cebul, które lubią zalewanie, bo to zawsze grozi gniciem :dry:
Ale z drugiej strony mam wiele cebul na rabacie, która dwa razy w tym roku stała pod wodą po dwa dni i żyją ;) . Niemniej u mnie jest piach, więc może te dwa dni, to górna granica stania w wodzie :silly: , w glinie na pewno woda stoi dłużej :huh:
Temat został zablokowany.

Świat Dorci 2013 18 Wrz 2013 21:15 #193414

  • artam
  • artam's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8385
  • Otrzymane dziękuję: 2684
Właśnie miałam Ci odpowiedzieć to samo, co Marta, cebule nie lubią wilgoci... No to skoro Marta już to napisała, ja pójdę dalej i udzielę cennej rady ;) Miejsca trzeba przygotować, kompost trzeba przesiać! :rotfl1:
Ja sobie chętnie wyobrażę, jak to tam będzie, ale wciąż nie wiemy, co będziesz kolekcjonować! ;) :rotfl1: Co mam sobie wyobrażać? Róże, wiem... A poza tym? Klony, berberysy? :lol:
Temat został zablokowany.

Świat Dorci 2013 18 Wrz 2013 21:19 #193415

  • chester633
  • chester633's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3279
  • Otrzymane dziękuję: 1931
dorciaj wrote:
Na koniec pytanie... które wiosenne kwiaty cebulowe będą sobie najlepiej radziły w miejscach najbardziej podmokłych?

:bye:

Dorcia, jak pisała Markita-wszystkie cebule zgniją-w tym podmokłym miejscu świetnie będzie się czuła i pieknie kwitła Krwawnica którą masz u siebie w ogrodzie.Dla twoich cebulek przygotuj odpowiednie miejsce= taczka twojej ziemio-gliny,taczka grubego piasku+taczka (czytaj może być worek :tongue2: )najtańszego subtratu torfowego-oczywiście nie kwaśnego-jakie to proste :happy3: i wiosną ,,banan''na twarzy :teach: .
Temat został zablokowany.

Świat Dorci 2013 18 Wrz 2013 23:22 #193467

  • Roma
  • Roma's Avatar
Niestety ale mi nie udało sę wszystkich roślin wysadzić, może jutro dokończę.Pozostały mi iglaki płożące,berberys no i wszystkie cebulowe z 300 szt :jeez: Ale za to już jedna mahonia poszła w docelowe miejsce.
Temat został zablokowany.

Świat Dorci 2013 19 Wrz 2013 07:51 #193489

  • anabuko1
  • anabuko1's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4542
  • Otrzymane dziękuję: 2203
:bye: Dorciu
Ładnie wygląda ogród w szerszej perspektywie :bravo: :bravo:
Róże i ja kocham,za to ,że tyle razy powtarzają kwitnienie i urzekają nas swym pięknem aż do mrozów,Chociaż ja nie mam ich tak mocno dużo jak niektórzy,to i te moje mnie cieszą :hearts:
Czytam,że wszyscy już cebulowe sadzą,,,,ja dopiero jutro się przymierzam do ich posadzenie.Nie mam tyle co Romcia- 300 sztuk :woohoo: Ale już ponad 100 uzbierałam :happy: Człowiek jak sroka,coś zobaczy na obrazku,,,już oczy się świecą i już kupuje :flower1:
Temat został zablokowany.

Świat Dorci 2013 19 Wrz 2013 14:29 #193577

  • iwa27
  • iwa27's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2168
  • Otrzymane dziękuję: 488
Ja też dopiero jutro zabieram się za cebulki - mam nadzieję, że mi będzie dane, bo u mnie też bardzo ciężko się kopie jak jest mokro.

Widoczki szersze bardzo ładne. Widać, że nasadzenia są przemyślane :bravo:
Temat został zablokowany.

Świat Dorci 2013 23 Wrz 2013 09:18 #194357

  • AGNESS
  • AGNESS's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2186
  • Otrzymane dziękuję: 431
Dorotko Twój ogród mimo, że młody, pięknie wygląda w szerokiej perspektywie. Mnóstwo zrobiłaś , rabaty wyglądają świetnie, a jak to wszystko się rozrośnie, to będzie cudny busz :P Bardzo podoba mi się rabata z wrzosami .....super rozrosły Ci się krzewinki i tak pięknie kwitną :P
Temat został zablokowany.

Świat Dorci 2013 23 Wrz 2013 13:38 #194402

  • dorciaj
  • dorciaj's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4349
  • Otrzymane dziękuję: 836
Martusia, jak widać po ilości wpisów fotki szerszych planów nie robią wrażenia - trzeba będzie przerzucić się znów na portrety, albo zamknąć wątek :rotfl1: .

Co do cebul... to podpytałam Iwonkę z Syberii :wink4: , ona ma również glinę i okresowe podtopienia - jeśli u niej dają radę, to u mnie tym bardziej powinny :woohoo: . Zatem sadzę i będę czekała na efekty. :fly:

Dziś nie robiłam fotek róż, robiłam za to rozchodnikom :woohoo: - kwitną, więc trzeba pokazywać :happy4:

DSC_3900.jpg


DSC_3891.jpg


DSC_3893.jpg


DSC_3901.jpg


Widoczki też robiłam ... z pięterka :tongue2:

DSC_3857.jpg



Marta, na chwilę obecną w ramach kolekcjonerstwa rośliny variegata - może być :devil1: . Okazuje się, że mam ich już trochę i bardzo je lubię :hearts: .

DSC_3902.jpg
DSC_3886.jpg

DSC_3889.jpg
DSC_3882.jpg


Pawełku, dzięki za przepis na gwarantowany efekt cebulowy :happy: . Na pewno podłoże przygotuję najlepiej jak potrafię :silly: .

Kilka ujęć moich ulubionych iglaczków :woohoo:
DSC_3910.jpg
DSC_3909.jpg


DSC_3888.jpg
DSC_3883.jpg


Romciu, ważne że są postępy :hug: . Wiadomo, że wszystkiego naraz nie zrobisz :dry: . Ja też czasu dla ogrodu nie mam tyle ile bym chciała. Szymon siedzi w domu - gardło ma zawalone, ledwo gada :( .

DSC_3903.jpg

DSC_3898.jpg


I widoczek z pięterka :drool:

DSC_3858.jpg



Aniu, ja też nie jestem hurtownikiem cebulkowym ;), choć się rozkręcam :happy3: . Część już mam posadzonych, ale jeszcze sporo czeka na swoją kolej :silly: .

DSC_3887.jpg


Iwonko, czy te moje nasadzenia są dostatecznie przemyślane, to dowiem się pewnie dopiero jak wszystko się rozrośnie :think: . Co prawda zawsze zwracam uwagę na wielkość docelową sadzonych roślin, ale wiesz jak to jest :unsure: .

Tym dwóm na pewno na razie miejsca na rozrastanie nie zabraknie :happy3: .
DSC_3907.jpg
DSC_3908.jpg


Aga mi osobiście te moje szersze perspektywy jeszcze mało się podobają :dry: . No tłoku tam nie ma, wszystko jeszcze małe :fly: . Nic to poczekamy - zobaczymy :wink4: .

Moje małe wrzosowisko z okienka :tongue2:

DSC_3859_2013-09-23.jpg



:bye:
Załączniki:
Dorcia :garden:
Świat Dorci 2016
Archiwum... 2015,2014,2013,2012
Ostatnio zmieniany: 23 Wrz 2013 14:05 przez dorciaj.
Temat został zablokowany.

Świat Dorci 2013 23 Wrz 2013 14:35 #194415

  • AGNESS
  • AGNESS's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2186
  • Otrzymane dziękuję: 431
Dorotko cierpliwości B) daj chwilę roślinkom na rozrośnięcie się, zobaczysz, jak szybko upłynie czas i niedługo będziesz biegała z sekatorem i przycinała te nadmiernie rozrośnięte krzaczory, zagłuszające sąsiedztwo :happy:
Rozchodniki bardzo ładne.... ten variegatkowy super, muszę i ja taki posadzić. To świetne rośliny, piękne przez cały rok..... od zielonych śmiesznych kapustek wiosną, poprzez zielone krzaczyska latem, piękne kolorowe kępy jesienią aż po suche baldachy wyłaniające sie spod śniegu zimą :P
Temat został zablokowany.

Świat Dorci 2013 23 Wrz 2013 15:12 #194418

  • r-xxta
  • r-xxta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 7727
  • Otrzymane dziękuję: 2600
Moim zdaniem właściciel ogrodu, a tym samym swojego wątku ;) sam wie, co w danej chwili jest najatrakcyjniejsze i to właśnie powinien pokazywać na zdjęciach, czyż nie :silly: ? Uważam, że dokonujesz trafnych wyborów :wink4:

A roboty jakieś posunęły się? Oprócz sadzenia cebul ;) ( zapytała ta, która jeszcze nie wsadziła ani jednej cebulki :rotfl1: ), choć jak dziecko chore, to chyba raczej nie :think:

A ja dziś trawnik skosiłam :woohoo: , choć nie zapowiadało się, bo dzień przywitał mnie ulewnym deszczem :jeez:
Temat został zablokowany.

Świat Dorci 2013 23 Wrz 2013 15:36 #194425

  • anabuko1
  • anabuko1's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4542
  • Otrzymane dziękuję: 2203
Dorotko :bye:
Piękne rabaty ;) Ale najbardziej urzekło mnie Twoje wrzosowisko,śliczne jest :wink2:
Aż mi wstyd ,że ja mam tylko kilka wrzosów :angry:
Temat został zablokowany.

Świat Dorci 2013 23 Wrz 2013 22:14 #194542

  • dorciaj
  • dorciaj's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4349
  • Otrzymane dziękuję: 836
Aga, no przecież jestem cierpliwa :happy-old: , czekam aż wszystko urośnie :P . Poza tym już jakiś czas temu stwierdziłam, że zaczynam dostrzegać sens tej mojej dłubaniny w ogródku. Zmiany widzę, zwłaszcza jak porównuję sobie zdjęcia.
Ten variegatowy rozchodnik jest śliczny, polecam :teach: . Gdybyś nie mogła dostać, to przypomnij mi w przyszłym roku, chętnie się podzielę :hug: .

Martusia, no właśnie zapomniałam wstawić zdjęć azalii wielkokwiatowych, one teraz pięknie się przebarwiają :hearts: , zaraz nadrobię :woohoo: .
Prace mozolnie idą do przodu. Przesadzam w dalszym ciągu, robiąc miejsce na nowe róże. Reszta czyli sadzenie cebul jako tako. Myślę, że nawet przy bardzo niesprzyjających wiatrach z tym co najważniejsze się wyrobię. Po prostu nie ruszę nic nowego, a chciałam przygotować rabatę za domem. Tam mam miejsce na kolejne powojniki :woohoo: .

Aniu, dziękuję :flower1: . Myślę, że teraz jeszcze możesz posadzić wrzosy ;), więc nic straconego :happy4: .


Zapomniałam wstawić fotki moich azalii wielkokwiatowych, które pięknie zaczęły się przebarwiać.

DSC_3875.jpg
DSC_3865.jpg


DSC_3867.jpg
DSC_3879.jpg



Przy okazji zapytam Was, czy wiecie co dolega tej? Widzę, że liście się zwijają i ma niepokojący nalot na liściach w niektórych miejscach :dry: . Choroba grzybowa? :think:
DSC_3895.jpg
Dorcia :garden:
Świat Dorci 2016
Archiwum... 2015,2014,2013,2012
Temat został zablokowany.

Świat Dorci 2013 23 Wrz 2013 22:27 #194547

  • artam
  • artam's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8385
  • Otrzymane dziękuję: 2684
Dorcia, no przecież! Powojniki! :woohoo: To jest coś dla Ciebie! Ja sobie powojniki wyobrażać będę! :)
Rośliny variegackie też jak najbardziej!
Oj, zmienia się, zmienia Twój ogród, sens dłubaninie nadaje wielki!
Miejsca dla róż przygotowujesz, a róże już wybrane, tylko odbiór czy jeszcze jakieś zastanawianie się odbywa? Pytam, bo może trzeba doradzić? ;) :rotfl1:
Temat został zablokowany.

Świat Dorci 2013 23 Wrz 2013 22:57 #194553

  • r-xxta
  • r-xxta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 7727
  • Otrzymane dziękuję: 2600
Ta ostatnia azalia ma mączniaka, owszem grzyb to jest ;)
Możesz jeszcze prysnąć jakimś środkiem antygrzybowym (choćby Topsinem ), ale liście i tak niedługo opadną, wtedy skrupulatnie je pozbieraj i spal :silly:
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.674 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum