TEMAT: MagdaLena - gościnnie w ziemskim Edenie

MagdaLena - gościnnie w ziemskim Edenie 23 Lut 2014 10:45 #227490

  • magdala
  • magdala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4524
  • Otrzymane dziękuję: 1071
No i wielu pożytecznych rzeczy naczytałam się u Ciebie Firletko :)

Co do piesków ,to mój jest bardzo chętny do napicia się gnojówki z pokrzyw ,kiedy
nalewam ją z wiadra do konewki :) Ledwo mogę go odgonić.
Pewnie czuje psisko ,że to samo zdrowie ;)
Za tę wiadomość podziękował(a): chester633


Zielone okna z estimeble.pl

MagdaLena - gościnnie w ziemskim Edenie 23 Lut 2014 11:15 #227502

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2385
Wiecie co, od dłuższego czasu podczytuję, jakie to drogie jest ekologiczne prowadzenie ogrodu, jakie drogie EMy i jestem w szoku.
Po pierwsze nieekonomiczne jest kupowanie małych opakowań i 1 sztuki.
Na dodatek w najbliższym ogrodniczym.
Poszukując po raz pierwszy Rosahumusu, przeraziłam się ceną podaną przez ekspedientkę, ok. 150 zł za opakowanie. Żerują ewidentnie na frajerach!
Kilka takich samych kupiłam wysyłkowo za 1/3 ceny.
Butla emów wystarczyła mi na cały sezon. Fakt, że nie pryskałam wszystkiego i nie 6 razy, bo ani nie mieszkam na pustyni, ani na skażonym terenie.
Z pewnością najdroższe są rośliny, które kupujemy często bez umiaru, choć każdy mówi, że nie ma już na nie miejsca. Drogie są też nawozy sztuczne, np. do róż, kupowane na pudełka. Kupisz, wysypiesz, a nawieziona znikoma część roślin. Na dodatek ta "inwestycja" słabo się zwraca, a "ekologiczna" procentuje latami.
Za tę wiadomość podziękował(a): Gosia, Orszulkaa, waldek727

MagdaLena - gościnnie w ziemskim Edenie 23 Lut 2014 11:25 #227507

  • Gosia
  • Gosia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • strefa 6b
  • Posty: 1397
  • Otrzymane dziękuję: 1283
Właśnie siadałam Firletko by Ci odpisać ekologia- tanio czy drogo, kiedy pojawił się post Siberki. I właściwie nic do dodania nie mam, ujęła to lepiej niżbym sama to zrobiła. :lol:

Określenie ekologia bardzo lubię, ale wiem, że niektórych mocno drażni i uważają, że jest nadużywane. :wink4:
Serdecznie pozdrawiam i zapraszam do odwiedzenia
Ogrodowych pasji Gosi

Wszystkie treści wraz ze zdjęciami, ilustracjami zawarte w moich postach na stronie forumogrodniczeoaza.pl/ chronione są Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, oraz międzynarodowym prawem autorskim. Wszystkie prawa zastrzeżone. Jakikolwiek materiał zawarty w moich postach na w/w stronie nie może być wykorzystany w całości lub w części bez mojej pisemnej zgody.
Za tę wiadomość podziękował(a): sd-a

MagdaLena - gościnnie w ziemskim Edenie 23 Lut 2014 19:29 #227676

  • sierika
  • sierika's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Natury nie oszukasz,czyli moje dojrzewanie do eko
  • Posty: 4102
  • Otrzymane dziękuję: 4952
Iwona,kwestia ceny dla każdego inna, wśród uprawiających ogrody są tez tacy co nie pracują zarobkowo z różnych względów/nie wnikamy/,mają ważniejsze wydatki, nie sypią nawozów sztucznych i przestali kupować rośliny a przynajmniej zachowują bardzo daleko posuniety umiar......,mimo to tzw.ekologiczne prowadzenie ogrodu dalej jest obciążeniem w budżecie.......nasze ogrody zajmują różne powierzchnie i mają różną glebę,nie da się generalizować.
Zanim "ekologiczna"inwestycja zacznie przynosic efekty potrzeba wiele lat,co nie znaczy,że ja neguję jej wartość,zagladasz do mnie więc wiesz jakie mam podejscie.Gosia na pewno pamięta ile lat "ładowała"w glebę...zanim ziemia zaczęła bronic się przed różnymi zawirowaniami....
Ostatnio zmieniany: 23 Lut 2014 19:30 przez sierika.
Za tę wiadomość podziękował(a): Firletka

MagdaLena - gościnnie w ziemskim Edenie 23 Lut 2014 19:46 #227691

  • magdala
  • magdala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4524
  • Otrzymane dziękuję: 1071
Siberia wrote:
Poszukując po raz pierwszy Rosahumusu, przeraziłam się ceną podaną przez ekspedientkę, ok. 150 zł za opakowanie.
Kilka takich samych kupiłam wysyłkowo za 1/3 ceny.

I bardzo proszę mi podać źródło tych zakupów :P

MagdaLena - gościnnie w ziemskim Edenie 23 Lut 2014 19:58 #227704

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2385
www.nasionaimport.pl/Szukaj.aspx?szukaj=Rosahumus

1k 40 zł. Przesyłka ok. 26 zł dlatego warto się z kimś umówić i zakupić kilka paczek, wtedy koszt nieznacznie wzrasta, ale dzieli się go na 3-4 osoby.
Za tę wiadomość podziękował(a): magdala

MagdaLena - gościnnie w ziemskim Edenie 24 Lut 2014 20:20 #228080

  • Firletka
  • Firletka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 640
  • Otrzymane dziękuję: 433
Magdusiu , bo ja tu zupełnie niechcący wywołałam takie tematy, na które każda z nas ma inne zdanie. No i właśnie to jest fajne na forum, że każda/y doda coś od siebie i mamy jakieś pojęcie o sprawie. :happy-old:
Daj się psinie napić. :happy4: Wie , co dobre. Przecież my też pijemy napary z pokrzywy .Widać on gustuje w nalewkach !


Siberko – wiem ,że nieekonomiczne jest kupowanie 1 sztuki , w ogóle małych ilości – ale czasem nie ma wyjścia …Chciałabym zaeksperymentować z Emami , ale na całą powierzchnię mojego ogrodu - choć nie jest wielki - po prostu nie starczy mi funduszy.
Być może kupię na spółkę z sąsiadką. :think:
Też nie kupuję w najbliższych sklepach ogrodniczych . Pomijam fakt,że po zadaniu pytania o emy ( tak dla orientacji ) sprzedawcy robią wielkie oczy :supr: i po chwili bezdechu łapią się wymówki typu :dazed: : ” taaaak, były w zeszłym roku … ale jak będzie w tym, to jeszcze nie wiemy”.
Robię rozeznanie w necie , porównuję ceny. :coffe: Nie działam pochopnie .To forum jest kopalnią wiedzy nie tylko o roślinach ale i o wszystkich dodatkowych produktach do ogrodu .
Dzięki za namiar na Agro-Exped. :hug:

Gosiu Motylku – jedno jest pewne :drink1: : zgadzamy się wszystkie z tym, co napisała Siberka - ekologiczna inwestycja procentuje latami .Jeśli o mnie chodzi zastosowanie słowa ekologia w ogrodzie zupełnie mi nie przeszkadza , choć faktycznie mamy już ekologiczne źródła energii, ekologiczne szamba, ekologiczne kosmetyki, ekologiczne zabawki i ekologiczne produkty spożywcze. A można by powiedzieć „normalne”, tylko…co dziś jest normą ? :crazy:

Ewa – :kiss3: w/g mnie bardzo trafne spostrzeżenie - życie zmusza nas do pragmatycznego myślenia. Ja również nie kupuję roślin bez umiaru. Nie mam długiej listy kolejnych „ chciejstw „ . Nie wiem… może z nich wyrosłam, a może po prostu dojrzałam. Ja nie muszę mieć wszystkiego. Nie pomyślcie ,że zrezygnowałam z marzeń ! Daleka jestem od ich porzucenia. Nie. Po prostu przyjęłam inną metodę . Nawet jeśli coś obgapię, jak się to tu slangowo nazywa , nawet jeśli coś bardzo mi się podoba daję sobie czas na sprawdzenie , czy to tylko zachcianka, czy naprawdę dana roślina jest mi niezbędna do życia w ogrodzie.
W tym roku będę siała byliny i dwuletnie. Ciekawe , co mi z tego wyjdzie .
Zeszłoroczne orliki już wyściubiają listki spod ziemi. Moja własnoręcznie siana biała sasanka też !
A przedwiośnie u mnie wygląda tak:

Cornus mas szykuje się do kwitnienia. Co z tego ?... w zeszłym roku owocki były wielkości pestek od wiśni. Ma złe miejsce . Za mało słońca. Siedzi tu kilka lat i …nic. Czeka go przesadzanie. Nalewkę chciałabym nastawić .

P2240014m.JPG


Prawda ,że ten kolor nieba mówi ,że wkrótce poczujemy ciepło na policzkach …


P2240015mop.JPG


Wasze ciemierniki żurnalowe. Mój taki … 'poogryzany',ale i tak go kocham.A może właśnie dlatego ?...


P2240021mop.JPG


A kuku !

P2240019m.JPG
Za tę wiadomość podziękował(a): waldek727

MagdaLena - gościnnie w ziemskim Edenie 24 Lut 2014 21:12 #228119

  • sierika
  • sierika's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Natury nie oszukasz,czyli moje dojrzewanie do eko
  • Posty: 4102
  • Otrzymane dziękuję: 4952
Firletko,przemyslane zakupy nie są oznaką rezygnacji,dla mnie w każdym razie,po latach rzucania się na wszystko przyszedł czas na rezygnację z tego co nie daje rady w moim ogrodzie,ustapiłam i tak hosty,języczki i długa lista cieniolubów,wodolubów i dobrejglebylubów juz mnie nie nęcą,oj jakie to fajne uczucie,ja nie muszę ich mieć, one nie są zmuszane by rosnąć ;)i nikt tu nie cierpi.Pozostaje tyle innych.......chętnych do współpracy,pomijam te,które juz są uziemione :rotfl1: Swoją drogą ciekawe ile ja wytrzymam z nimi a one ze mną :evil:
Co do siania zachęcam,pochwal sie co wysiewasz czy może co chcesz wysiać?Może podzielę się nasionami?

MagdaLena - gościnnie w ziemskim Edenie 25 Lut 2014 11:03 #228302

  • Firletka
  • Firletka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 640
  • Otrzymane dziękuję: 433
Ewcia , kupowanie pod wpływem emocji wszystkiego :yummi: , co mi się podoba - no, prawie wszystkiego, ze względów przyziemnych i oczywistych - mam już dawno za sobą. Teraz planuję, dobieram, zastanawiam się. Czasem mniej znaczy lepiej.I dla ogrodu - bo oczy odpoczywają i dla budżetu- bo też łapie oddech.

Z siewów na razie nie ma się czym chwalić - planuję na pierwszy rzut jednoroczne : najpierw szałwia omączona ( salvia farinacea)- i ta będzie na parapecie, a cała reszta jednoroczniaków ( aminki,dzwonki irlandzkie, ślazówka,rezeda, smagliczki, ipomea purpurea " Heavenly Blue" ) pójdzie od razu do gruntu. Nie mam miejsca na parapetach.Zresztą niektóre z nich i tak powinny być siane bezpośrednio , bez przesadzania.

Nie wiem, co zrobić z werbeną patagońską. Od razu do ziemi, czy jednak teraz do multiplatów? Chciałabym ,żeby jeszcze w tym roku zakwitła. Podobno długo czeka się na kwiaty.

Z bylin - ale to dopiero wiosną / latem - na pewno seria mieszanych bodziszków, len, przegorzan, ostróżki, orliki miniaturowe, agastache mexicana , dziewanny fioletowe , maki . Nie za dużo tego ? Żeby cokolwiek wyszło.
Kiedyś udał mi się hyzop lekarski - mam 3 kolory - biały, różowy i niebieski, tylko rośnie w jednej kępie i trudno nawet jest je teraz rozdzielić.

Z dwulatków marzą mi się dzwonki ogrodowe, malwy i naparstnice. :flower2: Mam ,ale marzy mi się ,że jednak wyrosną. :happy3:

Ewa, naprawdę ruszasz z siewami dopiero w połowie marca ? :huh:
Ostatnio zmieniany: 25 Lut 2014 11:03 przez Firletka.

MagdaLena - gościnnie w ziemskim Edenie 25 Lut 2014 19:46 #228414

  • sierika
  • sierika's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Natury nie oszukasz,czyli moje dojrzewanie do eko
  • Posty: 4102
  • Otrzymane dziękuję: 4952
Listę masz długą ale moja jeszcze dłuzsza......... :rotfl1: ,i tak wszystkiego co mam w planach i torebkach nie wysieję,nie da rady ;) tak czekam do połowy marca,kiedys byłam wyrywna i potem użerałam się z nitkowatymi rozsadami,pomijam te,które musza byc wczesniej posiane ale takowych nie mam,na szczęście.. :whistle:

Werbenę możesz posiać teraz,możesz za 2-3 tygodnie ale równie dobrze w kwietniu do gruntu prosto.......to,że kwitnie późno to jest normalny termin,przechowane sadzonki zakwitły mi wczesniej niz powinny.Ona zbiera sie długo ale potem rusza z kopyta.Wdzięczna roslina :hearts:

MagdaLena - gościnnie w ziemskim Edenie 01 Mar 2014 11:18 #229721

  • anabuko1
  • anabuko1's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4542
  • Otrzymane dziękuję: 2203
:bye: Madziu
Ciemiernik ładny,ale i kwiat derenia ładnie się zaczyna prezentować :)
W ubiegłym roku posadziałam 2 derenie,ciekawe czy zakwitną,czy jescze nie?
Na żywo nie widziałam jeszcze jak kwitnie.Nalewkę robię od 2 lat,Zawsze dostaje owoce od znajomej.Jest pyszna,Dlatego własnie postanowiłam z mężem posadzić derenie.Ale czytałam różne wersje,że długo trzba czekać na owoce :dry:
Trudno będę się jeszcze posiłować owocami na nalewkę u mniej :wink2:

MagdaLena - gościnnie w ziemskim Edenie 26 Kwi 2014 21:28 #248107

  • Firletka
  • Firletka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 640
  • Otrzymane dziękuję: 433
Jeszcze wczoraj po ogrodach niósł się warkot zaprzęgniętych do pracy kosiarek. Ruszyło. Na dobre. Gdzieniegdzie tylko cisza -już wyjechali na długi weekend , albo jeszcze nie wrócili ze świąt.
Dzisiaj słychać tylko szum deszczu.
W tym roku pogoda łaskawie wcześnie zaprosiła do wyjścia na obudzoną do życia ziemię. Pierwsze inspekcje , liczenie , wypatrywanie , wyglądanie i zachwyty nad każdym zielonym czubkiem, który w okamgnieniu przekształca się w nowy , niepowtarzalny byt. Chociażby były ich całe łany , grupki, czy poletka to i tak każdy z nich jedyny w swoim rodzaju - jak płatek śniegu.
Czy te żyłki są idealnym odwzorowaniem tych z sąsiednich płatków ? Niemożliwe…

P3220070m.jpg


P4010109m.jpg


A na te białe , dzwonkowe główki w koronkowych kryzach pokrytych puchem czekałam aż trzy lata. Warto było. A radość tym większa, że wyszły spod mojej ręki. Nasiona leżały w lodówce, siewki zimowały w domu , proces był długi …pewnie zbyt długi , ale to moje pierwsze sasanki ! Następne, które mam na oku o ślicznym śliwkowym kolorze - zza siatki mojej sąsiadki (pst!) –być może ucieszą mnie już kolejnej wiosny …jeśli tylko podzieli się „dmuszkiem”.

P4020163m.jpg


P4080169m.jpg


Białym sasankom do twarzy w bieli . Obok tulipany Exotic Emperor z białymi hiacyntami i śnieżnikiem. Miało być monochromatycznie , ale jakoś chłód bieli pasuje mi do chłodu błękitów i niebieskości więc to złamanie zasady nawet mi odpowiada.


P4080182m.jpg


P4220381m.jpg


Nie wiem, co bardziej przykuwa uwagę do szafirków latifolium – czy nietypowe dla tej grupy roślin , szerokie liście, czy błękitne czuprynki kontrastujące z granatowymi sukienkami. Niech każdy wybierze sobie sam.

P4080183m.jpg


Błękitne „oczko” ( czytaj : rabatka) z floksem szydlastym phlox subulata ‘Emerald Blue’ i barwinkiem ‘Ralph Shugert’.

P4220465m.jpg


...chciałam jeszcze pokazać kilka zdjęć w tym poście, ale nie ukazują się kolejne pola "dodaj plik"...dziwne. Przecież wstawiałam już więcej niż 8 zdjęć, a i nie są zbyt cięzkie,żeby ich serwer nie przyjął...
Za tę wiadomość podziękował(a): futrzasta

MagdaLena - gościnnie w ziemskim Edenie 26 Kwi 2014 21:31 #248114

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5027
O rety, czy wiosną masz cały ogród taki niebiański błękitno biały :woohoo:
pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."

MagdaLena - gościnnie w ziemskim Edenie 26 Kwi 2014 21:33 #248117

  • magdala
  • magdala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4524
  • Otrzymane dziękuję: 1071
To wstaw Madziu zdjęcia w następnym poście ,bo ,coś mi się wydaje ,że masz dużo do pokazania :silly:

MagdaLena - gościnnie w ziemskim Edenie 26 Kwi 2014 21:37 #248123

  • Firletka
  • Firletka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 640
  • Otrzymane dziękuję: 433
Wiesiu, są i Twoje ulubione kolory.
W żółtym zakątku przed domem , gdzie jakość gleby wymaga jeszcze dużo pracy i zachodu, tulipany przetrwają o ile choć minimalnie zaspokoi się im pragnienie. Sucho tu i nieprzyjaźnie, ziemia zbita , pełna kamieni a jednak przy odrobinie troski w postaci nawet niewielkich porcji wody wdzięcznie rozświetlają ten fragment ogrodu. Złote latarenki:

P4220387m.jpg


P4220452m.jpg


P4220442m.jpg


W innej części , gdzie dużo humusu i lepsze do życia warunki moje ulubione różowości w rozmaitych nasyceniach tej barwy:


P4220394m.jpg


P4220395m.jpg


P4220401m.jpg


P4220376m.jpg


I anemony w samosiejkach wszędobylskich fiołków . I pomyśleć,że kiedyś kupiłam jedną sadzonkę ! Dzisiaj rosną wszędzie. Nawet w trawie. Za moim przyzwoleniem, bo taki wyczyszczony z laboratoryjną dokładnością z wszelkich ‘kolonizatorów’ trawnik wygląda smutno i sztucznie jakoś.

P4220416m.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): futrzasta

MagdaLena - gościnnie w ziemskim Edenie 26 Kwi 2014 21:55 #248149

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5027
Cudne te złote latarenki z delikatną czerwoną ramką podkreślającą zarys płatków :woohoo:
A fiołki uwielbiam mimo tego, że w przeważającej większości nie kwitną w mych ulubionych barwach ;) Pozwalam im na wszelkie kaprysy i rosną u mnie wszędzie gdzie tylko zapragną :woohoo:
pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."

MagdaLena - gościnnie w ziemskim Edenie 26 Kwi 2014 23:07 #248239

  • dodad
  • dodad's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • strefa klimatyczna 6a
  • Posty: 4100
  • Otrzymane dziękuję: 2557
Madziu, nie wiem czym się zachwycać. Wczesnowiosenną bielą z błękitem czy tulipanowymi różowościami. Wszystko piekne. Do tego okraszone pieknymi słowami. Dziękuję :hug:
I nie znikaj na tak długo :kiss3:
Pozdrawiam serdecznie i zapraszam :)
ogrodowo 2016'***
U Doroty 2015'***2014***

MagdaLena - gościnnie w ziemskim Edenie 26 Kwi 2014 23:15 #248246

  • sierika
  • sierika's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Natury nie oszukasz,czyli moje dojrzewanie do eko
  • Posty: 4102
  • Otrzymane dziękuję: 4952
Firletko juz zatęskniłam za Tobą, Twoim ogrodem no i za Twoim stylem opisywania przyrody........powtórzę za Dorotą nie znikaj.......chcemy więcej :hug:


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.850 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum