TEMAT: MagdaLena - gościnnie w ziemskim Edenie

MagdaLena - gościnnie w ziemskim Edenie 27 Kwi 2014 00:22 #248279

  • Firletka
  • Firletka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 640
  • Otrzymane dziękuję: 433
Madziu: czekam na kolejne odsłony. Na razie porządkuję, odchwaszczam, nawożę. Zrobiłam już kompot z pokrzyw , które rosną u mnie z honorami przysługującymi różom i powojnikom. Chodzę wokół nich z namaszczeniem, :garden1: bo ogród dzięki nim rośnie w siłę.

Tak za wiele to nie mam jeszcze do pokazania. O! To może wiąza drobnokwiatowego Geisha. Przez parę sezonów siedział biedak wciśnięty między róże i przetaczniki, które mało go nie zadusiły.W zeszłym roku przesadziłam go w jasne,przestronne miejsce.
Dzisiaj odwdzięcza się za darowanie życia:


P4220426m.jpg


Wiesiu : właśnie ze względu na tą lamówkę płatków zdecydowałam się na tę odmianę, choć czerwień to kolor prawie nieobecny w moim ogrodzie . Są tylko dwa miejsca , gdzie występuje : w darowanych przed laty tulipanach i w tym obrzeżeniu… zdecydowanie wolę biele i błękity.Tu jednak nie bije po oczach i ,trzeba przyznać, subtelnie się prezentuje.

Dorotko,Ewciu - dziękuję. :hug: Bywam, na ile obowiązki i myśli pozwalają. Widzę , że tak dużo na forum się dzieje, że nie jestem w stanie śledzić większości wątków. :jeez: Nawet u Was rzadko się wpisuję, :oops: choć wskakuję czasem na małą czarną. Przepraszam…jestem raczej takim gościem zza oceanu, nie zza miedzy.


Zielone okna z estimeble.pl

MagdaLena - gościnnie w ziemskim Edenie 28 Kwi 2014 22:07 #249426

  • anabuko1
  • anabuko1's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4542
  • Otrzymane dziękuję: 2203
Firletko :bye:
Fajnie ,że już jesteś
Kępy tuipanowe pięknie wyglądają,ja kiedyś tak w kępach nie sadziłam,ale w ubiegłym roku zaczęłam i tak jednym kolorem po kilka o wiele ładniej wyglądają,niż mix :)
Anemonek ,piękny,,ja miałam 2 z ubiegłego roku jednego kolorku ale posadziłam ich więcej na wiosnę ,bo bardzo mi się podobają ,ciekawe czy zakwitną??

MagdaLena - gościnnie w ziemskim Edenie 29 Kwi 2014 15:04 #249670

  • Firletka
  • Firletka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 640
  • Otrzymane dziękuję: 433
Aniu, tak. Kępy zdecydowanie lepiej wyglądają niż pojedyncze sztuki.
Chociażby taki Freeman ...


P4270515m.jpg



tych miałam kiedyś całą gromadkę , ale zniknęły... może dosadzę tej jesieni,żeby im było raźniej :

P4270602m.jpg


W obfitości rozeszły się po rabatce niezapominajki i bratki - same. Nie wiem skąd. Kolejny przykład tego ,że Natura zna nieprzewidywalne dla naszej wyobraźni rozwiązania ...

P4270641m.jpg


Szachowniczki - myślałam,że zbiegną się w czasie z forsycją, byłoby pięknie, :whistle: jednak forsycja miała inne plany i skończyła zanim szachownica zaczęła.


P4280681m.jpg


Bodziszka Sambor i serduszki nie trzeba namawiać do kwitnienia. To smoki ogrodowe . Rosną jak mutanty.A niech im tam będzie. Serduszkę przeniosę w inne miejsce , bo zaczyna dominować różanecznika , i to jakiego różanecznika ! - catawbiense grandiflorum ,czyli nie jakejś tam miniatury ! To możecie sobie wyobrazić jaka z niej hetera ... :flower:


P4270581m.jpg


P4270585m.jpg


Niedługo , niedługo , tuż , tuż :Kaiser

P4280669m.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): futrzasta, sierika

MagdaLena - gościnnie w ziemskim Edenie 29 Kwi 2014 15:35 #249678

  • dodad
  • dodad's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • strefa klimatyczna 6a
  • Posty: 4100
  • Otrzymane dziękuję: 2557
Magda, Kaiser to 'domownik' czy nowy nabytek? Juz by zakwitł :supr3:
Gna ta wiosna okrutnie :huh:
Bratki z niezapominajkami bossskie :hearts: U mnie niezapominajki tylko błękitne i to w miejscach gdzie nie sięgam z plewieniem :jeez: Zawsze ocknę się po niewczasie, że te listki to chyba niezapominajki :rotfl1:
Pozdrawiam serdecznie i zapraszam :)
ogrodowo 2016'***
U Doroty 2015'***2014***

MagdaLena - gościnnie w ziemskim Edenie 30 Kwi 2014 12:45 #250073

  • Firletka
  • Firletka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 640
  • Otrzymane dziękuję: 433
Dorka, tegoroczny. Miał już podhodowanych kilka pąków, moje domowniki dopiero się szykują, ale Guernsey Cream i First Lady stoją już w blokach startowych. :dance:

Mnie się też zdarza złapać coś za czuprynę za szybko przy pieleniu. Listków niezapominajek już się zdążyłam nauczyć i ostało się takie poletko.Może w przyszłym roku będą i białe ? :whistle:
Ostatnio zmieniany: 30 Kwi 2014 12:47 przez Firletka.

MagdaLena - gościnnie w ziemskim Edenie 30 Kwi 2014 14:01 #250099

  • anabuko1
  • anabuko1's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4542
  • Otrzymane dziękuję: 2203
mój Kaiser,to tez nowy nabytek ,róniez go kupiłam z małymi paczkami,,ale jestem go bardzo ciekawa,jak w pełni kwitnienia się zaprezentuje :)

MagdaLena - gościnnie w ziemskim Edenie 30 Kwi 2014 21:52 #250244

  • Firletka
  • Firletka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 640
  • Otrzymane dziękuję: 433
Ania, czy Twój też tak szybko się rozchyla ? Mój dzisiaj już miał całkiem różowy kwiat, no , jeszcze niezupełnie otwarty, ale kolor coraz bardziej się zaznacza.

MagdaLena - gościnnie w ziemskim Edenie 25 Maj 2014 22:48 #264150

  • Firletka
  • Firletka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 640
  • Otrzymane dziękuję: 433
No i ruszyło… Codzienny obchód . Sprawdzanie, co przybyło, czego już nie ma.
Nie tak dawno płynęła meandrami rzeka floksów, a opór jej naporowi stawiały zielone kolumny cephalotaxusów.


P5070625m.jpg



…wody opadły. Pozostała zielona równina.
Wśród niezapominajek przypomniał o swoim istnieniu bożykwiat Meada .Nie mogąc konkurować ilością kwiatów odciął się od rywali kolorem.



P5070620m.jpg




Każdy się śpieszy. Rodgersja w wyścigu z laurowiśnią o względy pszczół. Wygrała laurowiśnia.



P5070621m.jpg




Słodki zapach jej kwiatów unosił się w powietrzu przez kilka dni, towarzyszyło mu brzęczenie kilkuset par skrzydełek.

P5070623m.jpg




Na cienistej rabacie pogodzone i spokojne : wietlica japońska anthyrium nipponicum ‘Ursula’s Red’ i tiarella

P5080633m.jpg



A tymczasem… eksplodował Kaiser


P5090666m.jpg




Początkowo kwiaty nie wydawały się tak pękate jak w późniejszej fazie rozkwitu.
Tu z kolegą z sąsiedztwa Stasikiem.


P5240157m.jpg





Kaiser w tym roku był faworytem do palmy pierwszeństwa.Ubiegł nawet Guernsey Cream, który , jakby zawstydzony , ukrył się pod bzem lilakiem.


P5210056m.jpg


Natomiast zaskoczył mnie Omoshiro. Zdaje się,że po długim okresie adaptacji zadomowił się wreszcie w nowym miejscu i wydał na świat najpierw nieśmiało … jeden kwiat zwiadowcę.


P5090661m.jpg


Po rozpoznaniu terenu poszli za nim następcy:


P5210038m.jpg
Ostatnio zmieniany: 25 Maj 2014 22:57 przez Firletka.
Za tę wiadomość podziękował(a): chester633

MagdaLena - gościnnie w ziemskim Edenie 25 Maj 2014 23:20 #264172

  • magdala
  • magdala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4524
  • Otrzymane dziękuję: 1071
Firletko -przepiękne te jasne powojniki !

Moje następne to będą właśnie białe .Na razie badam czy w nowym ogrodzie w ogóle
jest szansa dla clematisów i wygląda na to ,że jest dobrze :P

MagdaLena - gościnnie w ziemskim Edenie 25 Maj 2014 23:25 #264173

  • Firletka
  • Firletka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 640
  • Otrzymane dziękuję: 433
Madziu,

jasne i pastelowe to moi ulubieńcy. Próbuj z clematisami , bo zobaczysz ,że jak się zacznie...to końca nie będzie widać . I w kwitnieniu i w szukaniu nowych odmian.

No to z 'jasnych' jeszcze Matka Ledóchowska:


P5210054m.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): chester633

MagdaLena - gościnnie w ziemskim Edenie 26 Maj 2014 08:24 #264228

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5027
Wietlica japońska z tiarelką prześliczne zestawienie :flower2: , jak moja wietlica przeżyje to dosadzę jej koleżankę :lol:
A powojnikowanie u mnie czas rozwinąć, bo faktycznie jak się tyle napatrzę w forumowych ogrodach to już zaczyna mi ich brakować ;)
pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."

MagdaLena - gościnnie w ziemskim Edenie 26 Maj 2014 08:27 #264229

  • Adrian
  • Adrian's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 997
  • Otrzymane dziękuję: 1031
Magda,
aż mi wstyd, że jeszcze do Ciebie nie zajrzałem!!
Snujesz pełną uroku opowieść o Twoim ziemskim Edenie, o pięknie Natury oraz radości jaką czerpiesz ze współtworzenia Ogrodu - aż się ciepło na sercu robi oglądając Twoje piękne zdjęcia opatrzone budzącym uśmiech komentarzem :bravo:
Wydaje się, że masz dość duży ogród skoro tyle interesujących roślin w nim zagościło?
Zachwyciły mnie Twoje powojniki - okazałe, ładnie kwitnące i skomponowane ze sobą - dużo ich masz?
(Kaiser wydaje się bardzo interesujący) Z niecierpliwością będę wypatrywał kolejnych zdjęć!
Zachwyciło mnie też połączenie srebrzystolistnej wietlicy z bezpretensjonalnymi kwiatkami tiarelli :)
Pozdrawiam serdecznie!
Adrian

MagdaLena - gościnnie w ziemskim Edenie 26 Maj 2014 08:45 #264230

  • Firletka
  • Firletka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 640
  • Otrzymane dziękuję: 433
Wiesiu , jeśli masz jeszcze jakiekolwiek wątpliwości co do powojników, to może pomogę Ci podjąć ostateczną decyzję .
No jak się w nich nie zakochać ? :lol:

First Lady . W tym roku bez trenu, za to w barokowej ,kopulastej sukni.
P5240156m.jpg


P5240151m.jpg


P5240162m.jpg



Adrianie, witaj w moim ogrodzie. :bye:
Nie jest duży. Ma 600 m2 za domem i 300 m2 w przedogródku. Największym wyzwaniem jest wybór roślin i zestawienia , bo na rynku mamy mnóstwo gatunków i odmian , a nietrudno jest zrobić miszmasz, tym bardziej gdy się nie ma doświadczenia – tak, jak ja. To mój pierwszy ogród, który urządzam dopiero od kilku lat. Do tej pory mieszkałam w bloku z balkonikiem 1m x 1m.
Widzę ,że mam w Tobie miłośnika powojników. Twoje okazy są już bardzo okazałe. Moje dopiero przybierają na wadze.

Dla Ciebie 'Air-Nor' , ukryty pod sambucus nigra 'Black Lace'.


P5230082m.jpg


P5240092m.jpg



No proszę, nie wiedziałam,że tiarelka z wietlicą zrobią na Was takie wrażenie. Miłe, bo na mnie również. :happy4:

A może białe zestawienie derenia kanadyjskiego z osteospermum ?


P5230073m.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): chester633, Adrian

MagdaLena - gościnnie w ziemskim Edenie 26 Maj 2014 08:58 #264233

  • Adrian
  • Adrian's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 997
  • Otrzymane dziękuję: 1031
Hej,
zestawienia wychodzą Ci bardzo udane :)
First Lady masz powalającą (ona jest zdecydowanie niedużym powojnikiem) - po prostu burza kwiatów :woohoo:
(u mnie w tym roku nędznie rośnie)

MagdaLena - gościnnie w ziemskim Edenie 26 Maj 2014 09:23 #264245

  • Firletka
  • Firletka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 640
  • Otrzymane dziękuję: 433
dziękuję. :)

First Lady faktycznie niewysoka, w przeciweństwie do JPII, który bierze kolejny wiraż w górę po pęcherznicy :happy4: Dałam mu najwyższą podpórkę, ale widzę,że i ona nie wystarcza.

Widok na rabatkę pod kuchennym oknem:


P5200713m.jpg


P5210024m.jpg


P5250191m.jpg


Pozdrowienia i dobrego dnia ! :bye:
Za tę wiadomość podziękował(a): chester633

MagdaLena - gościnnie w ziemskim Edenie 26 Maj 2014 21:04 #264472

  • sierika
  • sierika's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Natury nie oszukasz,czyli moje dojrzewanie do eko
  • Posty: 4102
  • Otrzymane dziękuję: 4952
Firletko mi podoba się wszystko u Ciebie........rośliny, zestawienia no i........komentarze :thanks: .Powojniki odwdzięczyły się za dobrą opiekę bo kwitną bujnie.......

MagdaLena - gościnnie w ziemskim Edenie 26 Maj 2014 23:12 #264551

  • Firletka
  • Firletka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 640
  • Otrzymane dziękuję: 433
Ewuniu, kochana - dziękuję. :hug:

Są takie rośliny , które będą rosły razem w zgodzie . I wcale nie mam na myśli tolerancji ani akceptacji , co do różnicy między którymi podzielił się ze mną ostatnio etycznym przemyśleniem pewien młody człowiek ”Toleruję dziury w drogach , co nie znaczy ,że je akceptuję”. Dziękuję Adrianie ( jeśli kiedykolwiek tu trafisz). :bye:

Mam na myśli współbrzmienie .

Myślę ,że gdybyśmy były roślinami miłe by nam było wzajemne towarzystwo. Ciekawe jakie stworzyłybyśmy zestawienie …?
Może byłby to duet niezapominajek z kokoryczką ? Każda w innym typie , a razem współgrają.


P5200011m.jpg



Ostatnio odkryłam je w gęstwinie trawy na najniższym piętrze mojego ogrodu. :eek3:
Dla mnie takie objawienia są wspaniałą przygodą. Wydaje Ci się,że wszystko wiesz, znasz, nic Cię nie zaskoczy, a tu taka niespodzianka.
Zauważ ,że każda para dzwoneczków kokoryczki ma swój osobisty baldachim. Czy to nie iluminacja ? :idea2:

Albo taki mak.


P5210057m.jpg



Ciasno owinięty w kolczaste powłoki, niedostępny, zamknięty w sobie . Ktoś mógłby powiedzieć, że ważny i wyniosły.

Niech Cię jednak nie zmyli ta maska !
Nie sądźmy po pozorach. Bądźmy powściągliwi w pochopnych osądach bo to, co najcenniejsze i najprawdziwsze kryje się we wnętrzu:


P5250185m.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): dodad, chester633, Wendka, sierika, Adrian

MagdaLena - gościnnie w ziemskim Edenie 27 Maj 2014 07:35 #264619

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5027
Duet niezapominajek z kokoryczką również udany :) , a maki uwielbiam wszystkie i mimo swego pancerzyka nigdy nie wydawały mi się być wyniosłe :)
pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.460 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum