TEMAT: MagdaLena - gościnnie w ziemskim Edenie

MagdaLena - gościnnie w ziemskim Edenie 31 Paź 2014 13:31 #309632

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5027
MagdaLenko, ja również przesadzałam duży już krzak, zawsze jest szansa, że będzie lepiej :) . Przesadź ją wiosną :)
A Twoja niezawodna też śliczna :)
pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."
Ostatnio zmieniany: 31 Paź 2014 13:32 przez piku.


Zielone okna z estimeble.pl

MagdaLena - gościnnie w ziemskim Edenie 05 Lis 2014 19:03 #310716

  • anabuko1
  • anabuko1's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4542
  • Otrzymane dziękuję: 2203
Oj, piękne te letnie, różane wspomnienia :)

MagdaLena - gościnnie w ziemskim Edenie 07 Sty 2015 10:05 #326779

  • Bobik
  • Bobik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • 6b
  • Posty: 328
  • Otrzymane dziękuję: 58
Hej :) właśnie na chwilkę wpadłam w odwiedziny do Ciebie, i było bardzo miło. Szczególnie lubię róże...a co do hortensji, to nie martw się u mnie też się nie udają bo taki mamy klimat ;)

MagdaLena - gościnnie w ziemskim Edenie 09 Sty 2015 21:50 #327632

  • sarna
  • sarna's Avatar
Witaj Firletko, ja z rewizytą, ale mnie zeszło na czytaniu Twoich uczuć ogrodowych. Nie można tak sobie po prostu przelecieć Twojego wątku, bo piszesz sercem :)
Róże piękne, też je kocham. A co do hortensji, moje ogrodowe też nie chciały kwitnąć, choc je opatulałam i lulałam do snu zimowego. Wystarczyło, że podrosły tuje, teraz hortusie kwitna jak oszalałe bez pierzynki zimowej :)
Będę wpadać :)

MagdaLena - gościnnie w ziemskim Edenie 18 Sty 2015 19:17 #330417

  • Gabriel
  • Gabriel's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1485
  • Otrzymane dziękuję: 3118
:bye: Witam, Twój wątek można czytać godzinami, tak ciekawie opisujesz otaczającą Cię przyrodę, a piękne zdjęcia dodatkowo pobudzają wyobraźnię.
Ogród jak marzenie, bardzo mi się podobają Twoje kompozycje, świetnie dobrane kolory :bravo: . Nawet nie sposób żadnej wyszczególnić, każda zachwyca.
Ta różnorodność bylin, dalie, powojniki… od razu przyjemniej oczekiwać wiosny :)

MagdaLena - gościnnie w ziemskim Edenie 26 Sty 2015 14:41 #333762

  • Firletka
  • Firletka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 640
  • Otrzymane dziękuję: 433
Oj... :oops: Goście byli . Przynieśli bukiety dobrych, ciepłych słów. Dziękuję… :kiss3:
Teraz , kiedy śnieg za oknem cieszą i ogrzewają .

Wiesiu:hug: a jeszcze niedawno miałam pomysł ,żeby ruszyć hortensję. Dobrze ,że zwlekałam, bo zapowiedzi o nadchodzących mrozach ostudziły mi głowę. Przez te anomalie pogodowe zupełnie tracimy instynkt samozachowawczy , jak i rośliny zresztą . Powojniki napuchły pąkami. Część zdrewniałych nie miała okazji przejść w okres hibernacji. Śnieżyca nie groźna, ale kilkunastostopniowy mróz na gołej ziemi… ostrzegają ,że już niedługo , w lutym… :unsure:


Aniu – a co nam innego zimą zostało ? No, chyba że planowanie. :whistle:

Bożenko – wywalę tę hortensję :flower: , przeniosę , nie wiem. Na pewno coś zrobię, bo tak być nie może.

Ewo Sarenko – Witaj. :kiss3: ...może dlatego ten mój wątek tak powoli przybiera. Serce nie nadąża przerabiać tego , co głowa musi. Patrzę na świat i nie wiem, jak odnaleźć równowagę między tym, co piękne – ogrody , a tym, co bezwarunkowe dla życia – pokój.

Natchnienie jest płochliwe , a wokół wrze, w Mariupolu leje się krew, domy w gruzach… Walczą o każdą godzinę , dzień życia. Kogo tam obchodzą róże i powojniki ? I choć to półtora tysiąca kilometrów stąd, to czuję jakąś niestosowność, zakłopotanie gdy przeglądam kolorowe katalogi roślin…
współczesne Campo di Fiori.

Co mogę zrobić ?... Choćby do tego się przyznać.

Gabrielu:bye: uprzedziłeś mnie, bo byłam u Ciebie podziwiać firletki kwieciste i łany ostnic - samosiejek , jak się doczytałam , a tu Twoja wizyta u mnie ! Zaskoczyłeś mnie, bo nie zdążyłam u Ciebie wyrazić mojego zachwytu Twoim ogrodem . A jest …oszałamiająco piękny ! :lev: Ścieżynki wiją się między rabatami prowadząc do kolejnych , zaskakujących swą urodą zakątków.
A te strzyżone „ na oko” jałowce i cudne kontrasty jasnej i ciemnej zieleni na tle żółtych liściastych … :flower2:

To nie jest odwdzięczanie się za Twoje pochwały. Zresztą sam widzisz jaki odzew wywołują zdjęcia Twojego ogrodu. Zwierzęta też go lubią, a to już szczególna nobilitacja.

Mój ogród też na nią sobie zasłużył … 23 krecie kopce.

Są i sikorki , wróble, sinogarlice, a nawet i dzięcioł czerwony, ale tak płochliwe ,że dało się zrobić jedynie poglądowe zdjęcie wieszaka na słoninę. Może uda mi się ustrzelić jakieś „ żywsze” ujęcia…



Za tę wiadomość podziękował(a): Gabriel

MagdaLena - gościnnie w ziemskim Edenie 26 Sty 2015 15:00 #333767

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5027
Och, skromna ta zima u Ciebie MagdaLenko, ledwie przyprószyło, ale może jeszcze nieco okryje puchową kołderką przed zapowiadanymi mrozami :huh: U mnie sypnęło sporo ale temperatura plusowa też nie rokuje dobrej okrywy :dry:
A o równowagę w świecie się nie zamartwiaj, bo jak świat światem jej nie było :dry: więc bez skrupułów oglądaj katalogi roślin puki jest Ci to dane :)
pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."

MagdaLena - gościnnie w ziemskim Edenie 26 Sty 2015 15:00 #333768

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Firletko kochana, też nachodzą mnie podobne refleksje...Czasami te nasze problemy z pogodą, czy rozważania na temat kupna takiej czy innej roślinki w obliczu prawdziwych zmartwień, tragedii, katastrof, wojen - niekiedy wydają mi się takie błahe, że czuję się nieswojo...
No cóż, ale to forum ogrodnicze, świata nie zmienimy...Chociaż warto czasami zastanowić się, zatrzymać na chwilkę, na miarę swoich możliwości spróbować pomóc :)
Pozdrawiam Cię serdecznie :bye:
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019
Za tę wiadomość podziękował(a): Firletka

MagdaLena - gościnnie w ziemskim Edenie 26 Sty 2015 17:33 #333817

  • wxxx-a
  • wxxx-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3467
  • Otrzymane dziękuję: 1103
Witaj Firletko :) Z niemałą przyjemnością zwiedziłam Twoje włości .Podobają mi się Twoje przemyślenia ,które przewijają się w Twoim wątku .Wszystko u Ciebie takie ciepłe i miłe . :hearts:

MagdaLena - gościnnie w ziemskim Edenie 27 Sty 2015 22:11 #334220

  • Firletka
  • Firletka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 640
  • Otrzymane dziękuję: 433
Wiesiu – przeglądam moje zeszłoroczne zapasy nasion. Jak na razie wysiewam jedynie w kiełkowniku soję, fasolę mung, mieszanki rzodkiewek i lucerny, a dzisiaj zaeksperymentowałam ze słonecznikiem i pszenicą. Chociaż tak próbuję oszukać porę roku. :whistle:

Przeglądam też różne e-sklepy w poszukiwaniu prosa włosowatego i …nic. :dry:
Czy pamiętasz może o kilku nasionkach sTAMtąd ? Udało się zebrać ? ;)

Dalu – no właśnie warto się zastanowić i warto pamiętać – szczególnie wobec dzisiejszej, bardzo wymownej 70 rocznicy wyzwolenia obozu w Auschwitz.

Kiedyś pewna młoda , niepełnosprawna dziewczyna napisała wiersz o swoim życiu , które mimo wielu ograniczeń dawało jej wiele szczęścia , a
w innych – tzw. ”zdrowych” - wzbudzało współczucie , może litość. Spuentowała zdaniem, które dało mi wiele do myślenia :

”warto być wrażliwym, lecz nie przewrażliwionym ”.

To a' propos szukania normalności … niech więc nią będą nasze ogrody. :flower2:

Nowinko – dziękuję za miłe słowa. :kiss3: Jeśli choć w ten sposób mogę pokój czynić , to niech to będzie mój wkład.

Przeszłam po Twoim wątku, ale na razie pobieżnie, bo ma aż 94 strony , ale zdjęcia już dały mi obraz tego bogactwa roślin! Jejku ! :eek3: Ależ u Ciebie dorodne okazy kalin, różaneczników i azalii! No coś przecudnego ! :lev:
Ja z azalii mam tylko Chanel i pontyjską…a z kalin koralową Roseum, a marzy mi się koreańska… bo o angielską się trochę boję, że przemarznie. Choć Twoja angielka rośnie... :lol:
Ostatnio zmieniany: 27 Sty 2015 22:14 przez Firletka.

MagdaLena - gościnnie w ziemskim Edenie 27 Sty 2015 23:40 #334282

  • sierika
  • sierika's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Natury nie oszukasz,czyli moje dojrzewanie do eko
  • Posty: 4102
  • Otrzymane dziękuję: 4952
Firletko, jeśli tylko jesteśmy w stanie pomagać to warto podjąć się tego, ale zawsze z głową....a to znaczy, by nie brać na siebie więcej niż jesteśmy w stanie udźwignąć......bo przygnieceni ponad miarę nie będziemy w stanie nic zdziałać.....
Wiele zła toczy się przez świat od zawsze...a jednak ludzie i wtedy kochają, rodzą się.....muszą jeść, pracować i życie choć okaleczone wciąż trwa...nikt nie zmieni tego, tak będzie zawsze....są ci, dla których pokój jest wartością nadrzędną i zawsze znajdą się tacy, którzy chcą go naruszać...
Za tę wiadomość podziękował(a): Firletka

MagdaLena - gościnnie w ziemskim Edenie 28 Sty 2015 07:31 #334297

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5027
Odrobinę nasionek prosa udało mi się zebrać i wkrótce Ci wyślę. Wschodzi łatwo więc nieco roślinek powinno z tego być. Myślę, że wysiać można bezpośrednio do gruntu. Ja z siewów na razie zaliczyłam jedynie jedną hostę i mam już malutkie kiełki :)
pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."

MagdaLena - gościnnie w ziemskim Edenie 28 Sty 2015 10:19 #334334

  • Firletka
  • Firletka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 640
  • Otrzymane dziękuję: 433
O!!! :woohoo: Jak się cieszę :dance: ! Ciekawe jak tam moje hostki samosiejki . Przy tym dewastatorze krecie nie wiem co się uchowa. Z host to ostatnio , tak od zeszłego lata , chodzi za mną zwyciężczyni konkursu na najpiękniejszą - War Paint. :lev:

MagdaLena - gościnnie w ziemskim Edenie 28 Sty 2015 10:56 #334344

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5027
Samosiejki i przy krecie jakieś się uchowają :) A mój hostowy wybór padł również na tą piękność :lol:
pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."

MagdaLena - gościnnie w ziemskim Edenie 28 Sty 2015 21:31 #334511

  • Forumowa Żabula
  • Forumowa Żabula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8491
  • Otrzymane dziękuję: 3477
Qurczaki, nie wiem co powiedzieć?! :supr3: :supr3: Powiem tylko: ''Jestem zachwycona!'' :hearts: i na razie będzie ci musiało to wystarczyć. :happy: B)
Dobrego dnia. Pozdrawiam.

MagdaLena - gościnnie w ziemskim Edenie 29 Sty 2015 01:38 #334584

  • chester633
  • chester633's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3279
  • Otrzymane dziękuję: 1931
Witaj Firletko, troszeczkę się cofnąłem do pażdziernika - jest tam fotka pięknie przebarwiającej się winorośli japońskiej, napisz proszę jaką masz tam ziemię i jak ze słonkiem i podlewaniem.... :think: Moja co roku marznie zanim liście się wybarwią - a może potrzebuje ciepłego stanowiska....

MagdaLena - gościnnie w ziemskim Edenie 29 Sty 2015 13:05 #334712

  • Firletka
  • Firletka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 640
  • Otrzymane dziękuję: 433
Witaj Pawle,

Ona rośnie na typowej patelni. Jest to południowo-zachodnia wystawa. Słońce tam dosłownie pali od 11.00 do zachodu. Ma mało wody , bo rośnie od zewnętrznej strony siatki , przy ulicy i nie zawsze dam radę regularnie podlać. Ziemia raczej słaba , trochę – ok 20-30 cm – nawiezionej po wierzchu ogrodowej. Rośnie tam od jesieni 2007, była naprawdę maleńkim pędem:



Na początku przybierała po 1,5m rocznie. Tak na dobre się zagęściła , myślę , jakieś dwa lata temu.
Tak wyglądało jej przybieranie:

2010


2011


2012



2013


Jej liście zmieniają się przedziwnie . U niektórych na zieleni pojawiąją się bordowe cętki, których jest coraz więcej i więcej aż zajmą całą powierzchnię. U innych ten sam proces przebiega z tą różnicą, że zieleń ustępuje czerwieni, co jeszcze dodaje malowniczości.



Liście są bardzo wrażliwe na przymrozki. Z niektórych lat nie mam zdjęć, ponieważ zanim zdążyły się przebarwić po prostu opadły. Reagują na najmniejszy mróz. Wystarczy ,że temp spadnie do około 0 st i natychmiast skręcają się, podsychają i lecą.
Myślę,że do sukcesu potrzebne jest staranne dobranie dobrego tzn . ciepłego , słonecznego i osłoniętego od wiatru stanowiska. U mnie być może taką osłoną są już te kilkuletnie cisy , które rosną za siatką tworząc naturalną ścianę.
Choć bywało ,że nawet w maju , gdy przyszły przymrozki w okolicach 3 ogrodników . pąki potrafiły „podeschnąć” od mrozu, jednak później ładnie się regenerowały i wyrastały z nich nieuszkodzone liście.
Może pomyśl o przeniesieniu jej w inne miejsce ? :think:

Krysiu – witaj. :hug: Wystarczy mi Twój zachwyt. Ja z kolei zachwycam się Twoimi hojami, które Ci nie kapryszą i tak pięknie kwitną. :flower2: Miałam kiedyś w mieszkaniu jedną , ale nie było jej u mnie chyba dobrze , bo na kilka lat, które z nami była kwiatami obdarzyła mnie chyba tylko raz…

Wiesiu. Tak sobie pomyślałam , a może byś chciała na wymianę jakąś trawkę ? Nie pamiętam czy masz obiedkę ? Z chęcią się moją podzielę . :kiss3:

Ostatnio zmieniany: 29 Sty 2015 13:06 przez Firletka.
Za tę wiadomość podziękował(a): anabuko1

MagdaLena - gościnnie w ziemskim Edenie 29 Sty 2015 13:15 #334715

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Firletko, jaka piękna jest Twoja winorośl japońska :)
Natura maluje jej liście w takie piękne wzory, używając takiej wspaniałej palety barw, że żaden malarz tak by tego nie wymyślił...
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.734 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum