TEMAT: Mój ogród moje marzenie

Mój ogród moje marzenie 19 Maj 2014 14:17 #261524

  • Monik
  • Monik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 809
  • Otrzymane dziękuję: 104
Martuś omszone kamienie z lasu - z ruin starego domu. Nie sądzę, żeby ten mech wrastał w ziemię. Boję się raczej, że w słonecznym miejscu - gdzie jest skalniak - zaniknie. A drzewko to irga. Nie wiem czy tam pasuje, ale jakoś tak sama mi w ręce wskoczyła :oops: Mnie się wydaje, że fajniej wyglądałaby wsadzona pod kątem - tak, żeby nachylała się nad wodą. A mąż z kolej uważa, że głupio to wygląda. I tym sposobem drzewko nadal nie wsadzone. Czekam na Wasze opinie - prosto czy krzywo?
Ściskam cieplutko
Monika

Mój ogród moje marzenie


Zielone okna z estimeble.pl

Mój ogród moje marzenie 21 Maj 2014 06:48 #262259

  • wxxx-a
  • wxxx-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3467
  • Otrzymane dziękuję: 1103
Widziałam Twojego migdałka ,mój też tak chorował .Tak mnie w końcu wkurzył ,że go wywaliłam .
Irga bardzo ładna ,ja bym posadziła prosto .Gałązki będzie miała coraz dłuższe i pięknie będą sie prezentować .W skosie wszystko pójdzie na jedną stronę i kto wie ,czy nie będziesz musiała ich podcinać.Ale...Ty tu urządzisz :kiss3:

Mój ogród moje marzenie 21 Maj 2014 09:05 #262290

  • Monik
  • Monik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 809
  • Otrzymane dziękuję: 104
Ewuś moja cierpliwość wobec migdałka jest już na granicy. Dostał ostatnią szansę. jak się nie poprawi to też go wywalę :mad2:

Irgę posadziliśmy jednak delikatnie pod skosem. Chciałam właśnie, żeby gałązki zwisały nad wodą. A kolejna sprawa, że skalniak jest blisko płotu i obawiałam się, że jak irga urośnie gałęzie nie będą się mieścić.


Perukowiec puścił dużo listków. Ciekawa jestem czy będzie miał peruczki ...

1_2014-05-21.jpg




Mahonia straciła wszystkie ubiegłoroczne liście, ale powraca do życia ...

2_2014-05-21.jpg




Tawuła regularnie zjadana w zeszłym roku przez królika nabrała fajnych kształtów. Podjadanie wyszło jej na dobre ...

3_2014-05-21.jpg




Doszłam do wniosku, że o tej porze zrobiło się w moim ogrodzie całkiem zielono. Chyba muszę pomyśleć o czymś kwitnącym :think:
Ściskam cieplutko
Monika

Mój ogród moje marzenie

Mój ogród moje marzenie 01 Cze 2014 10:20 #267043

  • anabuko1
  • anabuko1's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4542
  • Otrzymane dziękuję: 2203
Moniczko :bye:
Piękny masz ten slalniaczek :bravo: :bravo:
Perukowiec pięknieje,u mnie już kwiatuszki są,pierwszy raz :)

Mój ogród moje marzenie 06 Cze 2014 09:25 #269276

  • ulakonie
  • ulakonie's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2728
  • Otrzymane dziękuję: 390
Moniko mówisz że tawułę warto przyciąć??? No spełnić rolę króliczka oczywiście:)

Co do kwitnących to ja ograniczam się już "tylko" do lilii i róż w głównej roli, prócz tego niezawodna samosiejąca się aksamitka, oraz uwielbiany żeniszek. Taaaa a weź tu mnie opanuj bym co rok nie osłabiała silnej woli i bym nie kupowała hehe pelargonii.

Mój ogród moje marzenie 06 Cze 2014 09:28 #269277

  • ulakonie
  • ulakonie's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2728
  • Otrzymane dziękuję: 390
Monik wrote:
Martuś zakątek rzeczywiście powstał dość szybko. W sumie tworzyliśmy go jakieś 8 godzin, ale zdecydowanie najwięcej czasu zajęło Nam zwożenie kamieni. Wzięliśmy je z lasu. Kiedyś stał tam dom, którego fundamenty były zrobione z kamienia. Dawno temu jak byłam jeszcze dzieciakiem dom się zawalił i w tej chwili są tam już tylko cudowne kamienne ściany porośnięte mchem.

Dorotko drzewko o jakim piszesz też zaplanowałam. Dokładnie za serduszką. Takie, którego gałęzie zwisałyby nad wodę byłoby idealne, ale nie mam pojęcia jakie konkretnie mogłoby być. Póki co myślę o wierzbie hakuro. Zwisać nie będzie, ale troszkę ożywić tą zieleń. O mech też się obawiam, że zaniknie :( Ale na to już zbyt dużego wpływu niestety nie mam. Pozostaną wspomnienia. Woda wypływająca z dzbanka rzeczywiście wyglądałaby super, ale nie mamy żadnej pompki i to tylko taka imitacja stworzona przez M. Z trawą myślę nie powinno być problemu, bo podstawa 'skalniaka' w większości jest wyłożona kamieniem. Zobaczymy po jakimś czasie jak to będzie funkcjonować.

Daj koniecznie adres, coś Ci muuuuszę wysłać :):):) naprawdę i na serio.

Mój ogród moje marzenie 06 Cze 2014 11:57 #269310

  • pamelka
  • pamelka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 9346
  • Otrzymane dziękuję: 2381
Moni wiosną nie zapomnij opryskać migdałka miedzianem, będzie dobrze :hug: Pięknie przycięty powinien się rozrosnąć.
A jakie tam u Ciebie zimy, nie wymarznie aby irga :think:
Takie zwisające to są u mnie wierzby palmowe, Hakuro krótko cięta w sezonie za wiele cienia nie da raczej :oops:



Jakieś 12 zł ;)

Mój ogród moje marzenie 06 Cze 2014 22:46 #269516

  • artam
  • artam's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8385
  • Otrzymane dziękuję: 2682
Prosto czy krzywo, oto jest pytanie... Pytanie do irgi, czy zechce rosnąć krzywo... ;) Można ją do tego zmusić odpowiednimi zabiegami, ale czy ona nie zechce znów pionowych gałęzi wypuszczać... Eksperyment może być ciekawy :) 'Męża nie słuchaj, Ty jesteś architektem tej zieleni! ;)
Ta Twoja "ziemia", kiedyś już pokazywałaś...
A pod spodem ;) jest trochę lepiej?

Mój ogród moje marzenie 08 Cze 2014 17:44 #270065

  • Monik
  • Monik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 809
  • Otrzymane dziękuję: 104
Aniu skalniaczek niestety wygląda już nieco gorzej. Pomijając fakt, że zarósł trawą :oops: bo ostatnio brakuje Nam czasu na zajęcie się ogrodem, to mech na kamieniach mimo codziennego podlewania zaczyna obsychać :(


1_2014-06-08.jpg


2_2014-06-08.jpg



Niektóre roślinki radzą sobie w takich skalniakowych warunkach całkiem fajnie...

3_2014-06-08.jpg


4_2014-06-08.jpg


5_2014-06-08.jpg


6_2014-06-08.jpg



Ula z moich krótkotrwałych obserwacji wynika, że tawułę nie tylko warto, ale nawet trzeba przyciąć (o ile chce się uzyskać określoną formę).

Tak wyglądała po zakupie...

11_2014-06-08.jpg



Potem miała takie zabezpieczenie antykrólikowe ...

DSC00963.jpg


W maju wyglądała tak ...

1_2014-06-08-2.jpg


A teraz tak - troszkę zaczęła tracić fajny kulisty kształt...

2_2014-06-08-2.jpg



A jeśli chodzi o nieplanowane zakupy - to chyba mało kto ma silną wolę, żeby czegoś choćby małego nie kupić. Ale jak tu się powstrzymać, jak roślinki tak ładnie proszą, żeby je zabrać ze sobą ;)
Ściskam cieplutko
Monika

Mój ogród moje marzenie
Ostatnio zmieniany: 08 Cze 2014 17:51 przez Monik.

Mój ogród moje marzenie 08 Cze 2014 17:48 #270066

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Moniko, masz rację - ja tawuły tnę regularnie, nawet kilka razy w sezonie, wtedy zachowuje ładny pokrój :)
A ten mech to jest położony na kamieniach, czy ma kontakt z podłożem?
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019

Mój ogród moje marzenie 08 Cze 2014 17:50 #270068

  • r-xxta
  • r-xxta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 7727
  • Otrzymane dziękuję: 2600
Jak nie ograniczysz trawie włażenia na skalniak, to za chwilę będziesz go rozbierała niestety :dry: . Po tych deszczach i przy obecnych temperaturach rozpanoszy Ci się zanim się obejrzysz :jeez: . Sama ciągle się tym borykam, aż w końcu wycięłam pasek 10 cm wokół górki, żebym lepiej widziała kiedy trawa mi się wdziera gdzie nie powinna :evil: . Nie jest to rozwiązanie idealne, ale przynajmniej mam poczucie, ze panuję nad zarastaniem ;) . U Ciebie nie widzę żadnej granicy :think: , układaliście go bezpośrednio na trawniku?

Mój ogród moje marzenie 08 Cze 2014 18:14 #270079

  • Monik
  • Monik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 809
  • Otrzymane dziękuję: 104
Jolu zimy u mnie różne - raz delikatne, raz mroźne. Rozumiem, że irga wrażliwa na zimno? :( Wierzby palmowe piękne - niestety u mnie nie do zdobycia. Zdziwiłam się, gdy irgę zobaczyłam.

Martusiu - Artam irga wsadzona pod kątem. Co z tego wyjdzie zobaczymy :)

Dalu mchem są porośnięte kamienie. Takie przynieśliśmy z lasu. Jeśli chodzi o tawułę to też zamierzam ją przyciąć, ale poczekam, aż przekwitnie, bo szkoda mi obcinać gałązki z pąkami.

Martuś - Markita podsunęłaś mi fajny pomysł. Zrobię tak jak Ty i zdejmę karpy z trawą w koło skalniaka, a ziemię wysypę drobnymi kamykami. Kamienie układaliśmy na ziemi. Najpierw M zdarł karpy trawy w tym miejscu.
Ściskam cieplutko
Monika

Mój ogród moje marzenie

Mój ogród moje marzenie 08 Cze 2014 18:21 #270080

  • r-xxta
  • r-xxta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 7727
  • Otrzymane dziękuję: 2600
Też myślałam o drobnych kamyczkach, ale boję się , że podczas koszenia kamyczki będą mi wpadać pod nóż :huh: , bo korę na granicy rabat kosiarka wciąga i sieka razem z trawą :jeez:
Chyba tylko kostka albo cegła wkopana równo z gruntem nie sprawiałaby problemu, ale podobno też z czasem trawa ją przerasta :evil: . Jak wymyślę coś idealnego dam Ci znać :happy3:

Mój ogród moje marzenie 09 Cze 2014 08:28 #270381

  • Monik
  • Monik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 809
  • Otrzymane dziękuję: 104
Marta masz rację - nie pomyślałam o minusach przy koszeniu trawy. Ale pisząc o kostce podsunęłaś mi kolejny pomysł. Mam trochę małej kwadratowej kostki brukowej ... :think: Trawa oczywiście też będzie wrastać, ale na pewno mniej i łatwiej będzie ją opanować. Przynajmniej tak mi się wydaje.

Prace nad powiększaniem ogrodu zostały rozpoczęte i chwilowo przerwane i teraz wygląda to tak...

1_2014-06-09.jpg


2_2014-06-09.jpg


3_2014-06-09.jpg


4_2014-06-09.jpg


5_2014-06-09.jpg



Bajzel totalny :mad2: A jeszcze czeka Nas malowanie betonowego ogrodzenia i układanie ażurów na dojazd. Czuję, że szybko tego nie skończymy robiąc tylko popołudniami.


Kilka kwitnących...

Żurawka

1_2014-06-09-2.jpg


Tawułka - lada moment

2_2014-06-09-2.jpg


Nazwy zapomniałam

3_2014-06-09-2.jpg


Bez czarny

4_2014-06-09-2.jpg


Dzikie bratki

5_2014-06-09-2.jpg


6_2014-06-09.jpg


Pęcherznica

7_2014-06-09.jpg


Krzewuszka

8_2014-06-09.jpg
Ściskam cieplutko
Monika

Mój ogród moje marzenie
Ostatnio zmieniany: 09 Cze 2014 08:35 przez Monik.

Mój ogród moje marzenie 10 Cze 2014 16:15 #270964

  • wxxx-a
  • wxxx-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3467
  • Otrzymane dziękuję: 1103
No i zrobiło się pięknie .Coraz więcej u Ciebie kwitnących roślin .Tawuły tnij po kwitnieniu ,to zakwitną jeszcze raz ,nie mówiąc już ,że będą miały piękny kulisty pokrój :kiss3:

Mój ogród moje marzenie 10 Cze 2014 17:31 #270984

  • r-xxta
  • r-xxta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 7727
  • Otrzymane dziękuję: 2600
A ten powiększony ogród to będzie się ciągnął aż do drogi? ;) . Bo nie zamieściłaś żadnej legendy do zdjęcia :happy3:
Ta roślinka, co zapomniałaś to kalmia :)

Mój ogród moje marzenie 11 Cze 2014 09:09 #271286

  • Monik
  • Monik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 809
  • Otrzymane dziękuję: 104
Nowinko po kwietniu? Moje dopiero teraz zaczynają kwitnąć :think: To przyciąć je jak przekwitną?

Martuś, aż tak dobrze nie będę miała. Początkowo był taki pomysł, ale M przemyślał ile to roślin można posadzić na takim obszarze i ile to latania przy podlewaniu :mad2: Tak więc ogród zostaje powiększony o jakieś 16 metrów.

Wczoraj przez całe popołudnie udało Nam się pomalować zaledwie tyle ogrodzenia...

1_2014-06-11.jpg


Maluje się koszmarnie :mad2: Jest mnóstwo mniejszych i większych dziurek, w które farba nie chce wchodzić i patrząc na ogrodzenie pod kątem wygląda to jakby było oprószone śniegiem :cry2:

Jeden z wczorajszych nabytków. Kupiony z myślą o konkretnym miejscu... Po powrocie do domu olśniło mnie jednak, że w przyszłym roku będziemy ocieplać i kłaść tynki, więc to miejsce odpada :jeez:

2_2014-06-11.jpg


3_2014-06-11.jpg


4_2014-06-11.jpg



I na koniec pochwalę się małą niespodzianką, jaką sprawił mi M :hearts:


5_2014-06-11.jpg
Ściskam cieplutko
Monika

Mój ogród moje marzenie

Mój ogród moje marzenie 12 Cze 2014 08:22 #271666

  • anabuko1
  • anabuko1's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4542
  • Otrzymane dziękuję: 2203
Moniczko :bye:
Alę piękny ten nowy powojnik,śliczny jest ;)
Mój nowy,kupiony jesienia jeszcze nie kwitnie :(
Świetnie ogrodzenie. :bravo: a basen na upały,,,umm,miodzio :P


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.413 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum