TEMAT: Ogród Ursulki

Ogród Ursulki 13 Mar 2016 00:40 #444353

  • ursulka
  • ursulka's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 140
  • Otrzymane dziękuję: 207
Nelu - i Ty Nocna Sowa, co? :P
Lubię, lubię, siedzieć po nocy i tak samo nie cierpię wstawać rano - na samą myśl odczuwam wielkie wewnętrzne FUJ.
Ale dzisiaj to Ci odpowiem tak połowicznie, bo już nie znajdę zdjęć do ilustracji sosen.
Otóż w kwestii sosen nie jestem obiektywna bo to ulubiona moja roślina (jeszcze jedna :rotfl1: ).
Jak pisałam wiele razy, wielbię je bez względu na to, że śmieciuchy, że nieforemne, że wybujałe, itede.
Sosny są the best i basta!
Odmian jest bez liku. Ale... najważniejsze, to przycinanie. A właściwie skracanie wiosennych przyrostów. Robię to wszystkim bez wyjątku - od mini kosodrzewin, aż po solidne drzewiszcza. Nie wiem jak długo jeszcze dam radę , bo ledwo sięgam już z drabiny.
Gdybym miała Ci polecić taką sosnę, która nie będzie marudzić i jest piękna, to bym wskazała na zwykłą sosnę czarną (pinus nigra). Nie wejmutkę - bo ta jest wrażliwa na zimne wiatry i choroby (rdza wejmutkowo-porzeczkowa), nie fikuśne himalajskie (lubią przemarzać), nie sosnę Jeffreya (bo strasznie powoli rośnie), ale właśnie sosnę czarną. One nie są zbyt kosztowne, możne je przycinać, a kiedy urosną - można je podkrzesać od dołu i zdobyć plac do sadzenia. A co cenne - mają korzeń palowy, więc nie wyjadają wszystkiego dokoła, jak robi to na przykład dąb, brzoza, orzech.
A gdybyś chciała cos fikuśniejszego, to sosnę fastigiata, czyli o pokroju kolumnowym. Wszystko to samo, tylko rośnie wąsko do góry. Sama bym taka chętnie kupiła, tylko jeszcze nie trafiłam :supr:
Zielonym do góry!
Ogród Ursulki
Za tę wiadomość podziękował(a): nelu-pelu


Zielone okna z estimeble.pl

Ogród Ursulki 13 Mar 2016 00:52 #444354

  • nelu-pelu
  • nelu-pelu's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • na pewno się uda!
  • Posty: 229
  • Otrzymane dziękuję: 195
Właśnie takiej rady mi było trzeba! Ogródek mój malutki, ROD-os się tu mówi, 350m, i taka sosna jak trochę urośnie będzie właśnie podkasana. Poczytałam trochę ale trudno było mi się zdecydować, dzięki za radę :thanks: . Czarna zawsze mi się podobała.
A wiesz, że te tuje co Ci o nich pisałam - już wycięte. Decyzja była desperacka, ale jestem zadowolona. Pan mi nawet 'wyfrezował' pniaczki i mam teraz sporo miejsca na nowe rośliny. :yummi:
pozdrawiam Nela
Moje metamorfozy

Ogród Ursulki 13 Mar 2016 06:17 #444365

  • Aszka
  • Aszka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2491
  • Otrzymane dziękuję: 2655
OMG....wiele razy zastanawiała się co u Ciebie.Opowiadałam o Twoim kocie bo pamiętam go leniwie zwisającego z belki.Dobrze że się objawiłaś :kiss3:
Z uwagą czytam o bukszpanach bo mam klika do cięcia.
Zielony ogród ...ją ostatnio namiętnie chłonę ten.Chyba Twoja bratnią dusza oboje lubicie ciąć. havetid.blogspot.com
Pozdrawiam i....nie znikają już

Ogród Ursulki 13 Mar 2016 20:21 #444678

  • ursulka
  • ursulka's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 140
  • Otrzymane dziękuję: 207
Aszeńko – witaj Różana Panienko od antyków
Pamiętam Twoje róże i hortensje i fantastyczne zdobycze z targów staroci! Cieszę się, ze i Ty pamiętasz mnie i mój ogród, że o Mańku nie wspomnę :)
Ale największa radość to mi sprawiłaś tym linkiem do duńskiego bloga. Aszeńko, trafiłaś idealnie w moment i w gust. Tego mi było trzeba do podjęcia kilku ważnych ogrodowych decyzji. Każdy kadr stamtąd jest jak z mojego ogrodu! A przynajmniej chciałabym, żeby był.
Bardzo-bardzo Ci dziękuję :thanks:
Czuje się, jakbym dostała prezent!
Na początek zacytuję jedno zdanie tego Duńczyka: to zderzenie form strzyżonych i swobodnych stwarza magię w ogrodzie. TAK, podpisuje się rękami i nogami, tylko nie umiałam tego tak wyrazić.

DSC_0072-f.jpg


Nelu-pelu - wiadomo, nowe miejsce mile widziane, ale tuj troszkę szkoda… No wiem, że to niepolitycznie żałować tuj, ale ja mam do nich sentyment, szczególnie do tuj Smaragd. No wiem, że są wszędzie, ale ja je i tak lubię. Zieloniutkie, bezproblemowe, szybko rosną. A dodatkowo, kiedy są podkrzesane, to przypominają cyprysy.
Jednak sosny rządzą – czy duże, czy małe, cieszą oko w każdej postaci i fazie wzrostu.

DSC_0047-f.jpg


DSC_0069-f-2.jpg


DSC_0165-f.jpg
Zielonym do góry!
Ogród Ursulki
Za tę wiadomość podziękował(a): Margo2, edulkot, zanetatacz, nelu-pelu

Ogród Ursulki 13 Mar 2016 20:36 #444689

  • Jaga14
  • Jaga14's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 155
  • Otrzymane dziękuję: 89
Uleńko ja tu do Ciebie od Kasi Kryzysowej przyszłam.Wprawdzie zaglądałam już wcześniej zza krzaka,ale dzisiaj przyszłam się przywitać :flower1: Bo widzisz tak się zastanawiałam co by tu napisać kiedy podoba mi się u Ciebie wszystko...bez słodzenia :hearts: Kulki,stożki,irysy i rozy i parasole i Maniek też.Za każdym razem kiedy tu jestem siedzę rozmarzona z rozdziawioną buzią.
No i widzisz,miałam Ci tyle napisać a z wrażenia zapomniałam co :oops:

Ogród Ursulki 13 Mar 2016 20:59 #444709

  • ursulka
  • ursulka's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 140
  • Otrzymane dziękuję: 207
Qro, hi hi, byłam ciekawa, czy ktoś zauważy ogon

11-2.jpg


To ‘stwórz’ polujący na motylki, gałganica jedna. A taka niby grzeczna i taka niewinna

126.jpg


Lelumku-polelumku – nie wiem, czy dobrze odczytałam, ale zdaje się, że masz niejakie obawy przed przesadzaniem dużych bukszpanów. Nie bój się, bo można bez problemu przesadzać nawet potwory bukszpanowe. Hmmm, problem jednak jest, nie powiedziałam prawdy. A siedzi on w wadze rzeczonego bukszpanu. Bryły korzeniowe muszą być takie jak to co ponad ziemią (w sensie szerokości). Stąd im większy potwór, tym cięższy.
Właśnie mam takiego na oku po sąsiedzku i dumam, jak mu dam radę…
A co zmasakrowanych przy kopaniu lub pracach remontowych – to nic im nie zaszkodzi. W tym sensie, że stracą na urodzie, ale się odbudują. Mi żal każdego drapaka, bo przy pewnym staraniu można nawet drapaka odhodować.
Ten tutaj po lewej stronie też taki był…

DSC_0110-f.jpg
Zielonym do góry!
Ogród Ursulki
Za tę wiadomość podziękował(a): Margo2, edulkot

Ogród Ursulki 13 Mar 2016 21:14 #444714

  • ursulka
  • ursulka's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 140
  • Otrzymane dziękuję: 207
Ewciu Daisy – jakże się cieszę, że wreszcie wchodzisz na forum :hug:
Czas najwyższy otworzyć podwoje Twojego ogrodu – przecież już zaraz, za chwilkę, za moment.. róże będą pokazywać co potrafią. I magnolie, i Rh, i hortensje, i piwonie, i bukszpany przecież też!
A więc, proszę się nie ‘obcyndalać’ tylko pisać i zdjęcia dawać! O!
Bo nie wiem, czy już pryskać, czy nie. Czy już ciąć, czy nie… I jak mam zadbać o ‘Łazienkową żonę’, czyli różę angielską ‘Wife od Bath’, która dostałam od Ciebie – bo coś mikro wygląda.
No! Na zachętę GRAHAM THOMAS

DSC_0118f.jpg


Agusia – ostatnio też mnie korci, żeby się kilku róż pozbyć. Ale mi żal… Szczególnie jak pooglądam u Różanych Panienek, jak im rosną i kwitną, to mi żal…
No, zobaczę, co przeważy w tym roku. Popatrz do tego ogrodu, co mi go Aszeńka poleciła. Wybitnie mi pasuje ten sposób organizowania przestrzeni. Daleko mi do tego, ale coś już jakby się zarysowuje

DSC_0209-f.jpg


DSC_0161-f.jpg
Zielonym do góry!
Ogród Ursulki
Za tę wiadomość podziękował(a): edulkot, zanetatacz

Ogród Ursulki 13 Mar 2016 21:20 #444717

  • Aguniada
  • Aguniada's Avatar
Nie pozbywaj się róż, Ursulko... ja miałam poważne powody, stąd trudna decyzja wcielona w życie...
Bloga oglądałam rano - zachwycające wnętrza ogrodowe! Pełne tajemnicy, cudownych zakątków, wspaniałe kompozycje... mistrzostwo!

Ogród Ursulki 13 Mar 2016 21:32 #444724

  • ursulka
  • ursulka's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 140
  • Otrzymane dziękuję: 207
Agusiu ja też oglądałam :P
Na razie zapisałam do ulubionych, żeby oglądać i oglądać :supr3:
Na dzień dobry wpadła mi w oko piękna kompozycja: bukszpany i kopytnik. Genialne połączenie!
Mam jedno i drugie, a więc niech no tylko pociepleje...

A róże... może tylko wymienię niektóre na inne, kto wie.
Zielonym do góry!
Ogród Ursulki

Ogród Ursulki 14 Mar 2016 00:01 #444787

  • nelu-pelu
  • nelu-pelu's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • na pewno się uda!
  • Posty: 229
  • Otrzymane dziękuję: 195
Ula, weszłam w tego bloga od Aszki i wsiąkłam! Co za klimat, co za gęstwina, aż się czuje ten chłodek cienia! Toż to jak u Ciebie! Te same smaczki, kule i inne kostki oraz rozpasane formy! Cudowne współistnienie. Ale Ty to wiesz, bo tak właśnie masz w swoim ogrodzie. Odchodzę zachwycona... :flower1:
pozdrawiam Nela
Moje metamorfozy

Ogród Ursulki 14 Mar 2016 18:32 #444976

  • lelumpolelum
  • lelumpolelum's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 456
  • Otrzymane dziękuję: 468
Wiesz, Ursulka, ja to chyba zostanę jednak u Ciebie tylko na etacie podglądacza... Co wejdę, to się tylko gapię i mnie zatyka. To, proszę pani, jest Sztuka a nie ogród - co tu więcej klawiaturę strzępić :)
Za tę wiadomość podziękował(a): Aszka

Ogród Ursulki 14 Mar 2016 19:56 #445013

  • Aszka
  • Aszka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2491
  • Otrzymane dziękuję: 2655
lelumpolelum wrote:
Wiesz, Ursulka, ja to chyba zostanę jednak u Ciebie tylko na etacie podglądacza... Co wejdę, to się tylko gapię i mnie zatyka. To, proszę pani, jest Sztuka a nie ogród - co tu więcej klawiaturę strzępić :)

Oj tak,tak :thanks:

Ogród Ursulki 15 Mar 2016 14:41 #445331

  • Qra
  • Qra's Avatar
Obecność kotów na zdjęciach zawsze jest miła, mimo ze maniuś nawet z zamkniętymi oczami wygląda groźnie a ustawienie uszu do wersji jestem obrażony albo nasłuchuje pogłębiają wrażenie ;) Bardzo zachwyciła mnie alejka ze zdjęcia DSC_0235-f.jpg urocza i tajemnicza :)

Ogród Ursulki 15 Mar 2016 17:45 #445383

  • wxxx-a
  • wxxx-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3467
  • Otrzymane dziękuję: 1103
Uluś ,ale pięknie w Twoim ogrodzie :hearts: Wszystko jakieś takie poukładane i jedno do drugiego pasuje .Buki piękne .Ja też mam dwa .Jeden ma już kilkanaście lat ,ale drugi to młodziak .Mam jeszcze na oku trzeciego na nodze i jarzębinkę na nodze .Nie wiem gdzie wcisnę ,ale wcisnę :devil1: Cieplutko Cię pozdrawiam :hug:

Ogród Ursulki 15 Mar 2016 21:35 #445495

  • Roma
  • Roma's Avatar
Nie wiem czy się cieszyć czy może żałować,że dopiero odkryłam Twój wątek :teach: :think: Żałuję bo już dawno nie widziałam tak pięknie zaprojektowanego otoczenia domu,szczęka mi opadła.
Cieszę się ,że dopiero teraz odkryłam Twój ogród, zaoszczędziłam sobie stresu i uczucia zazdrości.Nie mam już nic do dodania gdyż wszystko już zostało napisane i opisane.
Marzy mi się piękny ogródek ale ja muszę wziąć pod uwagę,że jest to polana w lesie i mój ogródek powinien współgrać z tym co mnie otacza co wcale nie jest łatwe :teach: Do tego dochodzi wiek i niezbyt zasobny portfel i takim sposobem jestem w czarnej dziurze.Nie pozostaje mi nic innego jak podziwiać ogrody innych i zazdrościć.Choć małymi kroczkami podążam do celu. :) :garden1:

Ogród Ursulki 16 Mar 2016 22:23 #445907

  • Robaczek
  • Robaczek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2526
  • Otrzymane dziękuję: 2972
Ula, jak dobrze popatrzeć na zielone... :lev: Śliczne te buksy, sosny i inne kompozycje w odcieniach zieleni..oczy odpoczywają od kolorystycznego rozedrgania, jak u mnie :jeez:
W kolejnym ogrodzie będzie duuuużo sosen i właśnie o - chwalonych przez Ciebie - czarnych sosnach myślę :)
Wejmutki i himalajki tutaj mam i lubię, ale tam chciałabym pewniaki sadzić B)
Polecisz jeszcze jakieś? Najchętniej szybko rosnące żeby to łyse pole jakoś zacienić.. :whistle:
Pozdrowionka :-) Kasiek
Ogródek Robaczka

Ogród Ursulki 19 Mar 2016 23:11 #446946

  • Margo2
  • Margo2's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3514
  • Otrzymane dziękuję: 1577
Czyli wróciłaś do korzeni :)
Ja wole klimat Twojego ogrodu niż tego duńskiego
Nie podlizuję się, takie mam odczucia
Tam jest za ciemno i za gęsto ( o dziwo) dla mnie.
U Ciebie widać przestrzeń.
I te różne formy przenikające się, tak jak napisał ten Duńczyk.
U Ciebie jest to bardzo widoczne
No i przede wszystkim jest więcej światła, a to dla mnie najważniejsze.

Ogród Ursulki 20 Mar 2016 20:07 #447254

  • artam
  • artam's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8385
  • Otrzymane dziękuję: 2682
Bardzo mi się podoba idea ;) zielonego ogrodu, zieleń może być tak różnorodna, od odcieni po formy i kształty, że taki ogród absolutnie nie byłby nudny, ale jakoś nie sądzę, by można się było dobrowolnie jednak pozbawić innych kolorów :)
Widziałam taki biało-zielony ogród i dla mnie to była bajka, a raczej baśń ;) , w moim przypadku nieprawdopodobne i fantastyczne :lol: Ale jakbyś odkryła w sobie takie pokłady samodyscypliny i postanowiła ten leśny, zielony klimat wcielić w życie, to ja bym była Twoim wiernym fanem :lol:
Myślę, że pozbycie się róż to dobry krok na początek :rotfl1:
Ulka, te Twoje buczki śliczne są, choć mało zielone... ;) One tak nie chcą wcale jakiegoś przewodnika wykształcić i piąć się w górę czy Ty im na to nie pozwalasz?


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.451 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum