TEMAT: Majkowe różane szaleństwo i cała reszta zieloności.

Majkowe różane szaleństwo i cała reszta zieloności. 29 Kwi 2015 08:52 #362899

  • hanya
  • hanya's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3913
  • Otrzymane dziękuję: 3479
Ciekawa jestem odcienia kolorów kwiatów nowych rodków: i karłowych i wielkokwiatowych. Zresztą nie widziałam też kwiatów kilku zeszłorocznych odmian. Mam nadzieję, że nie ma pomyłek, bo jak będą różowe to :hammer: :hammer:. Najlepiej kupować kwitnące, ale wtedy w 'moich' centrach mały wybór i słabsze egzemplarze. Ryzyko ogrodnika :happy:
Pochwalisz się (ogólnie oczywiście), pomysłami na Domek? Zazdrość mnie obgryza :jeez:
Serduszki śliczne, kiedy u Twoich zamierają liście? Moje dość długo mają zupełnie ładne. Muszę w tym roku dosadzić im do towarzystwa duże hostki, miejsce dobre, chyba się dogadają.
:hug:
Serdecznie pozdrawiam i zapraszam do Ogrodu wśród starych sosen

Hanka
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Majkowe różane szaleństwo i cała reszta zieloności. 29 Kwi 2015 22:25 #363160

  • edulkot
  • edulkot's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2906
  • Otrzymane dziękuję: 3009
Ewuś wczoraj, w nocy i rano wiało strasznie takim zimnem, ale pod wieczór wszystko ucichło, tylko nadal zimno.
Róże niczego sobie nie robią z tego zimna i powoli a systematycznie zbliżają się do kwitnienia, ale nie wszystkie takie wyrywne, są i marudery z ledwo zaznaczonymi pączkami liściowymi :huh:
Domek pod Dębami powolutku posuwa się w projektowaniu, mam taką nadzieję bo architekt milczy :whistle:

Haneczko czasami realne kwiaty sporo odbiegają od zdjęciowych, ryzyko ogrodnika musimy mieć wpisane w nasze zamierzenia, niestety ;)
Domek pod Dębami oczywiście zaprezentuję jak tylko architekt się odezwie z jakimiś rysunkami. Ogólnie ma być mały, podpiwniczony, z czterospadowym dachem. :)
Serduszki dość długo utrzymują wielką kępę liściorów, dlatego zostały eksmitowane na tyły różane :silly:

Szafirki niebieszczą się w każdym zakątku ogrodu, to moje ulubione cebulowe


Cupido


Siberian Tiger


Fantasy Creation


ciągle dobrze się utrzymują tulipany podarowane z wysp, Dynasty


i takie staruszki
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Orszulkaa, Bozi, VERA, hanya, Ma Gorzatka, Adasiowa

Majkowe różane szaleństwo i cała reszta zieloności. 30 Kwi 2015 22:36 #363420

  • edulkot
  • edulkot's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2906
  • Otrzymane dziękuję: 3009
Choć mało kto tu zagląda to zdam relację z dzisiejszych prac i pokażę co znajdują w przekopywanym kompoście. Zabrałam się za szykowanie miejsca dla kiełkujących dyniek, czyli przekopanie i przerobienie wielkiej skarbnicy kompostu w wielkim dole pobasenowym. Nie do końca przerobiony ale dyńki i tak będą zadowolone. W tym kompoście mieszkają przeróżne zwierzątka, bardzo dużo pożytecznych dżdżownic, coraz częściej spotykany Rohatyniec nosorożec (Oryctes nasicornis) podobno pod ochroną, zdjęcie z 2013 roku



a to są chyba jego larwy czyli wstrętne pędraki, tylko czy rzeczywiście nie robią szkód w korzeniach?



Jutro dalsze kopanie kompostu a już teraz bolą mnie ręce :jeez:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Bozi, Adasiowa

Majkowe różane szaleństwo i cała reszta zieloności. 30 Kwi 2015 22:40 #363423

  • terlica
  • terlica's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1093
  • Otrzymane dziękuję: 293
ooo jaa!
Majka, pudełko od zapałek jest pełnowymiarowe?
Olbrzymy!
pozdrawiam - Ewa
Pępek świata
Temat został zablokowany.

Majkowe różane szaleństwo i cała reszta zieloności. 30 Kwi 2015 22:41 #363425

  • r-xxta
  • r-xxta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 7727
  • Otrzymane dziękuję: 2600
Pędraki chrabąszcza majowego, którego ja z kolei wydłubuję z kompostu w ilościach kosmicznych :evil: są chyba bardziej białe, a Twoje takie bardziej żółte :think: . Zresztą rohatyńca w życiu na oczy nie widziałam, myślałam, że takie chrząszcze w głębokich lasach żyją ;)
Temat został zablokowany.

Majkowe różane szaleństwo i cała reszta zieloności. 30 Kwi 2015 22:42 #363428

  • Bozi
  • Bozi's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4472
  • Otrzymane dziękuję: 2418
Ależ okazy :blink:
Temat został zablokowany.

Majkowe różane szaleństwo i cała reszta zieloności. 30 Kwi 2015 23:04 #363437

  • Krzysia
  • Krzysia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1466
  • Otrzymane dziękuję: 1569
Wow, ale pędraki :supr3:.
Też nigdy nie widziałam rohatyńca, ma fajny pancerzyk ;)
...Bo marzenia się spełniają tylko tym, którzy je mają...

Próbuję spełnić jedno z nich
Temat został zablokowany.

Majkowe różane szaleństwo i cała reszta zieloności. 30 Kwi 2015 23:21 #363447

  • Aszka
  • Aszka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2491
  • Otrzymane dziękuję: 2655
Dlatego nie lubię krewetek .U mnie najwięcej pedrakow w nieużytkach. Podrzucam ptakom
Temat został zablokowany.

Majkowe różane szaleństwo i cała reszta zieloności. 01 Maj 2015 08:32 #363488

  • wxxx-a
  • wxxx-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3467
  • Otrzymane dziękuję: 1103
Majeczku przy oglądaniu twoich robali dostałam gęsiej skórki.Paskudne :hammer: Wszystkie one są bardzo żarłoczne ,a korzonki to tylko chrupią im w paskudnych mordach .Podgryzają wszystko co się da.
Reszta twojego ogrodu zdecydowanie piękniejsza :kiss3:
Temat został zablokowany.

Majkowe różane szaleństwo i cała reszta zieloności. 01 Maj 2015 10:47 #363548

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20264
  • Otrzymane dziękuję: 64796
Majeczko :)
Na pewno narażę się miłośnikom roślinności ogrodowej, ale muszę wystąpić w obronie rohatyńca :) To największy europejski chrząszcz, prawnie chroniony i bardzo, bardzo rzadki. To prawdziwy zoologiczny rarytas. Niegdyś licznie występujący, obecnie - poprzez stosowanie środków ochrony roślin i nawozów sztucznych coraz rzadszy ...
Samica składa jaja w trocinach, spróchniałych pniakach, w pryzmach kompostowych, obumarłych korzeniach; larwy, które się wylęgają, odżywiają się martwą materią organiczną, nie czynią szkód wśród roślin, w przeciwieństwie do pędraków chrabąszcza czy czerwczyka ....
Jednak ostateczna decyzja należy do Ciebie ...
Zaprawdę, piękny okaz :)
pozdrawiam cieplutko, życzę bardzo miłego, udanego weekendu :kiss3:
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): olibabka, sierika, edulkot

Majkowe różane szaleństwo i cała reszta zieloności. 01 Maj 2015 10:53 #363554

  • wxxx-a
  • wxxx-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3467
  • Otrzymane dziękuję: 1103
Anuś kochana ,a co jedzą gdy nie mają martwej materii organicznej ? podejrzewam ,że młócą wszystko za koleją .Ale ,też chylę głowę jeśli to okaz pod ochroną :teach:
Temat został zablokowany.

Majkowe różane szaleństwo i cała reszta zieloności. 01 Maj 2015 11:14 #363563

  • edulkot
  • edulkot's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2906
  • Otrzymane dziękuję: 3009
Aneczko i bardzo Ci dziękuję za taką opinię :kiss3: :kiss3: :kiss3:
Trochę wczoraj poszperałam w necie i znalazłam znikome informacje o sposobie życia i żywienia tego ślicznego nosorożca. Co prawda te 3 pędraki zostawiłam na noc w wiaderku, ale rano wysypałam je do nowej pryzmy kompostowej. Do kompostu wrzucam wszystko co mam pod ręką, suche czy ścięte gałązki różnych drzewek, suche liście, zgrabki czyli trociny i korę z drewna opałowego przywiezionego z lasu. I pewnie w tym drewnie przyjechały pierwsze rohatyńce nosorożce do mnie. Wczoraj kopiąc spotkałam bardzo dużo dorosłych, ale były chyba tylko samice, ten ze zdjęcia to wyraźnie jest samiec. Żadnego dorosłego nie wyciągałam, tylko przerzuciłam razem z kompostem i myślę, że dalej będą sobie układały życie w tej 'pysznej materii'. :)
Ewo chyba jednak nie są takie groźne jak reszta pędraków, takich wielkich nie spotkałam jeszcze kopiąc w ziemi, one żyły sobie w średnio przerobionym kompoście. Wychodzi na to że mam hodowlę rohatyńca. :wink4:
Olu najwięcej ich jest w darni, ale i w ziemi przy posadzonych jesienią krzewach różanych. Takie o normalnych rozmiarach ubijam na miejscu. ;)
Krzysiu te dorosłe są bardzo fajne i wcale nie mają ochoty gdzieś lecieć, i chyba nawet dorosłe żyją wśród kompostowej materii. :)
Bożenkopędraki wielkie, ale i dorosłe samice są dość spore, dzisiaj jak je znajdę to porobię zdjęcia. :)
Marto bo one chyba właśnie z lasu przyjechały z drewnem opałowym. Zresztą chyba nie tylko takie żyjątka przyjechały do mnie z lasu. Pierwszy raz napotkałam też dwa lata temu gąsienice szkodnika drzew trociniarka czerwica



Chyba przestało siąpić, idę trochę pokopać :flower:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Majkowe różane szaleństwo i cała reszta zieloności. 01 Maj 2015 12:05 #363575

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20264
  • Otrzymane dziękuję: 64796
Majeczko :)
Bardzo Ci dziękuję ... jeśli przeszkadzają Ci mimo wszystko, wywieź je po prostu do najbliższego liściastego lasu, rozgarnij trochę ściółkę lub poszukaj spróchniałego pnia - będą Ci nieskończenie wdzięczne. Możesz także przekazać całe stadko leśniczemu - zwariuje z radości, to naprawdę bardzo rzadki gatunek chrząszcza :)
Tak, na zdjęciu jest przepiękny okaz samca, dziewczyny nie mają "poroża".

Myszko :)
Martwa materia organiczna znajduje się w każdym skrawku zieleni :) to trocinki, suche liście, opadłe igły, spróchniałe drewno, rozkładające się resztki roślinne ...
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.

Majkowe różane szaleństwo i cała reszta zieloności. 01 Maj 2015 12:12 #363578

  • Orszulkaa
  • Orszulkaa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3063
  • Otrzymane dziękuję: 3455
Aszka wrote:
Dlatego nie lubię krewetek .U mnie najwięcej pedrakow w nieużytkach. Podrzucam ptakom

Ja tez podrzucam ptakom, ale zanim one je znajdą to pędraki zdążą się znów zakopać w ziemi :rotfl1:
A te czerwone to pierwszy raz widzę :supr3:
Temat został zablokowany.

Majkowe różane szaleństwo i cała reszta zieloności. 01 Maj 2015 14:04 #363597

  • hanya
  • hanya's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3913
  • Otrzymane dziękuję: 3479
Majeczko, jaki piękny rohatyniec, ja też takiego chcę :woohoo: Nigdy tu nie spotkałam takiego stworzenia, bardzo lubię wszystkie stworzenia w ogrodzie, z wyjątkiem ślimaków :mad2: Inne w normie, nawet szkodniki typu mszyce, niszczylistka, poskrzypka występują w ilościach do opanowania. Ślimaki za to w ilościach przerażających.
Za oknem średnio przyjemnie: grzmi, pada, wieje, ciepło a nagle bardzo zimno. U Ciebie pewnie podobnie, nie mamy szczęścia do majówek :(
:hug:
Serdecznie pozdrawiam i zapraszam do Ogrodu wśród starych sosen

Hanka
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Majkowe różane szaleństwo i cała reszta zieloności. 01 Maj 2015 14:22 #363601

  • edulkot
  • edulkot's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2906
  • Otrzymane dziękuję: 3009
Właśnie wróciłam z ogrodu wściekła bo niby jest słonko ale co chwila coś tam siąpi i ani deszczu ani roboty nie ma przy takiej pogodzie :mad2:

Aneczko one mi wcale nie przeszkadzają, niech sobie siedzą w kompostach i przerabiają materię na coś pożytecznego. Mam tak pojemne kompostowniki, że sama nie jestem w stanie ich przekopywać co roku, dlatego sprzymierzeńcy mile wskazani. Ale chętnie mogę się nimi podzielić z potrzebującymi. :lol:
Ula dlatego wolę te złe pędraki ukatrupić na miejscu, ewentualnie zebrać do wiaderka i wysypać ptakom na utwardzone podłoże. Jakbym miała drób to dostawałyby zawsze takie przysmaki. W czasach jak miałam kury to zbierałam im ślimaki, jak one się nimi obżerały :devil1:
Dobrze, że tego czerwonego nie widziałaś bo to wstrętny szkodnik drzew: brzóz, wierzb, topoli, a z owocowych zasmakowały mu jabłonie :angry:
Haneczko jakbyś bardzo ich chciała to mogę zrobić Ci paczuszkę i przesłać parkę, tylko musiałabym znaleźć samca bo wczoraj trafiłam chyba same samice.
Dzisiaj odkopałam dwa mniejsze pędraki i zastanawiam się jak one się zmieniają w miarę rozwoju i te młodsze czy się różnią od pędraków szkodliwych :unsure:
Ślimaki to istna plaga, najlepiej wpuścić kury to je wygrzebią, zwłaszcza jajka ślimacze :silly:
Majówka zdecydowanie za mokra na roboty ogrodowe a za sucha na podlewanie, ot ogrodnikowi nigdy nie dogodzi :devil1:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Ma Gorzatka

Majkowe różane szaleństwo i cała reszta zieloności. 01 Maj 2015 17:15 #363669

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20264
  • Otrzymane dziękuję: 64796
Majeczko :)
Nie oddzielaj samca!!!! Rohatyńce żyją w grupach haremowych ( faceci mają dobrze .... ) :)
Doczytałam, że dorosłe osobniki odżywiają się m.in. owocami, a pędraki - trocinami drzew liściastych, np. dębu.
Niech się zatem szczęśliwie mnożą :woohoo:
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): sierika

Majkowe różane szaleństwo i cała reszta zieloności. 01 Maj 2015 21:47 #363882

  • sierika
  • sierika's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Natury nie oszukasz,czyli moje dojrzewanie do eko
  • Posty: 4104
  • Otrzymane dziękuję: 4954
Amen, takie czerwone mam i ja, podżerają wierzbę.
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.653 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum