TEMAT: Majkowe różane szaleństwo i cała reszta zieloności.

Majkowe różane szaleństwo i cała reszta zieloności. 01 Maj 2015 22:59 #363934

  • edulkot
  • edulkot's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2906
  • Otrzymane dziękuję: 3009
Dzisiaj taki zwariowany dzień, do tego cały post nafaszerowany zdjęciami i odpowiedziami uleciał gdzie , dlatego dałam sobie spokój na kilka godzin, a teraz widzę, że w odpowiedziach pominęłam Ewę :oops: wybacz mi :kiss3:terlica wrote:
ooo jaa!
Majka, pudełko od zapałek jest pełnowymiarowe?
Olbrzymy!
Ewo to jest pełnowymiarowe pudełko a one są takie olbrzymie, podobno to jeszcze nie te największe larwy i z tych wyjdzie dorosły dopiero za rok. :ohmy:
Aneczko dobrze, nie będę dzielić rodzinki skoro one takie do siebie przywiązane, jakby co to mogę wysłać niedorosłe dzidziusie :lol:
Dzisiaj przy kopaniu znalazłam jedną samicę i kilka larw takich dużych i trochę mniejszych. Przeszukiwałam net ale nigdzie nie natrafiłam na zdjęcia wcześniejszych faz rozwoju. Gnębi mnie kwestia nóżek u larw, czy one te nóżki mają od samego początku, bo znalazłam jedną mniejszą i całkiem bez nóżek :unsure: Jakbyś mogła mi podrzucić stronę gdzie tyle ciekawych wieści wyczytałaś byłabym wdzięczna :kiss3:
Ewo no właśnie, szkodniki okropne z tych czerwonych :angry:

To teraz te zdjęcia które poszły w kosmos bo niedługo będą nieaktualne :P

czosnek niedźwiedzi kwitnie


tulipany ciągle się trzymają


Dynasty chyba się zmutowały


magnolia Susan i wiśnie


szafirki i omiegi też jeszcze ładnie wyglądają, z daleka


zaczynają jabłonie


śmieszny szafirek Fantasy Creation


fiołek palczasty albo dłoniasty


pigwowiec cały w kwiatkach


jak maj to i konwalie


kokoryczka też już się szykuje


Zakątek Goldiego robi się żółty
smagliczka


Hakonechloa też już ładnie żółci się


kocimiętka dla kocików


A teraz idę lulu bo jutro kolejny roboczy dzień :sleep:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Robaczek, Bozi, VERA, hanya, Adasiowa


Zielone okna z estimeble.pl

Majkowe różane szaleństwo i cała reszta zieloności. 01 Maj 2015 23:20 #363941

  • Robaczek
  • Robaczek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2526
  • Otrzymane dziękuję: 2972
Majutku, u mnie w kompoście też widywałam takie pędraki jak pokazywałaś ostatnio, ale nigdy nie potrafię odróżnić larw chrabąszcza majowego od tych innych, pożytecznych :think:
Najbardziej się boję niszczylistki. ale ona chyba ma mniejsze larwy? Pewnie niedługo zacznie żerować.. :jeez:
Czy pokazały się u Ciebie bruzdownice? U mnie ostatnio coraz więcej muchówek różnej maści i już mam problem z identyfikacją czy to bruzdownice, lenie, obnażacze czy nimułki :blink:
Ehh..szkoda słów, lepiej o tym nie myśleć i cieszyć się majem :flower2:

Cudne zdjęcia i piękne kwiaty :bravo:
Pozdrawiam serdecznie :bye:
Pozdrowionka :-) Kasiek
Ogródek Robaczka
Ostatnio zmieniany: 01 Maj 2015 23:22 przez Robaczek.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): edulkot

Majkowe różane szaleństwo i cała reszta zieloności. 02 Maj 2015 07:42 #363969

  • ulakonie
  • ulakonie's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2728
  • Otrzymane dziękuję: 391
Ja tam nie umiałabym tych robali pożytecznych od szkodników odróżnić. Ale po zniszczeniach na ogrodzie sądzę, ze mam te szkodniki. Stąd tępię ile wlezie.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): edulkot

Majkowe różane szaleństwo i cała reszta zieloności. 02 Maj 2015 07:48 #363972

  • Aguniada
  • Aguniada's Avatar
Majutek, dzień dobry!
Jakże miło obudzić się w słoneczny, sobotni poranek :)
Jeszcze nie wiem, co dziś będę robić, ale ogrodowanie musowo ;-)
Jaki cudny jest ten szafirek Fantasy Creation! Czy jego kwiat jest tak duży, czy to tylko złudzenie ze zdjęcia?
Bardzo mi się podoba Twoja wiosna - kolorowa i już bardzo dorodna.
Idę sprawdzić moje konwalie - może też już wypuściły kwiaty?
Miłego!
Temat został zablokowany.

Majkowe różane szaleństwo i cała reszta zieloności. 04 Maj 2015 10:55 #364641

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20264
  • Otrzymane dziękuję: 64796
Majeczko :)

Większość informacji na temat rohatyńca pochodzi z moich opasłych ksiąg z czasów studenckich, jednak na przykład o pokarmie dla dorosłych wyczytałam w necie ( wpisałam w Google "pożywienie dla rohatyńca" i wybrałam artykuł o domowej hodowli tego chrząszcza ). Byłam szczerze zaskoczona, że rohatyniec nie jest pod ochroną ... może mam przestarzałe dane :supr:
Tak czy inaczej, ów uroczy gigant jest całkowicie nieszkodliwy dla naszych upraw. Acha, rozwój obejmuje trzy stadia larwalne; być może te mniejsze są "młodsze", natomiast te, którym zrobiłaś zdjęcie są prawdopodobnie ostatnią fazą rozwojową.

Ten szafirek jest rewelacyjny! Wcale nie jest śmieszny ;-) na pierwszy rzut oka podobny do kwitnących czosnków ozdobnych. Twoja różyczka ( :thanks: ) dostanie na początek ozdobną, drewnianą kratownicę i miejsce przy domku - będę ją miała w ten sposób cały czas "pod ręką" :)
Czy lilia na jednym ze zdjęć ma podporę?
Zakątek Goldiego - wzruszająco piękny ...
pozdrawiam cieplutko :kiss3:
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): edulkot

Majkowe różane szaleństwo i cała reszta zieloności. 04 Maj 2015 12:00 #364665

  • hanya
  • hanya's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3913
  • Otrzymane dziękuję: 3479
Nie rozdzielaj rodzinki, Majko. Dobrze im u Ciebie i nie muszą emigrować :) U Ciebie wiosna bardzo bogata, kolorowa i wielogatunkowa :happy: jak to dajesz radę obrabiać :jeez: moje czosnki niedżwiedzie jeszcze nie kwitną, może dlatego, że rosną w cieniu; liście szafirków czymś póżniej 'zarastają'? Nie mam przekonania do cebulowych wiosennych, moje krokusiki wyglądają okropnie, nie mam, jak ich zasłonić i chyba jesienią pójdą do donicy, jak reszta ich kolegów :happy: Miłego dnia :hug:
Serdecznie pozdrawiam i zapraszam do Ogrodu wśród starych sosen

Hanka
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): edulkot

Majkowe różane szaleństwo i cała reszta zieloności. 04 Maj 2015 21:48 #364851

  • ewamaj66
  • ewamaj66's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1864
  • Otrzymane dziękuję: 572
Trociniarkę miałam nieszczęście poznać, moja Hakuro i migdałek trójklapowy też :angry:
Zimno i padało wieczorem. Zimy nie było, ale i wiosny na razie nie uświadczyłam :angry:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): edulkot

Majkowe różane szaleństwo i cała reszta zieloności. 04 Maj 2015 22:59 #364911

  • edulkot
  • edulkot's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2906
  • Otrzymane dziękuję: 3009
Leci ten czas jak szalony, całymi dniami zawsze coś działam, a to w domu, a to w ogrodzie, a to gdzieś na wyjeździe, a jak przychodzi wieczór to padam nosem w klawiaturę i niewiele mogę z siebie sensownego wydobyć :sleepy:
Czasami coś tam poczytałam i gdzieś tam pozaglądałam, dzisiaj postanowiłam do nikogo nie zaglądać tylko w końcu odpowiedzieć bardzo miłym gościom :oops: :kiss3:

Kasiek niszczylistka ma dużo mniejsze larwy, te to są wyjątkowe giganty i nie sposób ich z żadnymi innymi je pomylić.Muchówek też lata u mnie sporo, nie przyglądam im się zbytnio tylko odruchowo je zgniatam jak uda mi się jakąś dopaść.
Muszę zrobić oprysk róż i innych roślin mospilanem bo oprócz mszyc jest też plaga gąsieniczek, jak co roku o tej porze i nie mam zamiaru czekać na lepsze 'jutro' tylko wytaczam chemię :angry:
Wiosnę muszę mieć kolorową bo takie widoki ładują moje akumulatory :lol:

Ula witam Cię :flower1: tępienie ręczne wychodzi mi odruchowo i czasami nawet nie pomyślę czy to aby na pewno jest szkodnik :ohmy: tylko odchyły od normy mnie zastanawiają :crazy:

Aguś czytałam u Ciebie, żeście wykonali cały plan :bravo: ja chyba nie dotarłam nawet do połowy, choć usiłuję każdą wolną chwilę spędzać przy pracach ogrodowych ;)
Ten szafirek jest rzeczywiście bardzo duży, dzisiaj widziałam, że niektóre są prawie całe rozkwitnięte i są ogromne, jutro zrobię jakieś zdjęcia.
Bo wiosna musi być kolorowa i radosna :drool:

Aneczko to że rohatyniec w Polsce nie jest pod ochroną to też doczytałam, wszędzie jest chroniony i ja też będę go chronić bo to bardzo fajny gość, nawet Marta się go nie wystraszyła. Jak będę dalej przekopywać to muszę dobrze przyglądać się różnym osobnikom i różnym larwom, nawet na forach owadzich nie ma zdjęć młodszych larw. ;)
Róża Dr. W. Van Fleet bardzo szybko zarośnie kratkę i będzie wspinać się po dachu domku sama czepiając się nierówności tylko dajcie jej trochę czasu :drool:
Kwiatostan szafirka przypomina czapeczkę krasnoludka, taka szpiczasta i dość szeroka dołem :rotfl1:
Tej lilie, jak i innym pozostały zeszłoroczne ścięte pędy, zawsze na zimę zostawiam dość wysokie, żebym wiedziała że to miejsce jest już zajęte :rotfl1: A że ciągle nie wyrabiam na zakrętach to sporo takich niedociągnięć widać w niby wysprzątanym ogrodzie :blink:
Bo Zakątek Goldiego musi być idealnie żółto-niebieski, jak słoneczne niebo gdzieś tam za Tęczowym Mostem :hearts:

Haneczko nie ogarniam choć bardzo się staram i prawie codziennie spędzam długie godziny w ogrodzie, jest zbyt wielki jak na jedną parę rąk :pinch: ale mimo wszystko ciągle coś tam dłubię i kopię i ścinam bo to kocham :hearts:
Po szafirkach dość szybko zarastają miejsca różnymi kwiatami, wzdłuż domu zarasta kocimiętka i malwy, w innych jednoroczne smagliczki panoszą się niepodzielnie i to bez mojej ingerencji a krokusy przeważnie rosną w nogach innych kwiatów, które kwitną latem. Teraz mają fajne zielone grzywki, a jak zżółkną to już są zasłonięte przez inne roślinki. :wink4:

Ewuś czyli trociniarka nie tylko jabłonie lubi w naszych ogrodach :angry:
U nas wiosna jest zdecydowanie za sucha, choć temperatury bywają różne, np dzisiaj było bardzo ciepło i przyjemnie grzało plecy, podobno taka wyraźna różnica pomiędzy południem a północą ma być cały tydzień, i podobno ma w końcu solidnie popadać ;)

Wczoraj zrobiłam tylko zdjęcia powojników pięknie kwitnących, rabata ciągle wygląda bardzo pusto, aż prosi się o jakieś wiosenne kwiaty, ale ona jest ciągle w fazie tworzenia.





Maidwell Hall


Pamela Jackman


A teraz do łóżeczka na zasłużony odpoczynek :sleep:
Wszystkim życzę kolorowych snów i bardzo miłego dnia :kiss3:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Bozi, VERA, Krzysia, Adasiowa

Majkowe różane szaleństwo i cała reszta zieloności. 05 Maj 2015 08:31 #364961

  • Aszka
  • Aszka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2491
  • Otrzymane dziękuję: 2655
Z przykrością ale mówię - dla mnie robak to robak :( nie potrafię odróżnić dobrego od złego.Te spod darni 'fuj" zbieram i rzucam ptakom. Tzw. glizdy wyrzucam na kompost reszty udaję,że nie widzę. Mam tyle ptaków w ogrodzie,że pewnie załatwiają sprawę
Temat został zablokowany.

Majkowe różane szaleństwo i cała reszta zieloności. 05 Maj 2015 10:55 #364995

  • katja
  • katja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1562
  • Otrzymane dziękuję: 552
Majka, gdzie mi do takiej wiosny :eek3: . U Ciebie cudna kolorowa :bravo: . Jak wyjeżdżałam w niedzielę z działki, to smagliczka nie miała nawet zamiaru kwitnąć. A ten uroczy powojnik, to bardzo wczesny musi być :supr: .

:bye:
Pozdrawiam
Kasia

Ogród Kasi
Temat został zablokowany.

Majkowe różane szaleństwo i cała reszta zieloności. 05 Maj 2015 16:34 #365050

  • Daniela
  • Daniela's Avatar
Maju, :hug:
bardzo ładnie kwitną Ci klemki. Ja niestety musiałam wiosną swoją Cecile mocno ściąć, była zbyt wielka. Wypuszcza pędy, ale na pierwsze kwitnienie nie mam co liczyć. Muszę poczekać jak się rozwinie w sezonie. Dobrze, że są też inne na pocieszenie. :flower2:
Tak się przyglądam jak wygląda u Ciebie to ogrodzenie zielone. Czekają nas na działce zmiany, bo nasz drewniany płot wieczny nie będzie. Roślinność się rozrosła, to może teraz coś w tym stylu zrobimy. Chcemy też podwyższyć ogrodzenie, żeby nie dostawały się duże psy (w niższej części działki płot sąsiada ma tylko 70 cm) i różne jeleniowate, które szczególnie zimą wchodziły bez problemu. :)
Temat został zablokowany.

Majkowe różane szaleństwo i cała reszta zieloności. 05 Maj 2015 17:44 #365065

  • wxxx-a
  • wxxx-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3467
  • Otrzymane dziękuję: 1103
Majeczku ,ależ Ty masz porządki :woohoo: Ja grzebię i grzebie w tym moim piachu i nie mogę się wyrobić .Pigwowiec masz oblepiony kwiatem ,a mój w tym roku dużo mniej poszalał.Pięknie masz :flower2:
Temat został zablokowany.

Majkowe różane szaleństwo i cała reszta zieloności. 05 Maj 2015 18:33 #365070

  • Forumowa Żabula
  • Forumowa Żabula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8500
  • Otrzymane dziękuję: 3487
Powojniki to jedne z moich ulubionych roślin ogrodowych. A jeszcze jak kwitną, to wtedy stanowią fantastycznie piękny parawan. Już sobie wyobrażam np. Clematisa ''President'' i inne jego odmiany w kontrastowych kolorach w moim przyszłościowym ogródku, a w jego towarzystwie rosłaby np. Ketmia Syryjska. No oczywiście byłyby tam też Azalie, Różaneczniki. Forthegilla też by się przydała (lubię ją z powodu szczotkowatych kwiatów, podobnie jak i Kuflika cytrynowego). Ale na razie to tylko marzenia! :)
Dobrego dnia. Pozdrawiam.
Temat został zablokowany.

Majkowe różane szaleństwo i cała reszta zieloności. 06 Maj 2015 13:28 #365355

  • edulkot
  • edulkot's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2906
  • Otrzymane dziękuję: 3009
Olu mnie tam żadne robaki nie przerażają, tylko większość z nich kończy tragicznie :devil1:

Kasiu nie ma się co dziwić, że Twoja wiosna późniejsza, wszak na północy jest zdecydowanie chłodniej. Ale i u Ciebie będzie żółto od smagliczek, a moje wtedy będą się nadawały do przycięcia.
Powojniki z Grupy Atragene (powojniki botaniczne) bo to właśnie one tak wcześnie kwitną, choć nie wszystkie bo Lemon Dream dopiero nabiera zieloności i tworzy pączki, są bardzo łatwe w uprawie, nie wymagają żadnego cięcia i nie sprawiają kłopotów, a tak wcześnie zdobią nasze ogrody. :drool:

Danielo moja Cecile też chyba wymaga cięcia bo taka łysa i sucha zrobiła się od dołu a kwitnie wśród pędów Flammentanz



Ten płotek został specjalnie postawiony na samym środku działki, odgradza rurę rozsączową z oczyszczalni a jednocześnie zrobiło się miejsce dla klemków, a przed nimi dla róż i ich świty. Montuje się go dość łatwo i nie wygina się jak zwykła siatka, śmiało mogę przywiązać do niego nawet ciężkie rośliny, a pod klemkami nawet się nie ugnie. :wink4:

Ewo przecież ja pokazuję tylko to gdzie jest w miarę porządek, choć i w takich miejscach mogą znaleźć się jakieś wpadki jak w postaci zeszłorocznego pędu lilii :devil1: Liczę na owoce pigwowca, może zrobię w tym roku nalewkę czy syrop :drink1:

Krzysiu też bardzo lubię powojniki, ale nie sadzę tych kapryśnych wielkokwiatowych, mam ich tylko dwa Barbara ze względu na Basię i Semu przez przypadek i z niego jestem bardzo zadowolona, obrósł całą pergolę i konkuruje z Sympathie o długość pędów :rotfl1:
Masz bardzo piękne marzenia o swoim ogródku, nic nie stoi na przeszkodzie żeby marzyć, wszak marzenia sie kiedyś spełniają, czego Ci życzę z całego serca :hug:


Obiecałam zdjęcia fantazyjnego skoro nie śmiesznego szafirka Fantasy Creation.



z moimi paluchami, żeby pokazać wielkość kwiatu


z bliska


częściowo rozwinięty
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): olibabka, Bozi, hanya, Ma Gorzatka, Adasiowa

Majkowe różane szaleństwo i cała reszta zieloności. 06 Maj 2015 22:22 #365586

  • Margo2
  • Margo2's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3514
  • Otrzymane dziękuję: 1577
Ale te Szafirki są śmieszne
I spore, myślałam, ze kwiatki sa dużo mniejsze
Ja też ciągle nie mam czasu. Dopiero teraz przeczytałam o problemach córki z wykopem.
Ma problem. Trzeba będzie porządny drenaż zrobić.
Liczę na to, że architekt zrobi projekt jak najszybciej.
Temat został zablokowany.

Majkowe różane szaleństwo i cała reszta zieloności. 06 Maj 2015 22:34 #365597

  • elsi
  • elsi's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1277
  • Otrzymane dziękuję: 611
Taki fantazyjny szafirek gdzieś mi się zapodział.
Ten niebieski powojnik mnie zachwycił, piszesz, że one łatwe w uprawie.
A ja sobie uświadomiłam, że kiedyś posadziłam trzy i one ledwie wegetują.
Postanowiłam tu i teraz, że je jak najszybciej przesadzę w inne miejsce i zadbam jak należy.
Przeczytałam, że za gospodarstwem się rozglądacie, te 50 ha to u nas niemożliwe,
tu takie rozdrobnione raczej, a pola ciagną się wąskimi pasami lub w szachownicę ;) .
Ma to swój urok, ale nie są to gospodarstwa rozwojowe.
Pozdrawiam.
Elżbieta

W moim ogrodzie
Temat został zablokowany.

Majkowe różane szaleństwo i cała reszta zieloności. 06 Maj 2015 23:00 #365625

  • edulkot
  • edulkot's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2906
  • Otrzymane dziękuję: 3009
Gosiu czyli nie tylko mnie te szafirki śmieszą :rotfl1: kwiaty rzeczywiście spore a przecież do niedawna wegetowały w dość małej doniczce :ohmy:
Budowa córki postępuje do przodu choć dzisiaj w strugach deszczu niewiele zrobili, na drenaż materiał już jest tylko muszą stanąć mury piwnicy.
Przypomniałaś mi że mam zadzwonić do architekta, co tam słychać w naszym projekcie :unsure:
Elu skoro nornice wyżarły tulipany to pewnie i szafirkami nie pogardziły :angry:
Ogólnie powojniki lubią wapienną ziemię, garść dolomitu, trochę potasu i takie najłatwiejsze dadzą sobie radę.
Takie duże gospodarstwa to bywają na północ od Was, raczej na dalekiej północy :devil1: a tam zimy srogie i nie bardzo mi się uśmiecha taki ziąb ;)

Zanim zakwitną róże i rodki ...










jakiś zapomniany narcyz


resztki tulipanów Klusjusza Sheila wśród zadarniaczy potulipanowych


coraz śmielej smagliczki i kocimiętki
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): olibabka, Adasiowa

Majkowe różane szaleństwo i cała reszta zieloności. 07 Maj 2015 08:31 #365683

  • Aszka
  • Aszka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2491
  • Otrzymane dziękuję: 2655
Dzisiaj przeczytałam artykuł o pladze kleszczy i ktoś napisał ,że tam gdzie nornice tam kleszcze.I mamy bardzo mocno uważać.
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.785 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum