TEMAT: Zielona bombonierka

Zielona bombonierka 04 Maj 2014 21:01 #252919

  • bozunia
  • bozunia's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 231
  • Otrzymane dziękuję: 145
Witam serdecznie w mojej bombonierce!

Mam na imię Bożka. "Sercem" na zawsze zamościanka, "nogami" - poznanianka.
Tytuł wątku to zasługa forumowiczki Wandy, która kiedyś tak nazwała mój skrawek ziemi. Bardzo spodobała mi się ta nazwa. Ogródek to zbyt wielkie słowo, jak na dodatkowy, zielony pokój przy podmiejskim mieszkaniu. W prawdziwym ogrodzie taka powierzchnia byłaby "tylko" większą rabatką. Ma wymiary 5x7,5m. Jednak dla mnie, sześć lat temu, były to hektary w porównaniu do balkonu i parapetów w poprzednim mieszkaniu ;) Kiedy przeprowadziliśmy się do nowego mieszkania, prawie od razu zaczęliśmy działać w temacie ogródka, bo marzyłam o codziennej porannej kawie "pod gołym niebem". Trzeba było posprzątać po budowie, przywieźć dobrą żyzną ziemię i przynajmniej początkowo posiać trawę (o bieganiu boso też marzyłam, a wokół była sama glina). Po pięciu latach widzę, jak zmieniła się gleba. Oczywiście na lepsze. Pracowałam nad nią ciężko. Dwa lata czekałam na pojawienie się dżdżownic. Były też dobre strony, bo nie było jeszcze ślimaków ani innego szkodliwego robactwa. Ogródek jest z tyłu mieszkania, od strony płn- zach. Położenie też nieciekawe, ale przynajmniej latem jest dosyć chłodno od rana. Mam też przed wejściem do domu słoneczną suchą rabatkę, na której pod brzozą 'Youngi' rosną "słońcoluby"(również w namiarze :rotfl1: )

Założenie ogródka na tak małej przestrzeni było dla mnie nie lada wyzwaniem, ponieważ chciałam mieć w nim wszystkie rośliny świata :rotfl1: Nasadzeniami rządził głównie przypadek, byłam bardzo zachłanna ;) Coś z tego mi zostało do dziś. Bombonierka jednym kojarzy się z małymi smacznymi czekoladkami, dla mnie to eksplodujący lada moment, z powodu nadmiaru roślin, ogródek. Od dziecka chciałam być kwiaciarką... Nie, przepraszam, początkowo chciałam być zakonnicą, później kwiaciarką ;) Wybrałam inny zawód, jednak miłość do kwiatów i roślin została mi do dziś. Jako przedszkolak rozmnażałam dosyć wymagające kwiaty doniczkowe i teraz dopiero zdaję sobie sprawę, że nie każdemu dziecku w tym wieku udałoby się to zrobić. Dla mnie to było normalne, zawsze mi wszystko rosło. Ta miłość do rozmnażania roślin została mi również do dziś. Efektem jest ciągły "pegieer" w domu ;) Mój M śmieje się, że mieszkamy w stacji hodowli roślin :rotfl1: Myślę, że duży wpływ na moje zamiłowanie do zieleni miała działka rodziców i babcia, mieszkająca na wsi.

Oprócz mojej skłonności do gromadzenia zieleniny, największym problemem ogródka był brak intymności. To wynik "nowoczesnego" budownictwa deweloperskiego. Byle upchać jedno na drugim i sprzedać. Dziś jest już trochę lepiej, co nieco urosło i trochę osłania od sąsiadów, którzy mogli "zaglądać w garnki" ;) Wiem, że nigdy nie będzie tu tajemniczego ogrodu, takiego jaki sobie wymarzyłam, ale namiastkę już mam. Ponoć nawet w kałuży można zrobić jezioro a w dziurze na chodniku ogród ;)

Serdecznie zapraszam!

Tak było w 2009

RG7JLIV.jpg





Z czasem zaczęło trochę zarastać, powstało oczko i nastąpiło kilka zmian.



Attachment IMG_09012.jpg not found




IMG_0364_2014-05-04.jpg



e282a26fe9699d82_2014-05-04.jpg


ccd6f267961e57a2.jpg


_MG_7365.jpg


_MG_8402kopia.jpg


_MG_8829.jpg


_MG_3562.jpg
Załączniki:
Ostatnio zmieniany: 05 Maj 2014 07:25 przez Gosia.
Za tę wiadomość podziękował(a): Alina-277, Amarant, VERA


Zielone okna z estimeble.pl

Zielona bombonierka 04 Maj 2014 21:05 #252925

  • Shirall
  • Shirall's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3980
  • Otrzymane dziękuję: 747
Bożka....jesteś, jak fajnie! :hug: :kiss3: :dance:
Za tę wiadomość podziękował(a): bozunia

Zielona bombonierka 04 Maj 2014 21:15 #252935

  • bozunia
  • bozunia's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 231
  • Otrzymane dziękuję: 145
Cześć Marta! Trochę mi nie idzie wstawianie zdjęć... Mam nadzieję, że załapię szybko o co chodzi ;)Ostatnie zdjęcie wyświetla się jako załącznik. Czy tak ma być?
Ostatnio zmieniany: 04 Maj 2014 21:16 przez bozunia.

Zielona bombonierka 04 Maj 2014 21:21 #252942

  • Aguniada
  • Aguniada's Avatar
Bożko, jakże się cieszę, że będę mogła podziwiać Twój ogród!
Przeadekwatna nazwa - jestem nią zauroczona i całkowicie kupiona, ponieważ w 100% oddaje charakter Twojego urzekającego zielonego pokoju.
Zawsze z zachwytem oglądam, jak aranżujesz tę niewielką przestrzeń.
Rośliny i dekoracje na szóstkę!
Pozdrawiam gorąco,
A

Zielona bombonierka 04 Maj 2014 21:22 #252944

  • Anowi
  • Anowi's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1825
  • Otrzymane dziękuję: 1586
Witaj! piękna ta Twoja bombonierka :lol: Tak ją zagospodarowałaś,że wygląda na większą niż jest :bravo:
Pozdrawiam IWONA
Mały ale mój...
Za tę wiadomość podziękował(a): bozunia

Zielona bombonierka 04 Maj 2014 21:23 #252950

  • Shirall
  • Shirall's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3980
  • Otrzymane dziękuję: 747
musi być dodaj plik, potem wstaw i pojawi się w oknie wiadomości :hug:

Zielona bombonierka 04 Maj 2014 21:38 #252965

  • bozunia
  • bozunia's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 231
  • Otrzymane dziękuję: 145
Dzięki Dziewczyny! Rozpoczęłam wątek starociami, ale od czegoś trzeba zacząć ;) Żeby dopełnić całości, pozwolę sobie pokazać jeszcze rabatkę frontową "Pod Brzozą". Kilka osób na forum zna mój ogródeczek, ale jestem tu nowa i nie wszyscy znają bombonierkę, więc należy ją przedstawić chociaż w zarysie.




Rabatka pod brzozą

_MG_8671.jpg


_MG_8254.jpg



IMG_0752.jpg


9a57440411c702e3.jpg


_MG_2984.jpg


IMG_1164kopia.jpg


_MG_8666.jpg
Załączniki:
Ostatnio zmieniany: 04 Maj 2014 21:41 przez bozunia.
Za tę wiadomość podziękował(a): Alina-277, VERA

Zielona bombonierka 04 Maj 2014 21:45 #252969

  • dana1s
  • dana1s's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 195
  • Otrzymane dziękuję: 25
Witaj Bożko często podziwiałam cichaczem Twoje cudowne maleństwo w innym miejscu ;)
Pięknie zaaranżowałaś przestrzeń mimo małego rozmiaru jest bogata w gatunki i cudnie skomponowana :bravo:
Bardzo mi się podoba i będę zaglądała...jeśli pozwolisz :hug:

Zielona bombonierka 04 Maj 2014 21:45 #252971

  • anabuko1
  • anabuko1's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4542
  • Otrzymane dziękuję: 2203
Bożko witaj tutaj :bye:
Zawsze podziwiam Twój ogród ,twoje kompozycje,ogrodowe dodatki :)
Piękne zdjęcia :bravo: :bravo:
Ostrózki piekne,jeszcze troche i znowu będziemy mieli takie piękne widoki,
Łany kobierców kolorowych zawsze robią wrażenie :wink2:

Zielona bombonierka 04 Maj 2014 23:51 #253087

  • Keetee
  • Keetee's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1021
  • Otrzymane dziękuję: 128
Bożka jestem i ja :hearts: Twój ogród to prawdziwy cukiereczek :hearts: :hearts: Myślę,że to wielka sztuka urządzić takie małe przestrzenie....jesteś miszczu w te klocki :bravo:

Zielona bombonierka 05 Maj 2014 06:44 #253128

  • Wolusia
  • Wolusia's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 218
  • Otrzymane dziękuję: 57
Znalazłam Cię i tutaj. Masz rękę do roślinek. Pięknie zagospodarowujesz otoczenie- tylko pozazdrościć. Nie zrezygnuję ze sledzenia twoich poczynań- obiecuję :garden1:

Zielona bombonierka 05 Maj 2014 07:21 #253138

  • Jo37
  • Jo37's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 563
  • Otrzymane dziękuję: 251
Nie znałam wcześniej Twojego ogródka ale jest nim zauroczona.
Coś fantastycznego.
Pozdrawiam,Joanna

Zielona bombonierka 05 Maj 2014 12:57 #253308

  • Lucy36
  • Lucy36's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 5
  • Otrzymane dziękuję: 1
Bożuniu :bye:

Dziękuję za informację i będę odwiedzać Cię tu :)

Zielona bombonierka 05 Maj 2014 14:05 #253329

  • Sweety
  • Sweety's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 674
  • Otrzymane dziękuję: 119
Dzięki na maila. Dopiero teraz przeczytałam i ... jestem :D Mam wątek i tam, bo zostało tam kilku użytkowników, z którymi nie chce tracić kontaktu. Nie ma w tym żadnego drugiego dna.

Zielona bombonierka 05 Maj 2014 14:32 #253343

  • bozunia
  • bozunia's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 231
  • Otrzymane dziękuję: 145
Aguniada, nazwę wymyśliła kiedyś Wanda (od Kamiennych ścieżek pod Czesławem). Mam nadzieję, że nie zażyczy sobie zbyt wielkiej tantiemy ;) Jak dzisiejsze nerwy, puściły już?

Anowi, witam serdecznie :bye: Dziękuję za miłe słowo i odwiedziny. Pokazuję zwykle ogródek w szczegółach, wtedy sprawia wrażenie większego ;)

Marta, dodawanie zdjęć jakoś mi idzie, ale ostatnie wyświetla się zwykle w miniaturce jako załącznik. Czy jest limit ilości zdjęć w poście?

Dana, witaj :bye: Przyznam się, że też bywałam w Twoim ogrodzie anonimowo :oops: Teraz jest okazja poznać nasze zielony kąty bliżej ;) Dziękuję za miłe słowa i zapraszam jak najczęściej.

Aniu, cieszę się, że jesteś :kiss3: Przyznam się, że czekam z niecierpliwością na ostróżki i zawsze się boję, czy zakwitną, czy nie zachorują w tym roku. Dwie mają już małe pąki, ale były kupione wiosną i bardziej podpędzone. Ciekawa jestem tych nowych nabytków.

Januszu, dziękuję, że mnie odwiedziłeś. Zdecydowałam, że będę tutaj kontynuować swój wątek. Przy okazji zmieniłam nazwę, bo wydaje mi się bardziej trafiona ;) Dziękuję za wszystkie dobre słowa, postaram się nie zawieść Ciebie w kolejnych pozytywnych zawrotach głowy ;)

Doris,cieszę się, że jesteś :kiss3: Zbyt duże słowa, jak na skromne moje umiejętności. Przyznam jednak, że marzę o byciem miszczu na większych powierzchniach.

Wolusiu, dziękuję i zapraszam w każdej chwili. Mam nadzieję, że nie zanudzi Cię częste oglądanie kilku metrów ;)

Joanno, witam serdecznie i dziękuję za miłe słowa! Zapraszam na więcej :bye:

Lucynko, dziękuję, że chciało Ci się fatygować tutaj, żeby być ze mną :kiss3: Bardzo to miłe i ogromnie to cenię! Będę zaglądać do Ciebie w miarę możliwości i mam nadzieję, że Ty również wpadniesz do mnie czasem.

Kochani!

Nie rozpoczęłam jeszcze na dobre wątku i powinnam pokazać Wam moje rośliny itp., ale to nie ucieknie ;) Natomiast są wydarzenia, które za jakiś czas ulegną przedawnieniu, nie będą "na czasie".
Mam dla Was dzisiaj relację z mojej wycieczki do Chrzypska, gdzie swoje pola tulipanowe ma B. Królik. Byłam tam po raz pierwszy, na majówce, przy okazji organizowanych od 1 do 4 maja Targów tulipanów. Ogromne tulipanowe pola robią wrażenie. Można było kupić kopane z pola kwitnące tulipany wraz z cebulą. Dostępne były tulipany "kolekcjonerskie" i chyba pięć odmian, które porastały łanami pola uprawne. Zdjęć zrobiłam bardzo dużo (niekoniecznie ładnych, ale nie o teraz chodzi), nie wiem, czy moderator pozwoli mi na zapychanie nimi serwera, ale postaram się oddać Wam kilka chwil, które tam spędziłam. Oczywiście skusiłam się na kilka odmian, a jakże! Jesienią będę się martwić gdzie je posadzę. Chyba nikt nie oparłby się, widząc tyle piękności. Niektóre tulipany już przekwitały, inne miały pąki, ale przynajmniej jest pewność co do zgodności odmiany.




_MG_3761.jpg


_MG_3865.jpg


_MG_3908.jpg



West Point


_MG_3737.jpg



Ballerina


_MG_3912.jpg



Ballade Dream
_MG_3730.jpg


_MG_3898.jpg



_MG_3861.jpg



Flaming Parrot

_MG_3752.jpg



Aquilla

_MG_3789.jpg
Ostatnio zmieniany: 05 Maj 2014 15:03 przez bozunia.
Za tę wiadomość podziękował(a): sd-a, Amarant

Zielona bombonierka 05 Maj 2014 16:02 #253387

  • anabuko1
  • anabuko1's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4542
  • Otrzymane dziękuję: 2203
Ależ cudne pola tulipanowe,cudne kolorowe widoki :)
Widziałam kiedyś takie łany kolorowe w Holandii,niesamowity widok :wink2:

Zielona bombonierka 05 Maj 2014 17:00 #253409

  • bozunia
  • bozunia's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 231
  • Otrzymane dziękuję: 145
Sweety, dziękuję, że jesteś! Ja nie jestem w stanie prowadzić dwóch wątków, więc kłaniam się nisko. Nie szukam drugiego dna. Przecież nikt nie ma Tobie tego za złe, zwłaszcza ja :kiss3:

Aniu, w Holandii jeszcze nie byłam "na tulipanach". Takie łany tulipanów mam przyjemność oglądać na polach w pobliżu domu. Jest tu kilka gospodarstw produkujących kwiaty cebulowe. Chyba tutejszy klimat i ziemia im pasują, bo jakoś dziwnie dużo tych upraw. Oczywiście rzepak teraz rządzi krajobrazem, ale tulipany też widuję.

Ciąg dalszy relacji

_MG_3915.jpg



Esperanto

_MG_3893.jpg



Jan Paweł II


_MG_3849.jpg




_MG_3850.jpg



Modern Style


_MG_3826.jpg



Abu Hassan



_MG_3808.jpg



Queen of Night


_MG_3810.jpg



Alibi


_MG_3807.jpg


Dreaming Maid


_MG_3766_2014-05-05.jpg



Weisse Berliner


_MG_3774.jpg
Załączniki:
Ostatnio zmieniany: 05 Maj 2014 17:09 przez bozunia.
Za tę wiadomość podziękował(a): Alina-277, Amarant

Zielona bombonierka 05 Maj 2014 18:08 #253442

  • beata68
  • beata68's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 139
  • Otrzymane dziękuję: 24
Bożka cudowne miejsce stworzyłaś, to rzeczywiście prawdziwa bombonierka, a w niej ręcznie wykonane dzieła sztuki. Relacja tulipanowa super, zazdroszczę takich widoków na żywo.


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.401 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum