TEMAT: Ogród piaskowy w Zakolu Wisły

Ogród piaskowy w Zakolu Wisły 05 Sie 2014 12:48 #289384

  • variegata
  • variegata's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 80
  • Otrzymane dziękuję: 31
Witam serdecznie :)
Mam na imię Magda.
Mieszkam w domu na wsi wraz z M ( Muszę pomagać?) i Nastolatkiem ( Nie teraz!)
Jesteśmy posiadaczami 2 psów, 4 kotów, ogrodu wielkości 5 tys.m. kwadratowych a mieszkamy w Zakolu Dolnej Wisły, czyli najpiękniejszym miejscu na świecie.

Cały ogród ma w założeniu ogólnym być naturalistyczny ale przede wszystkim ma być nasz, czyli stworzony w taki sposób żeby dla nas był najpiękniejszym miejscem na świecie.

Nasadzenia grupowe, łany traw i duże plamy różnych odcieni zieleni, to plan na najbliższe lata. Jedynym odstępstwem od jednostajności koloru w nowopowstałym ogrodzie jest Wzgórze Motyli.


Dla niewtajemniczonych Wzgórze Motyli to taki wielki około 300 metrowy kopiec kreta, który pod wpływem zeszłorocznych prac ogrodowych poprzedzonych projektem, został usypany w centralnym punkcie ogrodu rekreacyjnego, czyli „właściwego”, znajdującego się za domem, mającego powierzchnię około 3 tys. metrów kwadratowych.
Przed domem mam jeszcze ogród „niewłaściwy” o powierzchni ok.2 tys. metrów kwadratowych, który kiedyś będzie nazywany przedogródkiem, czyli taka wizytówka domu.Niestety jest to część działki, która była tworzona zanim zaczęłam planować i projektować, co jak wiadomo nie zawsze kończy się dobrze. Tymczasem łudzę się naiwnie, że nie wszyscy wiedzą jaką funkcję ma spełniać przedogródek i nie traktują tego bałaganu jako wizytówki mojego ogrodu jako całości :P
Na pewno jest on dowodem na to, że w ogrodzie plan jest podstawą a łakomstwo na różnorodność kwiecia jest dość trudne w obsłudze, żeby to wyglądało jak ogród a nie jak śmietnik.


Na szczęście w ogrodzie za domem, czyli tym właściwym, w którym spędzamy każdą chwilę wolnego czasu, jest wszystko od początku zakładane z głową (hmmm, nie licząc trzech sezonów prób, błędów i ciężkiej niepotrzebnej orki… ).

Rok 2013 był rokiem rewolucji.
Stworzyliśmy projekt, według którego wykonaliśmy założony plan. Jest podlewanie ogrodowe, jest altana, są rabaty, jest trawnik.


Rok 2014:

Zaaranżowałam Wzgórze Motyli. Rosną tam rosły setki roślin miododajnych, uwielbianych przez motyle, stąd nazwa tego zakątka w moim ogrodzie. Oczywiście niektórzy żartownisie nazywają je Wzgórzem Bzykania, ale zdecydowanie wolę swoja nazwę, czyli Wzgórze Motyli. Z pewnością jestem bardzo zadowolona z efektów, jakie udało się osiągnąć dotychczas i nadal będę rozwijała założenia ujęte w pierwotnym planie.

W planach mam jeszcze stworzenie zakątka brzozowego z roślinami w kolorze białym. Na razie rosną tam brzozy, parzydło leśne, tawliny i trawa mozga. Może jeszcze dołożę tam nieco bylin, takich jak przetaczniki białe, jeżówka ‘Alba’, zawilec japoński, hosty, i inne rośliny białe lub odm. variegata., ale jak już wspomniałam to praca na kolejny sezon. Reszta, czyli tawuły, żylistki, trawy, derenie i inne miałam zamiar dosadzić w tym sezonie, ale w związku z likwidacją różanki przy tarasie, mam co robić jesienią.

Jak już jesteśmy przy tarasie i różance to zaraz za nią ma powstać rabata trawiasto -budlejowo- hortensjowa.

I jeszcze w kolejnym miejscu ma powstać rabata azaliowo, rhododendronowo-wrzosowa.

I jeszcze w altanie planujemy dobudować barierki ozdobne, wyłożyć podłogę, pomalować całość.


I jeszcze posadzić żywopłot za sadem



I jeszcze … :whistle:





Tak wyglądało tworzenie ogrodu od podstaw w roku 2013:






























































]








Następnie tworzyłam ( sama, tymi ręcyma :wink4: ) Wzgórze Motyli wiosną roku pańskiego 2014.
Poniżej relacja zdjęciowa:


Wesoły samochodzik :lol:





Ustawianie i planowanie.





Widać nawet centrum dowodzenia :wink:















































































Dzień upłynął pod znakiem sadzenia i ostatecznych zmian w ustawieniach nasadzeń.













dosadziłam pozostałą resztę i ... powstało Wzgórze Motyli ;:108
Pogoda sprzyjała do samego końca. Dosłownie pół godziny po skończeniu i podlaniu, zaczął padać deszcz ;:138










































































































A zdjęć bieżących brak :oops: … i błagam dajcie mi kilka dni na ich wstawienie, ponieważ muszę tegoroczne dopiero uporządkować.
Pozdrawiam serdecznie i cieszę się ogromnie, że trafiłam na Forum, gdzie będę mogła dzielić z Wami pasję ogrodową!
(a przy okazji zamęczać pytaniami, wątpliwościami, zdjęciami itp. ;) )
Dom i ogród wokół niego to spełnienie moich marzeń. Rośliny i zwierzęta - pasja i miłość.
Tak, lubię koty ;)
Magda

Ogród piaskowy w Zakolu Wisły
Ostatnio zmieniany: 05 Sie 2014 12:57 przez variegata.
Za tę wiadomość podziękował(a): waldek727


Zielone okna z estimeble.pl

Ogród piaskowy w Zakolu Wisły 05 Sie 2014 12:56 #289388

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5027
"Wzgórze Motyli", brzmi bardzo intrygująco i wstęp zachęca do poznania dalszej historii. Czekam więc z niecierpliwością na kolejne relacje i pozdrawiam ogrodowo :flower1:
pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."

Ogród piaskowy w Zakolu Wisły 05 Sie 2014 12:58 #289389

  • Shirall
  • Shirall's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3980
  • Otrzymane dziękuję: 747
jejku jak fajnie, Madzia jest :dance: :kiss3: :hug:

Ogród piaskowy w Zakolu Wisły 05 Sie 2014 13:04 #289391

  • Aguniada
  • Aguniada's Avatar
Wystarczyło trochę docisnąć Magdę kolanem i jest wąteczek! :D

Świeży, pachnący lawendą i innymi motylogennymi roślinami :)

Madzia, bardzo się cieszę, że tu jesteś ze swoim ogrodem. Uwielbiam go tak, jak Ciebie z Twoim boskim poczuciem humoru :D
Nie mogę się doczekać aktualnych zdjęć - błagam, wstaw tak szybko, jak to możliwe!

Pozdrawiam gorąco, czekając na wspólną wizytę w Fabryce Traw :)

Ogród piaskowy w Zakolu Wisły 05 Sie 2014 13:05 #289392

  • variegata
  • variegata's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 80
  • Otrzymane dziękuję: 31
Wiesiu, dziękuję za serdeczne powitanie :)

Marta jestem, ponieważ ileż można "offtopikować" w cudzych wątkach? :P





Ogarnęłam się kochani z wątkiem i już niedługo pokażę ogród jakim jest teraz.
Poznamy się dokładniej i z pewnością zagoszczę tutaj na dobre :)
Dom i ogród wokół niego to spełnienie moich marzeń. Rośliny i zwierzęta - pasja i miłość.
Tak, lubię koty ;)
Magda

Ogród piaskowy w Zakolu Wisły
Za tę wiadomość podziękował(a): piku

Ogród piaskowy w Zakolu Wisły 05 Sie 2014 13:11 #289400

  • variegata
  • variegata's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 80
  • Otrzymane dziękuję: 31
Aguniu, ja tez się cieszę z tego przyciśnięcia, ponieważ miałam zbyt wielki ogon z tym wątkiem. Planuje wizytę w Fabryce Traw pod koniec sierpnia. Mam nadzieje, ze się uda. A na Ciebie, kochana liczę na Sabacie u mnie jesienią!



Już wyjaśniam innym użytkownikom:
Sabat- impreza mam nadzieję cykliczna w Zakolu Wisły, w moim osobistym ogrodzie, organizowana dla czarownic-ogrodniczek ;) ( tutaj musimy zastanowić się nad wyjątkami, chociażby ze względu na Janusza i PanaM ;) )
Polega mniej więcej na siedzeniu przy ognisku, gadaniu, piciu wina, jedzeniu, gadaniu, gadaniu.... :whistle:
Dom i ogród wokół niego to spełnienie moich marzeń. Rośliny i zwierzęta - pasja i miłość.
Tak, lubię koty ;)
Magda

Ogród piaskowy w Zakolu Wisły
Ostatnio zmieniany: 05 Sie 2014 13:12 przez variegata.

Ogród piaskowy w Zakolu Wisły 05 Sie 2014 13:12 #289401

  • Shirall
  • Shirall's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3980
  • Otrzymane dziękuję: 747
oj tam, można - Kasia przecież nic nam by nie zrobiła, chyba :devil1: :silly:
ale własny wątek to zawsze dobrze mieć.....szczególnie, że niektórzy się strassssznie stęsknili i tak się zastanawiali co tam słychać :hug: :kiss3:

Ogród piaskowy w Zakolu Wisły 05 Sie 2014 14:26 #289421

  • eda_s
  • eda_s's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 479
  • Otrzymane dziękuję: 241
Madziula jesteś :dance: Jako, że historię powstawania Wzgórza Motyli przez duuuuuuuże WM śledziłam z zapartym tchem, to na aktualne zdjęcia czekam z niecierpliwością.

Ogród piaskowy w Zakolu Wisły 05 Sie 2014 14:34 #289424

  • wxxx-a
  • wxxx-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3467
  • Otrzymane dziękuję: 1103
:flower1: Witaj Madziu .Wzgórze Doniczek ,bardzo intrygujące . :lol: ale czuję ,że za chwilę będzie więcej do oglądania .Fajnie ,że jesteś z nami :comp:

Ogród piaskowy w Zakolu Wisły 05 Sie 2014 14:42 #289426

  • Adrian
  • Adrian's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 997
  • Otrzymane dziękuję: 1031
Cześć Magda,
spodobał mi się Twój styl snucia opowieści o swoim Ogrodzie :)
Wzgórze Motyli i Bzyków wygląda intrygująco - ciekaw jestem efektu końcowego!
Z przyjemnością będę zaglądał co słychać w Zakolu Wisły :D
Pozdrawiam serdecznie
Adrian

Ogród piaskowy w Zakolu Wisły 05 Sie 2014 15:53 #289450

  • Monika-Sz
  • Monika-Sz's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4321
  • Otrzymane dziękuję: 2471
Witaj Madziu :dance: - brakowało mi Twojego poczucia humoru i nieco kpiącej nuty w spojrzeniu na ogród..
Nie mogę się doczekać na aktualne fotki- jak wszystko na Wzgórzu się rozrasta, kwitnie.. Pokazuj koniecznie i opowiadaj, czy wszystkie okoliczne motyle siedzą aktualnie u Ciebie w ogrodzie ;)

Pozdrawiam serdecznie :hug:

Ogród piaskowy w Zakolu Wisły 05 Sie 2014 22:48 #289549

  • Keetee
  • Keetee's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1021
  • Otrzymane dziękuję: 128
Ojej Magda ....niesamowicie wygląda powstające wzgórze motyli....no wielkie łał :jeez:
Jaki Ty masz wielki ogród ....o mamuńciu :hearts:
Czekam niecierpliwie na aktualne fotki :dance:

Ogród piaskowy w Zakolu Wisły 05 Sie 2014 23:06 #289553

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Doniczkowa armia niesamowicie wygląda :happy: Ciekawa jestem, jak wygląda to miejsce, gdy rośliny się rozrosły :)

Ogród piaskowy w Zakolu Wisły 06 Sie 2014 10:09 #289627

  • dana1s
  • dana1s's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 195
  • Otrzymane dziękuję: 25
Madziu :dance: jak się cieszę ,że wreszcie pokazałaś fotki z placu boju ...ja tak jak Agunia czekam na obecny stan ...pokaż nie daj się prosić :hug:
Tęskniłam !! :kiss3:

Ogród piaskowy w Zakolu Wisły 06 Sie 2014 10:12 #289629

  • Aguniada
  • Aguniada's Avatar
Madzia, halo, fotosy zgrane?
Wstawiaj stan obecny, bo uświrgniemy ;-)

Na sabacie bardzo się postaramy być! PanM jako męski odpowiednik czarownicy, mam nadzieję, że go przyjmiecie ;-)

Ogród piaskowy w Zakolu Wisły 06 Sie 2014 20:22 #289761

  • constancja
  • constancja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 935
  • Otrzymane dziękuję: 894
Madzia, ma wątek! :dance:
Ale tak cichutko..... przez zaskoczenie, bez fanfar i anonsów...... tego się Czarownicom nie robi. :jeez:
Cóż.... jakoś przeżyję. Grunt, że znalazłam i już się mnie nie pozbędziesz. :kiss3:
Wstęp cacy ale brakuje mi tam opowieści o głazach ( :rotfl1: ), bo póki co to wygląda jakby deszcz meteorów postanowił zakończyć swoją kosmiczną wędrówkę akurat w Twoim ogrodzie. :tongue2:
Może w tym roku uda mi się dotrzeć na Sabat w Zakolu? :fly:

Ogród piaskowy w Zakolu Wisły 06 Sie 2014 22:08 #289814

  • asia2
  • asia2's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1105
  • Otrzymane dziękuję: 484
No nareszcie jesteś!
Dawaj to Wzgorze w pełnej krasie, bo doczekac sie nie moglam!

Ogród piaskowy w Zakolu Wisły 07 Sie 2014 13:54 #289917

  • variegata
  • variegata's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 80
  • Otrzymane dziękuję: 31
Marto, Edyto, Nowinko, Adrianie, Moniko, Doroto, Alino, Danuś, Aguniu, Ewo, Asiu-bardzo Wam dziękuję, że jesteście w moim wątku i liczę na Wasze odwiedziny w przyszłości :evil: . Odpowiadam grupowo, ponieważ jestem pod presją ;)

Mam zdjęcia! Jeszcze ciepłe ;)
Kochani, zdjęć jest dużo....bardzo dużo :oops: i nie jest zachowana chronologia. Dla ułatwienia napiszę, że należy patrzeć na jakim etapie jest zboże za płotem i wtedy będzie łatwo znaleźć się w odpowiednim czasie :) Wzgórze Motyli kwitnie po kolei: fiołkami, szałwiami w 3 odmianach, dzwonkami brzoskwiniolistnymi, ostróżkami białymi, lawendami w 3 odmianach, liatrami w 2 odmianach, rozplenicami oraz jesienią będą kwitły rozchodniki i marcinki czyli astry. Przez cały sezon coś na Wzgórzu kwitnie i zapewnia motylom oraz innym miodolubom pokarm a mnie dostarcza radości z obserwacji tego miejsca. To pierwszy sezon Wzgórza, dlatego łany kwiecia pokażę za sezon-dwa, ale już tegoroczne efekty są zadowalające. Czeka mnie jeszcze oczywiście uzupełnienie pustych miejsc i korekta nasadzeń, ale już jest tak jak chciałam ;)
Koniec gadania, zdjęcia:


















































































































































Ufff...
Tyle, jeśli chodzi o zdjęcia Wzgórza Motyli. Kolejne fotki obejmą resztę ogrodu.
Proszę o poprawkę na składy drewna i artykułów żelaznych i wszelkich innych za płotem, od strony sąsiada- zwanego w dalszej części wątku Badziewiakiem ( przez jego zamiłowanie do psucia mi widoków, po prostu ;) )
Miłego (mam nadzieję :dry: )oglądania.
Dom i ogród wokół niego to spełnienie moich marzeń. Rośliny i zwierzęta - pasja i miłość.
Tak, lubię koty ;)
Magda

Ogród piaskowy w Zakolu Wisły
Za tę wiadomość podziękował(a): piku, Amarant, Adrian, eda_s


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.511 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum