TEMAT: Ogród piaskowy w Zakolu Wisły

Ogród piaskowy w Zakolu Wisły 09 Wrz 2014 13:02 #297854

  • Monifd*
  • Monifd*'s Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 11
  • Otrzymane dziękuję: 2
Efekt Wzgórza Motyli powalający. :thanks:
Myślę, że resztę też powinnaś zagospodarować w tym kierunku. Widać, że ziemia piaszczysta. Chyba, że się mylę?
Skąd masz takie kamyki? Były tam?


Zielone okna z estimeble.pl

Ogród piaskowy w Zakolu Wisły 09 Wrz 2014 13:12 #297858

  • variegata
  • variegata's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 80
  • Otrzymane dziękuję: 31
Moniko Monifd*, ziemia to piach, w niektórych miejscach przechodzący w piasek ;) Teren był płaski i piaszczysty a zeszłym sezonie zagospodarowany w wyniku sporządzenia planu a następnie jego wykonania. Szczegółowa relacja jest na FO - o tutaj się zaczyna: Pracy było mnóstwo a efekt jaki jest każdy widzi :)

Wzgórze Motyli będzie jak najbardziej zagospodarowywane przy użyciu tych samych odmian, jednostajności gatunku oraz dużych plam koloru. Efekt łanów jest tutaj jak najbardziej wskazany.
Dom i ogród wokół niego to spełnienie moich marzeń. Rośliny i zwierzęta - pasja i miłość.
Tak, lubię koty ;)
Magda

Ogród piaskowy w Zakolu Wisły
Ostatnio zmieniany: 13 Paź 2014 11:03 przez Hiacynta. Powód: usunięcie uszkodzonego linku
Za tę wiadomość podziękował(a): Monifd*

Ogród piaskowy w Zakolu Wisły 09 Wrz 2014 13:16 #297859

  • Aguniada
  • Aguniada's Avatar
variegata wrote:
Wzgórze Motyli będzie jak najbardziej zagospodarowywane przy użyciu tych samych odmian, jednostajności gatunku oraz dużych plam koloru. Efekt łanów jest tutaj jak najbardziej wskazany.

Magda, doskonały kierunek obrałaś, moim zdaniem.
Przy tej powierzchni ogrodu czym mniej gatunków posadzonych w dużych grupach, tym efekt będzie bardziej powalający.
Zresztą, sama widziałaś na wczorajszym przykładzie.
Ponoć niektórzy twierdzą, że takie nasadzenia są przemysłowe - wg mnie nic bardziej mylnego!
Zwykle na początku swojej przygody z ogrodem chcemy mieć wszystko... z czasem redukujemy, uspakajamy, rezygnujemy z ilości odmian, na rzecz wielkości plam kolorystycznych.
Bardzo takiej filozofii hołduję.

Powodzenia w dalszym zaczarowywaniu piasków! Już jest przepięknie :)

PS. Avatar cudny :kiss3:

Ogród piaskowy w Zakolu Wisły 09 Wrz 2014 17:57 #297897

  • Robaczek
  • Robaczek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2526
  • Otrzymane dziękuję: 2972
Madziula, dzięki za wspaniałą sesję Wzgórza Motyli, efekty juz są niesamowite w pierwszym roku, a w kolejnym to dopiero będzie się działo :woohoo:
Bardzo podoba mi się kompozycja nasadzeń, przechodzenie barw i faktur, w dodatku w skali XXL! Kamienie juz wtopiły się w krajobraz, a pszczoły i inne bzyki mają aromatyczny raj! Pewnie jaszczurki też harcują miedzy kamieniami - stworzyłaś prawdziwy rezerwat przyrody :dance:
W kwestii rózanki przy tarasie nie dałam głosu, bo ja mało obiektywna jestem w kwestii róź generalnie ;-) Ale mi się podoba i to bardzo, a na zywo wymiata!
Madziu, na tak ogromnej przestrzeni rabaty preriowe, naturalistyczne z dużymi plamami kolorów to oczywisty wybór, ale wydaje mi się, że w okolicach tarasu, odrobina koloru i subtelnych kwiatów, nie zaburzy proporcji i zamysłu całości.
Pozdrowionka :-) Kasiek
Ogródek Robaczka
Ostatnio zmieniany: 09 Wrz 2014 17:58 przez Robaczek.

Ogród piaskowy w Zakolu Wisły 11 Wrz 2014 09:53 #298229

  • majowa
  • majowa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1315
  • Otrzymane dziękuję: 948
No jestem :hug:
Madziu, co tu dużo mówić, Ty wiesz, że Cię podziwiam. Wszystko zaczyna układać w całość; trawy, kamienie, lawenda, pastelowe kolory, przestrzeń. Już teraz ogród wygląda bardzo naturalnie, chodzi mi o to, że nie ma żadnego elementu "na siłę". Co do róż i rabaty tarasowej zdecyduj sama. Ja byłam przeciwna różom (i ogólnie kwiatom)w swoim ogrodzie, jakoś nie pasowały mi do całości. Dziś uważam, że posadzenie róż w różnych miejscach było jedną z lepszych decyzji. Od momentu gdy zawiązały pąki kwitną cały czas i mam kolor (róż i biel, ale kolor :oops: ). Jeśli ich nie zamorduję w kolejnych sezonach to zostaną.
Gorąco pozdrawiam :kiss3:
Pozdrawiam serdecznie, Iwona
Mój ogród
FotoIvona

Ogród piaskowy w Zakolu Wisły 11 Wrz 2014 13:36 #298273

  • variegata
  • variegata's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 80
  • Otrzymane dziękuję: 31
Aguniu, bardzo się cieszę z tego, że w miarę szybko dojrzałam do decyzji o nasadzeniach "przemysłowych". Już i tak mam dość spory kłopot w ujednoliceniu dotychczasowych poczynań, ale będą to tylko korekty a nie rewolucje. Moje odczucia w stosunku do ogrodów ujednoliconych są ogromnie pozytywne i wiem, ze takie otoczenie będzie dla mnie najlepszym wyborem. Właśnie zamówiłam kilkanaście sztuk hortensji Limelight do posadzenia za berberysami a w nogi dam jednak bergenie, zgodnie z tym jak je wcześniej "przymierzałam".
Avatar wspomnieniowy z ukochanej Chorwacji :) Uwielbiam ten kraj, ludzi, klimat.... normalnie gdybym nie była tak leniwa jak jestem to bym się języka nauczyła żeby móc poznawać środowisko autochtonów a nie tylko turystyczne.


Kasiek, na żywo wymiata?! O matko kochana ja te kawę to chyba nie tylko z kwaśnym mlekiem Tobie zaserwowałam, skoro tak wspominasz moją pseudoróżankę :woohoo:

Miałam kilkutygodniowy dylemat co robić z różami i postanowiłam, że jednak jeszcze dam im szanse przy tarasie.
Chyba tęskniłabym za nimi zbyt bardzo, chociaż mam przeczucie, że do moich założeń, które mam w części głowowej na przyszłościowy wygląd ogrodu, jednak nie będą do końca pasowały...
ale mam sprytny plan różankę "zdziczyć" trawami :idea2:

Wzgórze Motyli też mam do korekty, ponieważ plamy są według mnie zbyt małe i muszę nieco powiększyć obszar rozlania koloru np. w szałwiach. Dlatego z pewnością odwiedziny w szkółce Dobrepole będzie wiosną nieuniknione ;) Bardzo dziękuję za słowa uznania w stosunku do moich nasadzeń, bardzo mnie to mobilizuje i utwierdza w słuszności działań.

Wszelkie pszczoły, motyle i cała reszta faktycznie mają u mnie coraz lepiej, z czego się bardzo cieszę.
Jeszcze brakuje mi domków dla nich, ale jak widziałam u Ciebie produkcja przepięknych domków dla owadów idzie Tobie fantastycznie, czyli liczę na Robaczkowe zdolne rączki w tym temacie :whistle:

Iwonka, witam serdecznie koleżankę znająca obróbkę dużego ogrodu od podszewki :drink1: Tym bardziej dziękuję za komplementy, ponieważ wiem, że Ty wiesz jak ciężko dobrać rośliny na taki duży teren a jeszcze dodatkowo sadząc niemalże w piach.

Tym elementem na siłę w moim ogrodzie, to właśnie według mnie rzeczone nieszczęsne róże. Z jednej strony bardzo je lubię a z drugiej mi zgrzytają w odniesieniu do całokształtów. Przynajmniej w takiej formie jak rosną teraz. Dlatego bardzo się cieszę, że udało się uzyskać kolejną opinię w tym temacie, ponieważ już wyklarował mi się plan dalszego postępowania. Zostawię różankę przy tarasie, nieco ją przesuwając pod płot.
Bardzo się cieszę, że według Ciebie kamienie i reszta już jakoś wyglądają :kiss3:
Dom i ogród wokół niego to spełnienie moich marzeń. Rośliny i zwierzęta - pasja i miłość.
Tak, lubię koty ;)
Magda

Ogród piaskowy w Zakolu Wisły
Ostatnio zmieniany: 11 Wrz 2014 13:37 przez variegata.

Ogród piaskowy w Zakolu Wisły 15 Wrz 2014 14:03 #299068

  • Aguniada
  • Aguniada's Avatar
Cześć Magda :bye:
Jak minął weekend? Podziałałaś ogrodowo?
Jakieś świeże foty by się obejrzało, ze Wzgórza Motyli vel Bzykania ;-)
Ja byłam w Fabryce Traw i znowu przepadłam...

Dziś w Wawie cudny letni dzień - aż żyć się chce!
Nie obraziłabym się, gdybym mogła znaleźć się na plaży... może być i Chorwacja (nie byłam), chociaż optymalnie skręciłabym w przeciwną stronę ;;-)

Buziaki!

Ogród piaskowy w Zakolu Wisły 15 Wrz 2014 15:20 #299073

  • variegata
  • variegata's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 80
  • Otrzymane dziękuję: 31
Aguniu, weekend upłynął bardzo pracowicie. Kopaliśmy z M dzielnie calutką sobotę. Upał był niemożliwy, ale plan jest plan i wykonany być musi :idea1: Po 6ciu godzinach ciężkiej orki, mamy wykone....1/5 planu :jeez: Moja pseudoróżanka okazała się zbiorowiskiem kilkudziesięciu roślin a nie kilkunastu jak myślałam.

Ale już ruszyliśmy a to najważniejsze.

Byłaś TAM, czyli w raju dla trawomaniaków ( jakkolwiek to nie brzmi :whistle: ). Zazdraszczam okrutnie. Chociaż biorąc pod uwagę fakt, że jeszcze czeka mnie kilka inwestycji w tym roku, to dla mnie lepiej, że mam daleko.

Zdjęć aktualnych nie mam, ale wklejam archiwalne z lipca, kiedy kwitły liatry na Wzgórzu Motyli ( chociaż Wzgórze Bzykania też jest nazwą adekwatną, choć niejednoznaczną :evil: )

I inne zdjęcia oprócz WM też są, żeby nie było, że poza Wzgórzem Motyli nic się nie dzieje :oops:








































































































































































W weekend jadę na rybkę do Baru przystań. Pozazdrościłam Wam i tez zamierzam nabyć drogą kupna krewety ;)
Dom i ogród wokół niego to spełnienie moich marzeń. Rośliny i zwierzęta - pasja i miłość.
Tak, lubię koty ;)
Magda

Ogród piaskowy w Zakolu Wisły
Za tę wiadomość podziękował(a): Amarant

Ogród piaskowy w Zakolu Wisły 15 Wrz 2014 15:34 #299078

  • Monika-Sz
  • Monika-Sz's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4321
  • Otrzymane dziękuję: 2471
Wzgórze Motyli w każdej chwili uwodzi innym fragmentem..a to liatry.. to lawenda.. Zwróciłam natomiast uwagę, jak pięknie prezentuje się trawnik!

Ogród piaskowy w Zakolu Wisły 15 Wrz 2014 18:00 #299092

  • Sweety
  • Sweety's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 674
  • Otrzymane dziękuję: 119
Czuję się zaspokojona :whistle: widoczkami Motylego Wzgórza :D bardzo mi się podoba, podobnie i niezmiennie, jak te Twoje głazy :dance:

Ogród piaskowy w Zakolu Wisły 16 Wrz 2014 20:50 #299354

  • moni
  • moni's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1308
  • Otrzymane dziękuję: 995
Magda!
Przeglądnęłam cały wątek (dobrze, że na razie tylko 4 strony). Przeglądnęłam, nie przeczytałam tzn. czytałam sporo ale zdjęcia mnie skutecznie odciągały od czytania. No Kobieto ! Wzgórze Motyli zajefajne ! O żesz raju upragniony! Straaaasznie mi się podoba :woohoo:
Twój areał robi wrażenie i podziwiam za utrzymanie ogrodu w takim super stanie ! To bardzo trudne jednocześnie zakładać ogród i go pielęgnować - i jedno i drugie to ciężka praca !
Różanka przy tarasie...no ja podobnie jak Kasia-Robaczek nie powinnam się wypowiadać bo ciężko być obiektywnym :whistle: ale krótko mówiąc popieram zmniejszenie różanki i wkomponowanie róż w trawy ! Mnie się takie zestawienia podobają i to bardzo ! Uspokojenie kompozycji wyjdzie na plus, a tak jak większość osób pisze róże dadzą trochę koloru i spektakularne doznania zwłaszcza w czerwcu ! A z czasem zobaczysz czy to Cię satysfakcjonuje czy nie i wtedy zdecydujesz co dalej z różami. Jedno jest pewne, klasyczne różanki wymagają mega dużo pracy, nieporównanie więcej niż nasadzenia trawa-iglaki-hortensje-jeżówki-rozchodniki (piszę to z własnego skromnego doświadczenia więc mogę się mylić...). Całość ogrodu jest bardzo spójna i pomimo, że ogród młody to już zachwyca - a co będzie za kilka lat ?
miłego wieczoru :bye:

Ogród piaskowy w Zakolu Wisły 23 Wrz 2014 22:02 #301044

  • Margo2
  • Margo2's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3514
  • Otrzymane dziękuję: 1577
A ja się wypowiem i stwierdzam, że zdjęcie różanki jest rewelacyjne. Nie wiem co Ty chcesz od niej.
Ale Ty tu urządzisz ;)
Straszliwie mi sie podoba miejsce przed domem. Idealnie skomponowane. Aż się chce usiąść

Ogród piaskowy w Zakolu Wisły 02 Paź 2014 12:22 #302848

  • Marzka35
  • Marzka35's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 25
  • Otrzymane dziękuję: 4
Madziu, efekt WOW i to w tak krótkim czasie. Jednak plan-wykon to słuszna i jedyna właściwa droga. Nic tylko usiąść i podziwiać. U mnie po ubiełorocznym porwaniu się na ogród i nasadzeniu wszystkiego co wpadło w łapki, to teraz mam taki artystyczny bałagan w ogrodzie, że wogóle go nie pokazuję. Twój ogród będę mieć za wzór dla siebie, bo teren i areał i ziemia taka sama.
Ja bym mimo wszystko różanki z okolic tarasu nie usuwała całkowicie. Tylko uporządkowała nasadzenia i może rzeczywiście cofnęła ją jak zaplanowałaś.
Miszcz absolutny jesteś dla mnie

Ogród piaskowy w Zakolu Wisły 04 Paź 2014 18:20 #303216

  • Aguniada
  • Aguniada's Avatar
Cześć Magda!

Jesteś w stanie ruszać paluszkami? ;-)
Jeśli tak, to wiedz, że czekam na obszerną relację z dzisiejszego sadzenia miskantów i hortensji... bo sadziłaś, prawda?

Mam pytanie odnośnie szałwii, którą polecałaś na początku tej strony... czy ona o tej porze roku jeszcze kwitnie?
Mam dylemat (wiosenny), co posadzić dla towarzystwa trawom (poza perovskią), żeby i teraz stanowiły dla nich mocniejszy punkt odniesienia...

Pozdrowienia!

Ogród piaskowy w Zakolu Wisły 15 Paź 2014 19:40 #306068

  • Aguniada
  • Aguniada's Avatar
No... i minęło tyle czasu od ostatniego wpisu, że i koncepcja o którą Cię pytałam, zdążyła legnąć w gruzach, a tu nadal cisza!
Halo, tu Brzoza, mówi się, over!
:kiss3:

Ogród piaskowy w Zakolu Wisły 22 Lis 2014 09:51 #315337

  • Monifd*
  • Monifd*'s Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 11
  • Otrzymane dziękuję: 2
Z pewną dozą nieśmiałości...też czekam na jakiś wpis ;-)

Ogród piaskowy w Zakolu Wisły 22 Lis 2014 10:32 #315345

  • Aguniada
  • Aguniada's Avatar
Madziula, nie żebyśmy naciskali, ale skrobnij choć słówko! :kiss3:

Ogród piaskowy w Zakolu Wisły 20 Sty 2015 16:51 #331213

  • magenta
  • magenta's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 52
  • Otrzymane dziękuję: 15
Musiałam przejrzeć, całość wątku żeby sobie cokolwiek przypomnieć! :club2: Faktycznie zniknęłaś na trochę :)Ale postępy są znaczne i świetnie się wszystko rozrasta! Ach jak mi się zachciało wiosny! Wyjątkowo przyciągnęły moją uwagę rozchodniki, nie przepadam za nimi, a tu proszę! Zaczęłam rozmyślać czy z moimi trawami ich nie posadzić. :think: Rozmawiałyśmy o suchych plackach :lol: Patrząc na tę rabatę przy tarasie, wyprułabym ją i od nowa :flower: :happy3: Buziole!


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.435 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum