TEMAT: Ogród Wioli

Ogród Wioli 29 Kwi 2015 10:13 #362924

  • wxxx-a
  • wxxx-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3467
  • Otrzymane dziękuję: 1103
Wiolu prześliczności masz w ogrodzie .Zawsze mówię ,że małe jest piękne . :hearts:


Zielone okna z estimeble.pl

Ogród Wioli 29 Kwi 2015 10:14 #362926

  • Wiola
  • Wiola's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 431
  • Otrzymane dziękuję: 393
c.d

nowy nabytek wiśnia japońska 'Kanzan'
Jeszcze nie posadzona, ale uwieczniłam na zdjęciu te cudowne kwiaty, które już się z niej osypują.



judaszowiec



jedna to uwularia (jagodowiec) a druga zapomniałam







trójlist



porzeczka krwista



stali bywalcy ogrodu





Pozdrawiam Wiola :)
Ogród Wioli
Za tę wiadomość podziękował(a): chester633, affa, VERA, jol_ka

Ogród Wioli 29 Kwi 2015 10:21 #362929

  • Wiola
  • Wiola's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 431
  • Otrzymane dziękuję: 393
Na koniec moje tegoroczne zasiewy. Nie jest ich duża, ale jak na mnie, to i tak ogromny sukces

szałwia trójbarwna - połowa siewek mi padła zaraz po wschodzie. Uratowałam je pikowaniem


zatrwian wrębny



werbena patagońska - strasznie nie równo wschodzi. Siana w lutym i obecnie wygląda tak:

tu już przepikowana



a tu dopiero wschodzi

Pozdrawiam Wiola :)
Ogród Wioli
Za tę wiadomość podziękował(a): anabuko1, VERA, jol_ka

Ogród Wioli 29 Kwi 2015 10:27 #362932

  • olibabka
  • olibabka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Więc w takiej ciszy ukryty ja - ja liść
  • Posty: 4286
  • Otrzymane dziękuję: 2960
Ja w tym roku też posiałam sporo i obiecałam sobie, że to ostatni raz :wink4: Za dużo roboty troszczyć się o te maluchy :silly:
pozdrawiam serdecznie, Marysia :)

[...]kielich światła nachylony wśród roślin
Odsłania w każdej z nich jakieś przedtem nie znane dno[...]
Ostatnio zmieniany: 29 Kwi 2015 10:28 przez olibabka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Wiola

Ogród Wioli 29 Kwi 2015 11:55 #362964

  • r-xxta
  • r-xxta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 7727
  • Otrzymane dziękuję: 2600
Napracowałaś się z tym sianiem, ale teraz już się tych roślinek nie pozbędziesz :happy3: , mam na myśli szałwię trójbarwną i werbenę ;) . Szałwii posadziłam 4 lata temu 5 sadzonek własnoręcznie wyhodowanych, a teraz co roku mam las :rotfl1: i to w całym ogrodzie :silly: . To samo z werbeną, nie dość, że zimuje ostatnio regularnie, to sieje się po prostu niemożliwie :tongue2: . Już wyłazi i wokół starych kęp każdy milimetr kwadratowy jest zawerbenowany :rotfl1:
Za tę wiadomość podziękował(a): Wiola

Ogród Wioli 29 Kwi 2015 15:56 #363034

  • Robaczek
  • Robaczek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2526
  • Otrzymane dziękuję: 2972
Wiolu, zasiewy imponujące!
Jagodowiec bardzo mi się spodobał, czy jest wymagający? Jakie ma stanowisko?
Wisnia Kanzan jest chyba na topie, kilka osob na Forum ją sadzi, w tym ja :-D W Poznaniu jest mnóstwo okazow w zieleni miejskiej - piękne i dojrzałe, sadzone pojedynczo i w grupach.
Jak duzy okaz kupiłaś? Moja ma mocno obcięte korzenie, wiec pędy też przycięłam.,oby tylko się przyjęła..
Judaszowiec boski! Jak długo go masz? Pokażesz szersze ujęcie tej rabaty? Co masz posadzone w pobliżu?
Moj rosnie z różami, ale dojrzewam do zmiany koncepcji :think:
Pozdrawiam serdecznie!
Pozdrowionka :-) Kasiek
Ogródek Robaczka
Za tę wiadomość podziękował(a): Wiola

Ogród Wioli 29 Kwi 2015 23:35 #363179

  • jol_ka
  • jol_ka's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 40
  • Otrzymane dziękuję: 6
Wioluś cudnie!! Na fortegillę poluje, jest przeurocza. Judaszowiec wypasiony, też mam w planach. Właśnie mi się przypomniało, że miałam dziś o niego zapytać u ogrodnika... Magnolia śliczna!!
Nowa wiśnia super :) Anemonelle chyba pierwszy raz widzę, fajne są :)
Zasiewy imponujące. Moja werbena na podobnym etapie co Twoja, zatrwian też, za to szałwii jakbym miała mniej.
Ostatnio zmieniany: 29 Kwi 2015 23:37 przez jol_ka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Wiola

Ogród Wioli 30 Kwi 2015 23:25 #363448

  • anabuko1
  • anabuko1's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4542
  • Otrzymane dziękuję: 2203
Wiolu, ale u ciebie różności i ciekawych i ładnych :)
A epimedium ile masz. fiuu, fiuu tyle śliczności maleńkich :)
Podziwiam jagodowca i trójlista piękne , oryginalne roślinki :wink2:
A ptaszęta , fajni goście,a jaszczureczka nawet pozuje do zdjątka)
Za tę wiadomość podziękował(a): Wiola

Ogród Wioli 01 Maj 2015 15:37 #363627

  • Wiola
  • Wiola's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 431
  • Otrzymane dziękuję: 393
Nowinko, dziękuję. Małe roślinki też mają swój urok. Nie wyobrażam sobie bez nich ogrodu.

Marysiu,roboty dużo z tym sianiem, ale potem jaka satysfakcja i radość.
Mi sianie 'przejadło' się na kilka lat. W tym roku coś mnie natchnęło i spróbowałam i wiesz co ... planuję już co posieję na przyszły rok :P

Markita, na razie nie przeraża mnie rozsiewanie się roślinek. Chciała bym mieć ich dużo (obym tylko nie żałowała tych słów :P )
Werbenę patagońską dostałam w tamtym roku od koleżanki. Nie wyrywałam ich jesienią i widzę że odbijają, ale lasu siewek nie ma. Może kora utrudniła rozsiewanie się maluchów ...

Kasiu, jagodowiec nie jest wymagający, ale bardzo powoli przyrasta. Może spowodowane jest to tym, że preferuje raczej luźniejszą glebę a u mnie glina. To roślinka raczej do półcienia.
Wiśnie podobały mi się od bardzo dawna. Na początku mojej przygody z ogrodem (jakieś 8 lat temu) posadziłam Amanogawę, która mi przemarzała, aż w końcu całkiem padła. Po tym doświadczeniu zniechęciłam się do nich. Teraz dojrzałam do tego, żeby znowu spróbować, ale Amanogawy chyba nie kupię.
Judaszowca mam zdaje się 4 sezon, a kwitnie u mnie drugi raz. Rośnie z przodu rabaty okalającej altanę. Na razie nie wygląda ona zbyt ciekawie. Rosną na niej hortensje bukietowe, hosty, żurawki,tawułki, przywarka japońska, trawy.

Jolka fortegillę warto posadzić. Nie ma z nią absolutnie żadnego problemu. Drugi raz króluje na rabacie jeszcze jesienią, kiedy to pięknie się przebarwia.
Ciekawa jetem jak nam będą te zasiewy kwitły na rabatach .... już nie mogę się doczekać.

Aniu dziękuję. Widziałam że i ty masz fajne epimedia. To piękne roślinki, prawda ?
Niektóre jaszczurki zachowują się jak oswojone i nie bardzo uciekają. Można do nich naprawdę blisko podejść. W ciepłe bardzo licznie wychodzą wygrzewać się.

Kasia, dla Ciebie zdjęcie rabaty z judaszowcem



Wiśnia 'Kanzan' już posadzona





Nowy klon 'Brilantisimum' też już posadzony



Porzeczka krwista w tym roku przechodzi sama siebie. Jeszcze nigdy tak u mnie nie kwitła



Rozkwitł pierwszy clematis 'Violet Pink'



Pozdrawiam Wiola :)
Ogród Wioli
Za tę wiadomość podziękował(a): chester633, affa

Ogród Wioli 01 Maj 2015 19:09 #363731

  • Monik
  • Monik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 809
  • Otrzymane dziękuję: 104
Pięknie się rośliny rozkręcają. Powojnik cudowny :woohoo: Czekam z niecierpliwością na kolejne kwitnienia.
Ściskam cieplutko
Monika

Mój ogród moje marzenie

Ogród Wioli 01 Maj 2015 20:18 #363800

  • VERA
  • VERA's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1919
  • Otrzymane dziękuję: 3718
Wiola jakiego masz judaszowca??? Dwa razy próbowałam z południowym i mimo zabezpieczenia na zimę ponosiłam klęskę. A kupowałam spore, kwitnące egzemplarze. Na kilka lat dałam sobie spokój, ale teraz znowu mnie kusi................ :evil:
Wiosna przepiękna u Ciebie :bravo: :bravo: :bravo:
Pozdrawiam Vera :)

Ogród Wioli 03 Maj 2015 14:09 #364329

  • Ani
  • Ani's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 83
  • Otrzymane dziękuję: 9
Wiolu na Twój wątek naprowadziła mnie Kasia Robaczek ;) Chodziło mi o różę Jasminę..Zajrzałam do Ciebie i przepadłam :P Twój ogród to moje klimaty..dosłownie wszystko włącznie z donicami,garncami,podkładami :dance: Magicznie u Ciebie,tak sielsko,mam wrażenie jakby czas się zatrzymał..

Wiolu czy masz u siebie różę "Jasminę",mam zamiar kupić i Kasia podpowiedziała mi,że chyba Ty ją masz i możesz mi napisać o niej,więc mam pytanie czy dla takiej początkującej jak ja dam sobie radę? Wprawdzie miałam kilka róż "NN" ale niestety źle im było u mnie,chorowały,przemarzły.A co myślisz o "Pomponelli","Pastelli"?

Ogród Wioli 03 Maj 2015 14:50 #364336

  • Ani
  • Ani's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 83
  • Otrzymane dziękuję: 9
A Twoje wysiewy imponujące..bo ja posiałam jeżówki zebrane w tamtym roku...i nie wzeszła ani jedna :(

Ogród Wioli 03 Maj 2015 15:19 #364340

  • Wiola
  • Wiola's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 431
  • Otrzymane dziękuję: 393
Moniko, witaj :) Teraz to już 'poleci' z tymi kwitnieniami. Codziennie ogród się zmienia. Nie ukrywam, że najbardziej czekam teraz na powojniki, róże a potem hortensje bukietowe.

Vera, nie jestem pewna, bo judaszowiec to zakup M. Kupił go, bo miał ładne liście w kształcie serca. Ja nieświadoma byłam tego, że to wrażliwiec i zdziwiłam się, gdy przeczytałam takie opinie. Mam go 4 lata. Pierwszy rok nie kwitł wcale, w drugim słabiuteńko (kilka kwiatków) a w ubiegłym roku dał już czadu.
Chodzi mi po głowie judaszowiec kanadyjski, ale pewna nie jestem.

Aniu, dziękuję w imieniu ogrodu za komplementy.
Mam wszystkie trzy róże o które pytasz z tym , że Pastellę dopiero od ubiegłego sezonu, więc to dopiero maluch o którym niezbyt wiele mogę powiedzieć.
Jasmina to niekwestionowana królowa w moim ogrodzie. Ostatnie łagodne zimy pozwoliły jej wyrosnąć na giganta. Ponadto przepięknie pachnie i jest bardzo zdrowa, nawet mszyce niezbyt w niej gustują.
Minusem jest to, że w mroźne zimy może przemarzać. Trzeba ją dobrze zabezpieczać.
Jasmina zakwita jako jedna z ostatnich róż w moim ogrodzie. Sprawdzałam - w ub roku pierwsze zdjęcia miała robione 24.06. - oznacza to, że wcześniej nie było co fotografować. Kwitnie na pewno 3 tygodnie, potem ma przerwę i w sierpniu jeszcze raz zakwita, choć już dużo skromniej.
Pędy z kwiatami zwiesza w dół, co też nie wszystkim się podoba. Mi to nie przeszkadza. Gdyby trzymała pędy sztywno i kwiaty prosto, to musiała bym je oglądać z drabiny.







Pomponella, potrzebowała kilku lat aby jakoś wyglądać. Początkowo nawet niezbyt mi się podobała i myślałam o jej eksmisji. Teraz cieszę się że mam tą różę. Pięknie kwitnie całe lato, jest zdrowa, chyba nie pachnie (albo bardzo słabo). Wydaje mi się, że najlepiej od razu posadzić jej ze 3 krzaki, bo ona dopiero w masie zaczyna pięknie wyglądać.



Pozdrawiam Wiola :)
Ogród Wioli
Za tę wiadomość podziękował(a): Aszka, chester633, Ani

Ogród Wioli 03 Maj 2015 15:36 #364342

  • Ani
  • Ani's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 83
  • Otrzymane dziękuję: 9
Napisałam długą odpowiedź i umknęło w kosmos,nawet nie wiem co mi się przycisnęło :(
Róże prześliczne i jak mocno obsypane kwieciem :bravo: 'Jasminę' posadziłabym tak jak u Ciebie przy huśtawce,mam tam zaciszne miejsce i nie ma palącego słońca. 'Pastella' i 'Pomponella' posadzona by była na rabacie bylinowej w przedogródku.Myślę,że tam by było im również dobrze i liczę na to,że rozrosną się tak okazale jak u Ciebie.A teraz muszę zgłębić tajniki uprawy hortensji i kaliny.Masz niesamowite okazy..
Dziękuję ślicznie za odpowiedź i przepiękne zdjęcia.Raj dla oczu :dance:

Ogród Wioli 03 Maj 2015 20:33 #364439

  • Monik
  • Monik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 809
  • Otrzymane dziękuję: 104
Wiolu co Ty zrobiłaś tym różom? :supr3: Moja nawet jednego pąka jeszcze nie ma...
Ściskam cieplutko
Monika

Mój ogród moje marzenie

Ogród Wioli 06 Maj 2015 11:56 #365316

  • Wiola
  • Wiola's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 431
  • Otrzymane dziękuję: 393
Aniu, cieszę się, jeśli choć troszkę pomogłam.
Co do hortensji bukietowych, to również polecam. Ich 'obsługa' jeszcze łatwiejsza niż róż.

Monik, to zdjęcia z ubiegłego roku B)


Dziś wreszcie u nas porządnie pada. Miałam plany ogrodowe, ale z deszczu również jestem bardzo zadowolona. Było już bardzo sucho. Codziennie biegałam z konewkami, aż kręgosłup mi zastrajkował :jeez: Najbardziej z porządnego podlania będą zadowolone tegoroczne nasadzenia.

Mam kilka słonecznych zdjęć jeszcze z weekendu i chyba najwyższa pora je pokazać zanim staną się nieaktualne.















Pozdrawiam Wiola :)
Ogród Wioli
Za tę wiadomość podziękował(a): dodad, chester633, affa, Ani, jol_ka

Ogród Wioli 06 Maj 2015 12:37 #365331

  • Aszka
  • Aszka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2491
  • Otrzymane dziękuję: 2655
Pomponella śliczna :bravo:
Ja też powoli inwestuję w bukietowe.Mam nadzieję,że nastąpi w końcu jakieś urozmaicenie w ogrodzie
Pięknie w Twoim ogrodzie


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.344 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum